tjflniïdsbmc!)tra. MIDDELBURGSCB BEGRAFENISFONDS. rondins. De Beierschen legerden op de Place de la Con corde. De bevolking bleef over het algemeen kalm: geen enkele restaurant of koffiehuis was geopend; alle huizen waren gesloten; niemand vertoonde zich aan de vensters. Veertien kanonnen werden op de Place de l'Etoile ge plaatst en twee aan twee met de monden op iederjder zeven avenu's gericht die op de Are de trionaphe uitloo- pen. Evenzoo ging het op de Champs Elysées. Des avonds heerschte kalmte en rust in de stad. III. het verb lijf. Het was een treurige morgen die voor Parijs aanbrak. Geen dagbladen verschenen, geen schouwburgen gaven voorstellingen,alle openbare inrichtingen waren gesloten. Iedereen slaakte een kreet van wanhoop. Toch herleefde weldra de hoop een weinig toen het bericht kwam, dat de vrede geteekend was, en het uur der bevrijding weldra zou slaan. Door geen uiterlijke teekenen gaf Parijs echter aan zijne blijdschap lucht. Van de aankomst der troepen van keizer "Wilhelm tot hun vertrek be waarde men dezelfde kalmte. Op enkele uitzonderingen na bleven alle huizen gesloten. Gedurende den nacht had den sterke patrouilles de stad iu alle richtingen door kruist, doch nergens werd de orde verstoord. Het grootste gedeelte der Duitsche troepen had den nacht doorgebracht op de Place de l'Etoile, de Place de Ia Concorde en in de lanen van de Champs Elysées. Te zes uren werd de reveille geslagen en weldra waren allen gekleed. Hetaantal nieuwsgierigen was op den 2en Maart grooter dan den vorigen dag, maar het weer was ook zoo schoon en de vrede was geteekend! De houdiug van het publiek was over liet algemeen uitmuntend, doch dezelfde voorvallen als bij den intocht herhaalden zich en vooral werden de vrouwen, die aan de „Pruisen" beleefdheden bewezen, uitgejouwd, verdreven, beleedigd en geslagen. Toen de uhlanen de ronde maakten werden zij in de Rue Rivoli door iemand opgewacht, die hen cigarenaan bood en met ziju hoed zwaaiende riep: Vive la Prusse! Groot was hierover de verontwaardiging der menigte, die hem zonder tusschenkomst van een paar matrozen zeker zou hebben vermoord, en meer dood dan levend werd hij naar een naburigen wachtpost in veiligheid ge bracht. Op de Place de la Concorde stonden drie officiereu bij het monument van Straatsburg en braken eensklaps in een schaterlach uit. De toeschouwers meenden dat de Duitschersom eenige spotternij tegen het monument lach ten. Men drong op de officieren aan en bracht hun aan 't verstand, dat hunne houding ongepast was; de gamins schreeuwden uit alle macht: a Chaillota ChaillotEen heer wilde de gamins bestraffen, maar eene dame zeide: „Laat ze begaan; deze gamins moeten Frankrijk redden;-' zy zullen eenmaal de beleediging, die ons heden is aan gedaan, wreken!" De menigte juichte haar levendig toe. Wraak is het woord dat op aller lippen zweeft, dat men bij iederen voetstap op huizen of gebouwen kan lezen. Een der prachtigste paleizen in de Avenue des Champs Elysées is dat van de ex koningin, Christina, van Spanje, en hoewel de Spaansche vlag van den top wapperde, heeft generaal von Kameke aldaar zijn hoofdkwartier gevestigd en de vlag van den Duitschen bond nevens de Spaansche doen hijschen. Tegen elf uren werd het Louvre voor de Duitschers geopend. Bij pelotons en ongewapend gingen de Duit sche troepen ,door de Tuileriën, bijna te snel om de me nigte schoonheden en vooral de schilderijen, die tijdens het bombardement in de benedenste vertrekken zijn geborgen, te kunnen bewonderen. In de tuinen wandel den de officieren in grooten getale, terwijl de muziek korpsen zich voor het Palais de l'yndustrie lieten hooren en voornamelijk stukken van Offenbach speelden. Terwijl dit bezoek aan het Louvre werd gebracht be zochten achtereenvolgens de Duitsche troepen, die de vestingwerken en naburige