MIDDELBURGSCHE COURANT. r 55. Zaterdag 1871. 4 Maart, Middelburg 3 Maart. Sedert eenigen tijd reeds zijn hier geruchten in omloop over een belangrijke vertraging welke de werkzaamhe den voor de afdamming van het Sloe zouden kunnen ondervinden. Voor een gedeelte althans zijn die geruchten, helaas' niet ongegrond, maar toch schijnt alle hoop op een gelukkig keeren der kansen niet te moeten.opgegeven worden. Mocht de staat de onteigeningsprocedure tegen de ambachtsheeren van 's-Heer-Arendskerke willen voort zetten, dan zou de voltooiing van dit werk waarnaar men in Zeeland zoo verlangend uitziet, worden verdaagd voor een tijd waarvan de duur moeilijk te berekenen valt. Men vertrouwt echter nog op het doorzicht en den bekenden ijver van den minister van binnenlandsche zaken, die hoe hard het ook vallen moge toe te geven daar waar men van zijn goed recht overtuigd is nog wel middelen zal aanwenden tot het treffen eener schik king, welke in elk geval, gezwegen nog van andere voor- deelen, uit een financieel oogpunt verre te verkiezen zal zijn boven een staking van het werk, die wellicht den staat op eenige tonnen gouds zou te staan komen. Wij uiten dezen wensch geheel afgescheiden van de oorzaak waardoor de tegenwoordige moeilijkheden kun nen geacht worden ontstaan te zijn. Of in deze ver zuim heeft plaats gehad en aan wie dit zou moeten gewe ten worden, is een vraag met welker beantwoording wij ons niet hebben bezig te houden. Maar dit is zeker, dat zoo wel het algemeen als het locaal belang pleiten voor het wenschelijke eener schikking. Het wetsontwerp tot bevordering eener rechtstreek- sche stoom vaartdiensttusschen Ylissingen en New-York, dat door vijf leden van de tweede kamer is ingediend, behelst slechts twee artikelen. In het eerste wordt de minister van financiën ge machtigd om op de voorwaarden, die hij in 's lands be lang noodig acht, eene som van hoogstens 600,000 's jaars gedurende hoogstens 10 jaren toe te leggen aan eene stoomvaartonderneming, die gedurende het eerste jaar eenmaal 's maands, vervolgens eenmaal in de veer tien dagen, op vaste tijden uit Vlissingen naar New-York en omgekeerd wil varen met-stoomschepen die in alle opzichten kunnen wedijveren met die der bestaande transatlantische stoomvaartlijnen. Het tweede artikel bepaalt, dat de voorwaarden, waarop deze ondersteuning door de regeering verleend zal worden, zoo spoedig mogelijk in de Nederlandsche Staats-courant worden openbaar gemaakt. Aan alle belanghebbenden wordt gelegenheid geschonken binnen zekeren termijn hunne aanbiedingen in te zenden. De omtrent dezen dienst geslotene overeenkomst moet in de Nederlandsche Staats-courant worden geplaatst. Alle door de regeering ontvangen aanbiedingen worden tegelijkertijd aan de staten-generaal medegedeeld. Dit laatste geschiedt ook wanneer er geene overeenkomst kan getroffen worden. De memorie van toelichting, die bij deze voordracht is gevoegd, geeft een beknopt overzicht van den loop onzer handelsbetrekkingen met de Vereenigde staten van Noord-Amerika. Na een betoog van de wenschelijkheid harer uitbreiding, verdedigt zij de meening dat deze alleen dan door rechtstreeksche stoomvaartgemeenschap kan worden verkregen, wanneer de Nederlandsche lijn in alle opzichten met de stoomvaartlijnen onzer naburen kan wedijveren. Daar het onmogelijk is zulk een dienst door krachtsinspanning van particulieren op dit oogen- blik in bet leven te roepen, wijst zij de noodzakelijkheid van een tijdelijke staatshulp aan en verdedigt ten slotte deze ondersteuning, waartegen de toestand van 's rijks geldmiddelen geen bezwaar kan opleveren. De tweede kamer heeft beden een korte zitting gehou den, waarin de werkzaamheden zich hebben bepaald tot de beëediging van den heer Smidt, het nieuw gekozen lid voor Assen, en de mededeeling