MIDDELBURGSCHE COURANT. N° 61. Zaterdag 1871. 11 Maart, Middelburg 10 Maart. In de zitting der tweede kamer van heden heelt de aangekondigde interpellatie van den heer van Houten plaats gehad over de arbeidersverenigingen die eene verhooging van loon ten doel hebben, en de voornemens der regeering daaromtrent. De minister van justitie heeft te kennen gegeven, dat spoedig een wetsontwerp betreffende de arbeiderszaak kan worden tegemoet gezien. Vervolgens werd overgegaan tot de samenstelling van eene nominatie voor een lid van den hoogen raad, waarop werden geplaatst de heeren m". G. Matthes, raadsheer in het provinciaal gerechtshof in Zuid- Holland, G. A. Fokker, oud-lid van de tweede kamer der staten-generaal, F. B. Conink Liefsting, rechter in de arrondissements-rechtbank te Leiden, B Wichers, president van het provinciaal gerechtshof in Groningen, en P. S. Noyon, raadsheer in het provinciaal gerechts hof in Noord-Holland. Op de aanbevelingslijst van den hoogen raad waren geplaatst de heeren m". J. de Wal, oud-hoogleeraar in de rechtsgeleerdheid te Leiden; H, A. Hartogb, officier van justitie bij de arrondissements-rechtbank te Amster dam; A. Dibbits, president van de arrondissements rechtbank te Utrecht; P. S. Noyon, raadsheer in het bof van Noord-Holland; B. C. J. Cremers, raadsheer in het hof van Overijsel; G. Matthes, raadsheer in het hof van Zuid-Holland. De werken welke den 23cn dezer te 's-Gravenhage ten behoeve der staatsspoorwegen zullen worden aanbe steed, bestaan in het maken van 1". twee brugwachters woningen te Middelburg; 2" een haltegebouw te Arne- muiden; 3° vier wachterswoningen4° de werken voor beveiliging en afdeeling van den spoorweg van de Arnemuidsche haven tot Middelburg5° het voltooien van de gebouwen op het station Middelburg. De ge noemde werken moeten worden uitgevoerd op het station te Middelburg en op den spoorweg tusschen de piketten 153» en 213, ter nader aan te wijzen plaats. Delengte van de brugwachterswoningen is buitenwerks 9.75 en de breedte 6.50 meter, met een portaal buiten werks lang 3.40 en breed 1.60 meter. Zij bevatten: woonkamer; portaal, trap, slaapplaats en kast; gang, slaapkamer, keuken; trap, kasten en schoorsteen, pri vaat en kelder. Het haltegebouw te Arnemuiden bestaat nit een mid delgebouw en twee lage vleugelgebouwen, ter wederzijde met perrons of stoepen. Het middelgebouw is buiten werks 7.15 meter lang en 7.42 meter breed. Van ieder vleugelgebouw bedraagt de lengte 4.48 en de breedte 6.45 meter. Het middelgebouw bevat voorhuis, doorgang en trapportaal, plaatskaarten- en telegraafbureau, en kelder. In het rechtervleugelgebouw komen voor ma gazijn en bergplaats, retirade voor vrouwen en retirade voor mannen; het linkervleugelgebouw bevat eene wachtkamer, ter lengte van 4.25 en ter breedte van 6 meter. De verdieping van het middelgebouw heeft: portaal, gang met privaat, woonkamer, slaapkamer en keuken. Van ieder der te maken wachterswoningen met berg plaats is de lengte buitenwerks 9.70 en breedte 5.20 meter. Zij bevatten eene woonkamer, bergplaats, portaal, Blaapplaatsen en privaat. Voor de beveiliging en afdeeling van den spoorweg van de Arnemuidsche haven tot Middelburg moeten ge leverd en gesteld worden720 meter kabelrasterwerk, 1560 meter kruisrasterwerk en 150 meter houten leu ning; voorts wipsluitboomen, draaihekken, palen en waarsch u wborden De werken ter voltooiing van de gebouwen op het station Middelburg bestaan, voor wat het hoofdgebouw betreft, in stukadoor-, behangers-, verf- en schilderwer ken; ten aanzien der bergplaats voor goederen en die voor twaalf rijtuigen in verf werken. Omtrent het béhangerswerk wordt bij het bestek het volgende voorgeschrevenDe wanden van de wachtka mers le en 2e klasse, de kamers van den stationschef en van den restaurateur, de