Gisteren kwam de tijding uit Parijs, dat de generaal Vinoy, de kommandant der Parijsche bezetting, eene revue gehouden had over 40000 man, die voornamelijk deel uitmaakten van het Loire-leger en thans tot garni zoen der hoofdstad bestemd waren. Oogenschijnlijk be vatte dit bericht niets merkwaardigs, doch de gevolgen hebben er zich reeds van geopenbaard. Gesteund door deze belangrijke troepenmacht schijnt het militair kom mandement het eerst thans te hebben durven wagen, om met kracht en energie de onlusten en oproerige uitingen der Parijsche bevolking te onderdrukken, evenwel ook al niet op de meest geschiktste wijze. Bij decreet van 11 Maart zijn de dagbladenie Cri du Peuple, le Yengeur, le Mot d'Ordre, le Père Duchêne, la Caricature en la Bouche de fer, geschorst, en is tevens bepaald, dat tot het tijdstip, dat de nationale vergadering den staat van beleg zal opgeheven hebben, geen nieuwe dagbladen of geschriften over politiek of sociale toestanden verschijnen mogen. Die maatregel zal thans niet anders dan verbittering ten gevolge kunnen hebben, en er slechts toe leiden, dat, na de opheffing van den staat van beleg, die bladen weder verschijnen en dan nog meer invloed uitoefenen zullen, omdat zij in hunnen onzinnigen strijd voor de vrijheid, nog bovendien de martelaarskroon verworven hebben. Reeds zoolang de republiek van den 4C<> September bestaat, verkeert Parijs in staat van beleg, en gedurende al dien tijd hebben die bladen niet opgehouden, om ongehoorzaamheid aan de wetten en oproer te prediken, en thans, nu dus het Parijsche volk reeds ongeveer gedurende zes maanden gelegenheid had, om zich aan die wartaal te gewennen en er de waarde van te leeren ken nen, vermeerdert de autoriteit de macht dezer onrustige partij en laat misschien daardoor den slagboom vallen, die thans een vredelievende oplossing der ontwape ning van de oproerige bevolking van Montraavtre, Belle ville en la Vilette onmogelijk maakt. Le Temps zegt naar aanleiding dezer maatregelen, dat juist de onder vinding nooit meer de waarheid der stelling beves tigd bad, dan thans gedurende de laatste maanden, dat de uitspattingen van de pen en van het woord uit zichzelven hare beteekenis verliezen en geene agitatie, maar integendeel onverschilligheid opwekken. Laatste berichten. Londen. Lord Granville heeft in het Hoogerhuis medegedeeld, dat de Zwarte zee-conferentie heden hare laatste zitting gehouden en het tractaatgeteekend heeft, waarbij de neu tralisatie der Zwarte zee opgeheven en der Porte de vrijheid gelaten wordt, de oorlogschepen der bevriende mogendheden in de Bosphorus en de Dardanellen toe te laten. The Times wenscht Engeland geluk met het gun stige resultaat der conferentie. Parijs. Volgens de Gaulois zijn de kanonnen op de Place des Vosges vrijwillig teruggebracht, en hebben de nationale garden ook aangeboden, om de kanonnen, die te Mont- martre achtergehouden worden, terug te brengen. In de stad heerscht de volmaaktste rust. Brussel. Volgens l'Etoile Beige werd Napoleon heden te Ver- viers ver wacht. Belgische brieven. Brussel 12 Maart. Ik vrees, dat de derde en laatste proef, die op dit oogenblik Frankrijk met de republiek neemt, wederom op een treurige teleurstelling en vreeselijke ontknoo ping zal uitloopen De Fransche republikeinen hebben niets geleerd en daarenboven nog alles vergeten. Zij hebben niets geleerd, omdat zij eenvoudig de dwalingen van het keizerrijk voortzetten, en gelooven dat de vlag der republiek de lading voldoende dekt. Zij hebben alles vergeten, omdat het toch onmogelijk is, dat zij zich vroeger niet afgevraagd zouden hebben, wat de geheim zinnige oorzaak geweest is, die aan Frankrijk de alge- meene symphatiën ontroofd heeft, zelfs van hen, die het wreedst onder het eerste keizerrijk gèleden hebben. Het was klaarblijkelijk niet hun militaire aard en kon dit ook niet zijn. Hetgeen Frankrijk in de oogen der