dorpen hadden bezet, de Ghamps Elysées. Zij hadden hunne helmen met groen versierd en zongen vaderlandslievende liederen; hunne hoera's weerklonken als zij de Are de triomphe door gingen. Des avonds en den ganschen nacht heerschte op de boulevards overal de grootste duisternis. Parijs had biets van zijn gewoon, kenmerkend uiterlijk. Nooit had de stad een zoodanig schouwspel opgeleverd. Overal stonden groote groepen menschen, die over de vredes voorwaarden spraken, waarover allen ontevreden waren, doch zij troostten zich met de gedachte dat de „Pruisen" den volgenden dag zouden vertrekken. IV. het vertrek. In den avond van den 2« Maart had de maire van Parijs, waarschijnlijk met het doel om onaangename ge beurtenissen zooveel mogelijk te voorkomen, overal eene aankondiging doen aanplakken waarin bet aanstaande vertrek der Duitschers werd bekend gemaakt. Waren de Duitsche troepen ernstig en stil toen zij binnenkwamen, vroolijk en juichend verlieten zij de stad. Te tien uren in den morgen schaarden zich de troepen met wapenen en begage in slagorde en weldra begon de uittocht in dezelfde orde als de intocht. Prins Friedrich Carl, die des morgens vroeg was aangekomen om het bevel tot vertrek over te brengen, plaatste zich aan het hoofd der troepen die onder luide hoera's door de Are de Tromphe gingen. Ieder kapitein gaf bevel om een juich kreet aan te heffen, want de Duitsche troepen zijn zoo gedisciplineerd dat zij slechts op bevel aan hunne opge wondenheid lucht geven. Generaal von Kameke was te paard op de Place de l'Etoile. Deinfanterie vertrok langs de Avenue de Wag- ram, de artillerie door de Avenuede 1'impératrice. Gedu rende den uittocht voerden de gamins een charivari uit, zooals alleen Parijsche gamins kunnen geven. Zij floten, zongen, schreeuwden," scholden uit alle macht. Hunne houding werd zoo verdacht, dat de generaal bevel gaf om hen te verwijderen. De gamins namen de vlucht, en op dat oogenblik werd een schot gelost, dat algemeene ontsteltenis teweeg bracht; iedereen vluchtte, doch een officier kwam de menigte geruststellen, en verklaarde, dat de onachtzaam heid van een soldaat de eenige oorzaak van het schot was. Te een uur waren alle troepen voorbij en generaal von Kameke vertrok met twee eskadrons huzaren van de garde door de Avenuede l'impératrice naar Versailles. De fonteinen op de Place de la Concorde en op andere plaatsen die langen tijd hadden stilgestaan liet men dadelijk springen. De kleeden die de monumenten be dekten werden weggenomen, en des avonds werden de boulevards en eenige straten reeds weder met gas verlicht. Over het algemeen wordt de houding der Duitschers in Parijs geroemd en is slechts een enkele klacht over hen bij de overheden ingebracht. Graanmarkten enz. Amsterdam, 6 Maart. Raapolie op 6 weken 50$. Lijnolie op 6 weken 35}. Rotterdam, 6 Maart. Tarwe was heden bij ruimen aanvoer 50 cent hooger: puike 11.25 a 12.50; mindere 10.75 a 11.50rogge met ruimen aanvoer 25 cent hoo ger; Zeeuwscke en Vlaamsche 8 a 9; Noord-Brabant- sche /8a 8.75; gerst was middelmatig aangevoerd en 20 cent hooger; winter /7a/ 7.25; zomer 6.75 a 7; haver me ttamelijken aanvoer 10 cent hooger; lange 3.50 a 4.50; korte /4a/5; paardenboonen 25 cent .'tooger, /9 a 9.75blauwe erwten met middelmatigen aanvoer bleven onveranderd; kookerwten 10.75, mestiug 9 a f 9.50;bruineboonen 25 cent hooger 14 a 15; witte Zeeuwscke 17 a 18; Walcherscbe 18 a 19. Prijzen van effecten. Amsterdam 6 Maart 1871. Nederland. *Certific. Werkelijke schuld. 2$ pet. 52 ♦dito dito dito 3 „62$ '"dito dito dito 4 „82 ♦Aand. Handelmaatschappij 4$ dito exploitatie Ned. staatssp. 94 België. ♦Certificaten bij Rothschild 2$ 58 Rusland. ♦Ooligatiën 1798/1816 5 93$$ ♦Certific. adm. Hamburg 5 63 ♦dito Hope C°. 