MIDDELBURGSCHE COURANT. N0- 48. Vrijda 1871. 24 Februari, Middelburg 23 Februari. Naar wij vernemen moet in de eerlang in te dienen Indische begrootingopniénw de door de eerste kamer afge- keurde-.^ï^bty^frm'vorming zijn voorgedragen, vooral op gr^^^raT^z&jjeeds gedeeltelijk in uitvoering was gebracht. Benoemingen en besluiten. polderbesturen. Op verzoek eervol onslag verleend aan J. van Damme, als beheerder van den Broeder-en Zusterpolder. staats coMMissiëN. Ingesteld eene staats commissie, om advies uit te brengen omtrent den aanleg van spoor wegen in Nederlandsch-Indië, en benoemd tot voorzitter dier comniii^ie J. A. Kool, hoofdingenieur voor den aan leg van staatsspoorwegen, en tot secretaris Gr. H. J. Elliot Boswel, referendaris bij het departement van koloniën. 1 ministerieels departementen. Pensioen verleend,ten laste van deu staat, aan J. E. Erdman, gewezen hoofd commies bij het departement van justitie, ten bedrage van f 1453 's jaarsJ. J. Brondgeest, gewezen com mies bij het departement van justitie, ten bedrage van f 1186 's jaars; en W. C. van Langen veld Voorstad, ge wezen commies bij het departement van justitie, ten bedrage van /1186 's jaars. Marine en leger. Zr. M». fregat met stoomvermogen Admiraal van Was- senaer, onder bevel van den kapitein ter zee R. L. de Haes, is, volgens een bij het departement van marine ontvangen bericht, in den voormiddag van den 22"i dezer naar zee vertrokken, ter opvolging zijner bestemming naar Oost-Indië Koloniën. Volgens berichten van den gouverneur der Nederland- sche bezittingen ter kuste van Guinea, bij het departe ment van koloniën ontvangen, gedagteekend 24 Januari jl., heeft de Fransche regeering gevolg gegeven aan haar voornemen om de nederzetting Assinie te verlaten. Volgens een gerucht, door een handelsagent aan den gouverneur overgebracht, bevond zich een aanzienlijk getal Ashantijnen op weg naar Behien, teneinde den koning van Apollonia in zijn gezag te herstellen. De gezondheidstoestand in de Nederlandsche bezittin gen ter Kuste liet nog veel te wenschen over. Sedert de laatste berichten was een Europeescb ambtenaar overleden, terwijl verscheidene anderen ernstig onge steld waren. Staats-cour De gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië heeft de volgende beschikkingen genomen. (Javasche courant van den Gfn Januari.) civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den eersten commies bij het departement der burgerlijke openbare werken C. J. Brouwer en aan den tijdelijk tweeden commies bij de algemeene rekenkamer A. H. Siermans. Benoemd: afdeeling Europeesch onderwijs, tot hulp onderwijzers, aan de openbare lagere school te Ngawi, J. Zevenaan de openbare lagere school te Banjoemas, P. Schippers; beiden onlangs van Nederland alhier aan gekomen; aan de openbare eerste lagere school tePadang, Th. J. C. Klaar, onlangs van verlof uit Nederland terug gekeerd. departement van oorlog. Verleend: een tweejarig ver.lof naar Nederland, wegens ziekte, aan den kapitein der infanterie A. J. J. L. Prinsen. departement der marine. Belast: met de waarne ming der betrekking van lichtopzichter tweede klasse bij de kustverlichting in Nederlandsch Indië, de adspi- rant-lichtopzichter F. Legel. Overgeplaatst: van het marine-etablissement te Onrust naar dat te Soerabaije, de kommandeur van scheepsbouw J. P. Kreupeling; van het marine-etablis- Bement te Soerabaija naar dat te Onrust, de kommandeur van scheepsbouw W". F. Stargardt. (Javasche courant van den 10cn Januari.) civiel departement. Ontslagen: eervol, uit hunne betrekking, onder toekenning van wachtgeld, de tijde lijke 3e commiezen bij de algemeene rekenkamer M. Trouerbach, F. A. Hemmelman, J. F. R. Tausent enjcl_yan Braam Morris; op verzoek, eervol, als lid van WHegeWan curatoren van het gymnasium Willem III, jonkheer mr. F. Junius van