chers te Parijs. Woensdag morgen 1 Maart trokken zij er te paard met de Duitsche troepen binnen; Woensdag middag 2.50 vertrokken zij met een extra-trein naar Calais, waar zij 's avonds om half tien aankwamen. Daar werden hunne depêches door een extra-stoomboot aan boord genomen, die ze naar Dover overbracht, waar weder een extra-trein naar Ponden gereed stond. Om kwartier over éen 's nachts waren de depêches aan het bureel van the Times, en Donderdag morgen las zelfs de meest matineuse Londenaar, aan zijn ontbijt, in de eerste editie van the Times het uitvoerig verhaal van den intocht. De brug over de Weichsel bij Thorn, in 1862 ge bouwd voor 125,000 thaler, is door ijsgang geheel ver nietigd. Sedert 1719 heeft men daar zulk een hoogen waterstand niet gekend. Ook in Posen en West-Pruisen heeft het water veel schade aangericht. De Duitsche postadministratie heeft in het geheel aan Fransche postwissels aan de gevangenen in Duitsch- land uitbetaald 4 millioen- franken. Aan een schrijven van Julius Kreithor, redacteur <ier Niederschles. Zeitung, gêdagteekend Görlirz, Fe bruari '71, dat aan de redactie van Das Neue Blatt is gericht, zijn de volgende bijzonderheden ontleend, welke betrekking hebben op den fuselier Kutschke, den ver vaardiger vau het wereldbekende lied: «"Was kraucht da in dem Buscli herum? Ich glaub' es ist Napolium!" Kutschke is een pseudoniem; de ware naam van den populaïrenDuitschen militairen dichter is Hoffmann. Den 11<" November 1844 in het dorp See bij Niesky in den Ro- thenburger Kreis van den Pruisischen Oberlausitz gebo ren, maakte hij den oorlog van 1866 in het 46c regiment infanterie mede. Zijn vader was schoolmeester en gelegen heidsdichter. De dichtergave is dus een natuurlijke erfe nis. Na het sluiten van den vrede met Oostenrijk kwam Hoffman in zijn dorpje terug, waar hij ter ondersteuning zijner zieke moeder en ter voorziening in eigen onder houd, het boekenzaakje voortzette, dat zijn vader, die ondertusschen gestorven was, na diens pensioneering was begonnen. De boekenzaak ging echter door Hoff mann's oproeping in Juli '70 te niet. De eigenaar werd bij het le regiment West-Pruisische grenadiers inge deeld, en ontving ten gevolge eener bij Sédan bekomen wonde zijn paspoort uit den krijgsdienst. Hoffmann is wegens in den slag bij Wörth betoonde dapperheid met het „IJzeren kruis" begiftigd. Tliermometerstand. 9 Maart's av. 11 u. 47 gr. 10 'smorg. 7 u. 44 gr. 's midd. 1 u,49 gr. s av. 6 u. 46 gr. öuitmUmö. Algemeen overzicht. The Morning Post verklaart uit goede bron vernomen te hebben, dat vóór het begin van den oorlog, ja waar schijnlijk reeds in den zomer van 1869, een tractaat tus- schen Rusland en Pruisen gesloten was, waarbij Rusland zich verbond den oorlog aan Frankrijk te verklaren in deze drie gevallen: wanneer de Fransche overwinningen de rust in Polen zouden verstoren, wanneer Oostenrijk eenige gewapende handeling tegen Pruisen ondernam of wanneer een andere Europeesche mogendheid zich met Frankrijk vereenigen zou. In hoeverre deze mede- deeling geloof verdient, is moeilijk te bepalen, maar zeer waarschijnlijk is het toch niet, dat Rusland zich uit louter vriendschap tot Pruisen verbinden zou, om een oorlog aan te gaan, die weinig voordeel voor dien staat opleveren kon. Wanneer het geheim verbond tusschen beide keizerstaten bestond, en het was in die woorden, welke the Morning post vermeldt, dan mag men gerust aannemen, dat dit niet het geheele tractaat is, doch dat deze artikelen slechts vermeld wordpn, omdat het geheim houden hiervan thans na het sluiten van den vrede geen waarde meer heeft, maar datde verplichtingen, die bij dit tractaat Pruisen tegenover Rusland op zich genomen heeft, misschien minder geschikt zijn om het daglicht te aanschouwen. Misschien is het de conferentie te Londen over de opzegging door Rusland van het tractaat van 1856, die aan de geheele openbaarmaking in den weg staat Uit Londen wordt van gisteren bericht, dat de Fran sche gezant in de wijzigingen in het tractaat van 1856 heeft toegestemd, en de conferentie heden haar laatste zitting houden zal. De commissie voor de vaart op de Donau blijft bestaan; daarentegen wordt de Zwarte zee geheel vrijgelaten en behoudt de sultan de volle beschik king over de Dardanellen en den Bosphorus. De toestand in Parijs blijft nog steeds dezelfde, en ofschoon de barricades en de kanonnen de stad nog altijd bedreigen, koestert men toch steeds de hoop, dat langzamerhand, zonder bloedvergieten, de rust weder hersteld zal worden. Zoolang