woon- en slaapkamers op de eerste verdieping, de directiekamer en het kabinet moe ten worden behangen met gesatineerd meubelpapier met daarbij behoorende hoeken en randen, volgens mon ster en van de volgende prijzen per rol van 12 meter voor de wachtkamer lc klasse fluweel ad ƒ4.25, voor idem 2e klasse fluweel ad 2.25voör de directiekamer en het kabinet ad 80, voor de woonkamers ad 60 en voor de slaapkamers ad 50 cent. Onder de bepalingen voor het schilderwerk komt o. a. voor, dat in het voorhuis op aanwijzing moetgeschilderd worden een spoorwegkaart van Nederland met gedeelten der aangrenzende landen op de schaal 1 a 175000 en een spoorwegkaart van centraal Europa op de schaal van 1 a 700000. De kaarten zijn ongeveer 2.50 meter hoog en 2 meter breed. De verschillende bovengenoemde werken worden aan gevangen nadat het proces-verbaal van aanbesteding is goedgekeurd, op schriftelijk bevel van den eerstaanwe zend ingenieur, en voltooid opgeleverd op 1 April 1872. Voor iedere dag latere oplevering wordt den aannemer f 50 op zijne aannemingsom gekort. A lie afschuivingen, verzakkingen of verzinkingen, en alle schade die mid dellijk of onmiddellijk tengevolge van weersgesteldheid of brand mocht ontstaan, komen ten zijnen laste. Het bedrag waarop de uitvoering de^r verschillende werken wordt begroot is f 59,040. Uit IJzendijke schrijft men ons dd. 9 dezer: „In eene heden gehouden vergadering van onzen ge meenteraad is door burgemeester en wethouders mede gedeeld dat zij4den hoofdonderwijzer der openbare school, met ingaDg van Tö dezer, voor drie maanden hebben ge schorst, met verlies van traktement, ter zake zooals ik u dezer dagen reeds meldde. „In dezelfde vergadering is nog besloten zich nader bij adres tot deD minister van binnenlandsche zaken te wenden ter vestiging van een telegraafkantoor binnen deze gemeente, waarvoor geruimen tijd geleden de ver- eischte garantie is aangeboden zonder dat daarop tot heden eenige beschikking werd genomen." Benoemingen en besluiten. schutterijen. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den 2en luitenant bij de dienstdoende schutterij te Mid delburg G. A. Visscher, en als zoodanig bij die schutterij benoemd W. J. Sprenger, thans vrijwillig schutter. consulaten. Benoemd tot NederlaDdsch consul voor Oost-Friesland, te Emden, H. Brons. Gemengde berichten. In het nommer van jl. Maandag namen wij uit het Algemeen nieuws- en advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen het bericht over dat bij het gemeentebestnnr van Axel sedert Februari dezes jaars 185 poklijders waren aangegeven, waaronder 6 gevaccineerden. Later is ons gebleken dat dit bericht onjuist was, daar ge noemde cijfers voorkwamen sedert Februari 1870. Gedurende de maand Februari hebben te Amster dam van het kosthuis n°. 1 gebruik gemaakt: ontbijt 133, middagmaal 2239, avondeten 482 en logement 745 personen. De heer IT. J. Schimmel is voorzitter, dè heer m<\ N. J. van Hall secretaris en de heer dr. J. C. Hacke van Mijnden penningmeester van het hoofdbestuur van het Nederlandscb tooD eel verbond geworden. De hoofd redactie van „Het Nederlandscb tooneel, kroniek en kri tiek",' dat door het verbond zal worden uitgegeven, is toevertrouwd aan mr. N. J. van Hall, en aan eene com missi e van redactie, bestaande uit de heeren Schimmel, Hofdijk, Rooses en F. C. de Brieder. Bij gelegenheid van den pleehtigenrectoraleu'maal- tijd op den laatsten Dies natalis van de Leidsche academie (8 Februari 1871) gehouden, werd dóór den aftredenden rector professor Goudsmit ook een toast ge bracht aan de aanwezige curatoren, waarbij hij wénschte dat dit college steeds mocht blijven in die kalme werke- looze rust, die geen invloed oefent op den gang of rich ting van het academisch onderwijs en beter overeenkomt met den titel van curatoren, die