N° 60. Vrijdag 1871. OURANT. 10 Maart, Middelburg 9 Maart. Bij de eergisteren te Tholen gehouden verkiezing van een lid voor den gemeenteraad, in de plaats van wijlen den heer M. W. J. do Visser, heeft niemand de volstrekte meerderheid van stemmen verkregen. Herstemming moet plaats hebben tussehen de heeren J. M. Boom, die 39, en M. C. van Elsiicker, die 21 stemmen verkregen. De commissie van officieren, belast met het opnemen van aanval- en verdedigingswerken van Parijs, heeft zi; h eenige dagen geleden, onder de leiding van den generaal- majoor van Limburg Stirum, derwaarts begeven, om zich van hare taak te kwijten. "Benoemingen en besluiten. KOLONiëN. Benoemd tot gouvernuer van Curasao H. F. G. Wagner^ gezaghebber van St. Martin (Neder- landsch gedeelte), thans tijdelijk met de waarneming van het ambt van gouverneur belast. Kerknieuws. De heer L. Tobi, predikant bij de christelijk gere formeerde gemeente te Vlissingen, heeft een door hem ontvangen beroep naar die gemeente te Serooskerke (Walcheren) aangenomen. Marine en leger. De miliciens van de lichting van 1871, ten getale van 11,000 man, zullen worden verdeeld als volgt: infan terie 8645 man, als: bij het regiment grenadiers en jagers 695; lc regiment 950; 2C regiment 900; 3e regiment 950; 4e regiment 1100; 5e regiment 1050; 6e regiment 1050 7eregiment 1000; 8Cregiment 950; cavalerie 405 man, als: bij hetlc regiment huzaren 902e regiment 130; 3e regiment 90 en 4eregiment95; artillerie 1850 man, als: bij het regiment veld-artillerie 5G0; 1«regi ment vesting-artillerie 400; 2e regiment 400; 3eregiment 410; het regiment rijdende artillerie 80; het korps pon toniers 60; terwijl bij bet bataljon mineurs en sappeurs 100 man ingedeeld zullen worden. Rechtzaken. De arrondissements-rechtbank alhier heeft heden de volgende vonnissen uitgesproken. Jannetje Jeremiasse, vrouw van A. de Kubber, oud 42 jaren, arbeidster te Breskens, was beklaagd dat zij den 14«n December jl. tot Johanna Cornelia Bootsgezel béleedigend gezegd heeft: „je bent een hoer! je hebt je kind van honger en vuil laten omkomen, en het andere kind zal ook wel volgen De rechtbank heelt haar sehuldig verklaard aan laster en, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot eene geldboete van 16, alsmede in de kosten. Pieter de Winde, smid te Breskens, was beklaagd dat hij den 3cn Januari jl. den veldwachter van Breskens W. C. Goeman, tijdens deze in de uitoefening zijner be diening was, beleedigend heeft toegevoegd: „ik verd.. het, ik ga niet, ik verd... jullie allemaal! smeerlap!" en meer dergelijke uitdrukkingen. Hij is bij verstek schul dig verklaard aan het hem ten laste gelegde feit en ver oordeeld tot eene geldboete van f 16 en in de kosten. Jacobus de Ruijter, oud 71 jaren, arbeider onder Breskens, was beklaagd dat bij den 29^ Januari jl. van den dijk te Breskens arglistig weggenomen en zich toe geëigend heeft twee staken, ter waarde van 5 cent, be- hoorcnde tot de dekmaterialen en ten nadeele van den aannemer der dijkwerken. Hij is schuldig verklaard aan eenyoudigen diefstal, en, onder aanneming van verzach tende omstandigheden, veroordeeld tot 1 dag gevange nisstraf, benevens in de kosten. Jacobus van de Sande, oud 12 jaren, en Jacob Moolker, oud 11 jaren, beiden wonende te Breskens, wa ren beklaagd dat zij den 13ec Juli des vorigen jaars te zamen rijsbeslag uit het rijspakwerk van de havenberm der gemeente Breskens hebben uitgebroken. De kantonrechter van Oostburg heeft bij een door hem gewezen vonnis het genoemde feit beschouwd als een crimineel feit, namelijk vernieling van een weg (art. 437 wetboek van strafvordering). Deze qualificatie is echter, volgens den officier van justitie, onjuist, daar de weg noch geheel, noch