Öuitfutanö. te doen plaatsen. De pokziekte breidt zich aldaar niet uit. Alleen de timmerman is daardoor aangetast die het lijk kistte van de aan die ziekte bezweken vrouw. De man had verzuimd zich te laten inenten. De mazelen nemen zeer toe. Eergisteren morgen is te Rotterdam door onbe kende oorzaak brand ontstaan in een pand aan de War- moezierstraat, in het gedeelte dat is ingericht tot bakkerij van de broodfabriek Ceres. Reeds te 11 uren was men dien brand echter meester. In de bakkerij is veel schade toegebracht en bovendien is van de acht in hetzelfde ge bouw wonende huisgezinnen, waarvan enkelen niet ver zekerd waren, de inboedel geheel verbrand. De gemeenteraad van Delft heeft eene commissie benoemd om onderzoek te doen naar de zaak van het raadslid van Rhijn, tevens korenmolenaar, die leveran- tiën gedaan heeft aan en koren gemalen voor twee ge stichten, van een waarvan hij tevens regent is, waardoor overtreding begaan is van art. 24 van de gemeentewet^ strafbaar gesteld bij art. 26, met vervallenverklaring van het lidmaatschap van den raad en onverkiesbaarheid gedurende twee jaren. Een adres, bij den raad ingediend, wees op de overtreding, doch verzocht art. 26 niet toe te passen. De commissie zal tevens onderzoek doen naar leverantiën die door andere raadsleden mochten gedaan zijn. 't Schijnt dat genoemd art. 24 door meerdere raads leden uit het oog is verloren. De gemeente Groningen wordt steeds geroemd en tot voorbeeld gesteld waar sprake is van voordeelige aanwending der opgehaalde haardasch, staatvuilnis enz.; de som die daarvoor ten bate der gemeente kwam, zou zeer aanzienlijk zijD. Het is onlangs echter in den raad gebleken dat er een lid was de meeste leden en het publiek verkeerden in hetzelfde geval, zeide hij die verklaarde geenszins een goede voorstelling te hebben van het bedrag der zuivere opbrengst, na aftrek namelijk der uitgaven aan toezicht, instrumenten enz., die op de gemeentebegrooting over velerlei hoofdstukken verspreid waren. Hij heeft thans een voorstel gedaan om burge meester en wethouders uit te noodigen een juisten staat over te leggen van de inkomsten en uitgaven der stads reiniging. De uitkomst van dat onderzoek kan ook voor andere gemeenten van belang zijn. Nieuws van den dag.) Bij de in den Haag gehouden verkooping van het kunstkabinet van wijlen Andreas Schelfhout, hebben de volgende nummers de daarachter vermelde sommen opgebracht: No. 1 H. v. de Sande Bakhuijzen, bergachtig land schap, f 1950. N°. 5. J. Bosboomkerb, f 205. N°. 23. J. C. Mertz, de tehuiskomst van prins Frederik Hendrik na de inneming van 's Hertogenbosch, f 107. N°. 27. W. J. J. Nuijen, de markt te Antwerpen, f 160.— No. 37. P. H. Rousseau, binnenplaats, f 222. N°. 38. A. Schelf hout, zomerlandschap, f 500. N°. 39. A Schelfhout, zeegezicht, 355. N°. 40. A. Schelfhout, een bosch gezicht, 115, N°. 44. A. Schelfhout, winterlandschap bij stormachtig weder, 1405. N°. 45. A. Schelfhout, panorama bij Haarlem met ondergaande zon, 335. N°. 46. A. Schelfhout, Hollandsch strandgezicht, f 420. N°. 53. A. Schelfhout, Hollandsch landschap, f 160. N°. 54. A. Schelfhout, wintergezicht, f 362. No. 55. A. Schelfhout, wintergezicht, 255. N". 56. A. Schelf hout, wintergezicht (het laatste werk van den meester), ƒ460. N°. 57. A. Schelfhout, landschap bij Nijmegen, f 236. N°. 58. J. B. Tom, landschap met vee, f 145. No. 66. W. Verschuur, een paard in een stal, f 185. N°. 