petroleum te brengen in het kippenhok, staande nevens de schuur langs de opening die diende voor in- en uit. gang der kippen, zonder dat te voorzien was, dat daar door eenigmenschenleven in gevaar kon gebracht worden. Het hof heeft haar schuldig verklaard aan moedwil lige brandstichting in een gebouw, waarbij niet te voorzien was dat eenig menschenleven in gevaar kon worden gebracht, en haar te dier zake veroordeeld tot eene tuchthuisstraf van vijf jaren met bevel dat een uit treksel van 'shofs arrest zal worden gedrukt en aange plakt te Middelburg en te Sckerpenisse, ter plaatse waar znlks te doen gebruikelijk is, en met verwijzing in de kosten der procedure. Adriana Adriaanse, oud 29 jaren, vrouw van A. Willeboordse, dienstbode te Middelburg; was be klaagd als zou zij, tegen loon in dienst zijnde bij den heer M.H. Boasson, koopman en winkelier te Middelburg, ten zijnen nadeele uit eene ongeslotene lade in den winkel, een deel uitmakende zijner woning, in het laatst van November en in het begin van December 1870 herhaal delijk, en telkens des, avonds tussehen 8 en 9 uren, geld stukken, tot een gezamenlijk bedrag van ruim f37, arglistig hebben weggenomen en zich toegeëigend. Het hof heeft haar schuldig verklaard aan diefstal gepleegd bij nacht in een bewoond huis, en, onder aan neming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot een correctioneele gevangenisstraf van 18 maanden en in de kosten der procedure. Jacobus Cornells van GeldereD, oud 22 jaren, en Cornelis Jacobus van Gelderen, oud 21 jaren, beide schippers, wonende te Neuzen, waren beklaagd als zou den zij te zamen en in gemeen overleg, op den 25eo Augus tus 1870 te Neuzen arglistig hebben ontvreemden zich toegeëigend eene hoeveelheid van 2 hektoliter steenkolen (zonder dat van eene grootere hoeveelheid is gebleken), deel uitmakende van eene lading, welke hun in hunne hoedanigheid van schippers was toever trouwd door Jan den Hamer, om te vervoeren naar Josephus den Roeck, steenkolenkooper onder Honte- nisse. Het hof heeft hen schuldig verklaard aan diefstal gepleegd door schippers ten aanzien van goederen, die hun als zoodanig waren toevertrouwd, en, onder aanne ming van verzachtende omstandigheden veroordeeld ieder tot een correctioneele gevangenisstraf van 3 maanden en solidair in de kosten der procedure. Gemengde Berichten. Bij het gemeentebestuur van Axel zijn sedert Februari, volgens het Algemeen nieuws- en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, 185 poklijders aangegeven, waar onder 6 gevaccineerden. Te Zaamslag, met eene bevolking van 2800 perso nen, heeft in de vorige maand geen enkel sterfgeval plaats gehad. Tot dusver zijn in die gemeente 40 pokge- vallen voorgekomen; 9 lijders waren niet gevaccineerd. Het tot hiertoe eenige slachtoffer dezer ziekte had de vaccinatie niet ondergaan. Te 's-Gravenhage zijn tussehen jl. Donderdag en Vrijdag 12 gevallen van kinderziekte aangegeven. Jl. Donderdag zijn te Utrecht 12 pokzieken aangegeven. Te Alkmaar zijn eergisteren twee der drie ont vluchte gevangenen weder gevangen binnengebracht. De derde vluchteling, John Hart, van Manchester, be vindt zich vermoedelijk aan boord van een Engelsch schip. Te Assen is gevangen binnengebracht een persoon wonende aan de Dieverbrug, verdacht van aldaar het postpakket uit de postkar te hebben ontvreemdj in den nacht van 17 op IS Februari jl. De rechtbank heeft tegen den verdachte rechtsingang met bevel tot gevangenhou ding verleend. Men schrijft uit Valtherveen „Een kolossale steen, gelegen in 't noorden van Val- the, die een omtrek had van vijf meters, heeft men laten springen. Hij lag 14 voet diep in den grond, en rustte op vier steenen, waaronder men vier urnen gevonden heeft met asch er inzes en negentig voer keien heeft men reeds van dit gevaarte verkocht, voor de som van f 150. In eene jl. Dinsdag te Amsterdam gehouden ver gadering van aandeelhouders van het Nieuws van den dag, is besloten tegen de drukkers Gebroeders Binger een procedure te voeren, en inmiddels dat blad op een andere drukkerij te doen drukken. Verschillende quaes- ties over de uitlegging en al- of niet-nakoming van het tussehen de uitgevers en de drukkers deswege aange gaan contract zullen nu voor den rechter behandeld worden. Te Moskou is tot groote ergernis van de volbloed Rusren een man vrijgesproken, die was