der benoeming van eenige rapporteurs. Het muziekgezelschap „Uit Kunstliefde" opende gis teren avond zijn concert met de Simfonie no. 4 in B dur Van Niels "W. Gade, welke schoone compositie door het orchest verdienstelijk uitgevoerd werd; vooral het liefe lijk Audante con moto werd keurig en fijn gespeeld. Minder gelukkig slaagde het orchest in de uitvoering der ouverture Medea van Cherubini, waarbij wat meer maatvastheid en harmonie der verschillende instrumen ten zeer gewenscht zou geweest zijn. Mejufvrouw Meysenheim uit 's-Gravenhage scheen over het geheel het publiek zeer te voldoen, en het meest verdiende zij de toejuichingen na hare voor dracht van de bekende en schoone „Garten-aria" uit Mozart's opera „Figaro's Hochzeit." Hare opvatting van Schubert's Erlkönig kunnen wij niet ^eer gelukkig noe men, vooral wat de laatste deelen betreft. Met veel meer genoegen daarentegen hoorden wij het schoone lied van Schumann „Widmung," dat met veel gevoel en smaak werd voorgedragen. De aria uit „I Puritani," waarmede de zangeres de rij harer voordrachten opende, werd door haar grootendeels met kracht en bravour gezongen. Hierbij kwam een aangenaam en schoon mezza voce te voorschijn, waarvan zij echter te spaarzaam gebruik maakte; ook kan zij, naar het ons voorkomt, over vele technische middelen beschikken, die zij echter, evenmin als hare trillers, lot volle ontwikkeling weet te brengen. Daarentegen is haar natuurlijk geluid schoon en krach tig, en zou misschien in onze concertzaal een weinig minder krachtsontwikkeling harer stem de waarde harer voordracht verhoogd hebben. De violist de heer Hekking is een verdienstelijk kun stenaar. Wel was gisteren avond hier en daar iets op zijne uitvoering aan te merken, doch in het algemeen droeg bij zijne stukken met virtuositeit en goede tech niek voor. Het meest was dit het geval met de zange rige cavatine van Raff, die waarlijk met fijnheid en gevoel voorgedragen werd. Ook de uitvoering van Vieuxtemps' ballade en polonaise verdient alle onderscheiding en lof de technische moeielijkheden dezer compositie heeft de heer Hekking op verdienstelijke wijze overwonnen. Het minst gelukkig was de voordracht van het concert van Mendelsohn-Bartholdy; veel mag het misschien geweten worden aan de warmte in de zaal, dat hier en daar de reine stemming veel te wenschen overliet, alle kleine onnauwkeurigheden daaraan te wijten, zou echter weder onbillijkzijn. Dein dezecompositie voorkomende „mittel- satz" voldeed verreweg het beste, en bijzonderaangenaam was het ons, dat dit Concert het eerste stuk was, dat de heer Hekking speelde, want daardoor waren wij inde gelegenheid door den meer aangenamen indruk, dien zijn spel in de andere stukken maakte, de overtuiging te erlangen, dat hij zijn instrument meester is en na verloop van eenigen tijd een uitstekend violist zijn zal. Wij vernemen dat de beide colleges van regenten over het burgerlijk armbestuur en weeshuis te Goes, tenge volge der bekende benoeming van een secretaris-pen ningmeester, eenparig het verzoek om ontslag uit hunne betrekking hebben ingediend. Goessche cour.) Men verneemt dat van het Pruisische gouvernement de noodige autorisatie is ontvangen tot toelating van de commissie van hoofd- en verdere officieren van ons leger, om de defensie- en aanvalwerken om Parijs in oogen- schouw te gaan nemen. Aan de commissie is reeds last gegeven om de reis te aanvaarden. Benoemingen en besluiten. belastingen. Benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Middelburg W. Macalester Loup, thans te Alkmaar, te Oirschot G. H. Peters, thans te Kortgene, en te Kortgene E. P. van Hoboken, thans surnumerair. leger. Op verzoek eervol ontslag uit Z«\ M». militairen dienst verleend aan den luitenant-kolonel der infanterie van het leger in Nederlandsch-Indië