O R A N T. r 42. Zaterdag 1871. 18 Februari, öuttrnlcmh. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. Middelburg 17 Februari. Door den beer N. H. Henket is een plan voorbereid en in eene brocbnre ontwikkeld tot oprichting eener naam- looze vennootschap voor den aanleg van lokaalspoorwe gen. De lokaallijnen welke die heer, bij wijze van schets, wenscht tot stand te ïien komen hebben eene lengte van 1192 kilometer. Zij zijn op eene kaart achter zijne bro chure aangewezen en over de verschillende provinciën in grove trekken verdeeld. Voor Zeeland wordt aangegeven, in verbinding met Nóord-BrabandRoosendaalSteenbergenPhilips- landZierikzee—Brouwershaven, (49 kilometers); en voorts: Goes—Ellewoutsdijk, Middelburg—Domburg, en SluisIJzendijkeAxel (68 kilometer). Benoemingen en besluiten. buks-gestichten. Op verzoek eervol ontslag verleend, met ingang van 1 April a., uit de betrekking van tijdelijk directeur der rijks-gestichten Ommerschans en Veenhui- zen aan J. van Konijnenburg, met dankbetuiging voor de door hem in die betrekking den lande bewezen ij verige en gewichtige diensten; en tijdelijk benoemd tot directeur der genoemde rijks-gestichten J. Neeteson, thans kapi tein bij het le regiment infanterie. rijks-munt. Bevorderd tot rijks-stempelsnijder bij 's rijk»-munt J. Ph. van der Keilen, thans hulpstempel- snijder. Onderwijs. In de Staats-courant van jl. Donderdag is opgenomen een uittreksel van de verslagen der commissiën in 1870 belast met het afnemen van de eindexamens der hoogere burgerscholen. Omtrent Zeeland ontleenen wij daarvoor het volgende: De kennis van wiskunde gaf tot tevredenheid aanlei ding in de stel- en nog meer in de meetkunde werd voldoende of meer dan voldoende kennis getoond: in goniometrie en trigonometrie en vooral in de beschrij vende meetkunde waren zeer goede vorderingen gemaakt. Bij de meesten was de kennis iq de werktuigkunde voldoende; het mondeling examen was echter beter dan het schriftelijk, dat bij verscheidenen nog al te wenschen had gelaten. Het examen in de natuurkunde maakte over het alge meen een goeden indruk, al mochten dan ook de opge geven vraagstukken door geen der candidaten volledig zijn opgelost. Bij de examens in de scheikunde voldeed de meer derheid der candidaten zeer wel. Gelijke verklaring geldt voor het examen in natuurlijke historie. De kennis der geologie van Nederland was evenwel ge brekkig. Het onderzoek in kosmographie voldeed zeer wel, en gaf geene aanleiding tot bijzondere opmerkingen. Bij het meerendeel leverde het examen in de geschie denis voldoende uitkomsten; minder bevredigend was de kennis der geschiedenis onzer koloniën en van de gebeurtenissen sedert het tijdperk der eerste Fransche omwenteling. Ook schoot de kennis van jaartallen nog al eens te kort. De kennis der aardrijkskunde werd middelmatig be vonden; de staatkundige aardrijkskunde leverdö minder gunstige uitkomsten; de kennis van ethnographie was over 't algemeen voldoende. Bij het examen in de gronden der gemeente-, provin ciale- en staatsinrichting van Nederland, waren de ant woorden vrij voldoende. De kennis van staatshuishoud kunde gaf aanleiding tot tevredenheid. Omtrent het boekhouden en de warenkennis werden gunstige resultaten verkregen. Van de examens in de talen gaf dat in de Nederland- sche taal de beste uitkomsten. Stijl, taal en inhoud der opstellen waren goedde kennis der letterkunde voldeed niet aan billijke verwachtingen. Over bet Fransch viel niet te roemen; met uitzon dering van een enkel waren de opstellen zwak en onbe duidend en met verscheidene taalfouten. De meeste candidaten hadden groote moeite om zich eenigszins verstaanbaar in die taal uit te drukken. De kennis van letterkunde was gering en oppervlakkig. Gunstiger was de uitslag van het examen in het Duitsch, schoon enkelen de grammatica in den laatsten tijd wat verwaarloosd schenen te hebben. Het Engelsch was weder minder bevredigend: de kennis van grammatica was over 't algemeen voldoende; inhoud en stijl der opstellen waren met uitzondering van éen, dat bijzonderen lof verdiende, redelijk, De letterkundige kennis, vooral van den laatsten tijd, liet bij enkelen te wenschen. In het teekenen hebben allen voldaan; op een enkele uitzondering na toonden allen bedrevenheid in het teekenen naar de natuur. Rivierbericliten. Uit Heerewaarden (Bommelerwaard) wordt van den 13cq dezer nader gemeld dat de toestand aldaar steeds treuriger werd. Naarmate het water wies rees ook de ijsvloer. Ging het zoo nog eenige uren voort, dan zou zelfs van de hoogst gelegene huizen, die vol met vluch telingen waren, dien dag maar een enkel vrijblijven. Het vluchten duurde steeds voort, daar velen, na tot de balken „geschelfd" te hebben, toch nog gedwongen werden elders te gaan. Van het raadhuis was slechts de bovenverdieping nog bewoonbaar, en ook in de kerk kwam het water reeds, hoewel men het zooveel mogelijk trachtte te keeren. De vluchtheuvel werd steeds meer gevuld met vee. Landbouwers, die hunne paarden en koeien zoo lang mogelijk op stal hielden, moesten ze toch nog daarheen drijven; zelfs waren er die daartoe door de stalmuren moesten breken omdat zij niet meer door de deur konden. De druk werd nog verzVaard wegens de onzekerheid waarin men verkeerde omtrent sommige gedeelten der gemeente waar men sinds drie dagen onmogelijk komen kon. Het verkeer met Varik was nog niet afgesneden, zoodat van daar reeds eenige brandstof was aangevoerd. Ook te Empel, waar Vrijdag der vorige week al de aan de buitenzijde van den Maasdijk gelegen huizen, ten getale van ruim 50, zijn onder water gezet, is de nood groot. De kerk, het gemeentehuis en de beide openbare scholen waren zelfs met 35 a 40 centimeters water bezet. Tenauwernood kan men zijn levende have redden; inboedel en eetwaren moesten ten prooi van het water gelaten worden, terwijl daarenboven door het ijs enkele huizen omgestooten en vele onbewoonbaar gemaakt werden. Pootaardappelen en zaadkoren is mede verloren. Het gemeentebestuur heeft een beroep op dealgemeene liefdadigheid gedaan. Rechtzaken. De arrondissements-rechtbank te Goes beeft heden uitspraak gedaan in de procedure, door den staat der Nederlanden tegen de ambachtsheeren van 's Heer- Arendskerke ingesteld tot onteigening van den grond, waaromtrent de onteigenende partij haren eisch in de vorige onteigeningsprocedure, vermeld in ons nommer van 14 Januari 11., had zien afgewezen. Deze opnieuw ingestelde eisch van den staat der Nederlanden tot onteigening van voormelden grond is echter door de arrondissements-rechtbank te Goes, in strijd met de conclusiën van het openbaar ministerie, heden opnieuw ontzegd, met veroordeeling van den staat in de kosten der procedure. Gemengde berichten. Van jl. