MIDDELBURGSCHE COURANT. N°- 49. Zaterdag 1871. 25 Februari, 0uitnücmü. Middelburg 21 Februari. De bijvoegsels der Staats-courant van heden bevatten het verslag betreffende den aanleg van staatsspoor wegen van 1 Juli tot 31 December 1870. Zij die voor eene benoeming als opzichter 2« klasse voor het stoomwezen, op eene jaarwedde van /700, in aanmerking wenschen te komen, moeten zich volgens bekendmaking in de Staats-courant van heden vóór den 10en Maart a. met hun verzoek schriftelijk aanmelden bij het departement van binnenlandsche zaken. In de jl. Maandag te Utrecht gehouden buitengewone algemeene vergadering van den Nederlandschen weer- baarheidsbond is voorloopig bepaald dat de eerstvolgende wedstrijd op liet Loo zal plaats hebben, zooveel mogelijk op gelijken datum als in 1870 was bepaald, dus in een der eerste weken van Augustus. Tevens zijn bepalingen gemaakt omtrent de op dien wedstrijd toe te laten geweren, te weten: 1°. Korps wedstrijd legerSnidergeweer. 2°. Idem schutterij: Snider- en Minié-geweer, 3°. Idem weerbaarheid: Minié-, Snider-, Boom-, Re- mingtongeweer en Kernbuksen. 4°. Persoonlijke wedstrijden: dezelfde als sub 3° ge noemd, benevens Beaumont-geweer. Hiermede is uitgemaakt, dat schutterijen voortaan, voor het dingen naar de vaandelprijzen, niet meer van het boomgeweer mogen gebruik maken. Voorts is een voorstel aangenomen om bij den grooten wedstrijd een afzonderlijken wedstrijd van jongelingen toe te laten. Vervolgens bracht de voorzitter een adres ter tafel aan de tweede kamer der staten-generaal, hetwelk de strek king heeft, om dat lichaam bekend te maken, dat aan de weerbaarheid niet ontgaan is de onwaardige wijze, waar op over haar in het voorloopig verslag over de begroo ting van 1871 gesproken is, terwijl verder een jaarlyksche subsidie gevraagd wordt, voor instandhouding der weer baarheid en ook voor het bestrijden der kosten van nationale wedstrijden, waaraan schutterij en leger deel nemen. Dit voorstel, dat algemeen instemming vond, leidde tot het uitspreken van den wensch, dat van regeerings- wege de toestand der weerbaarheidskorpsen geregeld mocht worden, waartoe de daden der Pruisen tegenover defranc-tireurs vooral nopen moest. Vooral de voorzitter liet zich warm, krachtig en met klem uit over de nood zakelijkheid der regeling van de positie der weerbaarheid in en naast het leger, en kwam, ook onder verwijzing naar hetgeen generaal Knoop in de Gids over de zaak zeide, op tegen de onwaardige uitdrukkingen, in bedoeld voorloopig verslag voorkomende. Hij wekte de aan wezigen op, om door hunne vereenigingen in de plaatsen waar zij gevestigd zijn, meetings te doen houden, om de belangstelling voor de zaak der weerbaarheid op te wekken en de regeeriug en de tweede kamer door de volksstem te nopen, in de gewenschte richting het noo- dige te doen. Het adres werd met luide acclamatie zonder stemming vastgesteld, en tevens aangenomen, dat het centraal- comité op regeling van de positie der weerbaarheid zal aandringen. Eindelijk is aan hot centraal comité opgedragen, aan de regeering te verzoeken, dat zij door een hoofdofficier een onderzoek doe instellen naar dc weerbaarheidskorpsen, o. a. ook om een goeden grondslag te geven voor de te vragen regeling en om te doen zien dat men een onder zoek niet schroomt. Benoemingen en besluiten. staats-commissiön. Ingesteld eene commissie om, naar aanleiding van door den minister van koloniën aan haar voor te stellen vraagpunten, te dienen van advies over de ontwerpen van aanleg van spoorwegen in Neder- landsch-Indië, en tot leden dier commissie benoemd: J. A. Kool, hoofdingenieur