öuitmlanö. kan bevattenmen zag er o. a. zeldzame en merkwaar dige voorwerpen, vier portretten op éen paneel: Lode- wijk XVI, Charlotte Corday, Napoleon I en Lodewijk XVIII. Volgens mededeeling van het te New-York ver schijnende Engineering and Mining Journal loopt aldaar een rijtuig, dat door samengeperste lucht in beweging wordt gebracht. De proefrid had plaats met dertig personen en er wer den drie en een halve mijl in dertig minuten afgelegd. Op den terugweg bleet het rijtuig stilstaan met 3 pond drukking; het weegt 1200 pond. Zij die den proefrid bij woonden, waren zeer voldaan, doch nauwkeurige opga ven omtrent de inrichting ontbreken nog. Op het eiland Andoe aan de kust van Noorwegen zijn verschillende boringen gedaan, die tot de ontdek king hebben geleid, dat aldaar zeven beddingen steen kolen aanwezig zijn van verschillende dikte. De uit gestrektheid van die lagen is onbekend. gir Robert Peel te Londen heeft zijn kostbaar ka binet van schilderijen, voor het meerendeel bestaande uit stukken van oude meesters, aan den staat verkocht tot den prijs van 70,000 pond sterling. Gedurende het beleg van Parijs heeft depost-admi- nistratie 51 luchtballons met ongeveer 2,500,000 brieven tot een gezamenlijk gewicht van 10,000 kilogram laten vertrekken. De Neptunus was de eerste; de ballon ver trok den 23cn September en daarop volgden met tusschen- ruimten van een tot vier dagen de Citta di Firenza, de Etats Unis, de Céleste (met briefkaarten), de Armand- Barbès den 7en October (met Gambetta en de eerste post duiven), de Washington, de Louis Blanc,de Godefroy- Cavignao (met de Kératry), deGuillaumeTell(metRanc) de Jules Favre en de Jean Bart op denzelfden dag, Vic tor Hugo, Lafayette, Garibaldi, Montgolfier, Vauban (bij Verdun binnen de Pruisische liniën te land gekomen, waarbij de aëronauten moesten vluchten), kolonel Char- ras Fullon Ferdin, Floeon, Galilei, Ville deChateaudun, Gironde, Daguerre, Général Uhrich, Archimedes (in Ne derland terecht gekomen), Ville d'Orléans (in Noorwegen geland), Jacqurard, Jules II (in zee gevallen),Franklin, Déuis Papin, Général Renault, Ville de Paris (luchtreizi ger de la Marne, in het hertogdom Nassau neêrgedaald en door de Duitschers genomen), Parmentier et Gutenberg, Davy, Général Ühanzy, Lavoisier, Délivrance, Tourville, Bayard, Armée de la Loire, Newton, Duquesne, Gam betta, Keppler, Faidherbe, Vaucason, Poste de Paris, Général Bourbaki, Général Daumesnil,Torricelli, Richard Wallace en eindelijk Général Gambronneden 28e" Januari. TJiermometerstand. 8 Maart'8 av. 11 u. 43 gr. 9 'smorg. 7 u. 40 gr. 's midd. 1 u. 50 gr. s av. 6 u. 48 gr. Staten-geueraal. TWEEDE K.AM.ER. Zitting van Woensdag, 8 Maart. Mededeeling wordt gedaan van verschillende ingeko men stukkeD, boekwerken en adressen. Onder de laatste is een, houdende adhaesie aan het wetsvoorstel van de heeren 's Jacob c. s., betreffende de bevordering van een stoomvaartdienst tusschen Vlissingen en New-York. Vervolgens wordt mededeeling gedaan der benoeming van rapporteurs over de verschillende hoofdstukken der definitieve staatsbegrooting voor 1871. Eindverslagen worden ter tafel gebracht over eenige wetsontwerpen, waaronder dat tot bevordering van im migratie in Suriname. De dag der beraadslaging over die wetsontwerpen zal nader worden bepaald. Op voorstel des voorzitters wordt besloten om tegen Vrijdag de interpellatie van den heer van Houten over de arbeidersverenigingen en de nominatie voor een lid van don hoogen raad aan de orde te stellen; terwijl Maandag 13 dezer de discussiën over de Indische be grooting voor 1871 zullen aanvangen, nadat eerst zal beraadslaagd zijn over de conclusie van het rapport der commissie uit de kamer (in den loop der zitting uitgebracht) over de aan de kamer medegedeelde stuk ken betreffende de hervorming van het Preanger-stelsel. Door de daartoe benoemde commissie uit de tweede kamer is rapport uitgebracht over het verslag omtrent de handelingen van het geneeskundig staatstoezicht over 1869. Daarin worden eenige hoofdpunten van dat verslag geresumeerd en eenige wetenswaardigheden uit de over gelegde sterftestatistieken medegedeeld. In 1869 was de sterfte geringer dan in 1868, waaruit de commissie de weder gevolgtrekking maakt dat de oude waarneming hierdoor opnieuw bevestigd wordt, namelijk dat