het college thans droeg, dan met dien van inspectoren, bij het wetsontwerp Fock hun toegedacht bij eene nieuwe regeling van het hooger onderwijs. Die toast werd beantwoord door den aan wezigen curator jonkheer Gevers van Endegeest, die op een welsprekende wijze den rector dank betuigde voor de eer der onderscheiding, maar niet kon aannemen de karakterschildering van hel college van curatoren, in de toespraak begrepen, daar toch, als onalhankelijke en zelfstandige mannen, curatoren het oog gevestigd hiel den op het onderwijs, wat het behoeft en wat het bedoelt, zoodat ook niemand als hoogleeraar wordt beDoemd dan uit hunne voordracht, die niet wordt opgemaakt dan na een voorafgaand opzettelijk en nauwgezet onderzoek van de geleerden, die daarvoor in aanmerking komen. Die taak en de wijze waarop zij vervuld was, had steeds goede vrachten gedragen, en in dien zin was ook de toast voor dankbare waardeering aannemelijk. Blijkens eene mededeeling vanhet telegraafbestuur van den Noord-Duitschen bond, kunnen van heden af de bijzondere telegrammen voor en over Duitschland weder in alle talen, die door de telegraaftoestell.n kunnen worden overgebracht, alsmede in geheim cijferschrift, worden gesteld. De straten van Parijs worden, gelijk reeds gemeld is, weder met gas verlicht, maar particuliere en openbare plaatsen moeten zich nog eene week lang met petroleum tevreden stellen, daar de voorraad in de fabrieken nog te klein is. De ware oorzaak der vertraging van den aanvoer van steenkolen is gelegen in den speculatiegeest van drie aan zienlijke handelaars, die van den minister van binnenland sche zaken machtiging hadden verkregen om 2500waggons te requireeren, onder voorwendsel, dat zij de ambulances en hospitalen van het noodige zouden voorzien. Zij lever den echter een weinig brandstof aan de hospitalen, en hielden het overige voor zich om het tot buitensporige prijzen voor consumtie te verkoopen. Dit monsterachtig monopolie, dat zelfs de proviandeering van Parijs belem merde, want over 2500 waggons kon zelfs de Noorder spoorweg niet beschikken om levensmiddelen aan te voeren, verwekte algemeene verontwaardiging, zoodat de minister eindelijk genoodzaakt was zyne vrienden in hunne speculatie te beperken door vaststelling van prijzen voor de steenkool. Uit Meiningen wordt aan de Neue Preusische Zeitung bericht, dat de muziekdirecteur Wilhelm, de componist van die Wacht am Rhein, in de vorige week door eene beroerte is getroffen en in Schmalkalden be denkelijk ziek ligt. Er komen thans tallooze verzoeken in bij de Duitsche militaire autoriteiten en de spoorwegmaat schappijen, om de lijken die in Franschen grond begra ven zijn naar het vaderland terug te voeren. Als aan allen voldaan werd, zouden geheele treinen met lijken bevracht kunnen worden. Aan een verzoek om kosteloos vervoer wordt geen gevolg gegevenintegendeel is het overbrengen der lijken zeer kostbaar gemaakt. Van do Franschen grenzen tot Berlijn wordt 150 thaler in rekening gebracht. Door het groot aantal transporten van Fransche krijgsgevangenen zon, naar men meldt, de geregelde dienst op de Duitsche Rijnspoorwegen van 8 dezer beperkt worden. Toen verleden jaar de Siameesche tweelingen op hunne terugreis naar Amerika waren, werd Chang aangetast door eene verlamming van de rechterzijde. Volgens een Duitsch geneeskundig tijdschrift is dezo nu weder in zooverre hersteld dat hij met behulp van een kruk kon gaan. Eng, die natuurlijk gedurende de ziekte van den ander ook te bed moest liggen, is steeds gezond gebleven. Als bewijs van vlugheid der Engelsche bladen diene het volgende De heer Russell, de bekende corres pondent van the Times, en de heer Kelly, van hetzelfde blad, moesten verslag geven van den intocht der Duit-

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1