OURANT. N°- 53. Donderdag 1871. 2 Maart. Middelburg 1 Maart. De telegraaf brengt ons heden eene tijding welke voor onze gemeente van bijzonder belang is. De benoeming van een burgemeester, waarnaar men zoolang verlangend heeft uitgezien, is thans geschied. Bij besluit van heden heeft de koning tot die betrek king benoemd jonkheer mf. J. W. M. Schorer, die bij hetzelfde besluit eervol is ontslagen als burgemeester van Arnemuiden. De heer Schorer is in Middelburg geen vreemdeling en zal bij de aanvaarding zijner betrekking ongetwij feld zich wel bewust zijn van het gewicht zijner taak. In Middelburg is veel te hervormen, en mag men nu al niet verwachten dat alle belangen te gelijk, met den zelfden ijver worden ter harte genomen, dit heeft men toch recht om te vertrouwen, dat iemand die op voor dracht van den minister Thorbecke aan het hoold van het gemeentebestuur geplaatst is, zich zal bewegen in de richting door dezen steeds voorgestaan. Laten wij in elk geval hopen dat de nieuw benoemde zal medewerken niet alleen tot bevordering van Middel- burg's stoffelijke belangen, maar ook om een goeden geest, een geest van welwillendheid, onder de bevolking aan te kweeken, een geest die niet neerdrukt, maar op heft. In dat geval zal zeker zijn initiatief krachtigen steun vinden. In de zitting der tweede kamer vaa heden is beslo ten om het gewijzigd reglement van orde naar de afdeelingen te verzenden. De heer van Houten heeft verlof bekomen om op een nader te bepalen dag tot de regeering een interpellatie te richten over den rechtstoestand van arbeidersver- eenigingen, die eene verhooging van loon ten doel hebbeD, en de voornemens van de regeering te dien aanzien. In de heden namiddag gehouden zitting van den ge meenteraad van Middelburg zijn onder anderen de vol gende zaken behandeld. Een voorstel van den schuttersraad tot af- en over schrijving van eenige posten is goedgekeurd. Evenzeer is goedgekeurd een voorstel tot vervanging van eenige onbruikbaar geworden gewichten in de waag door nieuwe, waarvan de kosten [25 bedragen. Voorts is vastgesteld een staat tot onderhandsche verhuring van: eene woning bij de Koopmansbeurs ad [A0; van eene woning in de Vlissingsche straat, ad f 57.20; van een pakhuis in de Wagenaarstraat, ad 60, en van een huis in het Cellebroershof, ad f AO 'sjaars. Een voorstel tot herstelling der schietbaan, waarvan de kosten f 400 zouden bedragen, is gesteld in handen der commissie van fabricage. Daar de ongesteldheid van mejufvrouw Gersen, hulp onderwijzeres op de school van mejufvrouw Achilles, nog niet geweken is, is op voorstel van burgemeester en wethouders besloten, mejufvrouw Hamakers, die tijde lijk genoemde betrekking tegen f 20 'smaands waar neemt, nog eenigen tijd daarmede te belasten en mejufvrouw Gersen voor de helft in de kosten te doen bijdragen. Naar aanleiding van het in de vorige zittting ingeko men verzoek van het bestuur der naai- en breischool voor behoeftige kinderen, om een jaarlijksche toelage van gemeentewege, benevens kosteloos vuur en licht, is door burgemeester en wethouders voorgesteld en met 10 tegen 5 stemmen besloten, om dit verzoek in te willigen. Op het in de vorige zitting door burgemeester en wet houders gedane voorstel van gelijke strekking ten aan zien van de hier op te richten ambachtschool, is de beslissing andermaal aangehouden. Ten slotte is met 14 stemmen tegen 1 goedgekeurd het door burgemeestér en wethouders ontworpen en in de vorige zitting overgelegd concept-adres aau den minis ter van binnenlandsche zaken, houdende verzoek om bet daarheên te willen leiden, dat óf der gemeente ontheffing worde verleend van de betaling der jaarlijksche