r 58. Woensdag öirmertldntr. 1871. OURANT. 8 Maart. AASBESTEDIKG. Burgemeester en Wethouders van OvezantI, zullen op "Woensdag den 12 April 187 L, des voormiddags ten 12 ure, in het gemeentehuis te Ovezand, trachten aan te besteden liet maken van 210S strekkende meters grindweg in de gemeente Ovezand. De aanwijzing in loco zal plaats hebben op den dag der besteding des voormiddags ten 10 ure, terwijl inmid dels informatiën kunnen vérkregen worden bij den heer J. H. HANNINK te Goes. Het bestek zal van af heden ter lezing liggen in voornoemd gemeentehuis te Ovezand tot op den dag der besteding. Burgemeester eu Wethouders voornoemd, C. DE FOUW. De Wethouder, P. A. RIJK. Middelburg 7 Maart. Wij vernemen dat eene commissie uit de leden van de tweede kamer in de verschillende kiesdistricten van Zeeland gekozeD, gisteren bij den minister van binnen- landsche zaken is toegelaten en dat de commissaris des konings in Zeeland heden met Z.Exc. eene conferentio heeft gehad. Beide audientiën hebben betrekking op de "bezwaren die over het bezit van eenige in het Sloe gele gen schorgronden gerezen zijn. Het schynt dat de hoop op het wegnemen dezer bezwaren en een spoedige vol tooiing der afdamming nog geenszins behoeft te worden opgegeven. Inmiddels worden door den aannemer, die heden het eerste zinkstuk in de geul van het Sloe heeft doen zin- keD, de werkzaamheden met kracht voortgezet. Gisteren hebben de afdeelingen van de tweede kamer der staten generaal zich beziggehouden met het onder zoek van: 1". het ontwerp tot herziening van het regle ment van orde; 2°. het wetsontwerp houdende bepalin gen omtren t den accijns op bier en azij n3° het wetsontwerp tot uitbreiding der oefening van den eersten ban der dienstdoende schutterijen. De gemeenteraad van Leiden heeft jl. Zaterdag met 15 tegen 5 stemmen aangenomen de verordening tegen de verspreiding van besmettelijke ziekten door schoolbe zoek. Belangrijke discussiën werden gehouden over de vraag of de vrijheid van onderwijs en de eerbiediging van de gemoedsbezwaren de verordening aannemelijk maak ten. Onder de voorstanders van den maatregel behoorden o. a. de hoogleeraren Buys eu Goudsmit Eerstgenoemd lid besprak het „fameuse argument" ontleend aan gemoedsbezwaren. Als dit zou opgaan voor het individu, dan houdt de macht van de autoriteit op te bestaan. Zou dit gelden, dan zou men den staat wel kunnen afschaffen, die juist daar is om objectieve maatregelen te stellen tegen subjectieve. Daar waar het 't staatsbelang geldt, moet ook het staatsbelang het meest wegen. Zoo moet de quaestie in het algemeen ge steld worden en in casu dus, of de maatregelen die hier voorgesteld worden, liggen op den weg der gemeente; of zij daartoe bevoegd is, en zoo ja, of de middelen die men voorstelt er toe zullen leiden om het doel te berei ken. Gelooft men aan het doeltreffende van de maatre gelen, dan moet men van de gemoedsbezwaren afzien en vragen of er bedenkingen zijn tegen het beginsel. De heer Goudsmit kwam nadrukkelijk en met warmte op tegen de bewering, dat de verordening de indi- vidueele vrijheid zou aantasten. Hij kent eene vrijheid binnen de grenzen der wet, maar niet zoodanige vrijheid, die besmetting en ziekte den vrijen teugel laat. Meest alle geneesheeren zijn vóór de vaccinatie, en ten over vloede heeft hij nog eens de ineening gevraagd van een autoriteit, die niet alleen theoretisch bekwaam is, maar een 40jarige praktijk heeft uitgeoefend. Het is de hoog leeraar Eveis, die hem gemachtigd heeft, als zijne pe remptoire meening het volgende den raad mede tedeelen: „Als zeker kunt gij opgeven: 1°. Dat verreweg de meeste niet-ingeënten, wanneer zij met de smetstof der kinderziekte in aanraking komen, door de ziekte worden aangetast. 