MIDDELBURGSCHE COURANT. N* 57. Dinsdag 7 Maart, <3uitcnlanö. 1871, Middelburg G Maart. De gemeenteraad alhier zal a. Woensdag-, des na middags te twee uren, eene zitting houden, ter behan deling van eene missive van den commissaris des konings in Zeeland, betreffende de benoeming van jonk heer mf. J. ,W. M. Schorer tot burgemeester van Mid delburg. Vergunning verleend aan den heer van Poel voorde, te Vlissingen, voor een stoombootdienst tusschen Rot terdam en Brouwershaven. Ge^gputcefde nieuw nieuw (HTïTCfcende geneesheeren-quaestie overwogen en te kennen gegeven, dat een raadslid, geneesheer zijnde en die bij aanneming belast wordt met de arraenpractijkj door de leverantie van geneesmiddelen aan die betrek king verbonden, niet kan geacht worden, volgens arti kel 24 der gemeentewet, te hebben deelgenomen aan leverantiën of aannemingen ten behoeve der gemeente, maar wel aan het algemeen armbestuur. Zij hebben mitsdien verklaard, dat er geen termen gevonden zijn om den heer J. F. Halder, te Beverwijk, die bij raadsbe sluit van 20 Januari 1871 als lid van den raad is ge schorst, van dat lidmaatschap vervallen te verklaren. Handelsblad Benoemingen en besluiten. schutterijek. Op verzoek eervol ontslag verleend aan roi\ J. van de Graft als kapitein bij de dienstdoende schutterij te Middelburgbij die schutterij benoemd: tot kapitein J. de Kanter, thans D luitenant; tot le" luite nant effectief m'. W. A. van Hoek, thans le luitenant a, la suite; tot 2™ luitenant W. H. Moll, thans schutter. rechterlijke macht. Benoemd tot kantonrechter te Kortgene m<\ Th. G. A. Slingeland, griffier bij het kan tongerecht te Woerden. hooger onderwijs. Benoemd tot directeur van 'srijks Herbarium te Leiden, buiten bezwaar van 'srijks schat kist, de hoogleeraar in de wis-en natuurkundige faculteit aan de hoogeschool te Leiden W. F. R. Suringar, in de plaats van den hooglceraar F. A. W. Miquel, overleden. Kerknieuws. Bedankt voor het beroep tot predikant bij de Neder- duitsche hervormde gemeente te Amsterdam door den heer W. J. Jorissen, te Rotterdam. Koloniën. De per mail uit Oost-Indië aangebrachte berichten loopen tot 26 Januari jl. Aan het overzicht van den Javabode ontleenen wij het volgende „De Soerabaija-courant heeft particuliere berichten uit Brandjermasin, welke den gunstigen inhoud der vroegere bevestigen. Sedert den 2cn Januari is het werk der troepen voorshands afgeloopen, zoodat van het zen den van versterking geene spraak is. Te Marabahan is een betrekkelijk groot aantal opstandelingen' met vrou wen en kinderen in onderwerping gekomen. De belha mels, ten getale van 80 of 90, zijn aan buord der Barito en der Sumatra naar Bandjermasin gebracht, waar zij hun vonnis verbeiden. Nog een 40tal zijn voorloopig te Marabahan achtergelaten. Eene patrouille van het ge trouwe opperhoofd Soeta Ono heeft het lijk van Wang- kang gevonden, verborgen tusschen hoog riet, in het water, niet ver van de vermeesterde benting. Thans zwerven nog Goesti Mohamed en Kertas Layang rond, met een vijftigtal aanhangers. De handel op de rivieren heeft intusschen zijne gewone levendigheid herkregen en het vertrouwen schijnt hersteld te zijn." Te Batavia zijn zulke zware regens gevallen dat een groot gedeelte der stad onder water heeft gestaan. De vice admiraal Uhlenbeck heeft het kommando der marine aanvaard als opvolger van den schout bij nacht Andreae. De heer van Voorthuysen, lid van de factorij der Nederlandsche handelmaatschappij, is op zijne reis van Batavia naar Soerabaija, te Samarang, bij het aan wal gaan verdronken. In het algemeen