uitkee- ring van f 20,000 gedurende 25 jaren, voor zoodanig deel als blijken zal hare krachten te boven te gaan en meer te bedragen dan zij, zoowel als de regeering, ge meend had dat haar in billijkheid kon worden opgelegd; ófy indien daartegen onoverkomelijke bezwaren bij den minister mochten bestaan, dat de staat voor zijne reke ning neme zoodanige openbare werken als onmiddellijk voortvloeien uit hetgeen voor kanaal en spoorweg door hem is tot stand gebracht. Aan de Arnhemsche courant wordt geschreven: „Het doet mij genoegen u te kunnen melden, dat aan den hoofdofficier, van wien sprake was in uw n°. van 25 dezer, het gevraagde verlof om naar Parijs te vertrekken eindelijk verleend is." Benoemingen en besluiten. belastingen. Benoemd tot hoofd-verificateur voor den actieven dienst der directe belastingen en ac- cijnsen te Arnhem J. B. A. Bloem, thans visiteur le klasse der in- en uitgaande rechten en accijnsen aldaar. waterstaat. Op verzoek eervol ontslag verleend aan W. G. Bloem, als opzichter van den waterstaat le klasse. Bevorderd met ingang van 1« Maart: tot opzichter van den waterstaat le klasse C. P. van Teijlingen thans opzichter 2e klasse; tot opzichter 2c klasse H. Raam maker, thans opzichter 3e klasse; tot opzichter 3<- klasse H. J. Weehuizen, thans opzichter 4«'klasse, en tot op zichter 4e klasse J. Bouwens. Kerknieuws. Beroepen tot predikant bij de Nederduitsche her vormde gemeente te Nieuwerkerk in Duiyeland de heer W. Ramaker, te Baarland. Ge mengde berichten. De sterfte onder de poklijders is te 's-Gravenhage zeer aanzienlijk; tot 18 Februari bedroeg de sterfte over de gekeele epidemie, 29.8 pet.; met het sterftecijfer der laatste week in die verhouding gestegen tot 30 pet. Reeds meer dan een pet. der geheele bevolking dier gemeente is thans aan die ziökte bezweken. In den nacht van jl. Zaterdag op Zondag zijn ten huize van een heer op den Denneweg te 's-Gravenhage twee dienstboden met een pot met vuur naar haar ka mer gegaan en door den kolendamp bedwelmd en gestikt. Toen men in den vroegen morgen het ongeval ontdekte, was een der dienstboden reeds bezweken, terwijl de an dere, niettegenstaande spoedig aangewende geneeskun digehulp, in den loop van den dag insgelijks overleed. Verknopingen en aanbestedingen. Heden avond zijn alhier te koop aangeboden: Een huis en erve met tuin, op den Singel buiten de Noordpoortalhier,wijkR n°. 65. Verkocht voor 2903.13 Een huis en erve met tuin op de Rotterdamsche kaai alhier, wijk O n°. 228. Hoogste inschrijving /430I.50 opgehouden. Een huis en erve in de Gravenstraat alhier, wijk I n°. 249. Verkocht voor f 1459. Thermometerstand. 28 Feb. 'sav. 11 u. 38 gr. 1 Maart 'smorg. 7 u. 33 gr. 's midd. 1 u. 40 gr. s av. 6 u. 39 gr. Staten-generaal. tweede kamer. Zitting van Dinsdag 28 Februari. Het geheele ministerie is tegenwoordig. Ingekomen: de geloofsbrieven van de nieuw benoemde leden in Dordrecht en Assen, de heeren Bredius en Smit, en verschillende wetsontwerpen, die reeds gedrukt en rondgedeeld zijn, behalve die tot uitbreiding der oefe ningen van den eersten ban der dienstdoende schutterij, tot vaststelling der staatsbegrooting en der begrooting voor Indiëover 1871, en betreffende de consulaire rechts macht. Behalve een aantal ingekomen regeeringsstukken, adressen en boekwerken, is ook ingekomen een wetsvoor stel tot bevordering van een geregelde stoomvaart tus. schen Vlissingen en New-York, geformuleerd door de heeren 's Jacob, de Bruyn Kops,Kalfï, Stieltjes en Tak. Dat ontwerp wordt naar de afdeelingen verzonden om over de prise en considération te beslissen. Nadat in den loop der zitting door den heer Luyben verslag was uit gebracht