MIDDELBURGSCHE COURANT. IV0- 64. Woensdag 15 Maart, 1871. Oimtmlunb. AANBESTEDING. Het Gemeentebestuur van Yerseke, zal op Woens dag den 22 Maart 1871, des namiddags ten drie uur, in het gemeentehuis, onder nadere goedkeuring aanbeste den: Het amoveren van de bestaande haven te Yersekemlam en het maken en ge durende zes maanden onderhouden eener nieuwe haven met los- en lading plaats, tusschen «te dijkpalen n°. 99 en n°. ÏOI van den polder de Breede Watering bewesten Yerseke. Het bestek ligt ter lezing te Middelburg in de Socië teit de Vergenoeging en bij Groenewegin, te Goes in de Korenbeurs en in de Zoutkeet, te Zierikzee bij van Oppen, te Tholen in 't Hof van Holland, te Neuzen bij de Erven Steenkamp, te Hansweert bij Lüijk. en in de gemeentehuizen te Yerseke, Wetneldinge Kapelle en Kruiningen. Het is op franco aanvrage tegen betaling van 50 cent te verkrijgen bij de Boekdrukkers F. Kleeu- wens zoon te Goes. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den opzigter J. M. KOOLE te Wemeldinge, door wien op den dag der besteding des morgens van 9 tot 12 uur aanwijzing in loco zal worden gegeven. Yerseke, den 3 Maart.s W. VAN OEVEREN, Burgemeester. P. J. SCHOONAKKER, Secretaris. AANBESTEDING. Burgemeester en Wethouders van Ovezand, zullen op Woensdag den J2 April 1871, des voormiddags ten 12 ure, in het gemeentehuis te Ovezand, trachten aan te besteden Het maken van 2108 strekkende meters Grindweg, In de gemeente Ovezand, Het bestek ligt ter lezing te Middelburg in de Socië teit de Vergenoeging en bij Grobnewegbn, te Goes in de Korenbeurs en in de Zoutkeet; te Zierikzee bij van Oppen; te Tholen in 'tHof van Holland; te Neuzen bij de Erven Steenkamp; te Hansweert bij Luuk en in de gemeentehuizen te Ovezand, 's Gravenpolder, Ellewouts- dijk, '8 Heerenhoek, Hoedekonskerke, Kruiningen en Colijnsplaat. Het is op franco aanvrage, tegen betaling van 50 cent, te verkrijgen bij de boekdrukkers F. Kleeuwens Zoon te Goes. De aanwijzing in loco zal plaats hebben op Maandag den 10 April 1871 en op den dag der besteding des voor middags ten 10 ure, terwijl inmiddels informafciën kun nen verkregen worden bij den Heer J. H. HANNINK te Goes. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. DE FOUW. De Wethouder, P. A. RIJK. Middelburg 14 Maart. Uit verschillende omstandigheden kan men steeds opmaken, dat de belangstelling van den minister Thor- becke in bet tot stajid komen der groote openbare wer ken nog recht levendig is. In het bijzonder bleek dit dezer dagen weder met betrekking tot de nog uitte voeren werken in Zeeland. Het laat zich toch met volle recht verwachten, dat de reeds te zeer vertraagde vol tooiing van de Zuiderspoorweglijn thans van meer dan eene zijde krachtiger dan ooit zal bevorderd worden. De quaestie over de bewuste schorren schijnt geen be zwaar meer te zullen opleveren, en niet ijdel is dan ook zeker het vertrouwen dat, indien geen onvoorziene om standigheden zich voordoen, vóór dit jaar ten einde is de dam door het Sloe zal gelegd zijn. Wij brengen gaarne hulde aan de kracht waarmede door den minister, die zich tot in de geringste bijzon derheden op de hoogte der zaak heeft gesteld, in deze gehandeld is en hopen, dat zijn ijver hier en daar weer klank zal vinden. In de zitting der tweede kamer van heden werd aan den heerïnsinger verlof verleend, om opeen nader te bepalen dagtot de regeering eene interpellatie te richten betreffende den Oosterspoorweg. Bij de behandeling van onderafdeeling 12 van hoofd stuk II der Indische