MIDDELBURGSCHE COURANT. r 69. Dinsdag 1871. 21 Maart. Middelburg 20 Maart. De interpellatie van den heer Insinger betreffende den Oosterspoorweg heeft in de zitting der tweede kamer van heden plaats gehad. De minister van oorlog heeft te kennen gegeven, dat die spoorweg nadeelig zou zijn voor de defensie en dat een onderzoek hangende is naar de wijze waarop de regeering te dier zake met de maatschappij tot aanleg van dien spoorweg in over eenstemming zou kunnen komen. De heeren Storm en Stieltjes vinden het onbillijk om de kosten voor de defensie door de maatschappij te doen dragen. Vervolgens werden eeoige wetsontwerpen van onder geschikt belang aangenomen. De eerste kamer der staten-generaal is opgeroepen tegen 27 dezer. De gemeenteraad alhier zal op Woensdag a., des na middags te half twee uur, een openbare zitting houden ter behandeling der volgende zaken: missives gedepu teerde staten, goedkeuring raadsbesluitenidem minister van binnenlandsche zaken beschikking op adres financie wezen der gemeente; adres jonkheer mr. Schorer, om ont slag als lid der plaatselijke schoolcommissie en van het bestuur der godshuizen; adres gasfabrikanten om vrijstel ling opgelegde boete; missive kamer van koophandel, reglement van orde; missive bestuur godshuizen, maat regelen bij het uitbreken eener pokkenepidemie; voorstel burgemeester en wethouders tot herstel en schoonmaken der riolen. Voor de herstemming tusschen de heeren J. Peper, te Aagtekerke, en C. van de Putte Cz., te Middelburg, de vorige week gehouden ter verkiezing van een commis saris in het polderbestuur van Walcheren, zijn 199 bil jetten ingeleverd, waarvan 150 te Middelburg, 26 te Westkapelle en 23 te Serooskerke. De heer C. van de Putte Cz. bekwam 103, de heer J. Peper 96 stemmen, zoodat eerstgenoemde is gekozen. Benoemingen en besluiten. gezantschappen. Overgeplaatst de minister-resident bij de Vereenigde staten van Amerika J. A. Mazel in dezelfde betrekking bij de hoven van Denemarken en van Zweden en Noorwegenen benoemd tot minister resident bij de Vereenigde staten van Amerika mr. B. O. T. H. Westenberg, thans raad van legatie bij het gezantschap te Parijs. rechterlijke macht. Benoemd tot lid van den hoogen raad m«\ G. Matthes, raadsheer in het provinciaal ge rechtshof in Zuid-Holland. polderbesturen. Benoemd tot dijkgraaf van den Stad Philippinepolder V. N. Voerman. belastingen. Ontslagen uit 's-rijks dienst de ontvan ger der directe belastingen en accijnsen te Beek c. a. (Limburg) R. H.L. Vrijens. Afgescheiden de ontvangst der directe belastingen en accijnsen van de gemeente Urmond van het ontvang kantoor der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen gevestigd te Berg a/d Maas (Lim burg), blijvende dat kantoor alléén bestaan voor de in- en uitgaande rechten; en de gemeente Urmond gevoegd bij het ontvangkantoor der directe belastingen en accijn sen gevestigd te Beek (Limburg), hetwelk alsdan zal bevatten de gemeenten Beek, Elsloo, Geulle, Stein en Urmond. Onderwijs. Eergisteren heeft prof. A. E. J. Modderman aan de Leidscbe hoogeschool zij a hoogleeraarsambt aanvaard met eene rede over „de methode bij de beoefening der wetenschap van het strafrecht." Kerknieuws. Aangenomen het beroep tot predikant bij de Neder- duitsche hervormde gemeente te Nieuwerkerk in Duive- land door den heer W. J. Ramaker, predikant te Baar land. Marine en leger. Voor het toelating-examen tot dienstneming bij het instructie-bataljon te Kampen zijn Donderdag van de 64 jongelingen 60 opgekomen. Van dezen werden 1 om lichaamsgebreken en 2 om onvoldoend examen afgewe zen, zoodat er' 57 zijn ingelijfd. Tegen Mei a. wordt oproeping voor