over de geloofsbrieven van den heer Brediusr wordt dat nieuwbenoemde lid, na aflegging der grond wettige leden, toegelaten en neemt hij zitting. Door den voorzitter wordt medegedeeld, dat van regee- ringswege zijn ingetrokken de aanhangig gebleven wets ontwerpen, betreffende eene belasting op.de inkomsten, de vuur-, tou- en bakengelden, en de afkoopbaarstelling der tienden. De heer Thorbecke, minister van binnenlandsche za- keD, erlangt daarop het woord en zegt in hoofdzaak het yolgende^. ^fg^ijlmeer de president, een woord van inleiding, niet om het ministerie in te leiden het nieuwe ministerie bestaat grootendeels uit oude kennissen van de kamer zij weet wat zij aan ons heeft. Het ministerie heeft ook niet een nieuwe politiek in te leiden; het heeft een bekende politiek te volgen. Een woord over hetgeen wij ons eerste werk achten. Met de kamer staan wij in een moeilijken tijd, tegenover een groote taak, die niet op eenmaal te volvoeren is. De regeering meent die nu naar een zekere volgorde, te rade gaande met den beschikbaren tijd en met onze krachten over deze en de aanstaande zitting te verdeelen. In den tijd die na de vaststelling van de Nederlandsehe en Indische begroo tingen zal overblijven, zullen wij de kamer niet bezig houden, noch met den census, noch met het hooger onderwijs. Een andere zorg heeft op dit oogenblik den voorrang: de plicht diende gebeurtenissen van den laat- stentijd ons opleggen,namelijk die van onze verdediging meer en meer te verzekeren. Het ministerie legt zich toe om de wetsontwerpen betreffende de inrichting van onze defensie, de herziening der militiewet, de nieuwe regeling der schutterijen en de in vele opzichten daar mede samenhangende herziening van ons belastingstel sel voor de overweging tegen de aanstaande zitting met de staten-generaal rijp te maken. In de tegenwoordige zitting zijn te voorzien wetsontwerpen betreffende eenige gewichtige tractaten, de tienden, de rechterlijke organi satie en de Indische tarieven. De twee laatste evenwel waarschijnlijk niet zóo tijdig dat zij nog in deze zitting in behandeling zullen kunnen komen." „Men stelt zich gemeenlijk meer voor dan men vol brengt; mogen wij gouvernement en kamer zoo gelukkig zijn nu eens het omgekeerde te zien gebeuren. De minister eindigt met een beroep op de voortdu rende welwillende medewerking der kamer. De kamer gaat over tot het trekken der afdeelingen, na afloop waarvan benoemd worden tot voorzitters, de heeren Heemskerk Bz., van de Putte, vanReenen, Heems kerk Azen Jonckbloet; tot ondervoorzitters de heeren Sloet, Idserda, de Brauw, Westerhoff en van Foreest, en tot leden van de commissie voor de verzoekschriften, de heeren Bredins, Kerstens, Gratama, van Beijina en PyIs. Omtrent de wetsontwerpen tot de definitieve vaststel ling der staatsbegrooting voor 1871 valt het volgende mede te deelen. Hoofdstuk II (hooge collegiën van staat) is van 598,000 gebracht op ƒ593,600, tengevolge van de over brenging der verhoogde riddersoldijen voor Indische militairen op de Indische begrooting. Hoofdstuk III (buitenlandsche zaken) is f 21,400 minder dan de primitieve voordracht, hoofdzakelijk ten gevolge van het niet weder voorstellen eener missie in China. *De minister acht het wenschelijk daaromtrent nog een nader onderzoek in te stellen, in overleg met het departement van koloniën. Hoofdstuk 1Y (justitie) komt overeen met het oor spronkelijk ontwerp: opheffing van eenige militaire auditiën wordt door den minister bestendigd, maar niet de vroeger voorgestelde verandering van de traktemen ten der rijksveldwacht, De kosten voor de maréchaussée

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1