gedeeltelijk door de gepleegde hande ling vernield is, zoodat hij requireerde schuldigverkla ring der beklaagden aan het uitbreken van rijsbeslag en hunne veroordeeling tot geldboete. De rechtbank heeft zich met de zienswijze van den kantonrechter vereenigd en mitsdien den officier van justitie niet-ontvankelijk verklaard in zijn eisch, met veroordeeling van den staat in de kosteD. Arie Schaap, oud 52 jaren, wonende te Groede, was beklaagd^dat hij den 1«" Januari jl. in de herberg De schaapherder' te Groede P. Quatard, E. B. Overmeere en L. van Moer moedwillig mishandeld heeft. Hij is schuldig verklaard aan net moedwillig toebrengen van slagen en kwetsuren, waardoor geene ziekte of beletsel om te werken van langer dan twintig dagen is veroor zaakt, en veroordeeld tot eene maand gevangenisstraf, drie geldboeten, ieder van f 8, en in de kosten. Philippus Jacobus Coset, oud 16 jaren, ververs knecht te Middelburg, was beklaagd dat hij den 3eu Fe bruari jl. eene hoeveelheid kolen heeft ontvreemd uit het pakhuis en ten nadeele van zijn meester N. H. Spier. Hij is schuldig verklaard aan diefstal door een loonbe diende ten nadeele van zijn meester, en, onder aanne ming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot eene maand gevangenisstraf, in eenzame opsluiting te ondergaan, benevens in de kosten. Marinus Bronk, oud 32 jaren, en Jan van Belzen, oud 25 jaren, beiden werkmarf te Arnemuiden, waren beklaagd wegens bedelarij in verbinding bij verschil lende personen onder de gemeente Veere. Zij zijn aan het hun ten laste gelegde feit schuldig verklaard en, met aanneming van verzachtende omstandigheden, veroor deeld tot 1 dag gevangenisstraf, alsmede solidair in de kosten. Hendrik Marinus van Oost, oud 29 jaren, brood bakker te Brigdamme, was beklaagd van overtreding der verordening op de plaatselijke belastingen in de gemeente Veere. Den 10en December jl. heeft hij name lijk door een bediende opeen met een paard bespannen kar 62 kilogram tarwebrood doen vervoeren, deels voor Zand ijk binnen en deels voor Veere bestemd, zonder voorzien te zijn van het vereischte document en zonder de verschuldigde plaatselijke belasting te hebben be taald. Hij is schuldig verklaard aan invoer van week tarwebrood binnen de gemeente Veere zonder aangifte of betaling van de daarvoor verschuldigde plaatselijke belasting te hebben gedaan; zijnde de verzwarende om standigheid dat de beklaagde van beroep broodbakker is buiten aanmerking gebleven, omdat deze niet in de dagvaarding is vermeld en de beklaagde ter terechtzit tingdoor het openbaar ministerie daarop ook nietopmerk- zaam is gemaakt. De beklaagde is veroordeeld tot eene geldboete van f 5, ten bate der gemeente Veere, met verbeurdverklaring der aangehaalde goederen, alsmede in de kosten. Gemengde berichten. De zangvereeniging Eensgezindheid, samengesteld uit een 25tal mannelijke weezen, verpleegd in het ge sticht op de Heerengracht alhier, heeft gisteren avond, onder leiding van haren directeur G. van Velthoven en vergezeld van de beide vaders uit genoemd gesticht, aan den burgemeester eene serenade gebracht, bestaande in de uitvoering van eenige toepasselijke liederen. De leeraar in de Hoogduitsche taal- en letterkunde aan de rijks hoogere burgerschool te Groningen is, naar het Utrechtsch dagblad meldt, met zijne familie, zonder orde op zijne zaken te hebben gesteld, spoorloos uit die gemeente verdwenen en volgens gerucht naar Duitschland vertrokken. Bij Lichtensteig in St. Gallen stonden sinds tal van jaren aan den voet eener rotshelling twee huisjes, waar van het eene kortgeleden door herstelling een vriendelijk aanzien verkregen had en het andere tot hetzelfde doel hersteld werd. De eigenaars dier huizen, beambten aan het