r MIDDELBURGSCHE COURANT. N°' 44. Maandag 1871. öinncnlanïi. 20 Februari. Burgemeester en Wethouders te Poortvliet e. a. Maken bekend dat met 1 April a. de betrekking van HOOFDONDERWIJZER alhier vaceert, en noo- digen de sollicitanten uit, vóór of op den 10 Maart e. k. hunne stukken en bewyzen van goed gedrag in te zenden. De jaarwedde is f 850 vrije woning en f ÖO Rijks subsidie zoo lang het Rijk die verstrekt. Bij de rakken van AI der wet zal het Fransch en de Wiskunde wor den toegevoegd. De tijd van het examen zal den belang hebbenden worden bekend gemaakt. Poortvliet, den 10 Februari. 1871. Burgemeester en Wethouders, P. DAANE VAN STAPELE. Ter ordonnantie, J. J. TELCHUIJS. Middelburg 18 Februari. In het bij de Staats-courant van gisteren behoorende bijvoegsel is opgenomen een staat van het verkeer en de opbrengst van de kantoren der rijks-telegraaf gedu rende het jaar 1870. Daaruit blijkt dat de opbrengst in genoemd jaar heeft bedragenaan binnenlandsch verkeer 349,375.33, aan internationaal verkeer f 189,227.67, samen 538,603; de opbrengst van 216,072 doorgezonden berichten is /"71,443.16, alzoo algemeen totaal f 610,046.16. De opbrengst van de verschillende kantoren in Zeeland was als volgt Binncnl. verkeer. Intern, verkeer. Te zamen. Breskens 277.42 81.364 358.784 Bruinisse 557.40 165.55 722.95 Goes 1520.20 186.41 1706.61 Hansweert 543.524 162.07 705.594 Hulst 296.45 148.40 444.85 Middelburg 4362.99 674.004 5036.994 Neuzen 627.65 471.72 1099.37 Oostburg 169.68 51.94 221.62 Sluis 216.10 91.34 307.44 Tholen 447.70 86.81 534.51 Vlissingen 2767.55 1969.364 4736.914 Walsoorde 174.07 172.91} 346.98} Westschouwen (vuur toren) 3.30 3.30 Zierlkzee 2412.50 185.41 2597.91 Benoemingen en besluiten. leger. Op verzoek eervoljontslag uit Zr. M\ militairen dienst verleend aan den len luitenant der infanterie van de landmacht in West-Indië R. A. Recbtold. registratie. Pensioen verleend,ten bedrage van f 1607 'sjaars, aan E. Maertens, ontvanger der registratie en domeinen. Kerknieuws. Beroepen tot predikant bij de Nederduitsche her vormde gemeente te Vlissingen de heer J. H. Klomp, te Polsbroek. Marine en leger. In de Staats-courant van gisteren is opgenomen een staat van nalatenschappen, die inden loop desjaars 1869, tengevolge van het overlijden van manschappen, be hoord hebbende tot de koninklijke Nederlandsehe mnrine, zijn opengevallen, en, als niet opgeëischt door de erfgenamen, in bewaring van het departement van marine en het korps mariniers zijn gebleven. Als in Zeeland geboren komen daarop voor: Joseph Charles Clarkson, geboren te Vlissingen, lui. tenant ter zee 2« klasse, dienende op bet wachtschip te Vlissingen, overleden 8 Mei 1869 te Bergen op Zoom, nalatende een geldelijk bedrag van f 6. 66.1. Johannes Cornelis, geboren te Middelburg, marinier 2e klasse op de korvet Prinses Amelia, overleden 19 Augustus 1869 in liet hospitaal te Soerabaïja nalatende een geldelijk bedrag van f 331.29. Pieter van Poelje, geboren te Zierikzee, matroos 2* klasse op de korvet Prinses Amelia, overleden aan boord 9 Juli 1869, nalatende een geldelijke bedrag van f 72.81}. Wouter van IJzeren, geboren te Middelburg, marinier 2e klasse, overleden 6 April 1869, nalatende een gelde lijk bedrag van f 43.25}. Johannes Breemes, geboren te Sehoondijke, marinier 3e klasse, overleden 8 November 1869 te Rotterdam, nalatende een geldelijk bedrag van 1.09. Rivierberichten. Uit Dordt