MIDDELBURGSCHE C OÜRAN T. Na 47. 1871. Donderdag 23 Februari. Middelburg 22 Februari. Ter aanvulling van het in de vorige week medege deelde bericht omtrent de op 23 Maart a. te houden aanbesteding van het maken van gebouwen en verdere werken op het station Middelburg en het gedeelte van den spoorweg van de Arnemnidsche haven tot Middel burg, melden wg-vftgg dat aanwijzing op het terrein zal worden gedaan 14 eü-4-6.Maart, telkens des voormid dags te 11 uren, aanvangende te Middelburg. Benoemingen en besluiten. ministerieels departementen. Pensioen verleend ten laste van den staar, ten bedrage van 3081 'sjaars, aan raf. F. G. R. H. van Lilaar als afgetreden minister van justitie. nationale militie. Benoemd tot militie-commissaris in de provincie (j?oïf¥ngen O. A. Th.Vogel, gepen sioneerd kolonel der infanterie. Kerknieuws. Bedankt voor het beroep tot predikant bij de Neder- duitsche hervormde gemeente te Aardenburg door den heer J. J. Bos, te Soest. Uit het vroeger vermelde drietal is beroepen tot predikant bij de JTederduitsche hervormde gemeente te Utrecht de heer V. J. Koningsberger, predikant te Velp. De beroepene bekwam 23, de heer Chantepie de la Saus- saye, te Rotterdam, 22 stemmen. Rechtzaken. In de zitting van den hoogen raad van gisteren werd behandeld de zaak van den heer Yereecken, zoon van den burgemeester te Stoppeldijke. Deze laatste aan anderen die meenden daartoe gerech tigd te zijn, het jachtrecht op zijne gronden betwistende, had zijn zoon gemachtigd om op zijne landerijen te jagen. Vandaar proces-verbaal en veroordeeling van den zoon door den kantonrechter te Hulst. In cassatie trad mr. D. van Eek als advocaat van den veroordeelde op, en stelde onder zijne middelen van cassatie er een voor, dat van meer algemeen belang is te achten. Hij vestigde namelijk de aandacht op het verschil tus- schen de vorige jachtwet en de tegenwoordige, al mocht dat verschil dan ook slechts bestaan in eene streep. De jachtwet van 1852 had in art. 2 gezegd: om eens anders grond of jacht of visch water bij vergunning te kunnen bejagen of be\isschen, moet men voorzien zijn van een schriftelijk bewijs van dep eigenaar of recht hebbende. Die wet verbood dus het visschen en jagen zonder vergunning op eens anders grond, zijn jacht of zijn vischwater. De tegenwoordige wet zegt echter: om eens anders grond of jacht- of vischwater enz. Het koppelteeken achter jacht aangebracht, verbindt dus dit woord met water, zoodat thans alleen verboden is het jagen en visschen zonder vergunning op eens anders grond of in zijn jachtwater (h. v. eendenjacht) en vischwater. Pleiter toonde aan dat het werkelijk de bedoeling van den wetgever was geweesf om door jacht met het koppelteeken aan water te verbinden, te spreken van jachtwater. Daardoor was echter de bescherming van het jachtrecht afgescheiden van den eigendom uit de wet gevallen, en kan (al moge dit dan ook al bij vergissing zijn geschied, uithoofde eene s^afwet nooit mag worden uitgebreid) de uitoefening daarvan zonder vergunning niet meer worden gestraft. Daar nu in dit geval de zoon had gejaagd op de gron den van zijn vader met diens vergunning, was er geen strafbaar feit gepleegd, en concludeerde pleiter ook op dien grond tot vernietiging van het vonnis van den kantonrechter. De conclusie van het openbaar ministerie is bepaald op 27 Februari. De arrondissements-rechtbank alhier heeft heden de volgende vonnissen uitgesprokeu. Johannes Chrisjiaanse, oud 21 jaren, laatst arbeider te Serooskerke, thans alhier gedetineerd, was beklaagd ter zake van de volgende feiten: 1°. dat hij op verschillende dagen in de maand Ja nuari jl. bij onderscheidene personen te Koudekerke, Oost-Souburg en