aangeklaagd van hetjoodsche geloof te heb ben omhelsd voor het orthodox- Russische; de wet straft deze verandering van kerkge nootschap met levenslange verbanning naar Siberië. De beschuldigde deelde de rechters in treffende woorden mede, dat hij jood was geboren, met geweld gedoopt, maar hij in zijn hart altijd jood was gebleven. Het ge volg was, dat hij werd vrijgesproken, een feit in Rusland van groote beteekenis. Behalve de Jockey-club, de Cercle de la rue Royale, de Derby club, e. a. hebben reeds-de meeste andere ver- eenigingen te Parijs vast besloten geen Duitschers meer in hun midden op te nemen. Dezer dagen heeft een nijlpaard in denzoölogischen tuin te Londen een jong geworpen, hetwelk echter slechts eenige etmalen heeft geleefd. Thermoineterstand. 3 Maart's av. 11 u. 44 gr. 4 'smorg.7 u.41gr. 'smidd.l u.57gr.sav. 6 u. 53 gr. duitenlanö. Algemeen overzicht. Van lieverlede brengt de telegraaf nadere bijzonder heden aangaande de verschillende voorwaarden tot uit voering der overeenkomst tussehen de heeren Thiers en Favre van Fransche zijde en de heeren von Bismarck, de Bray, Wachter en Ioly als Duitsche gevolmachtig den gesloten. Daaruit blijkt, dat de schadeloosstelling in drie termijnen betaald zal moeten worden, namelijk éen milliard voor het einde van 1871, twee milliarden voor het einde van 1872 en in het derde jaar de laatste twee milliarden. Slechts van deze laatste storting zijn van den dag der ratificatie van het verdrag renten ver schuldigd: daarentegen wordt van deze laatste twee milliarden eene som van ongeveer 500 millioen afge trokken voor het evenredig aandeel, hetwelk de Elzas en het te annexeeren deel van Lotharingen in de schuld van Frankrijk geacht worden te hebben, tevens zal deze som verminderd worden met de schadever goeding, die aan de maatschappij du Chemin de fer de l'Est voor de overname der spoorwegen zal uitbetaald worden. De nieuwe grenzen zijn, behoudens eene wijziging die nog daarin gebracht worden moet, nu Belfort aan Frank rijk blijft, daarbij op de volgende wijze vastgesteld: zij loopen van de Luxemburgsche grens door het noord westelijk gedeelte van het kanton Cattenom, westelijk langs Thionville en Briey op Gorze, van daar langs de zuidwestelijke en zuidelijke grens van het arrondisse ment Metz, op Chauteau-Salins en op Bethoncourt, vervolgens over den bergrug tussehen de Seille en Moncel en tussehen de Seille en Blanche-Verouze tot het kanton Schirmeck, en, na het kanton Saales er bin- nengesloten te hebben, volgt zij de tegenwoordige gren zen der departementen van den Neder-Rijn en den Boven-Rijn tot het kanton Belfort, en van daar door het kanton Delle tot de Zwitsersche grenzen. Na de voldoening van den eersten termijn van betaling zullen de Duitschers de departementen van deMarne, van de Boven-Marne, der Ardennen, van de Maas,der Vogeesen, van de Meurthe en Belfort bezet houden. Duitschland heeft zich voorbehouden in plaats der bezetting van het Fransche gebied geldelijke garantiën voor de voldoening der oorlogskosten aan te nemen. De heer Cremieux, vroeger minister van justitie in het gouvernement der nationale verdediging, heeft een brief aan den voorzitter der constituante den heer Grévy geschreven, waarin hij aan Frankrijk den raad geeft, dat alle inwoners naar hun vermogen inschrijven zullen, om de oorlogsschatting van 5 milliarden terstond te voldoen en zoodoende van de Pruisen ontslagen te zijn; als mid del daartoe geeft hij aan de hand, dat ieder, naar gelang zijner fortuin, aan den staat een voorschot doe, dat na verloop van tijd weder afgelost zou worden. De heer Crémieux biedt tot bereiking van dat doel alleen voor zich een som van 100,000 francs aan, inderdaad een schoon voorstel en een vaderlandslievend denkbeeld, doch waar schijnlijk slechts een utopie, die spoedig in werkelijk heid blijken zou onbestaanbaar te zijn, want bezwaarlijk zou op die wijze niet alleeD, maar zelfs op bevel en door dwang der regeeriog die som in Frankrijk thans bijeen te brengen zijn. Gisteren morgen te 10 uren was Parijs door de Duit sche troepen ontruimd; op dat uur passeerde de achter hoede, uit Saksische troepen bestaande, den Are de triomphe, terwijl te 12 uren de Duitsche keizer in het Bois de Boulogne eene revue hield over een troepenmacht van ongeveer 100.000 man. De forten op den linker oever der Seine zullen