O R A N T. MIDDELRURGSCHE C 1871. 16 Maart, N°- 65. Donderdag Middelburg 15 Maart. Bij de verdere behandeling van onderaldeeling 12 van hoofdstuk II der Indische begrooting zijn, in de zitting der tweede kamer van heden, de di ussien over de Preanger-hervorming voortgezet. De minister van koloniën heeft de verschillende sprekers breedvoerig beantwoord, de invoering van dezen nieuwen maatregel verdedigd en mededeeling gedaan van de be richten, die omtrent den indruk van de schorsing in Indie, van daar zijn ontvangen. Bij besluit van den 11«» Maart 1871 n°. 11 hebben gedeputeerde staten van Zeeland, blijkens n°. 49 van het Provinciaal blad, het aandeel van de provincie Zee land in de lichting der nationale militie voor 1871 vastgesteld op 536<man. Benoemingen en besluiten. leger. Op -verzoek eervol ontslag verleend uit den militairen dienst aan den kapitein op nonactiviteit J. Wal deck, van het wapen der infanterie. herbergen na een aangewezen uur te verbieden. De kan tonrechter had zoowel de herbergier als de bezo ekers te dier zake veroordeeld. Vrijdag werden voor de rechtbank te Tiel de plei dooien gehouden in een veel besproken quaestie, nlof van beetwortels tiend verschuldigd is. Voor het eischende kroondomein trad op de rijks-advocaat mr. J. U.deKem- penaer, terwijl de tegenspraak voor den verweerder werd voorgedragen door den advocaat Mr. Kapeijne van de Cop- pello uit's Ilage. Dat het domein tiendheffer is, werd niet tegengesproken. liet geldt hier als hoofdvraag of in het graafschap Buren beetwortelen een tiendplichtig gewas zijn. Het domein als tiendheffer beantwoordde die vraag be vestigend, met een beroep op een placaat van keizer Karei V van 1529, waaruit zou blijken dat knollen en al derge lijke vruchten, voortkomende uit rondof plat zaad, tiend plichtig zouden zijn, maar vooral op eene publicatie in 1791 door raden en rekenmeesters der domeinen van den prins van Oranje als graaf van Buren gegeven en waarbij cle tiendplichtige gebruikers in het graafschap onder be dreiging van straf werden gelast, om tiend te geven van Kerknieuws. Te Heerenveen is voor sommige gevallen aan de vrouwelijke leden der doopsgezinde gemeente het kerkelijk stemrecht met groote meerderheid van stem men toegekend. Marine en leger. Inde Staats-courant van liedenworden door den minister van oorlog de vereischten en de voorwaarden bekend gemaakt, waarop in Juli aanstaande te Amster dam het examen zal worden gehouden ;voor hen die wenschen te worden opgeleid tot officieren van gezond heid voor den dienst hier te lande en in de koloniën en tot militaire apothekers hier te lande. Het état-major aan boord van Zr. M*. transportschip met stoomvermogen Java, den 12en dezer uit Iodië te Nieuwediep teruggekeerd, bestaat uit de volgende officieren: kommandant, kapitein-luitenant ter zee P. van Bone val Faure; le officier, luitenant ter zee 1« klasse G. Bijl de Vroe; luitenant ter zee 2e klasse J. van Wierdsma, G. M. Dolleman, N. A. de Vries, P. le Comte, H. J. K. Sutherland, H. L. C. Wolterbeek Muller, D. Hordijk; adelborst le klasse G. Moerland; officier van gezondheid 2e klasse P. J. Feldkampidem 3e klasse A. W. van Renterghem; officier van administratie le klasse A. J. Looijen; adjunct administrateur M. M. J. van Meeuwenklerken G. H. Slot, J. H. de Sauvage, F. H. M. Rant. Rechtzaken. aardappelen, wortelen enz.en dus van vruchten soort gelijk aan de beetwortelen, en eindelijk met de bewe ring dat in Noord-Brabant en Zeeland van beetwortelen tiend gegeven wordt. Voor den gedaagde werd ten stelligste de tiendplichtigbeid van beet wortelen ontkend. Hij beweerde, dat geene andere vruchten tiend behoeven te geven dan die door wetsbepaling of veertigjarig ge bruik tiendbaar zijn verklaard, dat dit juist volgt uit de placaten van