brengen der woorden vandi depêche door de dagbladen aan vergissing of moedwil moet toegeschreven worden,laat zich moeilijk bepalen, doch wanneer dit laatste hut geval is, dan verdientdeze handelwijze, om den haat der Franschen tegen de Duitschers steeds aan te wakkeren, afkeuring. Zoodra de ringmuur gewapend wordt, ver breken de Franschen van hunne zijde de overeenkomst, en zijn dus de Duitsche autoriteiten volkomen gerech tigd, om met de wapens in de haud voor hunne belangen te waken. Aangaande het voorgevallene te Bucharest is nog niets naders bekend, en waarlijk is het geen groot bewijs voor de populariteit van den vorst uit Duitschen bloede. Wan neer de toestand aldaar zoodanig is, kan men er zich niet over verwonderen, dat Karei vaü Hohenzollern ernstig over zijne abdicatie denkt. Het ministerie en de prefect van politie hebben terstond hun ontslag inge diend. Laatste berichten. Parijs23 Maart. Het comité heeft heden gedelegeerden uit Lyon, Bor deaux, Marseille en Rouaan ontvangen, die het sein zullen geven tot de revolutie, dieallerwege is voorbereid. Men verzekert, dat het comité de .arrestatie bevo len heeft van den maire Clémenceau en van de journa listen die de volkssouvereiniteit miskennen. Menotti Garibaldi is benoemd tot opperbevelhebber der revolutionaire strijdkrachten. De mairie in het eerste arrondissement is door de oproerlingen, voorzien van geschut, ingesloten, en na onderhandeling is men overeengekomen, dat de goed gezinde bataljons de mairie zullen blijven bezetten, doch de municipaliteit hare medewerking tot de verkiezingen verleenen zal. Versailles, 24 Maart. De Parijsche maires hebben aan de nationale vergade ring medegedeeld, dat de burgeroorlog dreigt uit te bar sten, en dat de. bevolking in onbeschrijfelijken angst verkeert en maatregelen wenscht tot voorkoming van ver der bloedvergieten. De maires verlangen volmacht tot handelen en voorts spoedig het uitschrijven van verkie zingen voor den gemeenteraad. Parijs 24 Maart 's avonds. Men verzekert, dat gedelegeerden van het comité en de maires overeengekomen zijn, dat Donderdag a. de ge meenteraadsverkiezingen en Zaterdag de verkiezing van een opperbevelhebber der nationale garde plaats hebben zullen. Dientengevolge verzekert men, dat heden nacht de barricades opgeruimd zullen worden. Overal heerscht kalmte. Vrijheid in Buitschland en Frankrijk Zoowel in Dnitschland als in Frankrijk zijn, vooral na de omwenteling in het laatst der vorige eeuw, verschil lende theoriën verkondigd over vrijheid in staatkundigen zin. De Franschen hebben eenige malen getracht om hunne denkbeelden omtrent politieke vrijheid in prac- tijk te brengen, ze ten grondslag te maken van hunne staatsinrichting, en steeds meermalen met gunstig ge volg, zij het dan ook ten koste van veel bloed. Het goede dat zij tot stand brachten ging echter met zooveel ram pen gepaard, dat men somtijds zou betwijfelen of het kwade wel door het goede wordt overtroffen. En wat zij in het leven riepen bleek niet altijd levensvatbaarheid te hebben. De Duitschers toonden weinig lust te hebben om het voorbeeld der Franschen te volgen. Zij bepaalden zich tot redeneeren en het verkondigen hunner theoriën; zij namen de moeite niet om te trachten ze in toepassing te brengen; zoolang het landsvaderlijk bestuur daartoe niet overgaat en het den „Allerhoogste" (n. 1. keizer Wilhelm) nog niet goedunkt, zullen zij hunne theoriën wel niet in toepassing zien. De hervorming die in den laatsten tijd in du staatsin richtingen van Duitschlaud en Frankrijk heeft plaats gehad was voor beide landen aanleiding om opnieuw ieder op hunne wijze te trachten de toepassing te ver krijgen van hunne denkbeelden omtrent vrijheid. De voortvarende geest der Franschen deed hen in dit op zicht ook weder handelend optreden, de Duitschers ech ter bepaalden zich tot redeneeren. Daarin komt het eigenaardige karakter der beide natiën weder helder uit, doch ook nog op een andere wijze. Terwijl de Franschen steeds de toepassing hunner denkbeelden tot het uiterste drijveD, geen rust hebben, zoolang zij niet alles verkregen hebben, geen middelen ontzien om hun zin iu alle opzichten tot vervulling te brengen, stellen de Duitschers zich tevreden als ze iets ja zelfs indien ze meenen iets te hebben verkregen. De Volks-Zeitung verheugt zich] thans, dat van de idealen die door de omwenteling van 1848 als een ver kwikkende lentelucht van Frankrijk uitgingen en door de volken van Europa met vreugde werden begroet, zoo- velen bleken vruchtbare zaden