dit bataljon verwacht. Koloniën. De per mail uit Oost-Indië aangebrachte berichten loo- pen tot 9 Februari jl. Aan het mail-overzicht van het Bataviaasch-Handels- blad ontleenen wij het volgende „Slechts weinige uren voor het tijdstip van het vertrek der Fransche mailboot werd ontdekt dat zij een zwaar lek bekomen had, zóodat met spoed alles in het werk gesteld moest worden om groote onheilen te voorkomen. De passagiers voor Singapore vonden gel ukkig gelegen heid zonder oponthoud hun reis aan te vangen of voort te zetten, daar des namiddags een der booten der N.-I. stoomvaart-maatschappij, de Batavia, derwaarts vertrok. Onder de passagiers bevindt zich de schout-bij-nacht J.Andrae, onlangs afgetreden kommandant der zeemacht in Nederlandsch-Indie. „De van Bandjermasin ontvangen berichten houden in, dat de laatste onlusten aldaar geheel zijn geëindigd, en de rust in de zuid- en ooster- afdeeling van Borneo vol komen hersteld is. Het vertrouwen is in de gemoederen van Bandjermasin'8 handelaren teruggekeerd, zoodat de omzet weder verlevendigt, en de aanvoeren van produc ten weder geregeld plaats vinden. „De Wetsmou8Son duurt steeds in volle hevigheid voort. Allerwege hoort men v«n banjirs, van hot weg spoelen van bruggen en bruggenhoofden, van stremming in de communicatie. „Tot ons leedwezen moeten we hier vermelden, dat Zaterdag 11. aan het beheer der posterijen juist de man ontviel, aan wienlndiëin deze bijna alles te danken heeft. Onverwachts toch werd de heer ThebeD Tervilleaan zijn betrekkingen en werkkring ontrukt." Rechtzaken. De arrondissements-rechtbank alhier heeft ji. Donder dag de volgende vonnissen uitgesproken. Lodewjjk Johannes Stenger, wonende te Middel burg, was beklaagd dat hij den 8" Februari jl., bij de Dambrug alhier, P. H. J. Lacor heeft aangegrepen en zoodanig geslingerd dat deze is gevallen, zijne ledematen gekneusd en een arm ontwricht zijn. Hij is bij verstek schuldig verklaard aan het moedwillig toebrengen van slagen en kwetsuren, waardoor geen ziekte of beletsel om te werken van meer dan twintig dagen is veroorzaakt, en veroordeeld tot vijftien dagen gevangenisstraf, in eenzame opsluiting te ondergaan, benevens eene geld boete van f 8 en in de kosten. FrancinaBootsgezel,oud27 jaren, werkster te Hoofd plaat, was beklaagd dat zij den 10" December jl. tot Maria de Yoogt aldaar beleedigend gezegd heeft: „Nu hebt ge klaar met rijksdaalders te verdienen op de kanapé met den heer Doorenbos, want die is nu weg." Zij is schuldig verklaard aan het uiten van smaad- en scheld woorden en beleedigende uitdrukkingen die geenerlei te la8tlegging van een bepaalde en omschreven daad, maar van een aangeduide ondeugd behelzen, en veroor deeld tot eene geldboete van f 8, alsmede in de kosten, de boete bij niet-betaling binnen twee maanden na aan maning te vervangen door twee dagen gevangenisstraf. Pieter van den Ameele, oud 23 jaren, werkman onder Zuidzande, was beklaagd dat hij den 1P« Novem ber jl. ten huize en ten nadeele van den landbouwer de Hullu, bij wien hij destijds in dienst was, arglistig een hoofdpeluw, fer waarde van circa f 10, heeft weggeno men en zich toegeëigend. Hij is schuldig verklaard aan diefstal door een loonbediende ten nadeele van zijn meester, en, onder aanneming van verzachtende omstan- heden, veroordeeld tot een maand gevangenisstraf, be nevens in de kosten. Eduard Cauwels, oud 23, en Leonard Mabesone oud 24 jaren, beiden landbouwerszonen te Oostburg waren beklaagd dat zij in den nacht van 14 op 15 Decem ber jl., in de herberg van J. Pattist aldaar samen en in vereeniging C. J. Wijffels moedwillig zouden mishandeld hebben; de eerste bovendien