verscheidene andere verbeteringen in de bestaande wet, nu reeds in dit wetsontwerp goedgekeurd, dan weder voor onbepaalden tijd verschoven zouden worden. Hij erkent dat de voordragen hoofdbeginselen nu verdwenen of door andere vervangen zijn, maar liever dat dan door intrekking een reeds lang in behandeling zijnde zaak onbeslist te laten. Op art. 13 wordt door de regeering een amendement van den heer van Houten overgenomen strekkende om ook de keuze bij het korps mariniers in overeenstemming met het nu aangenomen beginsel te brengen. De heer de Casembroot had eerst zijn amendement op dat artikel ingetrokken hetwelk de strekking had om kapitein-luite nants en kapiteins ter zee gelijk te stellen. Bij artikel 15 maakt de heer Heemskerk bezwaar tegen de bepaling omtrent de redactie. Hij acht de bedoeling goed om zee-officieren die lid der kamer of minister wor den, niet in de aanneming van hunne betrekk'ng te belemmeren door ze van promotie te versteken. Hij stelt als amendement tot verduidelijking voor,' het artikel te lezen: ^Ministers en leden van destaten-generaalbehou den hun aanspraak op bevordering. Dat amendement wordt met 30 tegen 27 stemmen aan genomen. Doch op aanmerking van den heer Storm en andere leden dat het geheele artikel overbodig is, omdat men lid der kamer wordende van rechtwege nonac.tief wordt en dus aanspraak op bevordering behoudt bij het ophouden der nonactiviteit, wordt art. 15 met 26 tegen 31 stemmen verworpen. De verdere discussie zal in de volgende vergadering worden voortgezet. Gemeenteraad van Goes. Gisteren werd eene vergadering gehouden welke door 10 leden werd bijgewoond. Daarin werd mededeeling gedaan van de volgende ingekomen stukken, te weten: a. Kennisgeving van het overlijden van den heer C. C. van den Bosch, waarom trent wordt besloten aan mevrouw de wede. en kinderen dank te betuigen voor deze kennisgeving en tevens 's raads leedgevoel te doen kennen, b. Bericht van goed keuring van het raadsbesluit tot voldoening van onvoor ziene uitgaven, hetwelk voor kennisgeving wordt aan genomen. c. Wetsvoorstel op de stoomvaart van Vlissin- gen op Amerika, hetwelk voor de leden ter inzage zal worden gelegd, d. Verslag der oefenschool over 1870, mede voor de leden ter inzage gelegd, om later in het jaarverslag der gemeente te worden opgenomen, e. Ver slag der coöperatieve voorschotvereeniging en spaarbank te Goes. Kennisgeving van de herbenoeming van president en secretaris der commissie van toezicht op de scholen voor middelbaar onderwijs te Goes. g. Bericht der diaconie van de evangelisch-christelijke gemeente, dat zij aan de uitnoodiging tot vaccine en revaccine geen gevolg kan geven. h. Dankbetuiging van mejufvrouw A. M. Hartman, voor hare benoeming als hnlponderwij- zeres aan de openbare school der le klasse, die tevens te kennen geeft dat zij die betrekking aanneemt; allen voor kennisgeving aangenomen, i. Geschenk der Statistiek van handel en scheepvaart door den heer J. Muller. Wordt besloten dien heer daarvoor dank te betuigen en bet werk in het archief te deponeeren. k. Brochure over lokaal-spoorwegeu wordt ter griffie ter inzage voor de leden gelegd en daarna in het archief gedeponeerd. I. Verzoek van P. Buitendyk, om 100 mijlen grond in erfpacht te bekomen. Wordt besloten dit verzoek door plaatsing in de couranten bekend te maken, teneinde het in een volgende vergadering in behandeling te brengen. m. Een reclamatie van M. G. van den Ende, tegen de kiezerslijsten,welkewordtaangehouden tot een volgende vergadering. Daarna is aan de orde de benoeming van leden voor het burgerlijk armbestuur, waartoe worden benoemd: als lid en voorzitter jonkheer mr. J. J. Pompe van Meer- dervoort, lid van den raad, die zich voorbehoudt het al dan niet aannemen dier benoeming eenige dagen in overweging te nemen. De voorzitter doet opmerken dat die kennisgeving binnen twee dagen diende gedaan te worden, daar het oude bestuur met den laatsten dezer maand ontslagen is. De benoemde zegt daaraan te zullen voldoen. Daarna worden als leden benoemd de heeren Z. D.van der Bilt la Motthe, J. J. Paardekooper, M. H. Stieger, dr. J. L. Goemans, J. P. Kakebeeke, M. J. de Jongh, J. G. Risseeuw en N. Vervenne Pz. De voorzitter stelt voor, om de urgentie der zaak, de benoemden bij extract dezer daarvan kennis te geven met geleidende missive, met uitnoodiging binnen twee dagen te berichten of zij die betrekking al dan niet aan vaarden. Hiertoe wordt besloten, en daarna de vergade ring gesloten. öuitfntanix Algemeen