Oostkapelle gebedeld en een boterham, aardappelen of geld gekregen heeft; 2°. dat hij in dezelfde maand bij verschillende perso nen goederen op naam van anderen heeft gehaald zon der daartoe van de door hem genoemde personen last te hebben ontvangen, te weten: a bij den broodbakker Proost een tarwebrood op naam van den landbouwer C. Jongepier; b bij den broodbakker van Houten een tarwebrood op naam van vrouw Jongepier; c bij C. W. van-der Poel een hektogram suiker op naam van den J^ndb^fWbr P. Jongepier; d bij den broodbakker le Coin- tre ^ëPlï*-4<u:webrood op naam van den landbouwer K. Louwerse te Vrouwepolder; e bij den winkelier M. P. Dronkers 6 deciliters bitter op naam van S. Louwerse, tapper te Grijpskerkebij den broodbakker van Agten een tarwebrood op naam van den landbouwer L. van Velzen te Koudekerke; g bij den broodbakker van Aartsen twee tarwebrooden op naam van den landbou wer J. Besuijen; h bij den banketbakker Oerlemans een peperkoek op naam van C. Jongepier; i bij den slachter Riem ens een stuk spek op naam van den landbouwer van Sorge; j bij den broodbakker Gideonse een tarwe brood op naam van vrouw Maas te Serooskerkek bij den winkelier M. P. Dronkers 2.^- hektogram vijgen op naam van den landbouwer K. Koppoolse te Oostkapelle; /bij den slachter F. J. van Rie' 2j hektogram spek op naam van A. van den Broeke op den Kleinen Abeele; m in den winkel van de wed. J. P. van Ham 21 hektogram vijgen op naam van den landbouwer J. Maas; n bij den winkelier A. M. Koolwijk flesch likeur op naam van den landbouwer J. Goedbloed te Vrouwepoldero bij den winkelier J. Coulon flesch likeur en 2 j hektogram vijgen op naam van den landbouwer P. Geschiere te Grijpskerke; p bij den winkelier A. J. G. vanErp2i- hektogram bruine suiker op naam van W. Reinierse te Domburg; en q bij den broodbakker Ornee een tarwe brood op naam van J. Caljouw te Koudekerke. De beklaagde die alles behalve gunstig bekend staat bekende al de hem ten laste gelegde feiten, die dan ook bewezen zijn verklaard, met uitzondering van de snb b en o hierboven genoemde, waarvan de beklaagde is vrijgesproken. Overigens is hij schuldig verklaard 1° aan bedelarij in eene plaats voor welke eene openbare inrichting tot voorkoming van bedelarij bestaat, na reeds vroeger ter zake van bedelarij veroordeeld te zijn geweest; en 2° aan, met gebruikmaking eener valsche qualiteit, zich goederen te hebben doen afgeven en alzoo zich bedrie- gelijk van een deel van eens anders bezittingen te heb ben, meester gemaakt; en te dier zake veroordeeld tot 6.^ maand gevangenisstraf, in eenzame opsluiting te ondergaan, alsmede vijftien geldboeten elk van f 25, benevens in de kosten, de boeten bij niet-betaling te vervangen door twee dagen cellulaire gevangenisstraf voor elke boete; met bevel dat hij na het ondergaan dier straf naar een bedelaarsgesticht of werkhuis zal worden overgebracht. A. Theune, molenaar te Westkapelle, is schuldig verklaard aan het hem ten laste gelegde feit dat hij op 31 December jl. een tarwebrood, wegende 2 kilogram, in deze gemeente heeft ingevoerd zonder daarvan aangifte of betaling der verschuldigde plaatselijke belasting te hebben gedaan. Hij is veroordeeld tot eene geldboete van f 5, met verbeurdverklaring van het aangehaalde, een en ander ten bate der gemeente Middelburg, alsmede in de kosten. Gelijke straf is bij verstek opgelegd aan den land bouwer K. Adriaanse, die mede de verordening voor de plaatselijke belastingen in deze gemeente heeft overtre den doordien hij den 12en Januari jlkomende van het grondgebied der gemeente Koudekerke, brood bij zich had, dat bij onderzoek bleek 1 kilogram wicht te hebben, en dit in deze gemeente heeft ingevoerd