Karei V in hun onderling verband, dat de aangehaalde publicatie niets ;.nders is dan eene waar schuwing, die om velerlei redenen niet als wet kan gel den, om den tegenwoordige^ toestand te regelen en bovendien van beetwortelen geen melding maakt, en dat indien werkelijk de hier gevorderde tiend in andere pro vinciën geheven wordt, zulks niet kan afdoen, daar alleen op de gewoonte in het graafschap zelf of hoogstens op die in een onmiddellijk aangrenzende streek beroep kan worden gedaan. De officier van justitie zal in de terechtzitting van 21 April e. k. in deze zaak conclusie nemen. Gemengde berichten. In de gemeente Budel zijn drie zusters, die te zamen ruim 255 jaren tellen; zij zijn allen nog frisch en gezond en doen hun dagelijksch werk in het huishouden. De vierde zuster, de jongste, die onlangs gestorven is, telde bijna 80 jaren, en bij dit overlijden betreurden de overblijfenden dit verlies zeer, alleen omdat haar zuster nog zoo jong de wereld had moeten vaarwel zeggen. De gemeentelijke gasfabriek te Groningen heeft over 1870 eene winst afgeworpen van f 19,840.24Jde prijs is daar 8 cent per kubieke meter. Door den storm die verleden Donderdag heeft gewoed zijn twee tjalken op hunne reis van Harlingen naar Amsterdam met man en muis vergaan. Alle opva rende ten getale van 14 personen zijn omgekomen. De Japaneezen hebben slechts een nieuwsblad, dat eens in de maand uitkomt in den vorm van een inge naaid pamflet van omstreeks 100 bladzijden. Het werd ruim een jaar geleden opgericht. In het hotel van het ministerie van buitenlandsche zaken te Brussel worden zalen in gereedheid gebracht voor de Fransch-Duitsche conferentie. Deze zalen zullen uitsluitend ter beschikking van de onderhandelaars zijn, welke er den sleutel van zullen hebben, niemand dan zij en hunne geëmploieerden zullen daar binnen kunnen komen. Een der redenen waarom aan het hotel van buitenlandsche zaken de voorkeur is gegeven, is dat de onderhandelaars daar een zeer rijke diploraatieke bibliotheek zullen vinden, waaruit zij al de noodige inlichtingen, inzonderheid wat vroegere vredesonder handelingen betreftkunnen putten. Overigens zullen zij, wanneeer een twijfelachtig punt zich mogt voordoen, gemakkelijk baron Lamberraont, secretaris-generaal, en andere ambtenaren kunnen raadplegen, die in zake van traktaten een speciale kennis hebben. Ten stadhuize mist men al die hulpbronnen. Verleden Vrijdag hebben des avond en gedurende een groot gedeelte van den nacht te Antwerpen ernstige ongeregeldheden plaats gehad. De kapitein van de sleepstoomboot Klamper was door Engelsche matrozen aangerand, omdat hij hun op hunne eischen geen geld wilde geven. De kapitein was door een der matrozen in het gelaat gewond. Deze lage handelwijze wekte de verbittering op van de talrijke sloeproeiers en sjouwers aan de haven en, om den kapi tein te wreken, besloten deze om des avonds alle „loef fersop te zoeken. Met heffer worden alle matrozen Jje- doeld, die geen schip hebben en in ledigheid rondzwer ven. Men verzekert, dat een twintigtal vau die lieden in de stad waren. Te acht uren des avonds waren de sloeproeiers en de sjouwers aan de haven vereenigd, om de loeffers te gaan opzoeken. Verscheidene matrozen, die men verdacht dat zij met de misdadigers geraeene zaak hadden gemaakt, werden aangevallen. De slagen vielen zoo dicht als hagel en de opgewonden menigte, die voortdurend vermeer derde, schreeuwde: Mort aux loeffers. De politie rukte uit alle afdeelingen der stad aan, maar was onmachtig om de vertoornde mannen tot bedaren te brengen. Zij schreeuwden steeds: 11 nous faut des loeffers en telkens, vielen nieuwe slachtoffers in hunne handen. In de Rue des Vieillards, op de Place St. Paul en op de haven, wer den de ongelukkige loeffersdie in hunne handen