MIDDELBURGSCHE COURANT. r 74. Maandag 1871. 27 Maart. Middelburg 25 Maart. De tweede kamer heeft aan haar voornemen om giste- teren eene avondzitting te houden, geen gevolg gegeven. In de zitting van heden zijn de West-Indische huis houdelijke- begrootingen, benevens eenige conclusiën van rapporfon met algemeeoe stemmen aangenomen. De voorzitt€&kheeft aan de kamer medegedeeld, dat de heer Thorbecke voornemens is, om aan den koning machtiging te vragen tot intrekking van het aangeboden wetsontwerp op de schutterijen. Bij de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwe gen zijn, na afgelegd examen, tot surnumerair benoemd de volgende heeren: G. H. van Bolhuis, van Tolbert, te Borne; F. A. Breekpot, van Lent, te 's-Gravenhage; J. C. Büller, van Gorinchem, te Helmond; H. Buitendijk, van Harderwijk, te Yelp; J. N. Koning, van Warmond, te HoogeveenW. H. Lette, van Barneveld, te Zalt-Bom- mel; J. Mazirel, van Elburg, te Dieren; jonkheer E. van der Voet, van Warmond, te Tegelen; C. Walraven, van Neuzen, te GeldermalsenA. van Wijk Jurriaanse, van Botterdam, te Oisterwijk. Benoemingen en besluiten. rechterlijke macht. Op verzoek eervol ontslag ver leend aan mr. W. G. de Knokke van der Meulen als president der arrondissements-rechtbank ie Goes, en als zoodanig benoemd mr. J. I. Del Baere, rechter in de arrondissements-rechtbank te Leiden. eereteekenen. Toegekend aan A. Meijer, schipper te Maastricht, de bronzen medaille, ingesteld bij koninklijk besluit van 22 September 1855, n°. 64, alsmede een loffelijk getuigschrift, wegens de redding van een acht jarigen jongen, die op 17 Februari jl. aldaar door het ijs gezakt was. staatscommissien. Benoemd tot lid der commissiëOj welke tot 1° Augustus 1871 belast zijn met het afnemen der examens van hulpapotheker en apotheker, dr. J. W. Gunning, hoogleeraar te Amsterdam, thans plaatsvervan gend lid: tot plaatsvervangende leden dier commissiën: dr. A. H. van der Boon Mesch. hoogleeraar te Leiden, en dr. A. C. Oudemans, hoogleeraar aan de polytech nische school te Delft. marine. Bevorderd, met ingang van den April a. tot ingenieur le klasse bij de marine de ingenieur 2e klasse C. H. Loder. Ouderwijs. De gemeenteraad van Amersfoort heeft besloten tot oprichting eener hoogere burgerschool met 5 jarigen cur sus en 40 schoolgeld. Er zullen 11 leeraren worden aangesteld; de leeraren zullen ook les geven aan de burgeravondschool, waar het schoolgeld 2 per jaar zal bedragen. De te benoemen leeraren zijn: 1°. vier leeraren in de natuurwetenschappen, van welke éen, tevens directeur, geniet eene jaarwedde van 2400, de tweede 1300 be nevens 700 als leeraar aan de Latijnsche scholen, de derde 1800 en de vierde 1400. 2°. drie leeraren in de talen, geschiedenis en aardrijkskunde, ieder ƒ1600, van van welke éen onderwijs zal geven in het schoonschrijven, met een afzonderlijke jaarwedde van 200. 3°. een lee raar in de staats- en handelswetenschappen, 600. 4°. een leeraar in het handteekenen, 600. 5<>. een leeraar in het bouwkundig teekenen, 600. 6°. een leeraar in de gymnastiek, 400. Marine en leger. Naar aanleiding van 's konings besluit van den 23" dezer, wordt de kapitein-luitenant ter zee H. P. van Boneval Faure, met den laatsten daaraanvolgende, eer vol van het bevel over Zr. M». transportschip met stoom- vermogen Java ontheven en op nonactiviteit gesteld, en dat bevel met den eersten April a. opgedragen'aan den kapitein-luitenant ter zee G. H. Bakker. De officier van gezondheid le klasse W. LitteJ, en de officier van gezondheid 2e klasse C. J. van Stockum, gedetacheerd bij, het hospitaal der marine te Willems oord, worden met den laatsten dezer op nonactiviteit gesteld. Rechtzaken. De