de Parijsche bevolking zich nog niet vrijwillig aan het werk heeft begeven, en ingezien heeft, dat het thans niet meer de tijd is, om de wapenen te dragen, maar om zich met dubbele inspan ning en kracht aan de werken des vredes te wijden; zoolang nog staat Parijs aan de grootste wanordelijk heden bloot. Lofwaardig moet dan ook het voorbeeld van den maire in het 14e arrondissement van Parijs genoemd worden, die het besluit ter kennisse van de inwoners van het genoemde arrondissement gebracht heeft, dat aan de mairiete beginnen met den4cn Maart, twee regis ters liggen zullen, teneinde de werklieden in de middelen tegemoet te komen, om zich arbeid te verschaffen. Op een der registers zullen de aanvragen der industrieelen en ondernemers van publieke werken naar werklieden geplaatst worden, terwijl op het andere de namen dér werklieden, die zich tot het bekomen van vast werk aanmelden, zullen opgenomen worden. „Wij rekenen," zegt de maire, „op de vaderlandsliefde van alle burgers, om onze taak ons gemakkelijk te helpen maken te mid den der zware en moeilijke omstandigheden, waarin wij thans verkeeren." Langs dien weg alleen kan Frankrijk van zijne diepe wonden genezen worden. De berichten, die in Bordeaux aangaande den toestand van Parijs uitgestrooid worden, zijn steeds zeer onrust barend en het schynt dat men daarmede op de stemming der nationale vergadering invloed uitoefenen wil, om haren zetel niet naar Parijs te verplaatsen. Zelfs werd den 4£n Maart het gerucht verspreid, dat do generaal Viuoy voor de opstandelingen had moeten wijken, en genoodzaakt geworden was den gehcclcn rechteroever der Seine in de macht der opstandelingen te laten. Des avonds kwam de minister van binnenlandsche zaken, de heer Picard, uit Parijs aan, en terstond verspreidde zich de tijding, dat hij gekomen was, om zoo spoedig mogelijk krachtige hulp voor den generaal Yinoy te requireeren. Naar men zegt, hebben 400 afgevaardig den eene resolutie onderteekend en ingediend, waarbij Fontainebleau voortaan als de zetel van het gouver nement wordt voorgesteld. Yelen schijnen zich te Bordeaux ook niet langer rustig te gevoelen, en het gouvernement zelf begrijpt, dat deze stad te ver afgelegen is, om een wakend oog op het onrustige Parijs te houden en door krachtige maatregelen de woelingen der ultra-radicale partij tegen te gaan. De heer Thiers heeft in den ministerraad aangetoond, dat in verschillende opzichten de hoofdstad van Frankrijk de eenige plaats is, waar de vertegenwoordiging hare vergaderingen moet houden, en waarschuwt het gouver nement, om niet dezelfde fout als het keizerrijk te begaan en zich door vrees te laten regeeren. Het hoofd der regeering zal zich echter tegen de verplaatsing naar Versailles niet verzetten, en, naar het schijnt, zal de meerderheid zich hiervoor verklaren, ten minste is aan den architect Joly door de regeering opgedragen, aldaar een onderzoek in te stellen, en heeft hij reeds het rap port uitgebracht, dat met zeer geringe kosten de oude zaal der Etats-G-eneraux in het paleis van Lodewijk XIV tot vergaderzaal der constituante ingericht zou kunnen worden. De gezanten der vreemde mogendheden zullen Zater dag weder naar Parijs terugkeeren, terwijl het departe ment voor buitenlamlsche zaken reeds heden weder daarheen overgebracht wordt. Tot vertegenwoordigers van Frankrijk bij de definitieve vredesonderhandelingen? die binnen kort te Brussel een aanvang zullen nemen, zijn door het gouvernement benoemd de heeren Caille, Goulard, Declercq en baron Baude. De keizer wordt binnen acht dagen te Berlijn terug gewacht, en eerst dan zullen de feestelijkheden bepaald worden, die bij den terugkeer der troepen en bij de inwij ding en kroning van den Duitschen keizer zullen plaats hebben. Bij die gelegenheid zullen afdeelingen van alle Duitsche troepen hun intocht in Berlijn houden, en reeds worden nu maatregelen genomen, om aan de vreemde troepen huisvesting te verschaffen. Vóór den eersten Mei wordt dit feest echter niet verwacht, en waarschijnlijk zal er een godsdienstoefening ter .gedach tenis aan de gevallen Duitschers te gelijk met de kerke lijke viering van den .vrede plaats hébben. De kamer van koophandel en fabrieken te Berlijn heeft zich tot den minister van binnenlandsche zaken gewend, om den voor genomen algemeenen rouw van zes weken niet te doen plaats hebben, omdat aan den handel in manufacturen, die reeds door den oorlog zoo groote verliezen leed, daardoor de gelegenheid benomen zou worden, om in het voorjaar, dat voor dien