volkeren verhief, was zijne hoedanigheid van voorvechter der vrijheid. Hetgeen Frankrijk bemind maakte was zijn moedig en krachtig initiatief tot den strijd tegen verwaande beginselen, zijn pogingen, om bij de onster felijke eer van de rechten der menschen geopenbaard te hebben, de verdienste te voegen, het geneesmiddel voor de sociale kwalen te hebben gevonden! Hetgeen liefde tot Frankrijk opwekt, was de edelmoedige belangstelling waarmede het alle vreemde onheilen gadesloeg en daarvoor bewijzen van sympathie en deel neming uitstortte, en het uitzicht opende op mogelijke hulp. Alles wat ons thans van Frankrijk overgebracht wordt zijn slechts uitroepen van wraak en haat. Het militarisme telt zijne ijverigste en vurigste aanhangers in de rijen van hen, die er zich op verhoo- vaardigen humaan te zijn en die heerlijke woorden van Fénélon, door Montesquieu herhaald, in praktijk te bren gen, die hun humaniteit hooger dan het vaderland stellen. Gelooft niet, dat ik de Franschen veroordeel, die steeds aan revanche denken. Van hen te vergen deze denkbeelden te laten varen, zou onmogelijk zijn. Maar wat ik aan de mannen der vooruitgang en der vrijheid, aan de Pruisen, aan de philosophen, aan hen, die hun geheele leven de martelaren der vrijheid en van het recht geweest zijn, verwijt, is, dat zij de revanche ddar trachtten te vinden, waar zij haar niet moesten zoeken. In hunne verblinding zien zij niet, dat hunne plannen tot niets anders leiden kunnen, dan om Europa tot den periodieken terugkeer der vreeselijke slachtingen te dwingen. Morgen zou Frankrijk wraak oefenen, den volgenden dag zou weder Duitschland aan de beurt zijn- Het is onmogelijk dit thans aan de Fransche natie be grijpelijk te maken, en dit is naar mijne beschouwing een der noodlottigste gevolgen van den laatsten oorlog. Hij heeft ons weder een halve eeuw achteruit gezet. In Duitschland neemt men volkomen hetzelfde ver schijnsel waar. Een waarlijk uitstekend en verdienstelijk burger, d«\ Jacoby, heeft geen mandaat voor den rijks dag kunnen verwerven, de Fortschrittspartei heeft ver loren, en de liberaal-nationalèn hebben met de conserva tieven en ultramontanen de overwinning behaald. Deze laatsten, zooals ik reeds voor een maand beweerde, nemen weder een eerste plaats in. Het gaat hun thans voor den wind. Zij twijfelen reeds aan geen zegepraal meer.' Zij spre ken in Pruisen reeds juist zooals in België. Reeds vraagt een katholieke petitie van den Duitschen keizer het her stel der wereldlijke macht van den „heiligen vader". Op kleiner schaal ziet gij hunne handelingen in België! Laat men eens voor de nationale vierschaar de daden brengen, die men den heer Kervyn van Lettenhove ver wijt, die het tegendeel doet van wat hij beloofde. Laat men aan den minister van justitie rekenschap vragen van belachelijke vervolgingen, die, onder voorwendsel van het koningschap tegen de uitroepen van een opge wonden kiezer te verdedigen, het compromitteert en niet alleen een vrijspraak maar zelfs een anti-royalistische manifestatie van 1500 personen uitlokt. (Ik spreek van het proces tegen van den Abeele, die van de beschuldi ging van majesteitsschennis, wegens de kretenFive la république! en d bas le roi! te Antwerpen vrijgespro ken is.) Welnu wat meent gij, dat het ministerie doet? Gij denkt misschien, dat het de verantwoordelijkheid zijner daden op zich neemt en zich verdedigt? Geenszins. Het wascht, als een moderne Pilatus, zijne handen in on schuld. Nu draagt een ambtenaar de schuld, dan is het de partijhaat, die aan de zuiverste bedoelingen een valsche uitlegging geeft. En vervolgens, wanneer de oppositie volhoudt en niet lafhartig zich neerlegt bij zulk eene opvatting van de ministerieele verantwoorde lijkheid, springt de meerderheid in de bres en sluit den mond der oppositie door een eenstemmig votum van goedkeuring. Aan de openbare meening stoort zich het ministerie