begrooting hebben over het Prean- ger-stelsel en het araendement van den heer van Golstein op die onderafdeeling breedvoerige discussien plaats ge had. Vooral werd de invoering van de Preanger-hervor ming in dit jaar hevig bestreden. Door de commissie tot het examineeren van varens lieden alhier is heden met gunstig gevolg als tweede- stuurman voor de groote vaart geëxamineerd Jan Cor nelia de Ruijter, te Vlissingen. De commissie uit de tweede kamer, belast met de aanbieding aan den koDing van candidaten voor het lid maatschap van den hoogen raad, heeft zich gisteren na middag te half zes uur van die taak gekweten. De ko ning verzekerde, dat hij zich onmiddellijk met eene keuze zou bezighouden. Benoemingen en besluiten. onderwijs. Pensioen verleend ten laste van den Btaat aan J. M. Smith, gewezen hoofdonderwijzer te Visvliet, gemeente Grijpskerkc, ten bedrage van f 333. burgemeesters. Benoemd tot burgemeester te Grons- veld J. M. H. Quaedvlieg, en tot burgemeester van Bergbaren en Horsen jonkheer P. F. Z. Bouwens van Horsen. rechterlijke macht. Benoemd: tot rechter in de arrondissements rechtbank te Amsterdam mr. S. J. Hingst, thans substituut-griffier bij die rechtbank, en tot substi- stunt-griffiier bij dezelfde rechtbank m<". H. van Manen, advocaat te Amsterdam; tot substituut-officier van justitie bq de arrondissements-r^chtbank te Gronin gen mr. J. de Greve, thans substituut-officier van justitie bij de arrondissements-rechtbank te Heerenveen en tot substituut-officier bij die rechtbank mr. G. A. van Hamel thans rechter-plaatsvervanger in de arrondissements rechtbank en advocaat te Leiden. Kerknieuws. Te Oosterland werd eergisteren morgen de kandidaat tot den heiligen dienst, de heer J. A. de Vlieger, door d«. G. J. Vos Azn van Goes tot predikant bevestigd en hield des namiddags zijn intreerede, naar aanleiding van psalm 86 vers 11«. De bevestiger had tot tekst gekozen Lukas 5 vs. 10£. Aangenomen het beroep naar Utrecht door ds V. J. Koningsbergen, predikant bij de hervormde gemeente te Velp. Gemengde berichten. Bij Dokkum is eene vrouw, die een trommel met waarde voor f 700 bij zich had, .verleden Dinsdag avond door twee mannen aangerand, met een steen op het hoofd geslagen en van haar trommel en oorijzer beroofd; de roovers zijn gearresteerd, en een van hen heeft reeds bekend; de trommel is in het water teruggevonden. De Jockey-club te Parijs neemt niet alleen geen Duitschers meer op, maar wil ook geen paarden uit Duitsche stoeterijen meer mede lateu rennen. De Italiaansche grenswachters aan het meer van Como hebben met groote moeite een Zwitser gevat, op wiens gevangenneming de regeering een prijs van 250 franken gezet bad. Deze Zwitser had er sedert 40 jaren zijn bedrijf van gemaakt, om kinderen van arme ouders of buiten echt geboren tegen een vasten prijs uit Zwitser land naar Italië te brengen, om ze daar te vondeling te leggen. Hij heeft de provincie Como, ten wier laste die vondelingen kwamen, ontzaglijk veel geld gekost, jaar- daar hij jaarlijks 75 a 80 kinderen over de grenzen bracht De vijf leerlingen van ds. Niemeijer te Sneek, die niet als leden der hervormde kerk zijn toegelaten, zullen tegen hunne afwyzing by het klassikaal bestuur in ver zet komen en indien zy daarby niet in 't gelyk worden gesteld zich beroepen op de synode. De Heraut van 10 Maart behelst een ingezonden stuk van zóo zonderlingen inhoud, dat wij niet kunnen nalaten althans den hoofdinhoud daarvan aan onze lezers mede te deelen. Het artikel handelt over de