69. A. Waldorp, stadsgezicht, f 175. N°.70 A. Wal dorp, copie van de „officier van Rembrandt", f 155. Bij het vertrek der post uit Krimpen aan den IJsel stond gisteren morgen het hulpkantoor der posterij in volle vlam, en had men slechts met moeite de brieven kunnen redden en op den gewonen tijd verzenden. De Pruisische bevelhebber van het kamp van de Fransche krijgsgevangenen te Memel heeft het Engel- sche bijbelgenootschap verboden om bijbels uittedeelen aan de gevangenen, daar deze katholiek zijn en geen proselietenmakerij wordt geduld. De berichten uit Parijs, zoo menigmaal per ballon toegezonden, dat de honger de inwoners genoodzaakt had om de dieren uit den Jardin des plantes te eten, zijn volgens een der correspondenten van The times geheel onwaar. Deze heeft een bezoek aan die inrich ting gebracht en verklaard dat geen enkel der dieren door de inwoners van Parijs is opgegeten, terwijl zelfs de enkele granaten, die toevallig daar nedervielen, geen enkel dier hebben gedood. Daar de levensmiddelen schaars werden stelde men de apen en hun gezelschap even goed als de menschen op klein rantsoen: daardoor en door de hevige koude zijn sommige beesten, waar onder ook een olifant, gestorven, doch zij zijn niet gegeten. 1 De Rappel is vergramd op den aartsbisschop van Parijs, die nu, na vier maanden hongersnood, op de muren der kerken en kapellen laat aanplakken, dat de tijd der vasten is aangebroken. Vasten! zegt de courant, we hebben al zoo lang gevast: „il riy a que lesprélres, pour avoir des idéés pareilles De levensmiddelen beginnen thans in plaats van te Parijs in Versailles zoo duur te worden dat de officieren, die sedert den wapenstilstand 15 fr. daags ontvangen, nauwelijks zich het allernoodzakelijkste kunnen aan schaffen. De plattelandsbevolking uit de dorpen om Parijs komt thans bij zwermen daarheen om levens- middelen te koopen; een hoen kost thans 7 tot 8, een kilo boter 6 tot 7 fr. De kommandant Von Voigts Rhetz heeft daarom bevel gegeven om op alle levensmiddelen die van daar naar Parijs gezonden worden, beslag te leggen. In laatstgenoemde stad eet men thans beter en goedkooper dan in de restaurants te Versailles tot den 14en dezer waren daar dan ook"107 treinen, tezamen 8948 waggons, met levensmiddelen van allerlei aard in gevoerd De maire van het derde arrondissement te Parijs heeft, op advies der schoolcommissie en in overeenstem ming met de adjunct-maires, den 15e|> dezer een besluit openbaar gemaakt, waarbij het lager onderwijs in dat arrondissement verplicht wordt gesteld. Om de gods dienstige gevoelens van niemand te kwetsen, zal voorts op de openbare lagere scholen geen godsdienst-onderwijs worden gegeven. Eenige dagen geleden werden te Londen de be roemde paarden van graaf Lagrange verkocht. Voor de twee en veertig paarden werd gemiddeld f 250 Per stuk betaald. Dc hoogste prijs werd betaald voor de „Etoile du soir," welk paard toegewezen werd voor ruim 10,000 aan den heer Moffat, die nog twee an dere kocht van f 7000 en f 6000. In het Deensche dagblad komt het volgende voor: „Dat er ratten zijn (de zoogenaamde waterratten) die in groote menigte, misschien bij millioenen, lange tochten ondernemen, waarop zij dikwijls groote schade aan het koren of iets anders, dat zij voorbijgaan, veroorzaken, daar zij niets eetbaars op hun weg verschoonen, is een vrij bekende zaak. Maar dat de lust om zich te ver plaatsen en te wandelen ook bij de gewone huisratten voorkomt, is zeker minder bekend. Een geval van dien aard