Hemert, onder dankbetui ging voor de door hem als zoodanig en ali voorzitter van dat college bewezen dienstenop verzoek, eervol, als lid van de kamer van koophandel en nijverheid te Batavia, jonkheer mr. F. Junius van Hemert; op verzoek, eervol, uit 's lands dienst, met behoud van recht op pen sioen, de ambtenaar op wachtgeld J. H. de Roller. Onthevén: op verzoek, eervol, van de waarneming van den civilen geneeskundigen dienst in de afdeeling Indranjaijoe, de civile geneesheer J. Kroon. Ingetrokken: de aan den civiel geneesheer te Indramaijoe J. Kroon verleende admissie tot de uitoefe ning der genees- en heelkundige praktijk in dieafdeeling. Benoemd: tot controleur le klasse bij het binnen- landsch bestuur in het gouvernement Celebes en onder- hoorigheden, de controleur le klasse bij hetbinnenlandsch bestuur in de residentie Riouw en onderhoorigheden W. Greve: tot controleur le kl. bij hetbinnenlandsch bestuur inde residentie Riouw en onderhoorigheden, de benoemde controleur le klasse bij het binnenlandsch bestuur in het góuvernement Celebes en onderhoorigheden E. A. Hale wijn; tot commies op het residentie-bureau te Pekalon- gan, de 3e commies bij de algemeene rekenkamerD.J.H. van den Dungen Gronovius; tot commies op het residen tiebureau te Pasoeroean, de 1« klerk op dat bureau W. P. F. Schaegen; tot hoofdonderwijzer aan de open bare lagere school te Muntok de le hulponderwijzer aan de openbare tweede lagere school te BataviaD. A.P. Kok; tot l"i hulponderwijzer aan de openbare tweede la gere school te Batavia, de hoofdonderwijzer aan de open bare lagere school te Muntok H. L. Berkenhoff. Machtiging verleend: tot uitreiking aan den civiel geneesheer J. Kroon van een akte van toelating tot de uitoefening der genees- en heelkundige praktijk te Cheribon. departement van oorlog. V ergun ni ng verleend: op verzoek aan den kapitein der infanterie 3e klasse van het Nederlandsch leger A. J. F. Rochel om wegens het ver strijken van de vijf jaren, voor welke hij bij de landmacht in Nederlandsch-Indië is gedetacheerd, naar Nederland terug te keeren. Geplaatst: infanterie, bij het 3<= batailion, de kapi tein J. P. van Lier, onlangs met verlof uit Nederland teruggekeerd. Overgeplaatst: geneeskundigen dienst, bij het groot militair hospitaal te Willem I, de officier van ge zondheid 2e klasse F. Rogier, van het garnizoen te Patjitanbij het garnizoen tePatjitan, de officier van ge zondheid 2« kl.J.H. Celen, van het groot militairhospitaal te Weltevreden, infanterie: bij het 5e bataljon, de 2e luit. A. F. d'Arnauwd Gerkens, van het 2e batailjonbij het 7e bataljon, de 2e luitenants P. A. van Berlo en J. G. A. Bischoff, respectievelijk van het 8C en 3e bataljon; bij het 9e bataljon, de le luitenant jonkheer A. M. van der Does de Bye, van het 17c bataljon; bij het 11c bataljon, de 2e luitenant A. Holland, van het 10e bataljonbij de 13e bataljon, de le luitenant A. J. Lndwig, van het garni- zoens-bataljon van Riouw en onderhoorigheden; bij het garnizoens-bataljon van Riouw en onderhoorigheden de 2e luitenant G. J. Aibrecht, van het 11e bataljon. Gemengde berichten. Te Arnhem hebben zich thans ook verscheidene gevallen van pokziekte voorgedaan. Het gasthuis voor poklijders is evenwel nog niet aangewezen, veel minder ingericht. Het gemeentebestuur heeft met loffelijken spoed de verplichtingen vastgesteld, welke de inge zetenen tegenover de epidemie te vervullen hadden, maar zijne eigen verplichting om een hospitaal in te richten waar de aangetasten kunnen geïsoleerd worden, heeft het tot hiertoe onvervuld gelaten. (Arnh. cour.) Te Berlikum ia de verkiezing van een predikant niet rustig afgeloopen. Nadat gebleken was dat de meeste stemmen uitgebracht waren op den modernen j predikant Wijt van Beesterzwaag, protesteerden de aanhangers van den confessioneelen predikant Cruijf van