vraag: „Moetmen zich laten inenten of niet?" In die quaestie, zegt de schrijver, moet de Ileilige schrift uitspraak doeD, en deze leert, dat onze ziekten „in gewone gevallen het werk van den Satan zijn, die daartoe hem ondergeschikte onreine of booze geesten (ook wel eens geesten der krankheid genoemd) bezigt," maar er zijn ook buitengewone gevallen en dan is het „een engel des Heeren" die ons slaat. Maar of de pokziekte onder de gewone dan wel onder de buitengewone gevallen behoort, doet er, zegt de schrijver, hier minder toe, want het is „een uitgemaakte zaak, dat zoo iets als de inenting tegen die machten onmogelijk beschermen kan." Een oogenblik wordt de schrijver ontrouw aan zijne stelling, dat de Heilige schrift beslissen moet, en doet hij een beroep op zijne trouwens zonderlinge on dervinding. Merkwaardiger is, dat zelfs by hem het. vermoeden rijst, dat men wel eens kon tegenwerpen „dat wat de Heilige schrift aangaande de ziekten leert niet letterlijk behoort te worden opgevat." Doch hij vertrouwt, dat men na zijn antwoord gelezen té hebben „verbaasd" zal vragen„Wat hebben wij ons dan te ver geefs laten inenten niet alléén, maar ook bij zoovele gelegenheden zonder noodzaak allerlei leelijke drankjes tegen onze ziekten gebruikt, en daarvoor geld uitge geven, dat wij veel beter gebruiken-konden En dan antwoordt bij„ja zeker, want hftdt gij geloofd, wat God Jacobus heeft gezegd, dat namelyk het geloovig gebed het beproefde,middel is om genezen te worden, gij zoudt in de omleiding des satans (want daarvoor houd ik het) niet gevallen zijn, en ook niet uwe doctoren, die afgaande op hetgeen zij de ondervinding noemen, op een dwaal spoor gekomen zijn." Yraagt men: „waarin omleiding van den satan kan gelegen zijn, wanneer wij medicijnen gebruiken?" Hij herinnert, dat het „duidelijk is dat de satan macht heeft over de booze geesten, die hem dienen, en dat hij dus van zijn kant, wanneer hij er zijn voordeel in ziet, die geesten gebieden kan zich terug te trekkeD." Indien wij „in stryd met het door God aangegeven middel, eenige medicijn bij voorbeeld „kinine" gebruikeD, „dan kan de satan den boozen geest, die de koorts veroorzaakt heeft, gelasten" ons te verlaten, om „zoodoende ODgeloof in het gezag van de Heilige schrift op te wekken en aan te kweeken De schrijver meent, dat den satan dit looze plan vrij wel gelukt. En dat het er werkelijk zoo mede gelegen is bewijst hij op de volgende wijze: dat er koorts is die niet voor kinine wykt, komt, door dat de booze geest meent- niettegenstaande de kinine te moeten blyven. Maar er ziju ook koortsen, die op vaste uren terugkomen en die de geneesheeren toeschrijven aan „vuile stoffen in het lichaam opgehoopt" doch als dit waar was, „dan moet men immers noodzakelijk tot het besluit komen dat de vuile stoffen in iemands lichaam voorhanden (of ook, niet meer voorbanden, daar de zieke gepurgeerd wordt en hy verder een streng dieët in acht neemt), op de klok kunnen zien!" o Wij herhalen dat het bovenstaande is ontleend aan de Heraut, het blad gewijd aan: de vrije kerk en vrije school in bet vrije Nederland, geredigeerd door doctor A. Kuy- per, en gedrukt in het jaar 1871. (TV. R. cour.) De jongste zeer strenge winter is in de verte niet te vergelijken bij dien van 1740. Oude beschrijvingen zeggen, dat er zich ontelbare buitengewone verschyn- selen voordeden. Denken, lezen en schrijven kosten veel inspanning; spreken wilde en kon men haast niet. Hoen- Ik

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1