J. G. G. H. Strengnaerts, than3 met verlof hier te lande. koloniën. Op verzoek eervol ontslag uit 'slands dienst verleend met toekenning van pensioen aan den Oost Indischen ambtenaar dr. A. J. Bergsma, laatstelijk con troleur der eerste klasse bij de landelijke inkomsten en cultures op Java, chef van het kadastraal statistiek bureau in de residentie Samarang, thans met verlof hier te lande, alsmede aan den Oost Indischen ambtenaar G. F. H. Scharten, laatstelijk adsistent-resident van Sumanap, thans met verlof hier te lande. Kerknieuws. Uit het in ons nommer van jl. Woensdag medege deelde drietal van predikanten is gisteren bij de Neder- duitsche hervormde gemeente te Aardenburg beroepen de heer H. G. Wittebol, te Retranchement, met het lot tegen den heer H. Q. Janssen, te Sint Anna ter Muiden. Marine en leger. De etat-major van het stoomschip Kijkduin, van West- Indië te Nieuwediep binnengekomen, is samenge steld als volgt: kommandant de luitenant ter zee le klasse H. E. Bunnik de luitenants ter zee 2klasse A. G. Westerouen van Meetoren, J. A. Snoek en jonk heer J. C. R. Westpalm van Hoorn; de officier van ge zondheid 2e klasse J. B. Coomans de Ruiter, en de officier van administratie 3« klasse C. J. Lagaay. Veeziekte. Bij besluit van gedeputeerde staten van Zeeland van den 24e» Februari, opgenomen in het Provinciaal blad n". 44, zijn de beschikkingen bij de besluiten van 5 Juli en 25 November jl. (Provinciale bladen n°-\ 79 en 144), ter voorkoming van de verspreiding der longziekte on der het rundvee in de gemeenten St. Jansteen en Koe wacht genomen, voor zoover die bij het besluit van den 23cn September jl., (Provinciaal blad n°. 122) zijn gehand haafd, alsmede die, welke bij laatstgemeld besluit zijn vastgesteld, buiten werking gesteld. Gemengde berichten. Gisteren avond is namens de dienstdoende schutterij alhier eene serenade met fakkellicht gebracht aan jonkheer mr. J. W. M. Schorer, bij gelegenheid, van zijne benoeming tot burgemeester dezer gemeente. Volgens mededeeling van het Nederlandsch con sulaat te Ludwigshafen is in Beieren de koepok-inenting verplicht en de niet-inenting strafbaar. In 1869 bedroegen de openbare inentingen in Beieren 127,166, waarvan 620 zonder gevolg blevenvan de 4703 particuliere inentingen bleven slechts 73 zonder gevolg. Van de 22000 herinentingen had de helft een goed gevolg. Ingeval van niet-vatting ent men altijd drie maal in. In Rijn-Beieren, met eene bevolking van ongeveer 600,000 inwoners, hadden in 1869 18,000 inentingen plaats, waarvan slechts 28 zonder gevolg bleven. Een inzender in de Nieuwe Rotterdamsche courant wijst, bij de vermindering die wegens het afnemen der werkzaamheden voor den aanleg der staatsspoorwegen hier te lande het.vrij talrijk personeel eerlang zal onder gaan, op de gelegenheid die zich voordoet om in het bui tenland een lucratieven en vasten werkkring te verkrij gen, vooral bij de Fransche spoorwegen, waar vroeger vele Duitschers,inzonderheid als ingenieurs en opzichters, werkzaam waren, die wegens de thans heerschende ver: bittering wel niet meer zullen worden aangesteld. Te Nes (Ameland) heeft een man van tachtig jaren door uithongering een einde aan zijn leven gemaakt. Als oorzaak wordt opgegeven, dat de welgezeten grijsaard wilde huwen met een 79jarige behoeftige weduwe. Daar zijne kinderen dit voornemen, ook uit financieel belang, wilden verhinderen, heeft hij deze ongelukkige daad volvoerd. De onthulling van het monument te Heiligerlee, welke dit jaar zon plaats hebben, zal hoogstwaarschijnlijk tot een volirend jaar uitgesteld worden. Door de opeuing van de vaart is te Utrecht een aanmerkelijke daling in den prijs van verschillende artikelen gekomen, o. a. in de brandstoffen die zeer

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1