arrondisséments-rèchtbank alhier heeft jl. Donder dag de volgeirae'vón'niseen uitgesproken. Pieter Rotb, oud 26 jaren,' arbeider te Koudekerke, was beklaagd dat hij den 2cn Januari jl.bedelende onderstand heeft gevraagd bij den predikant G. C. Boomer te Rit- them, van wien hij ƒ2.50 ontving, en den 14en Januari bij den predikant P. J Faassen do Heer, te Biggekerke, bij wien hij 50 cent kreeg. Niettegenstaande de bewering van den beklaagde dat zijne handeling niet het karakter van bedelarij droeg, heeft de rechtbank hem schuldig verklaard aan het eerste hem ten laste gelegde feit, zijnde bedelarij in eene plaats voor welke eene openbare inrichting tot voorkoming van bedelarij bestaat, doch hem vrijgesproken van het tweede feit, als zijnde niet bewezen. Hij is veroordeeld tot veertien dagen gevan genisstraf, alsmede in de kosten. De in deze zaak gedagvaai-ie, doch Diet verschenen getuige P. J. Faassen de Heer, predikant te Biggekerke, is ter zake zijner niet-verschijning veroordeeld tot eene geldboete van 10 en in de kosten op zijne niet-verschij ning gevallen, de boete bij niet-betaling binnen twee maanden na aanmaning te vervangen door een dag gevangenisstraf. Lambcrtus Aartsen, oud 30 jaren, daglooner te Ossenisse, was beklaagd1 dat hij den 23e" Februari jl. onder de gemeente Koudekerke heeft rondgezworven zonder vaste woonplaats, zonder middelen van bestaan, en zonder eenig beroep of ambacht uit te oefenen; als mede dat hij bij de landbouwster P. Maas beeft gebedeld. Hij is te dier zake schuldig verklaard aan landlooperij en bedelarij, en veroordeeld tot drie maanden gevange nisstraf en in de koBten. Cornelis Franciscus van Roo, oud 31 jaren, vee arts te IJzendijke, was beklaagd dat hij den 9«n Decem ber jl. in de herberg van G. van den Bosch aldaar den herbergier, alsmede de kooplieden A. Mailli en C. de Dijker moedwillig heeft mishandeld, en later buiten de herberg, met een hakmes in de hand, gedreigd heeft hen te zullen „klein maken" indien zij buiten durfden komen. De rechtbank heeft niet-bewezen verklaard dat de beklaagde den getuige Mailli heeft mishandeld, en even min het hem in de laatste plaats ten laste gelegde feit van bedreiging, zoodat hij hiervan is vrijgesproken; doch hem overigens schuldig verklaard aan het moed willig toebrengen van slagen eu stooten, waardoor geenerlei ziekte of beletsel om te werken is ontstaan, en veroordeeld tot eene maand gevangenisstraf, in een zame opsluiting te ondergaan, twee geldboeten ieder van 8, en in de kosten. {Vervolg in een volgend nommer Gemengde berichten. Volgens de Dordrechtsche courant is de averij aan de stoomboot Stad Middelburg n° 1 eergisteren ontstaan doordien de boot, uit de Noord komende, is aangevaren tegen de krib aan de westzijde der rivier tegenover Dordrecht gelegen. De wielen of schepraderen werden daardoor beschadigd, zoodat de boot, na eenig toeven, van den Zwijndrechtschen wal naar het Groothoofd is gestoomd en, na aldaar te zijn ontladen, naar de werf der Dordrechtsche stoomboot-reederij ter herstelling gevaren. Bij den gemeenteraad van Rotterdam is een voor stel van burgemeester en wethouders ingekomen ter oprichting van een gebouw voor de academie van beel dende kunsten en technische wetenschappen, waarvan de kosten zijn geraamd op ƒ112,000. De financieele commissie heeft daarop gunstig geadviseerd, behou dens de opmerking, dat zij de kosten zeer hoog vindt en het dus wenschelijk acht dat bij den bouw zooveel mogelijk zuinigheid in acht worde genomen. De Fransche maarschalk Leboeuf en zijne doch ter zijn gisteren in den Haag aangekomen en hebben in het Hotel Paulez hun intrek genomen. Bij Colombier in Zwitserland