dat hij twee wijnglazen ten nadeele van den herbergier zou hebben stuk geworpen} en beiden dat zij den jas van Wijffels zouden hebben gescheurd. De rechtbank heeft niet bewezen verklaard dat de eerste beklaagde Wijffels heeft mishandeld eu evenmin het breken van glazen en het scheuren van den jas. Met vrijspraak van den eersten beklaagde heeft zij den tweeden alleen schuldig verklaard aan het moedwillig toebrengen van slagen of stooten, waardoor geenerlei ziekte of beletsel om te werken is ontstaan, en hem, onder aanneming van verzachtende omstandig heden, veroordeeld tot eene geldboete van 16, als mede in de kosten. Cornelis Bouwens, oud 32 jaren, arbeider te Zuid zande, was beklaagd dat hij den 7" Februari jl. ten nadeele van den landbouwer A. de Bruijne Brevet te Oostburg, bij wien hij in dienst was, arglistig eenige takkebossen en staken, ter waarde van circa ƒ2.40, ont vreemd en zich toegeëigend heeft. Hij is, met aanne ming van verzachtende omstandigheden, schuldig verklaard aan diefstal door een loonbediende ten nadeele van zijn meester, en veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf, benevens in de kosten. Jannis Nortier, oud32jaren, arbeider te Oostburg, was beklaagd dat hij in de maand November des vorigen jaars ten nadeele van een landbouwer aldaar arglistig weggenomen en zich toegeëigend heeft zes olmenblok- ken, ter waarde van 10 cent, alsmede dat hij moedwillig een staak, ter waarde van 5 cent, heeft uitgetrokken. Hij is schuldig verklaard aan eenvoudigen diefstal en, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, veroor deeld tot een maand gevangenisstraf, en in de kosten* Abraham Janssen, oud 23, en Adriaan de Die, oud 18 jaren, beiden werklieden onder Schoondijke, waren beklaagd dat zij in den nacht vau den 31" Januari jL zonder voorzien te zijn van een jachtakte, consent of buitengewone machtiging, met geladen schietgeweer zich bevonden hebben in een weiland, en feitelijken wederstand hebben geboden tegen de marécheausées C. Yerpoorte en A. Lover, toen deze hem wegens ge noemde overtreding bekeurden, wat den eersten be klaagde' betreft onder het opgeven van een valschen naam. De beklaagden zijn, met vrijspraak van eene hun mede ten laste gelegde opzettelijke beschadiging van eenige bijenkorven, schuldig verklaard aan boven genoemde feiten en veroordeeld ieder tot zes dagen gevangenisstraf, alsmede de eerste tot eene geldboete van f 40 en de tweede tot eene geldboete van 20, en solidair in de kosten. Gemengde berichten. Bij vonnis der arrondissements rechtbank van Utrecht van 16 dezer, is de machinist van een personentrein van den Rijnspoorweg schuldig verklaard aan het zonder opzet voor een trein doen ontstaan van gevaar, dat hij had kunnen en moeten voorzien, waarvan verwonding en ander lichamelijk letsel en verlies van een menschen- leven het gevolg is geweest, en veroordeeld tot cellulaire gevangenisstraf van eene maand. In de week van 12 tot 18 dezer zijn in den Haag 117 gevallen van kinderziekte en 40 aan die ziekte over ledenen aangegeven. In de week van 5 tot 12 dezer werden te Utrecht aangegevenl35poklijders en 55 overledenenin de week van 12 tot 19 dezer werden 82 personen aangetast en stierven 35 aan die ziekte. Van den aanvang der pokziekte tot den 14<" dezer zijn te GroniDgen 396 personen daardoor aan getast en 123 bezweken. Van den 1" tot den 14e° dezer bedroeg het cijfer der aangetasten 68 en dat der overledenen 31. In het Engelsche blad Scotsman, van 11 dezer leest men: De schipper van de Sylvan, een der Engelsche sloepen, die naar oesters op de Grantonsche oesterban-

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1