MIDDELBURGSCHE COURANT. N0- 66. Vrijdag 17 Maart, 1871. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. Middelburg 16 Maart. Bij de voortgezette behandeling over onderafdeeling 12 der Indische begrooting, in de zitting der tweede kamer op heden, hebben verschillende sprekers breed voerig gerepliceerd. Het door den heer van Golstein op die onderafdeeling voorgestelde amendement werd met 44 tegen 31 stem men verworpen en vervolgens de onderafdeeling zelve aangenomen, waarna de volgende onderafdeelingen tot de twintigste zonder discussie werden aangenomen. In eene eergisteren gehouden zitting van den ge meenteraad van Vlissingen is besloten om de bestaande bepalingen der verordening op de kinderziekte, mede toepasselijk te verklaren op gewijzigde- en windpokken. De Staats-courant van heden bevat het koninklijk be sluit van den 5en dezer, tot wijziging van het koninklijk besluit van 18 November 1870 (Staatsblad, n°. 178), waarbij de wet van 7 April 1869 (Staatsblad n<>. 57), alsmede de koninklijke besluiten van 16 October 1869 (Staatsblad n°s. 159 en 160 en 9 November 1869 (Staats blad n». 167) toepasselijk worden verklaard op het ge wicht voor geneesmiddelen, droogerijen en chemicaliën. Benoemingen en besluiten. eereteekenen. Toegekend als blijk van 's konings goedkeuring en tevredenheid de bij besluit van 22 Sep tember 1855 ingestelde zilveren medaille met loffelijk getuigschrift'van do luitenants ter zee 2« klasse H. Ber- nelot Moens en L. Haremaker, wegens de redding van een jongen, die op 20 Februari jl. in het afsluitingska naal rondom 's rijks werf te Nieuwediep door het ijs gezakt was, alsmede wegens de redding van een kind, dat op 17 Februari jl. te Maastricht in de Maas gevallen was. Vergunning verleend aan E. P.E.graaf vonBylandt tot het aannemeu en dragen van het eereteeken van het IJzeren kruis, hem door Z. M. deu Duitschen keizer, koning van PruiseD, geschonken. rechterlijke macht. Benoemd tot raadsheer in het provinciaal gerechtshof in Limburg m>\ J. H. C. Cazius, thans officier van justitie bij de arrondissements-recht- bank te Roermond; en tot officier van justitie bij laatst genoemde rechtbank m<'. K. L. J. Cornells, oud-kanton rechter te Weert, lid van de tweede kamer der staten- generaal. marine. Bevorderd tot officier van gezondheid 2e klasse bij de zeemacht, de officier van gezondheid 8e klasse K. G. F. Sloos. Marine en leger. Zr.Ms. schroefstoomschip Citadel van Antwerpen, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee J. A. H. Hu- genholtz, is in den namiddag van den 15«n dezer van de reede van Texel naar zee vertrokken ter opvolging zij ner bestemming naar de Kust van Guinea. De luitenants ter zee 2e klasse W. F. Wesselink, H. F. Verheggen, A. P. Tadema, C. Hoffman, J. -Hare maker, H. A. Schippers, de officier van administratie 2C klasse F. F. A. Canneel, de officier van administratie 3° klasse P. Gallas, respectievelijk dienende op Z<vMs. wachtschip te Amsterdam, wachtschip te Willemsoord, ramschip dc Buffel, monitor Heiligerlee, monitor de Tij ger, monitor Heiligerlee, ramschip de Buffel en wacht schip te Helievoetsluis, worden met den laatsten dezer op nonactiviteit gesteldterwijl met 1° April daaraan volgende de luitenants ter zee 2e klasse J. Loots, P. C. Pabst, H. van Broekhuyzen, H. A. Sirks, J. W. F. rid der Huysseü van Kattendijke, Z. J. Cambier, de officier van administratie 2e klasse M. D. L. Hertzveld, de offi cieren van administratie 3e klasse P. J. Roest en J. A. Torré, respectievelijk geplaatst worden op Zr. M>. wacht schip te Amsterdam, ramschip dé Buffel, monitor Heili gerlee, monitor de Tijger, monitor Heiligerlee, wacht schip te Willemsoord, ramschip de Buffel, monitor de Tijger en wachtschip te Hellevoetsluis. Met den 15en April a. zal, op last van den minister van oorlog, bij de koninklijke