2". Dat goed gedane koepok-inënting even goed be schermt tegen de besmetting als eenmaal doorgestane pokziekte. 3°. Dat de ingeënteD, wanneer zij door de pokziekte worden aangetast, veel minder lijden en veel zeldzamer sterven dan de niet-ingeënten." Nadat de heer Goudsmit hieruit nog eenige gevolg trekkingen had gemaakt ter verdediging der verorde ning, trachtte hij nogmaals de bewering te ontzenuwen, dat de vrijheid zou worden aangetast. Als de ouders hunne telgen mishandelen of doen doodhongeren, worden zij gestraft; evenmin mag men ze in dit gev&l de be schikking over hunne kinderen, laten. Hij kent wel ouderlijke bescherming, maar geen ouderlijk bijgeloof. Benoenimgeiji eu besluiten. ministerieele departementen. Benoemd tot adjunct- commie3 bij het departement van financiën P. H. Yelsen, thans te 's-Gravenhage. leger. Peosioen verleend, ten laste van den staat en ten bedrage van 800 'sjaars, aan den eervol ontslagen adjunct-commies bij het bureau van den inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht D. E. van den Ouweelen. Onderwijs. De gemeenteraad van Kruiningen heeft tot hulpon derwijzer aan de openbare school voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs'benoemd den heer J. Lijbaart, thans te Borculo. Met den benoemde waren op de voordracht geplaatst de heeren H. J. Bos en P. J. van Woerkom. Volgens de scboolberichtenin de Nieuwe bijdragen voor onderwijs en opvoeding van Februari 1871 bedraagt het getal vacante scholenOpenbare voor gewoon 34 dito voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs 1; bijzondere voor gewoon 1 en voor gewoon en meer uit gebreid onderwijs 1; gesubsidieerde bijzondere voor ge woon en meer 1 en voor meer uitgebreid onderwijs 1. Vacante hulponderwijzers-betrekkingen 29die van hulponderwijzeres 3. Koloniën. De gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië heeft de volgende beschikkingen genomen. (Javasche courant van den 13en Januari.) civiel departement. Verleend: een tweejarig ver lof naar Europa, wegens kiekte, aan den ambtenaar op wachtgeld P. Ranie; een tweejarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den opzichter 2e klasse bij den water staat en 'slands burgerlijke openbare werken P. J. H. van der Burgh. Ontslagen: uit zijne betrekking, de le commies op het kantoor van den adsistent-resident van Benkoelen L. D. A. Fontein. Benoemd: tot predikant bij de protestantsche ge meente te Samarang, B. J. Ovink, van verlof uit Neder land teruggekeerd; tot lc° commies op het kantoor van den adsistent-resident van Benkoelen, de 1" commies bij het departement van binnenlandsch bestuur R. H. Scho- merus; tot len commies bij het departement der burger lijke openbare werkeD, de 2e commies bij het departement van financiën M. G. Diepenheim; tot commies-ontvanger der in- en uitvoerrechten, te Priaman, de ambulant onder-commies bij de recherche te Batavia P. A. Klerks, onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd. Machtiging verleend: tot uitreiking aan den eer vol uit Zr. Ms. zeedienst ontslagen officier van gezond heid 2c klasse C. Enthoven van eene akte van toelating tot uitoefening van de genees-, heel- en verloskundige praktijk te Pamakassan. departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den offieier van gezondheid lc klasse G. Luchtmaus en aan den opziener over den wagenmakers- en kuiperswinkel bij den artillerie-con structiewinkel te Soerabaija