1855, 6« serie 5 76 ♦Cert. 1000 1864 5 917 ♦dito 1000 1866 5 r 91 *Loteu 1866 5 228$ *Oblig. Hope&Co.Leening 1360 4$ 82f ♦Certific. dito4* 64$ *Inscript.Stieglitz&Co.2ea4,!L. 4 „64$ *Obligatiën 1867 4 QQj *Obl. 1869 4 66 ♦Certificaten 6 43 ♦Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 „211 Obl. spoorweg Poti-Tiflis 5 83} dito dito Jelez Orel 5 „84 dito dito Ckarkow Azow. 5 82$ Polen. ♦Schatkistobligatiën5 66$ Oostenrijk. ♦Oblig. metall. in zilver Jan.Juli 5 53$ ♦dito dito April/Oct. 5 „53$ ♦dito in papier Mei/Nov. 5 46 ♦dito dito Febr./Aug. 5 „46^ Italië. Leening 18615 50$ Spanje. *Obligatiën2$ thans 3 „30$ ♦dito 1867 3 30 ♦dito Binnenlandsche3 25$ Portugal. ♦Obl. 1856—1862 3 „32$ ♦dito 1867 3 32$ Turkije. dito (binuenl.) 5 40$ Egypte Obl. 1868 7 „73$ Amerika. *ObI. Vereenigde Staten (1874) 5 pet. ♦dito dito dito (1904) 5 96 ♦dito dito dito (1882) 6 SQ-fo ♦dito dito dito (1885) 6 96tV ♦Obl. Illinois 1 ♦dito dito Redemtion 6 Oblig. Atl.Gr.W.Spw. Ohio sec.(7p) 81 dito dito geconsolideerde .7 dito dito debentures 8 Obl. St.Paul &Pac.Spw. lcsec. 7 dito dito dito 2csec. 7 64$ dito dito 1869 dito 7 65$ Brazilië. ♦Obl. 1863 4.$ 80$ ♦dito 1865 5 90$ Mexico. dito 18513 Grenada. dito afgestempeld6 23$ Ecuador. dito1 Venezuela, dito3 Prijzen van cowpons. Amsterdam, 4 Maart. Metall. 19.82$; Dito zilver 24.22$. Dito Eng. per f 11.85; Eng. Russen per Eng. Portugal per 11.85; Fransche Belg. /56$; Pruis. /34$; Hamb. Russen Russen in Z. R. 29$Pools, in FLf perZ. R. f 30$; Spaans. Amerik. Dollars 2.39; dito papier 2.14; Spaans, in 11.85 Piasters Tlirocrtmttm. Bevallen van eene Dochter Vrouwe C. A. DOOR MAN—DEKETH. Middelburg, 5 Maart 1871. Bevallen van eene Dochter C. KLEINSCHANS MAN. Middelburg, 4 Maart 1871. Bevallen van een Meisje S. DORMAARJOBSE. Westkapelle, 5 Maart 1871. Heden behaagde het den Heere, na een langdurig doch geduldig lijden, van mijne zijde weg te nemen mijne geliefde echtgenoote en der kinderen zorgdragende moeder KEELTJE KEERSEMAKER, in den ouderdom van ruim vijftig jaren. Wat ik met mijne zeven kinderen en behuwdzoon in haar verlies, zullen zij beseffen die de overledene in baar leven gekend hebben. Middelburg, W. DE RIJCKE, 6 Maart 1871. en kinderen. Algemeene kennisgeving aan vrienden en betrek kingen binnen en buiten deze stad. De ondergeteekende, Echtgenoot, kinderen enbehuwd- kinderen van wijlen vrouwe ANNA JACOBA VAN SONSBEECK overleden te 's-Gravenhage den l<-n dezer, betuigen hun hartelijken dank aan allen die blijken gegeven hebben van hunne innige deelneming in het zwaar verlies dat hun getroffen heeft. W. F. DEL CAMP0 genaamd CAMP. J. W. DEL CAMPO genaamd CAMP. F. W. J. A. DEL CAMPO genaamd CAMP. Jhr. P. H. A. MARTINI BUIJS. Mr. A. W. HARTMAN. K. J. NEUMAN. 's-Gravenhage, 6 Maart. 1871. Voor de vele bewijzen van deelneming, betoond bij het overlijden van onzen waarden vader en bekuwd- vader PIETER VAN DER MEULE, betuigt de onder geteekende, ook namens zijne vrouw en zuster, zijn har telijken dank. Domburg, H. PASSENIER. den 6 Maart 1871. Voor de vele en treffende bewijzen van deelneming, ons betoond gedurende de ziekte en by het overlijden van onzen geliefden zoon J. P. DE DIE, in leven officier der genie bij het O. I. leger, betuigen wij onzen harte- lijken dank. j. DE DIE Cortgene, P. DE DIE, 4 Maart 1871. van Veerdegem de Koster. Voor de vele bewijzen van belangstelling, zoo hier als van elders, op dezen dag ondervonden, betuig ik mijn innigsten dank. 's-Gravenpolder, C. M. DE BLINDE, 2 Maart 1871. Rijks ontvanger. De DIRECTIE bericht dat door haar, ingevolge art. 26 van het reglement, is voorzien in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer J. F. FAK BROUWER^ en zulks door de benoeming van den heer J. FAK BROUWER, als Commissaris dezer Inrichting. Middelburg, Namens de Directie, 6 Maart 1871. J. A. DE WAAL, Directeur»

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 3