de Neder landers in hun land veel beter een afwisselende weers gesteldheid verduren kunnen dan langdurige warmte en droogte. Het getal vaccination bedroeg in 1869 63,426 tegen 48,527 in 1868; van vele plaatsen werden daarbij geene opgaven ontvangen. Omtrent de médedeelingen der geheerscht hebbende ziekten slipt de commissie onder anderen nog aan dat keelziekte, vooral in Zeeland, een vrij belangrijken invloed had op de sterfte. Zij vraagt voorts of het geneeskundig toezicht geen maatregelen behoorde te nemen tegen de onder de werklieden aan de groote werken op Walcheren geheerscht hebbende tus- schenpoozende koortsen en oogziekten. Deze moeten toegeschreven worden aan moerasgift en turfrook in de stroohutten. Op het nemen van maatregelen ten aanzien van het drinkwater wordt aangedrongen, vooral met het oog op een mogelijken terugkeer der cholera-epidemie. Omtrent verschillende punten is door de commissie nadere opheldering van de regeering gevraagd. Algemeen overzicht. Parijs is rustig. Treurige noodzakelijkheid, dit bericht iederen dag te moeten melden, omdat men algemeen eigenlijk het tegendeel verwacht. Want wanneer men de verschillende correspondentiëu uit Frankrijk's hoofd stad leest, dan beteekent die rust niets anders, dan dat tot dusverre het oproer, dat men tegemoet ziet, nog niet uitgebarsten is; In tegenstelling van wat men vreesde, noemt men de stad reeds rustig, op wier boulevards ver scheidene barricades opgericht zijn, met kanonnen ge wapend en. behoorlijk bemand, en waar een centraal- comité, uit de meest gevreesde personen der ultra-radicale partij samengesteld, op eigen gezag levensmiddelen en andere benoodigdheden requireert. Deze mannen, ge steund door een groot aantal bataljons der nationale garde, hebben het zich ten taak gesteld, de, republiek tegen het drèigend gevaar te verdedigen, dat in de groote aDti- republikeinsche meerderheid der constituante gelegen is- Het gouvernement schijnt hen op dit punt ook niet bijzonder gerust te kunnen stellen, en bepaalt zich dus tot waarschuwingen en vermaningen, doch neemt geene krachtige maatregelen, om aan de partij, die regeering- loosheid en wanorde als de eerste weldaden eener repu bliek schijnt te beschouwen, de wapenen uit de handen te nemen en de macht der regeering met kracht te handhaven. De constituante te Bordeaux heeft een commissie van vijftien leden benoemd, die een rapport zullen uitbrengen over de voorstellen, aan de vergadering gedaan, ten opzichte der verantwoordelijkheid van het vorige bewind der nationale verdediging. De heer Glais-Bizoin, die ook deel uitmaakte van dit bestuur, heeft bij de constituante op een onderzoek aangedrongen, teneinde van allen blaam te dien opzichte gezuiverd te worden. De interpellatie van den heer Disraëli in het Engelsche lagerhuis heeft geen bijzondere resultaten opgeleverd, en niet meer licht verspreid over het al of niet bestaan van een verbond tusschen Pruisen en Rusland. De minister Gladstone heeft geantwoord, dat de Engelsche regeering geen kennis droeg van zoodanig verbond op het tijdstip, dat aan den heer Odo Russeli opgedragen werd, zich naar Versailles te begeven, om namens het Engelsch gouver nement met den heer von Bismarck over den wapenstil stand te onderhandelen. Het is thans de vraag, of zooda nig verbond nu wel bestaat en de regeering er mede be kend is, of dat het volstrekt niet bestaat, hetwelk de Engelsche minister-president geheel in het midden heeft gelaten. Onwaarschijnlijk is dit tractaat niet, endeNeue freie Presse schrijft daaraan alleen de voorzichtige neu traliteit van Engeland toe. Dit blad beweert, dat alleen aan dat verbond toegeschreven moet worden, dat niet andere mogendheden zich in den oorlog mengden, en dus de keizer van Duitschland voldoende reden heeft om zijn Russischen collega daarvoor bijzonder dankbaar te zijn. Een gewichtige verzameling van diplomatieke stukken is aan het Engelsche parlement overgelegd, betreffende de gevoerde onderhandelingen te Versailles. Hieruit blijkt, dat aan het Engelsche gouvernement door Frank rijk verzocht is, zijn invloed bij de Duitsche kanselarij te bezigen, om verlenging van den wapenstilstand en vermindering der gevraagde schadeloostelling te ver krijgen, die oorspronkelijk door von Bismarck op 6 mil- liarden vastgesteld was. De