Gevolgen van den oorlog. „Nu het Quartier Prussien zoo schrijft een Engelsch •correspondent dat wil zeggen het gedeelte van Parijs hetwelk tusschen den Are de Triomphe en de Place de la Concorde ligt, door de Duitschers is ontruimd en de hoofdstad, benevens de naastbij gelegen departemen ten weldra geheel van den vijand-zullen zijn verlost, maakt Frankryk de balans op over de laatste acht maanden, terwijl de naburige landen over de gevolgen van den krijg voor de naaste toekomst beginnen na te denken. „Engeland is zich volkomen bewust, dat zijn politieke invloed veeleer is verminderd dan toegenomen en dat het zich daarenboven een groot aantal vijanden bij de beide natiën die oorlog hebben gevoerd, heeft gemaakt. Daarop moest het echter bedacht zijn van het oogenblik dat het zich tot neutraliteit bepaalde en zelf is het nooit blind geweest voor de gevolgen die uit zijne houding zouden voortvloeien. Gladstone en Granville hebben reeds in Augustus van het vorige jaar als hunne over tuiging te kennen gegeven, dat neutraliteit tusschen twee groote oorlogvoerende natiën van beide partijen verwijtingen ten gevolge heeft. „De tijd echter heelt dergelijke wonden best, doch met de financieele en staathuishoudkundige gevolgen van den oorlog is het een ander geval. Beiden zullen voor Engeland van ernstigen aard zijn. Voor alles moet het wel begrijpen, dat Frankrijk zoowel aan Engeland zelf als aan de Engelsche handel en nijverheid veel kapitaal zal onttrekken. Reeds is het escompto van de bank met een half percent verhoogd en ieder financier voorziet dat dit voor het begin van den zomer tot vijf percent zal stijgen. „Frankrijk zal geen middel onbeproefd laten om zijn zware oorlogsschulden gedeeltelijk door Engelsche lee ningen te dekken, en hoewel het voorstel van Cremieux door zijn landgenooten met groote geestdrift is ontvan gen, weet toch iedereen hoe weinig resultaten het zal hebben. Geheel Europa kan zich dus op groote geldlee- ningen voorbereiden, en daar de Franschen alles zullen doen om de vijf milliarden nog binnen den bepaalden termijn te betalen, zullen de leeningen waarschijnlijk met zulke aanlokkende bedingen worden uitgeschreven, dat zij overal deelnemers zullen vinden, vooral in Enge land waar hetFransche staatskrediet steeds in grootaan- zien stond en waar reeds langen tijd aanzienlijke kapita len op een voordeelige belegging wachten. „Behalve de nadeelen die daaruit voor de Engelsche nijverheid zullen voortvloeien staat ook de opzegging van het handelsverdrag met Frankrijk dreigender dan ooit voor ons. Dit verdrag stond nimmer geheel op zich zeiven, doch was, om het zoo uit te drukken, een aanhan- sel of gevolg van het Fransch-Duitsche handelsverdrag, waaraan het zich aansloot. Als het verdrag tusschen Frankrijk en Duitschland wordt opgezegd dan zal dat wet Engeland ook niet vernieuwd wordeD. Reeds zou Thiers tegen von Bismarck duidelijk hebben gezegd dat Frankrijk verplicht zal zijn om het voorbeeld van Amerika te volgen en zware inkomende rechten te hef fen, teneinde do oorlogskosten te kunnen bestrijden en zijn financieelen toestand eenigszins in orde te houden. „Evenals Thiers denken ook, zooals bekend is, Buf fet, Pouyer Quertier en Dorian, die vermoedelijk allen eene plaats in de nieuwe staatsinrichting zullen innemen, loodat het meer dan waarschijnlijk wordt dat het En- gèlsch-Fransche handelsverdrag zal worden opgezegd. Wat zal dan het gevolg zijn van het Duitsch-Engelsche dat weder in nauw verband tot het eerstgenoemde staat? In Londen koestert men de hoop dat dit op nieuwe en zelfstandige grondslagen zal worden vernieuwd. „De telkens herhaalde beschuldigingen van sir Robert Peel tegen lord Lyons, omdat deze, in plaats van gedu rende het beleg in Parijs te blijven, naar Bordeaux was gegaan, zijn in het lagerhuis door Gladstone, lord Enfield en andere redenaars krachtig wederlegd, maar vooral •door een brief die lord Lyons zelf daarover op den 26en Februari aan lord Granville