overzicht van het Nieuw Bata- viaascb-handefcsblad wordt gemeld dat uit de correspon dentie van meer dan een persoon is gebleken,dat brieven, uit Nederland via Marseille naar Indië gezonden, daar tot dusver niet ontvangen waren. Gemengde berichten. De vorige week zijn in den Haag 163 gevallen van kinderziekte en 57 personen als aan die ziekte overleden aangegëVbïf'- Zooals' men weet bedroegen die cijfers de week te voren 236 en 75. Burgemeester en wethouders van 's-Gravenhage hebben aan den gemeenteraad een voorstel ingediend om dit jaar de kermissen te 's-Gravenhage en te Sche- voniugeu niet in Mei te doen plaats hebben, maar voor onbepaalden tijd uit te stellen. Te Utrecht zijn in de vorige week 106 lijders en 39 overledenen aan pokken aangegeven. Die cijfers be droegen in de voorafgaande week 138 en 49. In het ge heel zijn te Utrecht gedurende deze pokken-epidemie 522 personen daaraan bezweken. De bekende Duitsche dame Bertha Weiss, die zoo veel van zich heeft doen hooren door haar volgen van de soldaten naar Frankrijk, is door de rechtbank in West-Pruisen veroordeeld tot 3^ maand gevangenisstraf wegens bedrog en het dragen van uniform. Eene dienstbode die vier jaren geleden bij een Haagsche familie in dienst was, vervoegde zich dezer dagen te half tien uur 's avonds aan bedoelde woning onder voorwendsel dat zij mevrouw wenschte te spreken. Mevrouw was niet tehuis, de huisknecht stelde toen voor, haar bij de kamenier te brengen, doch de dienstbode verklaarde den weg wel te kennen, en de huisknecht, niets kwaads vermoedende, liet haar gaan. Later bleek dat zij zich had weten meester te maken van een trommel waarin voor f 4000 aan effecten geborgen waren en welke aan een vroegere daar nog dienende kameraad behoor den. Dievegge en trommel zijn spoedig gevonden. Het Spaau8che onderwijsblad Anales de primere ensenanza deelt mede, dat men zich bij de regeering druk bezig houdt met het ontwerpen van plannen voor flinke schoolgebouwen. De daartoe benoemde commissie heeft bij den minister eenige voorwaarden ingediend, die haar bij 't bouwen van nieuwe scholen noodzakelijk schijneD. Onder deze komen voor: Geen lokaal mag meer dan 120 kinderen bevatten voor elk kind 75 vierk. decimeter oppervlakte, 3 kub. meter inhoud, 14 vierk. decimeter licht eene overdekte speelplaats de muren met kalk bestreken en lichtgroen gekleurd de vloer der vertrekken minstens 80 centimeter boven den beganen grond enz.: al 'tandere in denzelfden geest. In de nationale vergadering hebben negen leden der Fransche academie zitting: Victor Hugo, Thiers Dufaure, De Laprade, hertog deBroglie, Dupanloup, V itet, Jules Favre, Saint Mare Girardin. D'Harcourt, oud-adjudant van den maarschalk Mac- Mahon, is uit Duitschland, waar hij krijgsgevangen was, te Bordeaux gekomen om zijn plaats als afgevaardigde in te nemen. Ook de heer Coste de Beauregard, afge vaardigde uit Savoye, is aldaar aangekomen. Deze loopt nog op krukken, ingevolge de wonden door hem in het gevecht bij Hericourt opgedaan. Tlieriuonieterstand. 4Maart'sav. 11 u. 48 gr. 5 'smorg.7u.47gr.'smidd.lu.54gr.sav. 6u. 48 gr. 6 'smorg.7u.46gr.'smidd. lu.56gr.'sav,6u. 54 gr. Algemeen overzicht. Terstond na het vertrek der Duitsche troepen werden de winkels en de café's weder geopend, en de verschil lende omnibussen weder in dienst gesteld, zoodat men zich vleide, dat Parijs weldra zijn gewoon aanzien her krijgen zou. Dit was echter Vrijdag volstrekt niet het geval, daar de nationale garden van eenige arrondisse menten van Parijs weigerden de wapenenaf te geven, weder een kruitmagazijn