R^-Schennink. (Javasche courant van den 17*n Januari.) civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den adsistent-resident voor de politie te Padang J. 0. F. Vigelius en aan den hoofdcommies ter algemeene secretarie W. C. Veenstra een tweejarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den omgaanden rechter in de vierde afdeeling me. J. J. Schneither en aan den len onderwijzer aan de gouverne- ments-ambachtsschool te Soerabaija D. J. Buysman. Ontslagen: uit 'slands dienst, de gewezen secretaris, tevens boekhouder der wees- en boedelkamer te Menado A. C. Winckler; op verzoek, eervol, uit's lands dienst» de klerk bij het vendukantoor te Pasoeroean J. W. van der Hoeven. Benoemd: tot officier van justitie bij den raad van justitie te Soerabaija, de president van den raad van justitie te Amboina me; G. J. Keiser; tot omgaand rech ter in de vierde afdeeling, het lid in den raad van justi tie te Samarang mr. J. H. Bergsma; tot ambtenaren ter beschikking bij de landelijke iv komsten en cultures, de ambtenaren voorden burgerlijken dienst in Nederlandsch- Indië J. H. iï. Gubbels en W. H. de Jong tot notaris te Pasoeroean, de notaris te Malang A. J. Snouck Hur- gronje; tot controleur lc klasse bij de landelijke inkom sten en cultures, L. Wessels. onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd; bij het departement van finan ciën, tot 2™ coinmiës, de 3C commies bij dat departement F. J.Fuchs; tot 3en commies, de klerk bij dat departement H. Pieck. Ontslagen: bij den resiftentieraad te Benkoelen, eervol, wegens vertrek, als lid C. S. E. Verschuefen, en a's plaatsvervangend lid C. Mioulet, onder dankbetuiging voor de door hen als ibodanig bewezen diensten. Benoemd: tot lid C. S. L. Loth Azn., ontvanger der in- en uitvoerrechten, tevens haven- en pakhuismeester aldaar; tot plaatsvervangend lid J. van Velzen, adspi- rant-ingenieur bij den waterstaat en 'slands burgerlijke openbare werken aldaar. departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland aan den kapitein der infanterie H. J. Boonk. Vergund: op verzoek, om naar Nederland terug te lteeren, aan den paardenarts 2e klasse van het Neder- landsch leger E. H. A. H. Boudewijns, op grond dat de vijf jaren, gedurende welke hij bij de landmacht in Nederlaudsch-Indië is gedetacheerd, zijn verstreken. Ontslagen: op verzoek, eervol uit Zr. Ms. militairen dienst, wegens volbrachten diensttijd, met behoud van recht op pensioen, de kapitein der infanterie J. S. Roels. Geplaatst: geneeskuudigen dienst, bij het groot militair hospitaal te Soerabaija, de officier van gezond heid 3e klasse J. C. W'. Fischer, onlangs uit Nederland aangekomeD, als bestemd voor den dienst hier te lande. Overgeplaatst: infanterie, bij de garnizoenscom pagnie van Bantam, de lc luitenant J. de Vrees, van het 12e bataljon. In activiteit her stel d: geneeskundigen dienst, de officier van gezondheid le klasse op nonactiviteit E. van Hengelcavalerie, de le luitenant op nonactivi teit A. P. T. Boelen. (Javasche courant van den 20"> Januari.) civiel departement. Verleend: een tweejarig ver lof naar Europa, wegens ziekte, aan den controleur le klasse bij het binnenlandsch bestuur ter Sumatra's Westkust M. L. E. Halewijn. Ontslage n: eervol, uit 's lands dienst, met behoud van recht op pensioen, de gewezen 3e klerk bij het mate rieel der artillerie te Samarang J. H. Versteege. Benoemd: ter algemeene secretarie, tot hoofdcom mies, de lc commies jonkheer C. J. van der Wijck; tot len commies de 2e commies L. B. van Maanen;tot 2encom-

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1