der staatsspoorwegen; N. A. Henket, hoogleeraar aan de Polytechnische school te Delft; J. P. de Bordes, laatst hoofdingenieur bij den aanleg van den spoorweg Samarang-Vorstenlanden A. J. H. van Kappen, majoor der genie en sappeurs van het leger in Nederlaudsch Indië; J. Mullemeister, con* troleur le klasse, en F. J. H. L. baron d' Aulnis de Bou- rouil, controleur 2C klasse bij de landelijke inkomsten en cultures op Java, de drie laatstgenoemden met verlof hier te lande; terwijl als secretaris aan haar is toege voegd de heer G. H. J. Elliot Boswel, referendaris bij het departement van koloniën. [Reeds gisteren in hoofd zaak door ons gemeld.] kabinet des konings. Op verzoek eervol ontslag verleend aan C. J. Meys uitzijnebetrekkingvanadjunct commies bij het kabinet des konings, behoudens aan spraak op pensioen, en bevorderd tot adjunct-commies bij het kabinet des konings D. G. Tinbergen, thans eerste klerk. ministerieels departementen. Benoemd bij het departement van financiën tot adjunct-commies L. J. L. Dey jr., J. G. Maehwirth, V. G. E. Ahn en J. van de Poll, thans eerste klerken. marine. Bevorderd tot luitenant ter zee D klasse, de luitenants ter zee 2« klasse C. L. van Woelderen en J. M. A. van Muiken; tot luitenants ter zee 2e klasse, de adelborsten le klasse D. J. Boooi en H. F. Kouwenberg; tot officier van administratie lc klasse, de officieren van administratie 2r klasse K. J. Adams en J. C. Coops; en tot officier van administratie 2C klasse, de officieren van administratie 3e klasse J. P. Vasseur en J. J. van den Berge; en benoemd tot officier van administratie 3e klasse, de adjunct-administrateur A. Vermeulen; en zulks met ingang van den len Maart t voor den luitenant ter zee van Woelderen en den adelborst Boom, en van den 1«' April daaraanvolgende voor al de overigen. legek. Benoemd bij den generalen staf tot kolonel de luitenant-kolonel H. E. W. Rodie de Leo en tot luitenant- kolonel de majoor J. Schuurman, beiden van dien staf. notarissen. Op verzoek eervol ontslag verleend aan H. Pennink als notaris te Hattem en als zoodanig, ter standplaats Hattem, benoemd B. A. Bakker, candidaat- notaris' aldaar. Marine en leger. De minister van marine heeft ter kennis gebracht van belanghebbenden, dat schepen, komende van Curasao, aan eene observatie-quarantaine van vijf volle etmalen zullen worden onderworpen, uithoofde dat op een van dat eiland aangekomen vaartuig gedurende de reis zich gevallen van gele koorts hebben voorgedaan. Blijkens een bij het departement van marine ont vangen bericht, is Zr. Ms. transportschip Java, onder bevei van den kapitein-luitenant ter zee H. P. van Bo- neval Faure, op zijne terugreis uit Oost-Indië naar Neder land, den 26™ Januari jl. te St. Helena aangekomen, van waar het den 28en daaraanvolgende zou vertrekken. Aan boord was alles wel. Gemengde berichten. De gemeenteraad van 's-Gravenhage heeft bij meer derheid van stemmen aangenomen het voorstel van burgemeester en wethouders, om hen, volgens 'skonings gebleken verlangen, te ontheffen van de opdracht om een adres aan den koning te ontwerpen, en hen te machtigen om alsnu den schouwburg, tooneeljaar 1871/72, voor openbare mededinging open te stellen. Volgens den voorzitter waren burgemeester en wethouders van meening dat de aanneming van het voorstel wensche- lijk was en het goed ware de zaak vooralsnog te laten rusten, in afwachting van een nader voorstel ten gele gener tijde, en omdat het niet geraden te achten ware, in de stemming waarin Z. M. verkeert, vooralsnog eenige démarche dienaangaande te doen. Het aantal sollicitanten naar de betrekking van