Kervyn-d'Anethan- Jacobs geenszins. De ministers weten dat de steden hun vijandig'zijn, maar het platteland ver schaft hun wat zij behoeven. De steun van het platteland geleid door den invloed der priesters, doet hen iedere oppositie verachten. Ik geloof echter, dat dit zoo niet lang duren zal. Ik verwacht en voorzie met ingenomenheid, dat de heer Frère-Orban zich zal verheffen, om met terzijdestelling der onbeduidende twisten over personen, het ministerie op het terrein der regeeringsbeginselen aan te vallen. Daar is hij zeker van de overwinning, mits hij niet verflauwe, mits hij nog eens den ministerieelen zetel beklimme, en dan zal hij eindigen met te zegepralen. De toekomst behoort niet aan de clericale partij maar aan die der vrijheid! En dan zal ik met Galilei uitroe pen „E pur se muove Bicctijömcim. Gisteren zijn te Vlissingen een zeventigtal Engelsche visschers binnen geloopen, die door den harden wind voor Ostende genoodzaakt geworden zijn zich te bergen. tjan&elsbmd)t£tt. Graanmarkten enz. Rotterdam, 14 "Maart. Ter markt van heden waren aangevoerd: 916 runderen, 102 vette, 208 nuchtere kalve ren, 40 schapen, 456 varkens en 190 biggen. Rundereu le qual. 76, 2e qual. 60 cent; kalveren le qual. 95, 2e qual. 75 cent: schapen 70 cent per kilogram. Vlissingen, 14 Maart. Boter /T.40 a f 1.45 per kilo gram. Prijzen van effecten. Amsterdam 14 Maart 1871. Nederland. ♦Certific. Werkelijke schuld 24 pet. 52 ♦dito dito dito 3 61fJ ♦dito dito dito 4 82 *Aand. Handelmaatschappij 4J- dito exploitatie Ned. staatssp. 944 België. *Certificaten bij Rothschild 24 Rusland. ♦Obligatiën 1798/1816 5 934 ♦Certific. adm. Hamburg 5 65 ♦dito Hope O. 1855, 6e serie 5 76-1 *Cert. 1000 1864 5 901 ♦dito f 1000 1866 5 „904 ♦Loten 1866 5 „221 ♦Oblig. Hope&Co.Leening 1860 44 82 ♦Certific. dito4 644 *Inscript. Stieglitz Co. 2e a 4e L. 4 64j ♦Obligatiën 1867 4 664 *Obl. 1869 4 66f ♦Certificaten 6 ♦Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 2114 ♦Oblig. dito 4 ♦dito dito44 Obl. spoorweg Poti-Tiflis 5 83 f dito dito Jelez Orel 5 dito dito Charkow Azow. 5 824 Polen. ♦Schatkistobligatiën5 Pruisen. *Obligatiën 4 Oostenrijk. ♦Oblig. metall. in zilver Jan.Juli 5 53^ ♦dito dito April/Oct. 5 534 ♦dito in papier Mei/Nov. 5 45-^ ♦dito dito Febr./Aug. 5 454 Italië. Leening 18615 494 •Certific. bij Lamaison c. s.5 Spanje. ♦Obligatiën24 thans 3 30 ♦dito 1867 3 29-ft ♦dito Binnenlandsche3 25$ Portugal. ♦Obl. 1856—1862 3 31$ ♦dito 1867 3 31$ Turkije. dito (binnenl.) 5 414 Griekenl. dito (blauwe) 5 Egypte Obl. 1868 7 734 Amerika. ♦Obl. Vereenigde Staten (1874) 5 ♦dito dito dito (1904) 5 95£ ♦dito dito dito (1882) 6 96$ ♦dito dito dito (1885) 6 954$ ♦Obl. Illinois 7 97 ♦dito dito Redemtion 6 864 Oblig. Atl.Gr.W.Spw. Ohio sec.(7p) 874 dito dito geconsolideerde .7 dito dito debentures 8 Obl St.Paul &Pac.Spw. lesec. 7 dito dito dito 2e sec. 7 dito dito 1869 dito 7 654 Brazilië. ♦Obl. 1863 44 ♦dito 1865 5 90| Mexico. dito 1851 3 Grenada. dito 6 24 Ecuador. dito 1 Venezuela, dito 3 84 Prijzen van coupons. Amsterdam, 13 Maart. Metall. f 19.75; Dito zilver 24.224. Dito Eng. per f 11.85: Eng. Russen per Eng. Portugal per 11.85: Fransche Belg. ƒ564; Pruis, ƒ344; Hamb. Russen /30&; Russtn in Z. R. 3Ó4Pools, in FI. per Z. R. Spaans. Amerik. Dollars 2.39: dito papier 2.14; Spaans. in£/ 11.85; Piasters ^ïmcrtmtiïn. Ondertrouwd: J. A. VAN PÜFFELEN L.Wz., Middelburg, van Moerdijk, 14 Maart 1871. en M. VERHULST. Eenige kennisgeving. Heden overleed te Nieuwe Amstel, onze waarde Vader en behuwdvader JOHANNUS MARINUS JANSE, in den ouderdom van 72 jaren. Uit aller naam, Middelburg, W. J. VAN HECKE. 14 Maart 1871. M. E. VAN HECKE, Janse. Heden viert door Gods goedheid onze geliefde vader en grootvader JAN DORLEIJN, zijn 5?de» jaardag. Oost-Souburg, Uit naam der kinders en kleinkinders 15 Maart 1871. L. DORLEIJN.

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 3