wordt ons heden getelegrapheerd, dat in de rivier alles los is en een flinke stroom gaat. Zelfs is daar geen drljfijs te bespeuren. In de Noord zit het ijs nog vast. Volgens de berichten, in de Staats-courant van gisteren voorkomende, was eergisteren te Bommel het ijs nog vast. Hetzelfde was het geval te Werkendara, Paulow- nahoeve, Sliedrecht, Culemborg, Vreeswijk, Vianen, Schoonhoven, Doesburg, Zutfen, Deventer, Katerveer, Woudrichem. Te Kampen werd het ijs nog in alle richtingen bereden. Te Oijen was de val van het water 0,39 meter, van Graven tot Alem 0,30 tot 0,40 meter, te Hedel 0,15 meter} te '8-Hertogenbosch 0,05 meter. Tengevolge van den gunstigen toestand van den Boven-Rijn is de buitengewone riviercorrespondentie langs den Boven-Rijn, en voor de stations Millingen, Lent en Doodewaard opgeheven. Koloniën. De per mail uit Oost-Indië aangebrachte berichten loopen tot 5 Januari. In het overzicht van het Nieuw Bataviaasch handels blad leest men het volgende: „Van Banjermasin verneemt men niets nieuws. Een oogenblik werden alle gemoederen hier verontrust door dien het gerucht zich verspreidde, dat Engeland, Neder land en zelfs België, tengevolge van het in bezit nemen van Luxemburg door de Duitschers, den oorlog aan Pruisen hadden verklaard. De president van de handels- vereeniging alhier vroeg officieel om inlichtingen en ontving ten antwoorddat by de regeering geenerlei bericht van onrustbarenden aard was ontvangen." Omtrent de samenzwering der Zwitsers wordt het volgende gemeld „Eenige Zwitsers, op Buitenzorg in garnizoen, zouden het dwaze plan beraamd hebben om, met eenige mede plichtigen elders, den gouverneur-generaal en zijne familie naar Cheribon te vervoeren, hem daar op een schip te brengen en rantsoen te vorderen. Als men bedenkt welk een afstand deze quasi-samenzweerders zich voorstelden af te leggen en over welke middelen eenige soldaten kunnen beschikken, springt het belache lijke van de gebeele zaak zelfs zonder nadenken in het oog. Een of ander heethoofd aan wien die Raiiber van Schiller, of iets dergelijks in het verhitte brein rond spookte, moet gewis de zijn urïeber van eene samen spanning, die de autoriteiten even bespottelijk als een ieder onuitvoerbaar voorkomt. Men had den oudejaars avond voor dit heldenfeit bepaald, heette het. Maar de heer P. Mijer is niet geschaakt." Rechtzaken. Het provinciaal gerechtshof in Zeeland heeft gisteren de volgende arresten uitgesproken. Francies de Wit, oud 34 jaren, arbeider, wonende te Clinge, thans gedetineerd alhier, was beklaagd als zou hij op 3 October, des namiddags te éen uur, eene lont hebben gemaakt van vodden, welke lont hij heeft gelegd bij eenige bossen stroo die zich op den zolder zijner woning te Clinge bevonden en vervolgens heeft aange stoken, met het doel om zijne woning in brand te steken, en alzoo te komen in het bezit der assurantiepenningen; dat die woning daarop dan cok geheel is afgebrand en de beklaagde bekend heeft zich aan genoemd feit te hebben schuldig gemaakt op het oogenblik dat zijne huisvrouw reeds een half uur te voren de woning ver laten had om naar haar werk te gaan, terwijl zijne beide kinderen zich mede buiten de woning bevonden, zoodat uit deze omstandigheden en tevens uit de ligging van het gebouw blijkt, dat het niet te voorzien was, dat door die brandstichting eenig menschenleven in gevaar kon worden gebracht. Het hof heeft hem schuldig verklaard