Schillaard, tegen zeker aantal stemmen op den eersten uitgebracht, doch het klassikaal bestuur ver wierp dit protest. Er zijn toen bij de moderngezinden 's avonds de glazen ingeslagen, naar welk feit de burge meester een onderzoek ingesteld heeft. Het Utrechtsch dagblad meldt het volgende„De zer dagen vernam men dat de predikant F. J. Herman? te Baarn, eene aanklacht bij het gemeentebestuur heeft ingediend tegen den hoofdonderwijzer der openbare school aldaar, omdat deze zou geleerd hebben dat de zes „scheppingsdagen" geen dagen van 24 uren, maar tijdperken van duizende jaren zouden bevatten. Werkelijk heeft de onderwijzer in de maand October of November van het vorige jaar deze of dergelijke uit drukking gebezigd, bij gelegenheid dat over steen kolen-en turflageri, en in het algemeen over de vorming der aarde gesproken werd. „Genoemde onderwijzer had mede geprotesteerd tegen de onwettige wijze waarop te Baarn de kerkelijke stem ming had plaats gehad." Die stemming betrof de al of nietaanneming van art.23 van de kerkelijke reglementen. Zij zou volgens velen niet wettig zijn geschied, zoodat een groot aantal stem gerechtigde leden een protest bij den kerkeraad inge diend, -en toen dit niet tot een bevredigende uitkomst geleid had, eene klacht bij het classicaal bestuur tegen den kerkeraad gedaan hebbeD. Te Moerdijk hebben, zooals aan de Nieuwe Rot- terdamsche courant wordt gemeld, twee matrozen op de stoomboot Stad Antwerpen van den Grand central Beige jl. Zondag twist gekregen, die het gevolg had dat de een den ander een zware verwonding toebracht. Onmid dellijk werd geneeskundige hulp ingeroepen, doch de arts vond den man reeds overleden. De in zijn linker borst bekomen diepe wonde had onmiddellijk den dood teweeggebracht. De dader is gearresteerd. Jl. Dinsdag nacht is onder Soeterwoude, niet ver van Leiden, de stoom- zeemlappenfabriek van de heeren Pronk en Koolbergen geheel afgebrand. Onder de bijdragen ter oplossing van liet vraag stuk hoe men zich in de groote steden ontlasten moet van het rioolwater, behooren de proeven, welke in 1869 inet het rioolwater van Parijs, bij de uitmondingen van het hoofdriool in de Seine genomen zijn. De twee uit mondingen, die van Asnières en van Saint Denis, leveren dagelijks niet minder dan 262.000 teerlingmeters dat is dus 2,620,000 hektoliter rioolwater, bevattende te Asniè res elke teerlingmeter 2,32 kilogram vaste stoffen, deels opgelost, deels slechts zwevende medegevoerd, en te Saint Denis 3,5 kilogram, waarvan 1,5 opgelost, en 2 zwe vende. De proeven met het vloeien van akkcrgewasseD, die in het vorige jaar op kleine schaal genomen waren, zijn thans meer uitgebreid. Men is begonnen met vijf hektaren warmoeziersgrond, in kleine akkers van 5 aren grootte gedeeld, aan ieder die zulks ondernemen wilde, met hetnoodige rioolwater daarbij, in gebruik te geven; en veertig warinoeziers hebben terstond zulke verbazend groote opbrengsten getrokken, dat men in den omtrek wakker geworden is en thans om 't hardst het rioolwater zoekt te verkrijgen tegen steeds stijgende prijzen. Daar voor heeft men, dwars door de gronden van verschillende eigenaren, reeds drie kilometers aarden buizen moeten loggen om het water naar de akkers der aanvragers te kunnen voeren, en een stoomwerktuig in gebruik, dat zulks twaalf meter hoog oppompt. Het rioolwater kan dan aan de verbruikers geleverd worden tegen 0,5 cent den teerlingmeter. De warmoeziers hebben maandelijks een meter hcog rioolwater verbruikt, hetgeen gedurende vier tot vijf maanden op 40,000 tot 50,000 teerling op de hektare neei komt of een bemesting ter waarde van 200 tot 250 gulden 's jaarS. Wanneer men daarmede, gelijk een der warmoeziers is te beurt gevallen, 700guldenaan opbrengsten van tcrmarktgebrachte groenten van 16aren,

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1