overzicht. De verwachting, dat de opstand te Parijs spoedig en langs vreedzamen weg een einde nemen zou, is Woens dag middag plotseling verijdeld. De oproerige nationale garden hebben beprepen, dat, wanneer de demonstratie ten gunste der orde steeds grooteren aanhang bekwam, het met hun rijk spoedig uit zou zijn. Reeds van Dins dag op Woensdag nacht hadden zij getracht geweld te gebruiken, toen zij tot tweemalen pogingen aangewend hadden, om het 11e bataljon, dat de mairie van het 2e arrondissement tegen de aanvallen der insurgenten be schermt, te overrompelen, waarin zij echter niet slaag den. De geheele Place Vendöme was door de oproerige nationale garden bezet, en toen de manifestatie,door dui- zende ongewapenden ten gunste van het herstel der orde gebracht, door de Rue de la Paix op de Place Vendöme aankwam, vuurden de nationale garden na een kort vergeefsch onderhoud met de leiders op de weerlooze menigte. Deze gruweldaad heeft den burgeroorlog doen ontbranden, die niet anders eindigen kan dan nadat er veel bloed gestroomd zal hebben. Het merkwaardig verschijnsel heeft zich voorgedaan dat reeds nu de oproerlingen zelf hunne toevlucht rot een maatregel genomen hebben, dien zij sterk afkeurden en waarvoor zij beweren .oorspronkelijk tegen het gouverne ment in verzette zijn gekomen. Het comité heeft gelast de nationale garden van St. Germain te ontwapenen en te ontbinden, omdat zij zich tegen het revolutionair gezag verzetten. Zonder eenige gewetenswroeging beeft het comité dit besluit genomen en ten uitvoer gelegd, en vergeten, hoe het wettige gezag oorspronkelijk niets anders van hen gevorderd had. GelQk zich verwachten liet, heeft de commissie in de nationale vergadering voorgesteld, om de verschillende voorstellen, door de afgevaardigden van het departement der Seine gedaan tot conciliatie met de oproerlingen, te verwerpen. Gedachtig aan het woord van Thiers «nous ne parlementons pas avec rémeute" kan het bestuur ter wille van zijn prestige niet aan de insurgenten toegeven, allerminst nu van hunne zijde de eerste daad van ge weld gepleegd is. Daarentegen diende de minister van binnenlandsche zaken een wetsontwerp tot regeling dei- gemeentelijke verkiezingen in, volgens hetwelk de ste delijke vertegenwoordigers voor drie jaren zitting nemen. Do twintig arrondissementen van Parijs zullen ieder drie vertegenwoordigers verkiezen. Op verzoek van den minister wordt deze wet urgent verklaard. Daarna deelde de heer Jules Favre het treurige con flict mede, dat te 2 uren op de Place Vendöme had plaats gehad, en dat de rampen van Frankrijk op treurige wijze vergroot. De minister doet verder mededeeling van een depêche van de Duitsche rijks-kanselarij, waarinaanhet gouvernement wordt kennis gegeven, dat tengevolge van de gebeurtenissen die te Parijs plaats hebben en die de noodige zekerheid voorde uitvoering van het contract in gevaar brengen, de hoofdbevelhebber van het Duit sche leger voor Parijs de nadering tot. de door de Duit- schers bezette liniën en forten verbiedt en binnen 24 uren de herstelling eischt van de telegraaflijnen, die te Pantin door de opstandelingen verwoest zijn. Hij zal Parijs als vijandelijke stad behandelen, indien de stad voortgaat met in strijd met de preliminairen te handelen, hetgeen noodzakelijk het openen van het vuur der for ten zou na zich sleepen. De heer Favre heeft terstond geantwoord, dat de oproerige beweging te Parijs slechts het werk van eenige partijgangers was, en dat het gou vernement die beweging slechts nü niet onderdrukte, omdat het het storten van bloed wil vermijden. Wat de vernieling der telegraaf betreft, kan de regeering die thans onmogelijk doen herstellen, maar zij heeft er aan de maires kennis van gegeven, die, naar het gouverne ment hoopt, hun plicht zullen doen. Deze bedreiging der Duitsche autoriteiten had men allerminst verwacht nadat de Noord-Duitsche officieuse bladen reeds als de meening van het gouvernement verklaard hadden, dat het eenige belang, dat voor Duitséhland in het herstel der orde in Frankrijk gele gen kon zijn, de zekerheid was, dat aan de financieele verplichtingen voldaan werd. Zoodra dus het revolutio nair comité het tractaat erkend had, bestond er geen reden meer voor de Dnitschers, om, als waarborg voor de praestatie der verplichtingen van de zijde van Frankrijk, een gedeelte van het door hen reeds verlaten grondgebied weder te bezetten. Doch waarop grondt zich dan die bedreiging met bombardement? Het zij verre dat wij de Fransehe