heeft geschreven, waar uit blijkt, dat hij Parijs op uitnoodiging van Jules Favre zelf heeft verlaten, daar deze meende, dat de aanwezig heid van lord Lyons in den zetel van het gouvernement van veel grooter belang was dan in Parijs. „Verschillende brieven van Engelsche corresponden ten uit Parijs, die vele bijzonderheden omtrent de laatste gebeurtenissen in die plaats bevatten, roemen de goede houding der Parijsche bevolking, die als uitmuntend wordt geschetst: waarin dat uitmunten echter bestond kan ik niet begrijpen. Zij die vroeger strijdlustig waren bezonnen zich en bleven rustig binnenshuis; tegen al te groote nieuwsgierigheid waakten barricaden, linie troepen en nationale garden; de edele straatjeugd was brutaal en ondeugend als overal enaltijd,enden „uitmun tenden" maatregel om schouwburgen en koffiehuizen te sluiten zou iedere andere stad ook in toepassing hebben gebracht. „De geldelijke inzamelingen door de Londensche boekhandelaars ten behoeve van hunne noodlijdende Parijsche collega's bedragen reeds 1200 pond sterling, die tot ondersteuning van liet Parijsche leger 118,000 pond sterling, die tot aanschaffing van zaaikoren voor de arme Fransche landlieden 18,000 pond en de bijdra gen voor de gewonden 150,000 pond. Het zal de vraag zijn of Cremieux in zijn eigen land zooveel bij elkander zal kunnen krijgen." Belgische brieven. Brussel 6 Maart. Nooit heb ik de moeilijkheden van de taak van corres pondent zoo ondervonden als thans. Nooit was er ook in de laatste 25 jaar zulk een toestand als die, waarin thans Europa verkeert. Om zich te kunnen gewennen aan dit halfdonker, aan deze duisternis, alleen door den glans van ijzer en wapenen verlicht, kan men zich slechts naaréen kompas richten: naar dat van recht en recht vaardigheid. Laat ons hiervoor met alle onze krachten strijden, laat ons die verdedigen als het dierbaarste goed, niet slechts tegen anderen, maar ook, des noodig, tegen ons zeiven. Ja waarlijk, men is verplicht en met recht zou men het doen zich zeiven te wantrouwen, wanneer men ziet tot op welke hoogte de hartstocht de meest verstan dige menschen brengen kan. Men heeft hevi; gelachen met de redevoering van Victoj* Hugo, men heeft bitter gespot met den belachelijken verouderden eisch om voor Frankrijk nog steeds en opnieuw zijne natuurlijke gren zen te eischen, op het tijdstip zelfs, dat het land uitgeput, van krachten beroofd en vernietigd in den afstand van zijn sterkste grenzen moet toestemmen. Het is treurig dit te moeten zeggen, doch de meening van Victor Hugo is niet slechts de zijne alleen, zoo denkt ook de groote meerderheid in Frankryk. Republikeinen zoowel als monarchalen, democraten als legitimisten stemmen allen hierin overeen, vereenigen zich in deze éene ge dachte, want zij hebben allen slechts een gevoel van haat en woesten afkeer van Pruisen en Duitschland, en kennen geen ander doel dan de revanche. Ik heb uit goede bron vernomen, dat de heer Deles- cluze, hoofdredacteur van le Reveil, een eerlijk demo craat, gedurende het beleg van Parijs uitgeroepen heeft: „Ik vraag niet anders dan de overwinning! Laat ons een veldheer hebben die de overwinning brengt, ik zou voor hem op de knieën vallen, en hem vereeren." Laat ons toch niet te streng deze wanhoopskreten en woede veroordeelen; men moet ze waarnemen, om den toestand der gemoederen in Frankrijk te begrijpen. Men heeft met overdreven ijver en ziekelijken drang alle overwinningen over boord geworpen, behaald door den waren geest van vrijheid en menschelijkheid. Meer dan alle andere politieke mannen zyn de Fran schen de staatkundige apostels der wereld en geven de algemeene begrippen aan. Indien zij dwalen, indien zij in plaat3 van met ons te zijn, tegen ons zijn, wat zal dan het lot van Europa wezen? Op dit oogenblik verkeert geheel Europa in een chaos en met een zoodanigen toe stand kan men onmogelijk rekenschap houden. Evenals na een watervloed moet men zijn oordeel opschorten totdat de wateren binnen hunne