had plaats in den nacht van den eersten op den tweeden Kerstdag hier op het land. Iemand te Vestervig van een partij komende, liep, in gedachten verzonken^ huiswaarts, toen hij plotseling eene menigte zwarte gedaanten in de sneeuw zich een weg zag banen, die van een groote hofstede naar den hoofdweg leidde. Toen de schare naderbij kwam, zag hij dat het ratten waren, die zeer rustig en in groote orde, en zonder in het minst acht op den toeschouwer te slaan, hem voorbij wandel den. Voorop ging een buitengewoon groot en welgedaan exemplaar van het rattengeslacht, en daarna volgden de overigen, die Óp het oog stellig uit meerdere honderden, wellicht duizenden, bestonden en waarvan sommigen, waarschijnlijk de vrouwelijke leden van het heir, iets droegen of sleepton, dat den berichtgever toescheen hare jongen te zijn. Na eenige minuten verdween de schare in de sneeuw, en de verwonderde toeschouwer van dezen ongewonen optocht zette zijn weg voort. Sinds den besproken nacht had de bewoner der hofstede, van waar de berichtgever de ratten zag komen, niet het .minst van deze onaangenaame gasten ontdekt, terwijl hij er vroe ger zeer rijkelijk mede gezegend was; maar een ongeveer op 1000 ellen afstand gelegen hofstede, waarop tot hier toe geen rat gehuisd had, is plotseling overvol geworden met dit schadelijk gedierte." Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijks-afkondiging van den 26en dezer: A. J. de Landman, jm. 23j. met E. de Klerk, jd. 25 j. (Van 18 tot 25 Februari) Vlissingen. Gehusvd: S. Auer jm. 25 j. met J. Jan sen jd. 20 j. BevallenM. van den Bovenkamp, geb. Snijders, z. J. de Koninck, geb. Beuzenberg, z. Overleden: H. F. Blaas, jd. 17 j. C. Magdelin, z. 7 m. Goes. Bevallen: P. J. Visser, geb Lograans, z. J. C. van de Bafelaar, geb. van Rossurn, d. K. L. van Amdonk, geb. Krabbe, z. M. Rijke, geb. van der Horst, d. Overleden: C. L. van Kogel en berg, z. 11 m. N. Bierens, wed1", van P. Verhage, 87 j L. Versé, z. 2 j. W. Beruijens, gehuwd met J. Brouwer, 50 j. C. Hootsman, z, 9 m. M. W.P. van Aartsen, d.21 ui. J. M. Barends, wedc van L. Gle- rum, 38 j. Zierikzee. Gehuwd: J. A. Schouten, jm. 27 j. met W. C. Wagemakers, jd. 27 j. J.F. Herman, weduwnr.59 j. met C. H. Peeters,jd. 25 j. Bevallen: C. C. Ketjen, geb. de Wetstein Pfister, z. J. Berwald, geb. de Jonge, d. H. Nolet, geb. Kloet, d. E. Mulder, geb, de Vos. 7. Overleden: C. J. de Haas, jm. 37 j. Thermometerstand. 27 Feb. 'sav. 11 u. 48 gr. 28 's morg. 7 u. 48 gr. 's midd. 1 u. 48 gr. s av. 6 u. 42 gr. Algemeen overzicht. Ook van Fransche zijde is thans de officieele bevesti ging der berichten aangaande den vrede gekomeD, en reeds Zondag is een depêche aan de prefecten gezonden, waarbij hun van de aannemiug der vredesvoorwaarden kennisgegeven en opgedragen is hiervan aan de militaire kommandanten mededeeling te doen. De onderteekening der vredespreliminairen door de heeren Thiers en Favre heeft eerst Zondag namiddag tusschen 5 en 6 uren plaats gehad, dus wel op het laatste tijdstip, om eene hervatting der vijandelijkheden tegen te gaan. De vertraging der onderteekening wordt volgens officieel bericht uit Berlijn verklaard uit de interventie van Engeland, dat nog een laatste poging schijnt gewaagd te hebbeD, om den heer von Bismarck tot gematigdheid te stemmen. Het Journal des débats geeft aan die vertraging een, naar het schijnt, juister oplossing. Genoemd blad deelt mede van officieele zijde de verzekering ontvangen te hebbeD, dat de