vielen zöo mishandeld dat zij op de plaats neerzegen. Een burger, bekend onder den naam van „het boerken'* had eenigen tijd tegen de oproermakers gestreden, doch werd door een messteek in den buik getroffen. Tot des nachts een uur hebben deze ongeregeldheden geduurd. Drie matrozen, met meer of minder ernstige wonden op straat gevondeD, werden naar het hospitaal gebracht en twee andere naar hunne slaaphuizen. Een telegram uit Weenen bevat het bericht, dat den 9cn de Schlossberg nabij Hobenems ingestort is, de kerk en de twee hoofdstraten met 9000 inwoners onder zijn gewicht verpletterende. Het kasteel d'Azay le Rideau, bij Tours, beroemd gemaakt door Balzac's Contes Drolatiques en de illustia- tiën van Gustave Doré, behoort in eigendom aan den markies de Biencourt, die van daar den 21en Februari jl. den navolgenden brief schreef aan prins Frederik Karei van Pruisen: „Monseigneur !Het heeft uwe koninklijke hoogheid be haagd, om een^bezoek te brengen aan het kasteefd'Azay. Ónder andere omstandigheden zou ik mij grootelijks vereerd hebben gevoeld door dit bezoekmaar thans zie ik mij genoodzaakt om uwe koninklijkehoogheid te kgnnen te geven, dat haar gedrag zonderling en ongemanierd is. Vergeet niet, Monseigneur, dat gij niet aan den avond van een veldslag staat. Gij bezet het departement der Indre en Loire onder de voorwaarden van een wapenstil stand, en gij hebt geen recht hoegenaamd, om u in mijn huis te installeeren, mijn brood te eten en mijn wijn te drinken. Gij, de heeren van uw staf en de officieren van uw leger, zijn blijkbaar geheel onbekend met de manieren van welopgevoede lieden; gij zijt blijkbaar onkundig van den eerbied, die, onder alle beschaafde natiën, de veroveraar den overwonneling verschuldigd is. Door u aan mijn tafel te zetten, op mijn kosten te leven en om champagne te vragen, die echter niet in mijn kelder is, geeft gij mij recht, om u toe te spreken, zooals ik tot mijn groot leedwezen doe. Het verwondert mij niet, dat uwe officieren, die de ruwe manieren van "hun prins zien, zich in mijn huis hebben gedragenop de brutale wijs als sedert 4 Februari het geval is geweest. „Aanvaard enz. Markies de jiiexcoukt." Uit een verslag van het verhandelde in de zitting der Fransche academie van wetenschappen van 20 Fe bruari blijkt, dat de van schroeven naar het stelsel van den admiraal Labrousse, voorziene luchtballon Duquesney die den 9cn Januari jl. te Parijs is opgelaten en aauvan- k< lijk naar de schroeven of het roer scheeD te luisteren» De arrondissements rechtbank te Zienkzee heeft ter civiele terechtzitting van 14 Maart uitspraak gedaan in de zaak van J. de Braai, reeder en eigenaar der stoom boot Stad Zierikzee, eischer contra George Richmond, schipper van het Engelsch brikschip Harmony, thans liggende in de nieuwe haven te Zierikzee, gedaagde. Daarbij is aan den eischer zijne vordering tot schadever goeding, .wegens de schade door de Harmony bij het ver halen in de nieuwe haven te Zierikzee aan de stoomboot de Stad Zierikzee op den 23 Januari jl. toegebracht, toegewezen en tevens gelast, dat het gelegd conservatoir beslag op de brik Harmcny voor een som van1560 zal standhouden, totdat de schade zal zijn vergoed, om bij gebreke van dien, die schade op bedoeld schip te kun nen verhalen, met veroordeeling van den gedaagde in de kosten der procedure. In zijne zitting van Dinsdag den 7" Maart heeft de hooge raad de beroepen in cassatie van J. van Sikkelerus tegen een vonnis van het kantongerecht te Hulst en van P. A. Adriaansens, M. L. M. Tassaert en M. van Arcnt- hals tegen een vonnis van hetzelfde kantongerecht ver worpen. Beide vonnissen betroffen de quaestie of gemeentebe sturen bevoegd zijn, om het verblijf van ingezetenen in

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1