militaire academie te Breda gedurende eenige weken een kapitein van ieder regiment infanterie worden gedetacheerd, om onder de leiding van den kapitein-adjudant der academie J. H. II. Dommers, onderricht te ontvangen in de beoe fening van het krijgsspel, anders gezegd tactische oefe ningen op kaarten op groote schaal, teneinde daarna de oefeningen in dezen tak van militaire studie onder de leiding van gezegde kapiteins, op eenparige wijs bij de verschillende regimenten zouden gehouden worden. Gemengde berichten. De pokken-epidemie' te: Leiden vermindert «wel niet, maar het cijfer der aangetasten is in verhouding tot dat der bevolking van geringe beteekenis, terwijl het aantal overledenen ongeveer een vijfde bedraagt van de aangetasten. De handhaving der verordening, die den toegang tot scholen alleen vergunt aan heD, die een be wijs van gevaccineerd te zijn overleggen, veroorzaakt aan geneeskundigen, die soms verplicht zijn zulke be wijzen in triplo of quadruplo af te geven, veel moeite. Houders van bijzondere scholen zien door die verorde ning het aantal leerlingen wel verminderdmaar over het algemeen blijkt toch, dat de koepokinenting vrij alge meen zonder dwang geschiedt. Voor een paar dagen kwam de koning van Pruisen te Rouaan om eene wapenschouwing over 40,000 man van de Duitsche troepen te houden. Reeds voor de aankomst van den vorst waren alle winkels gesloten en als ter viering van een lijkdienst de gevels van verschei dene huizen met rouwfloois dat met zilveren tranen bezaaid was behangen. De uitgever van den Nouvelliste de Rouen had op biljetten met zwarte randen bekend gemaakt, dat het blad dien dag „ter zake van rouw" niet zou uitkomen. Toen de gouverneur der plaats aan den maire, den heer NetieD, vroeg, wat bij voor den ontvangst van den keizer van Duitschland dacht te doen, antwoordde deze: „uw koning is een soldaat; ik zal hem dus een biljet van inkwartiering geven, anders niet." De wijze waarop du transatlantische telegraafkabel werkt is zeker niet allen lezers bekend. Daar de elec- trische stroom veel te zwak is om een gewoon telegraaf toestel in werking te brengen, heeft men het volgende vernuftige hulpmiddel uitgedacht. Door denelectrischen stroom wordt een lichtpuntje op een donkeren wand heen en weer bewogen. De kamer waarin de kabel eindigt, is geheel donker. Aan het einde van den kabel is een dunne draad verbonden, die geslagen is om twee kleine plaat jes van week ijzer. Zoodra van het andere einde uit een electrisehen stroom door den kabel vaart, worden de ijze ren plaatjes magnetisch genoeg om een heel klein voor werp in beweging te brengen. Nu is een kleine spiegel van niet meer dan een halve duim diameter op een stukje ijzer van een tiende duim dik en een halve duim lang bevestigd. Tegenover dit spiegeltje is een lamp zoodanig geplaatst dat het licht op eene tatel aan den waod teruggekaatst wordt. De woorden langs den kabel geseind worden nu door de bewegingen van ditreflectee- rend licht aangeduid, en de beambte schijft ze op. Het kost zeer veel moeite om de beteekenisseu van het sprin- gend lichtje machtig te worden, daarom moet men niette hard oordeelen als „kabeltelegrammen" somtijds zulke dwaze dingen mededeelen. Nieuws v. d. dag.) Te Metz is de annexatie met 707 kanonschoten aan de bevolking bekend gemaakt, en is deze daarop den ganschen dag lastiggevallen met het spelen van Duitsche volksliederen. Men zegt, dat de burgers zich gelaten in hun lot schikken. Bismarck heeft op zijn terugreis de stad bezocht en de forten St. Quentin en Plappeville bezichtigd. Krachtens, de nieuwe regeling van het onderwijs in den Elzas en Duitsch Lotharingen, worden voor- loopig twee seminariën opgericht, een katholiek semi narie te Straatsburg en een evangelisch te Colmar. Deze instellingen moeten dienen tot opleiding van onderwijzers voor