te zijn, die thans vruch ten afwerpen, terwijl nog veel van wat toen onbereikbaar was thans als een edel doel door de nakomelingen kan worden nagejaagd. Eene vergelijking van den tegenwoordigen toestand met dien van 1848 brengt dat blad tot de erkentenis, dat het ernstig streven der volkeren steeds met de over winning bekroond wordt, indien ook al de zoogenaamde machten die de regeering in handen hebben in staat zijn om tijdelijk met gunstig gevolg de pogingen der volkeren te bestrijden. „De hevige strijd, zegt de Yolks-Zeitung, tegen de idealen van de naar vrijheid strevende volkeren kan wel een tijdvak van reactie in het leven roepen, die zich beroemt de nieuwe wereld te hebben vernietigd en de oude te.hebben „gered", doch de geschiedenis leert, dat de zoogenaamde conservatieve richting, die de oude toe standen behoudt, bij de eerste onverwachte gebeurtenis in de klem geraakt en tot eene verandering voert, die de „redding" als dwaasheid en de idealen als eenige redmiddelen leert kennen." Na te hebben ontwikkeld welke gevolgen de beginse len, die in 1848 van Frankrijk uitgingen, voor verschil lende landen van Europa hebben gehad, zegt het blad ten opzichte van Duitschland „Na een kunstmatig bewerkte reactie, die in het volk zelf nooit wortel kon vatten, hebben de telkens bloedige oorlogen de natie weder op hetzelfde standpunt geplaatst waarop zij na een korte revolutie in 1843 stond. Wat vroeger als rebellie werd veroordeeld is thans een verkre gen recht. Het algemeen kiesrecht, de eenheid van Duitschland, het rijks-parlement.en de keizerlijke waar digheid, vroeger door de reactie met haat en woede ver volgd, worden thans als conservatieve instellingen voor gestelden toegejuicht door hen die met hunne „reddende daden" niets hebben bewerkt dan de noodzakelijkheid, om eerst door bloedige oorlogen te verkrijgen wat zonder hare „beschikking" reeds voor twintig jaren op vrede lievende wijze bereikbaar was. „Deze waarneming schenkt ons den troost, dat het aankomende geslacht met ernst en consequentie ook de verdere gevolgen der liberale beginselen deelachtig zal worden. In het volk en zijne vertegenwoordiging ligt de waarborg dien de geschiedenis schenkt, dat ook de vrijheid van Duitschland het gevolg van zijne eenheid moet zijn." Zoo weet zich, bij de erkentenis dat sedert 1848, trots alle theoriën en de verkondiging daarvan, Duitschland eigenlijk zeer weinig is vooruitgegaan, een der meest geavanceerde bladeu van dat land te troosten met de weinige vrijzinnige instellingen die het thans verkregen heeft, niet als een gevolg van den verklaarden wil der natie voor meerdere politieke vrijheid maar als een gevolg van eene politiek uitgaande van het beginsel dat macht gaat boven recht. „Wij Franschen, zoo spreekt daarentegen het Parijsche blad Le Petit Journal, hebben veel moeite om te begrij pen wat eigenlijk het woord vrijheid beteekent. Wij zijn sedert onheugelijke tijden zoozeer gewoon om de zorg van onze openbare aangelegenheden aan deregeering over te laten, dat wij volstrektallen politieken zin geheel mis sen. De eenvoudigste woorden en de meeste bepalingen krijgen iu onzen mond een zin en beteeken is die zij nooit hebben gehad. Voor velen onzer beteekent vrijheid het recht om alles te mogen doen en slechts te gehoorzamen aan zijne hartstochten en zijne eigene belangen." Het blad betoogt, dat voor het Fransche volk de vrij heid slechts is de theorie du Ion plaisir, waarin de vorsten zich zoo menigmaal hebben bedrogen en waarvoor de natiën zich moesten schamen. Daardoor doen de volken de vrijheid in anarchie overgaan en ontkennen het recht der wetten, terwijl de regeering niets beter weet te doen dan het volk na te volgen, in plaats van het een goed voorbeeld te geven. Het volk moet zorgen het uit voerend gezag binnen zijn wettige grenzen te houde^ doch daarvoor is niets beter dan dat het zelf wake zich niet buiten de wettige grenzen te begeven. Op iedere actie is steeds reactie gevolgd, geweld heeft geweld tengevolge gehad, evenals bloed steeds nieuw bloed deed vloeien. Dat beeft ook, volgens Le Petit Journal, de geschiedenis van Frankrijk vooral weder in de laatste dagen geleerd. Het nieuwe gouvernement van Frankrijk weet, dat iu Frankrijk tegenwoordig niets mogelijk is dan door de vrijheid; toch heeft het sommige dagbladen geschorst en het telegraaf-verkeer binnen Parijs opgeheven. Daardoor heeft zich een ander be stuur opgeworpen dat de vrijheid wilde doen zegevieren en hetwelk evenzeer den eersten dag reeds maatregelen