aan brandstich ting, moedwillig begaan in een gebouw, waarbij echter niet te voorzien was dat eenig menschenleven daardoor in gevaar kon gebracht worden, en, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot een correctioneele gevangenisstraf van éen jaar en in de kosten der procedure. Jacabus Keij, oud 34 jaren, werkman, woneado te Rozendaal, was beklaagd als zou hij op den 8cn Juli 1870, vermoedelijk des avonds te half acht uur, eene hoeveelheid wol voor den heer Middelhof hebben gebor gen in de goederenloods van het spoorwegstation te Goes, en van die hoeveelheid wol, die hem in zijne hoe danigheid van bediende der Maatschappij tot exploitatie der staatsspoorwegen was toevertrouwd, een pak heb ben ontvreemd en .zich toegeëigend. Het hof heeft hem schuldig verklaard aan eenvoudi- gen diefstal, en veroordeeld tot een correctioneele ge vangenisstraf van éene maand en in de kosten der procedure. Hierbij is aangenomen dat de uit drie getui genissen blijkende omstandigheid, dat de wol tijdens den diefstal niet onder het verantwoordelijk beheer der maatschappij was overgegaan, de verzwarende omstan digheid doet vervallen.- Gemengde berichton. De Arnhemsché courant zegt in staat te zijn een ge ruststellend bericht mede te deelen omtrent baren voor- maligen stadgenoot, den oud-minister de Waal. Volgens een brief van den gewezen gezant bij bet Fransche hof, den heer Lightfaelt, is de heer de Waal aan hoofd en oogen gewond, maar niet gevaarlijk voor zijn leven of zijn gezichtsvermogen. Hij bevindt zich nu in het hospi taal te Toulon, waar hij goed verpleegd wordt. Het Journal de Bruxelles heeft uit Londen het bericht ontva ngen, dat aldaar is overleden Hortense Schneider, de te Parijs uit de „Belle Helène", de „Du- chesse de Gerolstein" enz. welbekende actrice. Eergisteren heeft de gemeenteraad van 's-Graven- hage de bekende opera-quaestie beslist. Met 20 tegen 10 stemmen is, volgens Het Vaderland, besloten om voor het tooneeljaar 1871—72 niet te verleenen de subsidie in geld van f 15,500, boven en behalve de vele indirecte voordeelen, welke de directie van de gemeente geniet, terwijl daarna aan een commissie werd opgedragen het ontwerpen van een adres aan den koning, om Z. M. te verzoeken de bijdrage voor het gebruik der koninklijke loges voor dat tooneeljaar nog te verleenen, en derhalve terug te komen op de laatstelijk aan die bijdrage ver bonden voorwaarde. Naar Het vaderland verneemt, vertrekt ook de heer de Roo van Aiderwerelt dezer dagen naar Parijs, ten einde de fortificatiewerken te bezichtigen en de werking der Pruisische artillerie op de Parijsche forten na te gaan. Te Utrecht zijn eergisteren 20 pokzieken aangege ven. In Groningen hebben zich in de laatste dageh weder meer gevallen van pokken voorgedaan, doch slechts weinig met doodelijken afloop. Jl. Dinsdag zijn 14 aangiften van aangetasten geschied. Aan het lokaal te Zutfen, waar gelegenheid tot gratis inenting wordt gegeven, hebben zich jl. Dinsdag en Woensdag ongeveer 1000 personen aangemeld, waar van 635 zijn in géënt. De commies-schipper Otsen, dienende aan boord van het te Nieuwesluis liggende rijks-recherche-vaar- tuig n°. 2, bleek Zondag op het onverwachtst aan de pokziekte te lijden, en wel in zulk een hevigen graad, dat de dokter van der Minnen hem niet vervoerbaar achtte. Door de vreeselijke ziekte in een zeer opgewonden

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1