zoo spoedig mogelijk weder in handen der Franschen gesteld worden, zoodra de Duit schers hun grooten voorraad krijgsmaterieel en ammunitie zullen verwijderd hebben, terwijl Versailles eerstdaags door het keizerlijk hoofdkwartier verlaten zal worden. Parijs ademt weer vrij. Gisteren morgen verschenen terstond de dagbladen weder, eenigen omgeven door een rouwrand, en allen treurende over de harde voorwaarden, die aan Frankrijk opgelegd zijn. De militaire autoriteit te Parijs heeft terstond de mobiele garden en de solda ten, die zich te Parijs bevinden, naar hunne haardsteden gezonden, terwijl Havre en eenige andere steden het grootste gedeelte der nationale garden met onbeperkt verlof ontslagen hebben. Langzamerhand zal dus alles weder een vredelievend aanzien verkrijgen, doch hoe veel tijd zal nog moeten voorbijgaan, voor Frankijk zich van zijne slagen hersteld zal hebben, en de tranen, voor vooveel smart en ellende, voor zoo groote verliezen en ontbering gegoten, gedroogd zullen zijn! De maire van Straatsburg, de heer Kuss, door die stad naar de constituante afgevaardigd, is na een kort ziekbed te Bordeaux overleden. Zijn lijk is met militaire eer naar Straatsburg overgebracht, en vele ministers en afgevaar digden vergezelden het daarheen. Algemeen schrijft men het toenemen zijner ziekte aan de tijding toe, dat zijn geliefde vaderstad en de gansche Elzas aan Frank rijk was ontnomen en bij het Duitsche rijk zou worden ingelijfd. Laatste berichten. Veraxlles. Het leger heeft bevel gekregen zich achter de Seine- linie terug te trekken. Londen. The Times meldt, dat koning VictorEramanuel een brief aan keizer Wilhelm gezonden heeft, waarin hij zijn leedwezen betuigt over de vredesvoorwaarden. Berlijn. De heer Thiers heeft de hernieuwing van het handels. tractaat geweigerd, aangezien noodzakelijk eerst het financiëel evenwicht in Frankrijk hersteld behoorde te zijn. Brussel. De Etoile Beige verzekert, dat de heeren Chandordy en Barthélémy Saint-ïïilaire aangewezen zijn als gevol machtigden tot het sluiten van den definitieven vrede. Naar men verzekert, heeft Nederland voorgesteld, om bij gelegenheid van het sluiten van het vredestrac. taat, het beginsel, tot eerbiediging van particulieren eigendom ter zee, algemeen te bekrachtigen. De president van den Duitschen bondsraad, de heer Delbrück, heeft zich reeds ten gunste van dit voorstel verklaard. Uit Bordeaux. „Terwijl de onderhandelingen te Versailles werden ge voerdzoo wordt uit Bordeaux geschreven vormden zich hier de verschillende partijen van de nationale ver gadering. Vijf groepen hebben zich ontwikkeld: De zuivere legitimisten, die 215 stemmen vertegenwoordigen. De Orleanisten, die op verschillende plaatsen vergaderin gen houden, maar nog geen gemeenschappelijk lokaal voor hunne bijeenkomsten hebben. Zij vertegenwoor digen weder drie richtingen namelpk de zuivere Orleanisten die ijveren voor de onmiddellijke troonbestij ging van den graaf van Parijs; de gematigde Orleanisten, wier oordeel is, dat men niets met kracht moet doordrij ven, maar den loop der dingen moet afwachten, en de jonge Orleanisten, eene partij jonge menschen die nog nooit in een wetgevend lichaam zitting had en met bart en ziel de republiek zou steunen indien deze niet door mannen als Felix Pyaf, Rochefort en dergelij- ken werd begeerd. De Orleanisten tellen ongeveer 280 leden. De gematigde republikeinen worden door 120- afgevaardigden vertegenwoordigd en de radicale repu blikeinen door ongeveer 50, waaronder Pyat, Floquet Milière en bijna alle Parijsche afgevaardigden, benevens die uit Algerië. De.imperialisten tellen hoogstens dertig leden, zoodat deze bijna niet als eene partij vertegen woordigd worden. „Deze korte schets bewijst reeds voldoende, dat de eigenlijke Orleanisten niet zoo sterk vertegenwoordigd zijn als de legitimisten, en daar eene vereeniging tus sehen hen bijna ondenkbaar is, zoo moet bet noodzake lijk tot botsingen komen, omdat de graaf van Chambord zich met alle krachten tegen eene vereeniging met de jongere linie zal verzetten. Mocht het tot geene vereeni ging komen, dan is het duidelijk dat de republikeinen alleen voordeel zullen trekken uit de tweedracht der monarchalen die, indien ze eensgezind waren, over 300 stemmen van de 750 hadden te beschikken.

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 2