nam tegen de bladen die zich tegen dat nieuwe bestuur verzetten, eu dat eveneens het telegraaf-verkeer ver bood. „Hoe! zegt het blad ten slotte, zullen wij de vrijheid vragen voor ons zei ven en haar aan anderen ontzeggen? Wij moeten vrijheid willen voor allen, voor onze tegen standers zoowel als voor ons, en indien wij ons beklagen f moeten wij vooral klagen voor hen die tegen ons zijn. De vrijheid voor een enkele partij is oligarchie. De vrijheid voor allen, is de ecnig mogelijke en rechtvaar dige. Zonder dat is vrijheid niets dan leugen en bedrog." Terwijl de gehoorzame Duitschers alzoo reeds tevreden zijn met de weinige vrijgevige instellingen die zij ver kregen en zich bedaard aan de regeering onderwerpen, beklagen zich de Franschen, die meestal gewoon zijn niet alles zeer zoetsappig te verdragen, dat zij niet genoeg toezagen op de handelingen der regeering; zij willen dat de vrijheid van de natie uitga van de natie zelve. De laatste gebeurtenissen hebben geleerd wat de gevolgen zijn van de toepassing der vrijheidsbeginselen in Frankrijken Duitschland. De Franschen overdrijven ook in deze, en slaan te licht tot losbandigheid over. Waar de vurigheid van hun karakter hen geschikter maakt om den eersten stoot te geven en de kastanjes uit het vuur te halen, berekenen zij niet voldoende de gevolgen van hunne daden, maar handelen onder den eersten onbedachten indruk. Andere volken hebben reeds meermalen de vruchten hunner handelingen geplukt; voor henzelven gingen die dikwijls verloren. Als de eerste slag geslagen is zijn zij ontzenuwd; niet krachtig genoeg om hunne behaalde voordeelen kalm te vervolgen. De Duitschers daarentegen treden niet zelf hande lend op om zich politieke vrijheid te verschaffen; zij praten en schrijven er over, maar de toepassing laten ze met gerustheid aan de regeering over; als deze haar noodig oordeelt zal de natie haar ook wel krijgen, zoo denken zij, maar zij hechten aan orde en regel, die door de Franschen dikwijls te licht worden geschat. Hoeveel goeds zou geboren kunnnen worden indien beide natiën van elkander leerden. Indien de Duit schers zich wat krachtiger lieten gelden en de Fran schen wat meer van de Duitsche bezadigdheid over namen. Misschien zou dan de vrijheid weldra geen hersenschim meer zijn en de vrede op duurzaamheid mogen rekenen! Belgische brieven. Brussel 24 Maart Het gouvernement heeft alhier ernstig den terugslag der gebeurtenissen te Parijs afgeweerd, en het had er goede redenen voor. Uwe lezers zijn er niet onbekend mede hoevele malen heb ik reeds op dit gevaar gewe zen en de redenen van zijn ontstaan ontvouwd dat de Internationale, dat uitgebreide geheime genootschap, dat van lieverlede van Londen uitgaande zijne netten over bet geheele vasteland van Europa uitgespreid heeft, niet slechts op duizende leden maar ook op jeugdige, moedige en eerzuchtige aanvoerders kan rekhnen, die aan een waarachtig talent, bij enkelen zelfs in buiten gewone mate ontwikkeld, den vasten wil paren, om zich op de bestaande toestanden en de staatslieden te wreken, die hunne voorstellen tot toenadering verworpen en hen, met hunne onervarendheid en overspannen denkbeelden spottende, bestreden hebben. De juiste werkkring der Internatio.iale onttrekt zich aan alle nasporingen. Wanneer men hare chefs hoort spreken over de be langen der werklieden, houden zij zich bezig met de theoretische oplossing der sociale quaestie en disputeeren over de quadratuur des cirkels, dat is te zeggen, over de waarheid in de verschillende meeningen der collec- tivisten en mutuellisten. Maar den grondtoon kan men in werkelijkheid waarnemen, wanneer men ziet, dat zij er in geslaagd zijn langzamerhand eon menigte werk lieden om zich verzameld te hebben, en meu gist ge makkelijk, dat het niet de wetenschappelijke redeneerin gen zijn, die er de Belgische werklieden toegebracht hebben, om zich ook bij de Internationale aan te sluiten. De vrees van het gouvernement, dat zeer goed op de hoogte gehouden wordt van de geheime voornemens en samenkomsten van de Belgische afdeeliug der Internatio nale, had thans een nog ernstiger motief, daar do regee ring wist, dat eenige Fransche gedelegeerden naar Brussel gekomen waren, om eene beweging op te wek ken in denzelfden geest als waaronder Parijs op dit oogenblik gebukt gaat. Ik haast mij er bij te voegen, dat hunne vooistellen en hunne raadgevingen zijn afgewezen moeten worden, omdat de hoofden der Belgische afdeeling uit hunna

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 3