regeering heeft geoordeeld, slechts gedeeltelijk aan het verzoek van Frankrijk te moeten voldoen, en lord Granville zond aan den gezant Odo Russell eene depêche, waarbij hem opgedragen werd, om pogingen in' het werk te stellen tot vermindering van de financieele eischen van Duitschland. Deze depêche kwam echter eerst te Versailles aan, toen de vredespre- liminairen reeds door de onderhandelaars ondertee kend waren. Echter meent de heer Odo Russell, dat het toch aan den invloed van Engeland te danken is, dat volgens de vredesvoorwaarden slechts 5 milliarden door Frankrijk betaald moeten worden, daar de Noord- Duitsche gezant te Londen, de heer von Bernstorff, van het voornemen der Engelsche regeering aan dén rijks kanselier kennis gegeven had. Schrale troost! Engeland wil nog niet erkennen, dat zijn prestige op het vaste land geheel verdwenen is, en dat de Duitschers, zonder eenigszins acht te slaan op de meening van het Engel sche gouvernement, vrede met Frankrijk gesloten heb ben. Uit de mededeeling der feiten blijkt het ten duide lijkste, dat de heer von Bismarck geen vreemde inmen ging in dé onderhandelingen toegelaten en zelfs de aangekondigde depêche der Engelsche regeering niet afgewacht heeft, voor hij de onderhandelingen sloot, en toch houdt Engeland zich aan een onwaarschijnlijke meening van zijn gezant vast, om zichzelven wijs te maken, dat de invloed van Engeland voldoende was om de eischen van den overwinnaar lager te stemmen. Het Journal des Débats geeft de geschiedenis der vre desonderhandelingen te Versailles, zooals die in de bureaux der constituante verhaald worden. Maandag 10 Februari was de samenkomst uitsluitend gewijd aan de beraadslagingen over den wapenstilstand, zonder dat de quaestie van den vrede aangeroerd werd. Den vol genden dag ontrolde de heer von Bismarck de kaart der Fransche grenzen, waarop de geheele Elzas en het grootste gedeelte van Lotharingen metNancybij Duitsch land gevoegd waren, terwijl de schadeloosstelling op 6 milliarden vastgesteld was. De heer von Bismarck ver dedigde deze eischen met zijn gewone bekwaamheid en vasthoudendheid, en ook de heer Thiers liet geen mid delen onbeproefd, om zich tegen deze voorwaarden te verzetten en haar hardheid te verminderen. De gansche Dinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag werden door deze discussie in beslag genomen en eerst des avonds te tien uren mocht het der Fransche onderhandelaars ge lukken, de voorwaarden te verkrijgen, die thans door de constituante aangenomen zijn. „Zij hadden een groote overwinning behaald," zegt het blad, „terwijl zij een deel van de prooi aan de handen, van den vijand ont rukten, die zij niet met kracht konden bestrijden; maar hoe moeilijk en bedroevend was danook die overwinning Het bericht, dat von Bismarck zich terstond naar Brussel begeven zou, om deel te nemen aan de definitieve vredesonderhandelingen, schijnt onwaar geweest te zijn, daar uit Berlijn gemeld wordt, dat de rijkskanselier al daar gisteren of heden verwacht werd. Ook volgens de Mainzer Zeitung was in die stad het bericht ontvangen, dat de heer von Bismarck gisteren te 4 uren aldaar zou aankomen, en werden er voorbereidselen gemaakt, om hem aan Xet station te verwelkomen. De uitslag der Duitsche verkiezingen zal den heer von Bismarck wel niet noodzaken, zoo onverwijld naar Berlijn terug te gaan, want, voor zoover die thans offi cieel bekend is, had de uitslag niet gunstiger voor de regeering kunnen zijn. Heden en morgen worden de geïnterneerde Fransche manschappen uit België per spoor naar de grenzen ge bracht, en op verzoek der regeering geschiedt dit ver - voer kosteloos. Naar men verneemt zullen ook vele ge - vangenen in Hamburg ingescheept worden, en per schip naar hun vaderland vertrekken, omdat het onmogelijk is, om ze allen per spoor naar Frankrijk terug te brengen Laatste berichten. Bordeaux. De zitting der constituante was zeer onstuimig. De verkiezing van Garibaldi is geldig verklaard. Victor Hugo hield een hevige rede en nam daarna zijn ontslag Londen. The Morning Post verzekert, dat bij het begin van den oorlog een geheim verbond tusschen Rusland en Pruisen bestond, dat Rusland aan Frankrijk den oorlog verklaren zou, zoodra het bondgenooten zou vinden.

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 2