volks- en burgerscholen. Het hof van assises te Parijs zal weldra de zaak behandelen van een valsch bataljon nationale garde dat niet op de lijsten voorkwam en in weerwil daarvan gedurende een geruimen tijd van het beleg dagelijks li frank voor elk zijner manschappen geëischt en ook ontvangen heeft. De National Zeiting ontraadt allen Duitschers, om bui ten noodzaak in Frankrijk te reizen of, voor zoover zij daar vroeger verblijf hielden, er opnieuw, werk te zoeken, daar bet verblijf in de Fransche steden voor de Duit schers in den eersten tijd alles behalve aangenaam zal Tot de Parijssche bankiers, die geen Duitscher "Toepr in bun dienst willen hebbeD, moet ook de heer Fould gerekend worden. Hij zond dezer dagen een zijner bekwaamste kantoorbedienden weg, die vele jaren in zijn dienst is geweest en thans een inkomen had van 25000 franken. Zijne vroegere medebedienden hebben geweigerd om met hem op 'tkantoor werkzaam te zijn. Zooals men wellicht weet, is Fould zelf van Duitsche afkomst. LeFigaro die zijn imperialistische neigingen nog niet kan verkroppen, en aan dit gevoel meent het best lucht te kunnen geven door op ongepaste en onwaardige wijze tegen het bestuur oppositie op te wekken, behelst de volgende mededeeling: Op de barakken der mobielen uit de provinciën op de boulevard des Italiens, staat het vol gende geschreven: „Wanneer wij Maandag niet naar huis gezonden zijn, zullen wij deserteeren. Wat minder alarm slaan en wat meer spoorwegen, zou ons beter con- venieeren." Gelijk men ziet is de discipline merkwaardig hersteld in het Fransche leger. Plus de vermelégénêral Vinoy Dezer dagen, zoo meldt men uit Berlijn, kwam al hier aan de tweede luitenant von Hess, bchoorende tot het garde artillerieregiment. Rij le Mans met zijn regi ment in het gevecht zijnde, stond hij in de vuurlijn eener mitrailleuse en werd door verscheidene kogels tegelijk getroffen. Onmiddellijk stortte hij ter aarde, maar was daardoor niet buiten het bereik van de mitjailleuse, zoo dat hij nog herhaaldelijk werd getroffen alvorens dat stuk geschut in handen onzer troepen viel. Van het slagveld op de verbandplaats gevoerd, bleek het dat het linkerbeen moest worden geamputeerd, maar buitendien bad hij niet minder dan 32 kogelwon- den. Toen de koning vernam hetgeen had plaats gehad, gaf hij bevel, dat een bekwaam geneeskundige met een paar verplegers uitsluitend ten behoeve van den ge noemden luitenant werkzaam zouden zijn en hem moes ten blijven behandelen, zoolang hij geneeskundige hulp zou behoeven. Door hen verzorgd en opgepast, is de gekwetste van het slugveld van le Mans herwaarts ge voerd. De geneeskundige die hem behandelt zegt gegronde hoop te koesteren, dat de lijder zal herstellen. Naar men verzekert, bestaat bij den hoogbejaarden Franscben staatsman Guizot het.plan om opnieuw het staatkundig tooneel te betreden en zich bij de verkie zingen, welke eerstdaags zullen worden uitgeschreven om de gapingem aan vullen, welke in de nationale ver gadering bestaan, in zijn departement candidaat te stellen. Het brood is te Parijs weder geheel tot zijn nor malen prijs teruggekeerd. De laatste zetting onder het bestuur van den afgetreden maire J. Ferry 9 Maart) bedroeg 50 centimes per kilogram. In drie dagen tijds zijn in de vorige week 50,000 vroegere bewoners van Parijs in die stad teruggekomen. AI de journalisten van Parijsche bladen, die aan editiën gewerkt hebbeD, welke van die organen te Tours en te Bordeaux het licht hebben gezieD, zijn insgelijks in de hoofdstad teruggekeerd. Het testament van den heer Nathanaël von Roth schild, die in 'tvorige jaar te Parijs overleed, is te Lon den geverifieerd. De particuliere bezittingen in Engeland zijD, onder eede, getaxeerd op 1800,000 pond sterling I (bijna 22 millioen gulden).

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1