MIDDELBURGSCHE COURANT. r 59. Donderdag 1871. 9 Maart, AANBESTEDING. AANBESTEDING. öimtenlcmiX Het Gemeentebestuur van Yerseke zal op Woens dag den 22cu Maart XS«1, des namiddags te drie uren, in het Gemeentehuis, onder nadere goedkeuring aanbesteden: Het amoveeren van de Toestaande Haven te Tersekendam en het maken en gedurende zes maanden onderhou den eener nieuwe Haven met Los- en ladingplaats tusscken de Dijk- palen n°. 99 en n°. 101 van den Polder deBreede Watering bewesten Terseke. Het bestek ligt ter lezing te Middelburg in de Socië teit „de Vergenoeging" en bij GROENEWEGEN, te Goes in de Korenbeurs en in de Zoutkeet, te Zlerikzee bij VAN OPPEN, te Tholen in 't Hot van Holland, te Neu zen bij de Erven STEENKAMP, teHansweertbijLUIJK en in de gemeentehuizen te Yerseke, Wemeldinge, Ka- pelle en Kruiningen. Het is op franco aanvrage tegen betaling van 50 cent, te verkrijgen bij de Boekdrukkers P. KLEEUWENS ZOON te Goes. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den opzichter J. M. KOOLE te Wemeldinge, door wien op den dag der besteding des morgens van 9 tot 12 uren aanwijzing in loco zal worden gegeven. Yerseke den 3" Maart 1871. W. VAN OE VEREN, Burgemeester. P. J. SCHOON AKKER, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Ovezaml, zullen op Woensdag den 12 April 1871, des voormiddags ten 12 ure, in het gemeentehuis te Ovezand, trachten aan te besteden liet maken van 2108 strekkende meters grindweg In de gemeente Ovezand. De aanwijzing in loco zal plaats hebben op den dag der besteding des voormiddags ten 10 ure, terwijl inmid dels informatiën kunnen verkregen worden bij den heer J. H. HANNINK te Goes. Het bestek zal van af heden ter lezing liggen in voornoemd gemeentehuis te Ovezand tot op den dag der besteding. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. DE FOUW. De Wethouder, P. A. RIJK. Middelburg 8 Maart. De heden gehouden zitting van den gemeenteraad van Middelburg had betrekking op de onlangs plaats gehad hebbende benoeming van een burgemeester dier ge meente. Men vindt het verslag dezer zitting onder het gewone opschrift in dit nommer. Volgens bericht van Zr. Ms. gezant te Berlijn is, te beginnen met 6 Maart, het verbod om zekere artikelen gedurende den oorlog uit te voeren, voor al die artikelen opgeheven. De daartoe noodige bevelen zijn reeds overal gegeven. Staats-cour Benoemingen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan H. Polano tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der Danebrogsorde, hem door den koning van Denemar ken geschonken. notarissen. Eervol ontslag verleend op zijn verzoek aan H. M. Bremmer als notaris te Schiedam, en benoemd tot notaris aldaar W. M. Roelantp, candidaat-notaris aldaar, met ingang van 1 April a. rechterlijke macht. Eervol ontslag verleend op ver zoek aan mr. H. H. Geradts, met ingang van 1 April a., als raadsheer in den hoogen raad der Nederlanden, onder dankbetuiging voor ue vele aan den lande bewe zen diensten. marine. Bevorderd tot officier van gezondheid le klasse bij de zeemacht, de officier van gezondheid 2e klasse W. Littel, met bepaling dat hij rang zal nemen tussehen de officieren van gezondheid le klasse H. van Stokkum en L. P. Vlaanderen. Onderwijs. De minister van staat en van binnenlandsche zaken brengt in de Staats-courant van heden ter kennis van belanghebbenden, dat de examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid voor het middelbaar onderwijs voor hel jaar 1871 zullen worden afgenomen in den loop der maanden April en Mei aanstaande. Zij die zoodanig examen wenschen af te leggen, worden verzocht zich vóór 1 April 1871 schriftelijk aan te melden aan het departement van binnenlandsche zaken, en daarbij nauwkeurig op te geven tot welk examen zij verlangen te worden toegelaten, met aanwijzing van letter en nommer der programma's, vastgesteld bij de konink lijke besluiten van 2 Februari 1864 (Staatsblad n°. 8), 25 November 1867 (Staatsblad n°. 115), 28 Februari 1868 (Staatsblad n°. 27) en 11 October 1869 (Staatsblad n°. 156). Kerknieuws. Het beroep tot predikant bij de Nederduitsche her vormde gemeente te Sluis is door den heer J. D. Looijeu, thans te Ressen, aangenomen. Marine en leger. De le luitenant bij het korps mariniers M. C. Koning, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië en van daar den lcn dezer in Nederland teruggekeerd, wordt met dat tijdstip ter beschikking gesteld van den kommandant en inspecteur van het kops mariniers. Gemengde berichten. *Door het gemeentebestuur te IJzendijke is den 6e° Maart jl. op aanklacht van verscheidene ouders proces verbaal opgemaakt tegen den hoofdonderwijzer der openbare school aldaar wegens ongeoorloofde handelin gen jegens enkele vrouwelijke leerlingen zijner school. Heden werd de district-schoolopziener verwacht en morgen zal eene vergadering van den gemeenteraad voor deze zaak plaats hebben. Het raadslid m"". J. T. Buys te