directeur-boekhouder in het Huiszittenhuis te Amster dam schijnt meer dan 2000 te zijn. De Nederlandsche schilder Martinus Kuytenbrou- wer, sinds vele jaren in Frankrijk gevestigd, had, bij het begin van het beleg van Parijs, zijn huis te Avon bij Fontainebleau verlateD, om als franc-iireur dienst te nemen. Bij zijn vertrek droeg bij de zorg voor zijn eigen dom op aan de locale autoriteiten. Met slecht gevolg. Men heeft zijn eigendom zoo weinig beschermd en aan bevolen, dat zijn huis het eenige is te Avon dat geplun derd en verwoest is. Tot zelfs de familiepapieren zQn vernield. Wat de schilderijen betreft, men heeft er den haard meê gestookt. [Eet vaderland Yerhoopmgeii en aanbestedingen. Gisteren avond is alhier te koop aangeboden een tot kerkgebouw ingericht huis en erf, op de Rouaansche kaai alhier, wijk G n». 122. Verkocht voor/5,500. Heden zijn te Koudekerke te koop aangeboden: 1°. Een pakhuis en erf, binnen Middelburg op den Molenberg, wijk Q n°s. 110 en 111. Verkocht voor /"640. 2°. De visscherij in 's lands watergang te Veere, strekkende van die stad tot aan Schellach. Verkocht voor f 640. 3". Een huis en erf, binnen Middelburg in de Winter- straat, wijk Q n°. 112. Verkocht voor /"300. 4°. Een huis en erf met bleekveld, binnen Middelburg in de Winterstraat, wijk Q n°. 111, en 5°. Een huis en erf met bleekveld, binnen Middelburg in de Winterstraat, wijt Q n0« HO- 8anmn verkocht voor f 700. 6°. Een huis en erf, zijnde de herberg Harmonie- estaminet, met tuin, binnen Middelburg in de Zandstraat, wijk Q n°. 222. Verkocht voor 1100. 7°. Een huis en erf met bleekveld, binnen Middelburg in de Seisstraat, wijk Q, no. 4a 8°. Een huis en erf met bleekveld, binnen Middelburg in de Seisstraat, wijk Q no. 4; 9°. Een huis en erf. benevens een afzonderlijk achter het 10c perceel gelegen bleekveld, binnen Middelburg in de Seisstraat, wijk Q, n°. 5o; en 10°. Een huis en erf met bleekveld, binnen Middel burg in de Seisstraat, wijk Q no. 5a. Samen verkocht voor f1295. Tii ermouieter stand. 23 Feb. 's av. 11 u. 42 gr. 24 's morg. 7 u. 40 gr. 's midd. 1 n. 45 gr. s av. 6 u. 44 gr. Algemeen overzicht. In den toestand is sedert gisteren ongeveer geen v er- andering gekomen en nog steeds van alle zijden hoort men de zekere verwachting uitspreken, dat de hoop op herstel van den vrede weldra verwezenlijkt zal worden. De tijding, heden morgen uit Parijs ontvangen, brengt cr veel toe bij, om de vervulling dier wenschen als zeer nabij te beschouwen. En toch, zoolang het officieele bericht van de aanneming der voorwaarden door de heeren Thiers, Favre en Picard, gesteund door de commissie van vijftien leden der assemblée te Bordeaux, nog niet ge komen is, maakt zich van menigeen nog de geheime angst meester, dat de goede uitslag nog door eene zaak van mis schien zeer ondergeschikt belang zou kunnen verijdeld worden. Volgens bedoeld bericht nu zouden de onderhande laars reeds volkomen met elkander omtrent de vredespre- liminairen overeenstemmen en zou zelfs de constituante door het uitvoerend bewind reeds tegen heden of morgen zijn samengeroepen. Wordt deze tijding officieel beves tigd, dan kan men den vrede als verzekerd beschouwen, en de Duitsche autoriteiten zullen er dan ook waarlijk geen bezwaar in zien, den wapenstilstand te verlengen. Wordt men het niet met elkander eens vóór Zondag avond, dan schijnt men besloten te zijnde vijandelijkheden weder onherroepelijk een aanvang te doen nemen, omdat de mi litaire autoriteiten beweren, dat de positie van bet Duit sche leger door den wapenstilstand iederen dag ongun-

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1