handel juist de gunstigste tijd moet geacht worden, zich eenigermate van de geledene verliezen te herstellen. Laatste berichten. Bordeaux. Eene commissie uit de nationale vergadering heeft zich voor de verplaatsing van den zetel van het gouver nement naar Fontainebleau verklaard. De heer Thiers dringt er op aan Versailles daartoe te verkiezen. Het rapport der commissie is in dien zin gewijzigd, zoodat de vergadering Bordeaux verlaat, zoodra de vijand de omstreken van Parijs ontruimd heeft. Londen The' Times meldt, dat de roode vlag op de Julikolom door de driekleur vervangen is, doch er later opnieuw op geplaatst werd. Acht bataljons bewaken de Place de la Bastille. t Florence Dc uitgaven zijn op het budget van dit jaar door het ministerie op 2400 millioen vastgesteld. De ontruiming van Frankrijk. Het volgende ontleenen wij aan eene correspondentie van Wachenhusen: „De Paryzenaars zijn thans weder onder elkander, want ook de laatste gewonde Duitschers zijn van daar naar Versailles gebracht, en zoo zal dan het dollemans huishouden weder een aanvang kunnen nemen. De natio nale vergadering wordt spoedig in Parijs verwacht, nu Thiers ook weder van zijne onmacht genezen is die hem bij het voorlezen van de vredesvoorwaarden overviel. Hij gelijkt wel eene vrouw om zoojuist op het geschikte oogenblik in onmacht te vallen, en als het geen natuur is geweest dan was het een goed gelukte coupdflhealre waardoor hij de natie het geheele gewicht van zijne smart deed beseffen. „Waarschijnlijk zal Thiers tot den dag waarop de con ferentie te Brussel een aanvang zal nemen de kaart van Frankrijk ijverig moeten bestudeeren, want tegenover von Bismarck moet de groole geschiedschrijver bij de bepalingen omtrent het grondgebied een in 't oogval lende onbekendheid met de aardrijkskunde van zijn vaderland hebben getooud. „Over de beschikkingen omtrent de bezetting van het Fransch grondgebied door de Duitschers is mij nog wei nig bekend. Als Frankrijk nog vóór dien tijd de eerste milliard betaalt zal Champagne vóór dien tijd worden ontruimd. Belfort, zegt men, zal tot na het verschijnen der drie jaren bezet blijven. Het vijfde legerkorps zal van Orleans terstond naar Dijon trekken, doch van de andere korpsen weet ik nog niets. „Iedereen maakt zich reisvaardig of is al op reis. De groothertog van Mecklemburg is vertrokken omzijn ver jaardag te huis te vieren. De keizer vertrekt naar Compiègne om de meer noordelijk staande troepen te bezoeken. Men berekent dat de marsch voor de terug- keerende troepen tot aan de grenzen 21 dagen zal duren. Voor de ontruiming, behalve de bezettingstroepen, zal dus eene maand noodig zijn. Heden vertrekt weer een trein gewonden van Orleans over de verbindingslijn van Parijs, die men niet eerder heeft durven transporteeren uit vrees dat het Parijsche gepeupel de internationale vlag niet zou ontzien. „In geheel Frankijk, maar vooral in den omtrek van Parijs, is men druk bezig om de sporen van den oorlog zooveel mogelijk uit te wisschen. De gaten, door grana ten en kogels overal veroorzaakt, worden weer netjes dicht gestopt en daarna bij gewerkt. De daken worden hersteld en de meubels teruggehaald in de huizen die door onze soldaten werden ontruimd of van andere meu bels werden voorzien. Er zal in de verschillende steden en dorpen wat te doen zijn eer alles weer geregeld is, want zij, die slechts een armoedige huishouding hadden, vinden thans hunne woningen met palisanderhout en damast gemeubeleerd, terwijl anderen, wier wouingen een vorstelijk aanzien hadden, groote ontdekkingsreizen zullen moeten ondernemen om hunne eigendommen terug te vinden. „Het beste zal maar zijn dat de maire alle meubels op het marktpein laat bijeenbrengen en dat ieder dan uitzoekt, wat hem toebehoort. Men zal wel bijna alles terug kunnen vinden, hoewel vele stukken wat zullen moeten worden opgepolitoerd, of een poot onder een stoel moet worden gezet, of een wagen die te Wissemburg werd gerequireerd bij Orleans wordt teruggevonden. Vele eige naars van landgoederen zijn overgelukkig dat zij hunne woningen, die zij zich reeds als een puinhoop hadden voorgesteld, bijna geheel onbeschadigd terugvonden. „Alles zal spoedig weder hersteld zijn tot zelfs de dor pen en gehuchten die als offers van het fanatisme hunner inwoners in asch werden gelegd. Éen ding schijnt mij be denkelijk te zijn, nl. van waar toch al het glas zal moeten komen voor al de ruiten die de bezwaren van den krijg niet konden doorstaan.

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 2