Leiden heeft een voorstel ingediend, strekkende om de redactiën van de daar bestaande of later uit te geven dag- en weekbladen in de gelegenheid te stelIeD, tijdig kennis te nemen van de stukken die ter lezing van de raadsleden liggen. De gemeenteraad van 's-Gravenhage heeft het voor stel van burgemeester en wethouders, om de kermissen te 's-Gravenhage en Scheveningen in Mei e. k. niet te doen plaats hebben, met algemeene stemmen aangenomen. Yan 18 September tot 24 Februari 1869—1870 zijn 21,978 en van 18 September tot 24 Februari 1870—1871 64,154 menschen te Parijs gestorven. Te Willemstad is een gedeelte van den gemetsel- den walmuur, aan de noordoostzijde dier vesting, inge stort en in de daar rondloopende gracht gevallen. De breedte van het ingestorte gedeelte bedraagt on geveer 20 meters. Uit 's Bosch wordt verzekerd, dat aldaar op den 5en dezer het bericht is ontvangen, dat de vesting 's Herto genbosch wordt opgeheven, en dus de vestingwerken eerlang zullen worden geslecht. Voornamelijk aangespoord door de uitmuntende resultaten, in Chesapeak-Bay (Noord-Amerika) verkre gen, zal men te Hamburg 2 stoombooten bouwen, circa 150 voet lang, 25 voet breed en van 150 paardenkracht, om de Elbe des winters van ijs te bevrijden. Vooraan den boeg hebben zij den vorm van een half wiel, zoodat zij niet, gelijk tot nu gewoonte was, het ijs snijden, maar door groote stoomkracht op het ijs komen, teneinde het door de ontzettende zwaarte van het schip te breken het vaartuig valt dan in het water terug en wordt op het naastbij liggende vaste ijs gedreven. Daar aldaar nog geen 5 uren vloed is tegen ruim 7 uren ebbe, heeft het losgestooten ijs den tijd naar zee te drijven, en re kent men op deze wijze de Elbe voor go ed te kunnen vrijwaren voor ijsbezettingen. Het grondgebied dat Frankrijk krachtens de over eenkomst van 26 Februari 1871 aan Duitschland afstaat, telt 1,616,77S inwoner*, verdeeld als volgt: 1°. departe ment Neder-Ryn, 190 gemeenten, 588,970 inwoners; 2<>. departement Opper-Rijn, op een gedeelte van het arron dissement Belfort na, 520,285 inwoners; 3°. departement Moezel, arrondissement Metz, 204 van de 223 gemeenten ongeveer 160,000 inwoners; 4". departement Moezel, arrondissement. Sarreguemines (Saargemund), 156 ge meenten, 181,876 inwoners; 5°. departement Moezel, arrondissement Thionville (Diedenhofen), na aftrek van de aan Frankrijk blijvende gemeenten, 84,000 inwoners 6°. departement Meurthe, arrondissement Sarrebourg (Saarburg), 116 gemeenten, 71,019 inwoners; 7°. depar tement Meurthe, arrondissement Chateau-Salins, 147 ge meenten, 60,626 inwoners. Een blik op de statistieke tafels van de bevolking van Londen is tenauwernood in staat om een flauw denkbeeld te geven van de reusachtige verhoudingen van die wereldstad. Hare bevolking is viermaal talrij ker dan die van New-York en Sint Petersburg, tweemaal dan die van Constantinopel; zij bevat bijna twee derde meer inwoner dan Parijs en e^n vierde meer dan Peking, bijna evenwel als geheel Schotland, tweemaal meer dan Denemarken en driemaal meer dan Griekenland. Om de acht minuten sterft een der inwoners en om de vijf minuten wordt een ander geboren. Sedert 1851 is de-bevoiking van Londen met 800,000 zielen vermeerderd. Er zijn 140,000 gene ver-drinkers; 190,000 dronkaards worden ieder jaar op straat opgepakt. Men vindt er 10,000 spelers van beroep, 20,000 kinderen die in misdaad worden grootgebracht, 50,000 dieven en zakkenrolders. Men rekent dat 10,000 kroegen geregeld door 500,000 personen worden bezocht. Er is éen bakker op iedere 1206, éen slager op iedere 1553, éen kruidenier op iedere 1800 en éen agent van politie op iedere 608 inwoners. Van de 60,000 kinderen door wie een bestaan wordt gezocht gaan 30,000 op de scholen voor verwaar loosde kinderen. In een woordLonden is meer eene natie, dan eene stad. Tliermometerstand. 7Maart'sav. 11 u. 43 gr. 8 'smorg.7u.44gr.'smidd. 1 u.49gr.sav. 6u. 46 gr. Stat en-gen er a al. In het verslag, uitgebracht door de commissie uit dé tweede kamer over het telegraaf-verdrag in 1868 tus sehen Nederland, den Noordduitschen bond en andere staten met Hongarije gesloten, wordt gewezen op de vroegere namens de kamer gegeven wenken, waaraan echter geenerlei gevolg is gegeven, tot verbetering van de finaucieele uitkomsten der telegraaf-administratie. Zoo bestaan hier te lande nog geene telegraafzegels, terwijl het overmaken per telegraaf van geldwissels nog niet toegelaten is. Volgens de commissie wordt het drin gend gevorderd dat door vereenvoudiging worde bezui nigd en zoo mogelijk de inkomsten vermeerderd. In de eerste jaren leverde de opbrengst na aftrek der exploita tiekosten eene bate op, sinds 1869 echter zijner tekorten die jaarlijks stijgen. Men achtte daarom een wettelijke regeling van het binnenlandsche tarief, de bijdragen der gemeenten, enz., hoogst wenschelijk.

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1