oproerlingen tegen wien ook in bescherming zouden willen nemen, maar met welk recht zouden de Duitsche troepen Parijs in vollen vre-1 destijd kunnen beschieten, terwijl zij erkennen, {dat he^ nieuwe bewind zijne verplichtingen zal nakomen. De Duitschers zullen, toch het dreunen van het ge schut in de straten van Parijs wel kunnen verdragen, en aan die onaangename geluiden en gewaarwordingen toch zeker reeds lang gewoon geraakt zijn! Zoo lang de eene buurman den ander niet hindert, wat recht heeft hij dan zich met zyne private aangelegenheden in te laten Zouden de Duitschers het ook niet onrecht noemen, wanneer in vredestijd een paar Fransehe oorlogschepen, in de haven van Dantzig liggende, eens met bombarde ment dreigden, omdat in de stad onlusten uitgebroken zijn? Wat de opstandelingen ook mogen misdaan hebben, het rechtvaardigt in geen enkel opzicht de interventie van Duitschland. Slechts wanneer door deze treurige omstandigheid Frankrijk in zijne verplichtingen, die het volgens de vredespreliminairen ten opzichte van Duitsch land op zich nam, tekortschiet, heeft dit land het recht om het Fransehe gouvernement in mora te stellen, en eerst dan zijne belangen met de wapens in de hand te waarborgen. De Duitsche rijksdag heeft zich gisteren geconstitu eerd en, gelijk zich verwachten liet, den voorzitter van den vorigen Noord-D.uitschen bondsdag, den heer Sim- son, thans ook tot voorzitter van het Duitsche parlement gekozen. De vorige vice-presidenten hebben echter voor anderen plaats moeten maken, en de vergadering schijnt bij deze benoemingen bovenal op de étiquette gelet te hebben, ten minste tot eersten vice-president is gekozen een vertegenwoordiger van de grootste der Zuid-Duitsche staten, de oud-minister Hohenlohe, en tot tweeden de heer Weber, voorzitter van de Wurtembergsche kamer van afgevaardigden. De Italiaansche kamer van afgevaardigden heeft een belangrijk werk voltooid; gisteren heeft zij eindelijk met 185 tegen 106 stemmen de wet aangenomen, waarbij de verhouding van den paus tot de regeering geregeld is en de waarborgen vastgésteld zijn, die aan den paus zijne positie verzekeren. In theorie is in deze wet het vraagstuk meesterlijk opgelost, hoe eensouverein vorst zijne waardigheid behouden kan in een land, waar een ander vorst aan het hoofd staat. Maar dat men zou mogen aannemen, dat door dit wetsontwerp de moeilijke quaestie is opgelost en zij niet licht tot botsing aanleiding geven zal valt niet alleen te betwijfelen, maar men be hoeft, als klein voorbeeld, slechts op de stormachtige de batten in de kamer te letten, om van het tegendeel over tuigd te zijn. Laatste berichten. Parijs 23 Maart. Het comité heeft besloten alle te Parijs aanwezige sol daten bij de garde in te lijven. De maires hebben den admiraal Saisset benoemd tot opperbevelhebber der nationale garde. Hij houdt met de goedgezinden de Place de la Bourse bezet. Naar men verzekert, is generaal Ducrot gefusil leerd. Bucharest. Het volk heeft alhier een zaal bestormd, waarin de Duitschers deu verjaardag van hun keizer vierden. De zaal werd vernield en een aantal personen gewond. Parijs en Versailles. Zoowel te Parijs als te Versailles is de toestand zeer gespannen en het is niet te berekenen welke de gevol gen van de verwikkelingen zullen zijn. Versailles is geheel in eene legerplaats herschapen. Tc Viroflay op een afstand van twee kilometers van Versailles begint de kring van troepen op wier trouw de regeering meent te kunnen rekenen en die zij voor hare veiligheid in en rondom Versailles heeft samengetrokken. Verscheidene bataljons infanterie en eenige eskadrons cavalerie legeren langs den spoorbaan en in de boschen in de nabijheid der Seine. Op den linkeroever der rivier ontmoet men overal troepen van tien of twaalf ruiters, meestal Afrikaanschc jagers, die de groote wegen bewa ken en als éu'.aireurs somtijds te Puteaux-en Suresnes komen. Aan het station te Versailles wordt iedere trein door een dubbele rij gendarmes ontvangen, die op hunno cliassepots steunen. Om van het perron buiten het station te komen moeten de reizigers nogmaals een dubbele rij van gendarmes doorgaan die de talrijke soldaten welke ieder afzonderlijk uit Parijs bomen naar een bijzonderen uitgang verwijzen. Den 20fn Maart was te Versailles groote opschud ding. Daar zoowel als te Parijs liep toen het ge rucht dat honderd bataljons van de nationale garde met een aanzienlijk aantal kanonnen uit Parijs naar Versatile^

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 2