zonder aangifte of betaling van de verschuldigde plaatselijke belasting te hebben gedaan. Gemengde berichten. *Heden middag is een werkman, behulpzaam zijnde aan het afbreken der scheepskappcn op de voormalige marinewerf té Vlissingen, naar beneden gestort, waar door bij ernstig verwond is. Hij is onmiddellijk naar bet gasthuis vervoerd. Volgens het Dagblad van 's-Gravenbage zou Z. M. de koning eene beslissing hebben genomen omtrent de bestemming, te geven aan de gelden door hem tot dusver als subsidie aan de Fransche opera in den Haag geschonken. Die gelden zullen namelijk worden verdeeld tusschen de toonkunst cn de schil derkunst, om van ieder vijf der meestbelovende jeugdige beoefenaars op kosten des konings een ver dere buitenlandsche opleiding in die kunsten te doen genietenvoor de toonkunstenaars wordt meer bepaald de vorming van uitstekende executanten beoogd. De heer C. van der Does, hofpianist van den koning, is belast om- eene commissie te vormen, die, na een te houden wedstrijd, omtrent de jeugdige toonkunste naars aan den koning voorstellen zal moeten doen terwijl aan den heer H. F. O. ten Kate is opgedragen zich met het bestuur der Maatschappij Arti et ami- citiae te Amsterdam in verbinding te stellen, om den koning omtrent de jeugdige kunstschilders voor te lichten, daar Z. M. die maatschappij daartoe het best geschikt acht. De maskerade, die het Utrechtsch studentenkorps besloten had bij de feesten van Juni te houden waartoe reeds een onderwerp, namelijk de intocht van Karei van Gelre en Elisabeth van Bruuawijk Lunenburg binnen Zutfen in 1519, was bepaald, en de teekeningen van de costumes gereed waren zal wegens te geringe deelneming niet plaats heb ben. Aan het vereischte aantal deelnemers, zijnde 70, ontbrak een twintigtal. [Utrechtsch dagblad). De zaak der pokkenbestrijding is j!. Maandag middag en avond door den Rotterdamschen gemeente raad weder behandeld. Ten slotte is besloten met 22 tegen 10 stemmen dat de inenting voor het onderwijzend personeel en de leerlingen, op alle, dus ook bijzondere scholen, verplicht zal zijn, en met 16 tegen 15 stemmen, dat de besmette woningen door een zichtbaar teeken zullen gekenmerkt worden. Aan burgemeester en wet houders is behalve het krediet van f 1000 nog een kre diet van 3000 voor buitengewone uitgaven tengevolge der epidemie toegestaan, en het vaccinatie-genootschap heeft/"3000 verhooging zijner subsidie gevraagd. Te vens is een nog niet. in gebruik genomen door de gemeente gekochte school tot succursaal van het zieken huis voor herstellende poklijders ingericht. In le Sémaphore van Marseille (van 9 Februari) komt op de lijst der slachtoffers van het spoorwegongeluk nabij Oliioulesde heer de Waal onder de volgende woorden voor: „M. l'ex-ministre de Höllande dans lts Colonies. Plaie a la tête, sérieuse." In de maand Januari is het Suez-kaal gepasseerd door 64 stoombooten en 9 zeilschepen, waarvan 40 En- gelsche, 7 Fransche, 14 Oostenrijksche, 3 Turksche, 3 Egyptische, 1 Belgisch, 1 Spaansch, 1 Amerikaansch en 3 Italiaansche. De grootste veemarkt voor het Duitsche leger is Weenen. De Galicische, Moldavische en Hongaarsche veehouders leveren wekelijks ten behoeve van het Duit sche leger 4 a 5000 ossen. Zij worden te Weenen geslacht, het vleesch gepekeld en deels naar Saarbriicken, deels naar Mainz verzonden. Deze beide depots ontvangen wekelijks 200,000 tot 250,000 pond pekelvleesch. Ook de verzending van spek en rookvleesch uit Weenen is aanzienlijk. Het pakket dat in den nacht van Vrijdag op Za terdag uit de postkar te Dieverbrug werd ontvreemd is, naar men nu mededeelt, door twee te paard uitgezon-

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1