en patron en fabriek plunderden, en zich niet alleen tegen het opruimen der barricaden ver zetten, maar die zelfs met kanonnen wapenden. Le cri du peuple, een der na den 4cn September in het licht gekomen radicale bladen, zette in een opgewonden artikel tot burger-oorlog aan, een oorlog door de arme klassen tegen de rijken. Gelukkig is het tot dusverre bij bedrei gingen gebleven en was het Zaterdag in Parijs iets rustiger. De autoriteiten hebben in le Journal officiel een manifest openbaar gemaakt, waarin zij de handel wijze dier oproerkraaiers streng veroordeelen, en mede- deelen, dat zij vast besloten zijn met energie alle onlusten tegen te gaan en de ontwapening, zoo die niet vrijwillig geschiedt, met dwang te zullen voortzetten. Naar men algemeen verwachtte, was reeds eene divisie van het Loire-leger op marsch naar Parijs, om aldaar de orde en rust te helpen handhaven. Verschillende Fransche bladen dringen er in deze omstandigheden op aan, om den zetel Yan hetgouverne. ment niet naar Parijs over te brengen, en de regeering aan den slechten invloed te onttrekken, dien de voortdu rende angst voor opstand en burgeroorlog uitoefent; reeds le Siècle en la France verzekeren, dat terstond na het vertrek der Duitschers de constituante naar Fontai- nebleau verlegd, en afdeelingen der verschillende departementen van bestuur aldaar gevestigd zullen wor den, terwijl bijzondere maatregelen genomen worden om de vele afgevaardigden te kunnen huisvesten, voor wie waarschijnlijk in de stad niet voldoende plaats zou zijn. In Bordeaux loopt echter het gerucht, dat reeds binnen eenige dagen de zittingen der constituante in Versailles gehouden zouden worden, en welke berichten nu ook waarheid mogen behelzen, zooveel schijnt zeker, dat ook de meeste afgevaardigden er zich sterk tegen verzetten, om in het onrustige Parijs den zetel der regeering te vestigen. In de vergadering der constituante van jl. Zater dag is het bijzonder heftig toegegaan. De heer Ducuing stelde voor, dat de vergadering een verklaring van dankbetuiging aan de bevolkingen van Engeland eu België zenden zou, voor de belangrijke hulp en diensten door hen aan Frankrijk gedurende den oorlog bewezen. Reeds het woord „Engeland" had een hevige opschudding ten gevolge, en bij het voorlezen van het voorstel, werd van alle zijden door schreeuwen en andere teekenen vaa afkeuring tegen dit voorstel geprotesteerd. Een der afgevaardigden verzette zich er tegen,'omdat het voorstel niet den geregelden loop gehad had en niet eerst aan den voorzitter was ingediend. De voordracht werd ver worpen, en daardoor het bewijs geleverd, dat de gemoe deren in Frankrijk nog te opgewonden zijn, om hunnen toestand juist te beoordeelen en niet door hun harts tocht medegesleept een onbillijk votum uit te brengen. In het midden latende, in hoeverre Engeland en de andere neutrale machten verplicht en zelfs in de gelegen heid geweest zijn, om te intervenieeren, moest Frankrijk toch erkennen, dat de handelingen der regeering niet aan de bevolkingen te wijten zijn, die gedurende den oorlog en ook thans nog zoo ontzettend veel bijdragen, om in den treurigen toestand, waarin Frankrijk verkeert, tegemoet te komen, en het lot van zoo vele ODgeluk- kigen te verbeteren. Een ander afgevaardigde eischte, dat de vergadering de delegatie te Bordeaux in staat van beschuldiging zou stellen, waartegen de ministers Picard en Jules Simon zich met alle kracht verzet hebben. Zeer terecht vreest de rfegcering, dat wanneer men dezen-weg wil

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1