station te Lichtensteig, verlieten den 2«> dezer 's mor gens vroeg hunne woning om zich naar hun post te be geven. Zij hadden zich nauwelijks een eind weegs van hun huiselijken haard verwijderd, toen zij plotseling een ontzettend gekraak hoorden; verschrikt ijlden zij terug om onderzoek te doen naar de oorzaak, en zagen dat hunne woningen door de rotsen verpletterd warende rots was ingestort en met haar gewicht van duizen den centenaars op de woningen gevallen. Hadden de gezinnen zich kunnen redden? Spoedig kwam men tot de verschrikkelijke zekerheid dat zij onder het puin be dolven waren. Hulp was spoedig aanwezig, vele Fransche gevangenen leenden krachtigen bijstand; men groef on verpoosd door en smaakte de voldoening om de beide huis vrouwen, zij het ook zwaar gewond, levend te voorschijn te brengen. Vier personen ontbraken nog; weldra vond men ook eene dochter, doch slechts als een lijk. Vóór alles moest thans aan de plotseling gestremde beek een afwatering gegeven worden, daarna groef men weer ij verig voort tot den avond, maar zonder gevolg. Een knaap van 5ja- ren, een meisje en een oud man liggen nog onder de rots blokkeu bedolven, die ongetwijfeld hun graf gevonden hebben. Een dame te San Francisco zegt de Alta Cali fornia beeft de gewezen keizerin Eugenie uitgenoo- digd om inde Vereenigde staten. voorlezingen te ko men houden. Londensche speculanten adverteeren reeds plei- zierreisjes naar Parijs voor passagiers der eerste klasse die voor de heen- en terugreis, met inbegrip van zes dagen logies en kost in een hotel te Parijs, 5 pd. st. 60) zullen moeten betalen. Omtrent een ontploffing en brand in het arsenaal te Morges, in Zwitserland, wordt het volgende medege deeld. De ontploffing had plaats in den noordwestelijken hoek van het gebouw, waar sedert eenige dagen Fran sche patronen gesorteerd en ingepakt werden. Men ver moedt nu dat bij het sluiten eener kist een spijker in een der patronen is geslagen, waardoor een vonk en hierdoor de ontploffing werd teweeg gebracht. De werklieden, die met de sluiting der kisten bezig waren, of zich in de nabijheid bevonden, bleven op de plaats dood. Hunne verbrande ledematen vond men later naar alle kanten verstrooid. De ontploffing'was zoo geweldig dat er in de stad nagenoeg geen enkele glasruit heel is gebleven. Dit kwam vooral, doordien een aantal kistjes buskruit, die op eene open plaats ter verzending gereed stonden 5 mede ontploften. Te gelijk vlogen een menigte bommen en granaten in de lucht, die met een vreehelijk geraas in de stad nederkwamen, zoodat een aantal daken zwaar beschadigd cn vele personen op straat gedood of ge kwetst werden. Toen nu onmiddellijk daarop het ge bouw in brand stond, werd spoedig de vuurwerkerszaal door de vlam bedreigd. Daarop werden dadelijk in de stad de trommen geroerd en de bevolking toegeroepen dat ieder zich maar zoo goed mogelijk moest redden, terwijl aan de brandweer last werd gegeven de blusch- middelen in den loop te laten en zich in allerijl te ver wijderen. In een oogenblik was de geheele stad ontruimd eu spoedig daarop volgde eene gróote vernieling. Het aantal dooden bedraagt 15, dat der gekwetsten 30. Meer dan 30,000 chassepot-geweren zijn verbrijzeld of on bruikbaar geworden en al bet aanwezig materieel der artillerie is totaal vernield. Naar men verneemt is het prachtige kasteel van maarschalk hertog van Ragusa, nabij Chatillon-sur-Seine (departement Cöte d'Or), onlangs do orde Pruisen ver brand geworden. Dit kasteel, door Marmontaan gravin de Rochechouart, geb. Ouvrard, verkocht, werd door haar overgedaan aan den heer Maitre, die er nu eigenaar van was. Er waren vier zalen in waarvan ecu 2000 personen

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1