oevers zijn teruggekeerd. De tijd zal de velden zuiveren van het slijk en men moet hopen dat alsdan zal blijken, dat, niettegenstaande de verwoestingen door den oorlog aan gericht, het werk van een halve eeuw niet geheel zal zijn vernield. En België? zoo vraagt gij misschien. Ik spreek er bijna nietover, en met reden. In de kamer worden debat ten gehouden, maar het land zelf heeft er bijna geen ooren voor. En waartoe dienen ook die hevige beschul digingen? De sombere en ernstige werkelijkheid zal zich weldra in haar ware wezen vertoouen. Men kan eerlang de behandeling van nieuwe wetsontwerpen betrekkelijk de wapening en het vestingstelsel van het land in de kamers tegemoet zien. Dat is het kenmerk van het tegenwoordige tijdstip. De vrede is nog niet eens definitief geteekend en reeds wapent men zich en luidt de oorlogsklok voor de toe komst. En dan spreekt Duitschland's keizer nog wel van een duurzamen vrede! Hij heeft alles gedaan opdat deze niet duurzaam zou zijn en het traktaat, dat te Brussel zal worden onderteekend, zal slechts de aanleiding tot een nieuwen stryd wezen. Aeetijïmtgen. Heden is te Ylissingen aangekomen en naar Antwer pen opgezeild het schooner-brikschip Yertrou wen, gezagv. T. D. de Ruiter, komende van Bueuos Ayres. Te Singapore is den 31®» Januari aangekomen het barkschip Luctor et Emergo, gezagv. D. D. Ouwehand. Alles wel aan boord. ilatiLitisbnicijicn. Prijzen van effecten. Amsterdam 8 Maart 1871. Nederland. *Certific. Werkelijke schuld 2* pet. 52* ♦dito dito dito 3 62* ♦dito dito dito 4 82* ♦Aand. Handelmaatschappij 4* dito exploitatie Ned. staatssp. 94 België. ♦Certificaten bij Rothschild 2* 58* Rusland. ♦Obligatiën 1798/1816 5 931 ♦Certific. adm. Hamburg 5 64* ♦dito Hope C". 1855. 6e serie 5 77* *Cert. 1000 1864 5 90* *dito f 1000 1866 5 *Loten 1866 5 228* ♦Oblig. Hope&Co.Leening 1860 4* 82* ♦Certific. dito4 64f *Inscript.Stieglitz&Co.2ea4eL. 4 ♦Obligatiën 1867 4 66* *Obl. 1869 4 „66* ♦Certificaten 6 43* ♦Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 212 ♦Oblig. dito 4 161* ♦dito dito4* Obl. spoorweg Poti-Tiflis 5 83* dito dito Jelez Orel 5 83* dito dito Charkow Azow. 5 82 Polen. ♦Schatkistobligatiën5 66* Pruisen. ♦Obligatiën 4 Oostenrijk. ♦Oblig. metall. in zilver Jan.Juli 5 53* ♦dito dito April/Oct. 5 53* ♦dito in papier Mei/Nov. 5 45* ♦dito dito Febr./Aug. 5 46* Italië. Leening 18615 50* ♦Certific. bij Lamaison c. s.5 Spanje. ♦Obligatiën2* thans 3 30* ♦dito 1867 3 „29* ♦dito Binnenlandsche3 25*. Portugal. ♦Obl. 1856—1862 3 32* ♦dito 1867 3 Turkije. dito (binnenl.) 5 41* Griekenl. dito (blauwe) 5 Egypte Obl. 1868 7 72* Amerika. ♦Obl. Vereenigde Staten (1874) 5 ♦dito dito dito (1904) 5 ♦dito dito dito (1882) 6 „96* ♦dito dito dito (1885) 6 96* ♦Obl. Illinois 7 ♦dito dito Redemtion 6 Oblig. Atl.Gr.W.Spw. Ohio sec.(7p) 82* dito dito geconsolideerde .7 dito dito debentures 8 Obl St. Paul Pac.Spw. le sec. 7 dito dito dito 2« sec. 7 64* dito dito 1869 dito 7 65* Brazilië. ♦Obl. 1863 4* ♦dito 1865 5 89* Mexico. dito 18513 Grenada. dito afgestempeld6 23* Ecuador. dito1 8* Venezuela, dito3 8 Prezen van coupons. Amsterdam, 7 Maart Metall. 19.75Dito zilver 24.22*. Dito Eng. per f 11.85; Eng. Russen per Eng. Portugal per f 11.85; Fransche j Belg. /"56§; Pruis, f 34jj; Hamb. Russen f 30; Russen in Z. R. 30*Pools, in F1 .f per Z. R. f Spaans. Amerik.Dollars 2.39; dito papier 2.14; Spaans, in f 11.85Piasters f 2U>wrtcntim. De ondergeteekende betuigt zijn hartelijken dank voor de talrijke blijken van belangstelling, hem! be toond by gelegenheid zijner benoeming tot Burgemees ter van Middelburg. J. W. M. SOHORER. JPaaktapij: §lot «ut run 't gtljjcnrair. DEPARTEMENT MIDDELBURG. De tweede bijeenkomst der Vereeniging „tot Nut en Uitspanning, van den Ambachtsman," zal plaats hebben op Vrijdag 10 Maart, des avonds te zeven uren, in de Koffiekamer van het Concertgebouw, waartoe ambachtslieden boven de 18 jaren worden uit-

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 3