heeren Thiers en Favre meermalen op het punt gestaan hebben, de onderhandelingen af te brekeD, omdat de beer von Bismarck zijne eiscben zoo hoog gesteld had. Ten laatste hebben zij toegegeven, omdat hun gebleken was, dat de heer von Bismarck onverbiddelijk aan Duitschland's eischen vasthield en alle verdere tegenstand van Frankrijk toch nutteloos zijn zou. Zoodra de Fransche gevolmachtigden onder teekend hadden, heeft de heer von Bismarck in een verlenging van den wapenstilstand tot 6 Maart bewil ligd, om de constituante in de gelegenheid te stellen, over de vredespreliminairen te beraadslagen en haar votum uit te brengen. De goedkeuring mag men met eenigen grond tegemoet zien. Wanneer toch de heer Thiers het voor den toestand van Frankrijk noodzakelijk achtte, zulk een vrede te onderteekenen zal zijn meerdere ondervinding de constituante voldoende kunnen voor lichten, om haar te doen besluiten zich thans in het on vermijdelijke te schikken. Want dat die beslissing niet anders dan een tijdelijke zijn moet, weinige Franschen zullen dit ontkennen, immers waar geen andere vrede bedongen worden kan dan zulk een, die de kiem legt tot latere oorlogeD, is bet zonder twijfel voor Frankrijk raadzamer, tijdelijk toe te geven, dan zich tegen de overmacht te verzetten, terwijl legerhoofden en leger gevangen in Duitschland zijn. Het bericht uit Parijs van gisteren, dat alles rustig bleef en 'de bevolking zich in het onvermijdelijke schikte, wordt heden weder tegengesproken. De tele graaf brengt de tijding van oproerige manifestatiën op de Place de la Bastille, die aanleiding gegeven hebben tot schermutselingen met de politie. Wanneer reeds nu die onrust een aanvang neemt, dan vreest men temeer voor aanstaanden Woensdag, welke dag voor den intocht derDuitsche troepen definitief schijnt vastge steld te zijn. Alle Parijsche dagbladen dringen er thans op aan, om zich bij die gelegenheid rustig te houdeD, en alle waarde en beteekenis aan de vijandelijke demon stratie hierdoor te ontnemen, dat geen inwoner van Parijs zich evenmin op straat als in zijne woning vertoone. De officieele mededeeling van de onderteekening der vredespreliminairen heeft in Berlijn groote vreugde en opgewondenheid teweeggebracht. De voornaamste stra ten zijn rijk versierd en van alle gebouwen wapperen vlaggen en wimpels. Voor het koninklijk paleis had zich een onafzienbare menschenmassa verzameld, die met geestdrift en zonder ophouden vaderlandslievende lie deren aanhief en hoch's uitbracht op den koning. Overal maakte men groote en kostbare toebereidselen voor de algemeene verlichting, die gisteren avond plaats zou hebben. Welk contrast tusschen de beide hoofdsteden. Het anders zoo levendig en opgewonden Parijs in doffe en gedrukte stemming, in stilte morrende over de zware voorwaarden aan de Fransche natie opgelegd en nog niet aan het toppunt zijner diepe vernedering gekomen, daartegenover de hoofdstad van het overwinnend Duitschland, jubelende en zich verheugende over den diepen val van den vijand. Hoe veel gelukkiger ware het voor de rust van Europa geweest, wanneer de overwin naar zoodanige voorwaarden gesteld had, dat Frankrijk dit contrast zou kunnen vergeten! Gisteren heeft de minister Gladstone in het lagerhuis, antwoordende op de interpellatie van den heer Otway, gezegd, dat de heer von Bernstorff hem medegedeeld heeft, dat de vredespreliminairen geteekend zijn, maar hij

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 2