heeft, in den nacht van 22 op 23 dezer, een botsing plaats gehad tusschen een goederentrein en een met Fransche krijgsgevange nen 22 personen zijn gedood, 72 gekwetst. Naar men verneemt, is dezer dagendoorden minis ter van binnenlandsche zaken bepaald, dat voortaan geene verhooging van vracht voor sneltreinen mag wor den gevorderd. Hierdoor zal 1 Mei a. vervallen de 20 pet. verhooging behalve de afronding, voor sneltreinen van den Rijnspoorweg boven de gewone vracht genoten, waardoor het publiek belangrijk zal worden gebaat. Utrdagblad.) Te Arasterdam is eene vereeniging tot stand geko men tot veredeling van bet volksvermaak. Zij stelt zich ten doel een onderzoek, welke volksvermaken, voor den tegenwoordigen tijd en den Nederlandschen volksaard, ter vervanging der kermissen bruikbaar zijn. Om hare plannen tot uitvoering te brengen, is zij voornemens, een beroep te doen op de ingezetenen en het gemeente bestuur van Amsterdam. Nu reeds heeft zij ter zake der kermis een adres aan den gemeenteraad ingediend, waarin zij de volgende punten ter overweging geeft1°. Men verbreke den officieelen band tusschen het gemeentebe stuur en de kermis, door afschaffing yan het in- en uit luiden en door het terughouden der vergunning aan tapperijen enz. om gedurende de kermis tot 3 uren na middernacht open te blijven. 2°. Men beperke de najaars- markt, welke men doe samenvallen met de voorjaars- markt. 3°. Men verbanne de tenten, kramen enz. naar de buitenwijken; men ga de opeenhooping van menschen tegen en beperke de kermisvertooningen binnen om heinde plaatsen. 4°. Men opene door dit een en ander aan de Amsterdamsche burgerij de gelegenheid om te toonen, dat zij niet langer van de kermis gediend is. Dezer dagen werd te Londen een collectie kunst werken verkocht, waarbij zich o. a. bevond de toiletta fel van prinses Sophia Albertina van Zweden. Dit heer lijke, rijk geëncrusteerd en met 8 groote stukken van het fijnste oude Sèvres voorziene toiletstuk behoorde oorspronkelijk aan hertogin Adelaide van Saksen, moe der van Lodewijk XV, eu kwam later door aankoop iu bezit van koningin Louise Ulrike van Zweden. Het bracht nu te Londen ruim 1500 p. s. of meer dan 18COO op. Tevens werd nog verkocht een 151 duim hooge, rijk met landschappen beschilderde Sèvres-vaas, waar voor men niet minder dan 8500 betaalde. Thermometer stand. 24 Mrt. 'sav. 11 u. 53 gr. 25 'smorg. 7 u. 48gr. 's midd. 1 u. 62 gr. s av. 6 u. 56 gr. Sta ten-ge ii er a al. tweede kamer. Zitting van Vrijdag 24 Maart. Aanneming der wet op de bevorderingen van de zeeofficieren. Ingekomen eenige regeeringsbeseheiden en adressen, onder welke laatste een adres van de kamer van koop handel te Rotterdam, houdende adhaesie aan het wets voorstel betreffende subsidieering van eene stoomvaart maatschappij New-YorkVlissingen. De beraadslaging over het wetsontwerp tot regeling van de bevordering, en het op pensioen stellen van mili taire officieren bij de zeemacht wordt voortgezet. Art. 16 wordt door den minister, na eene opmerking van den heer Heemskerk Az., gewijzigd, in dier voege dat daarin ook opgenomen worden de officieren der zee macht die leden der kamer zijn, om hunne aanspraak op bevordering te behouden. De heer Storui releveert de vroegere verklaring des ministers dat in ieder geval die officieren aan de ver- eischten der wet zullen moeten voldaan hebben. Op art. 18 is een amendement voorgesteld door den heer de Caseuibroot, strekkende om het in sedentaire betrekking laten van zeeofficieren te beperken. De minister acht het van groot gewicht dat voor chefs de bureau en onderwijzers aan bet instituut te Willems-

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1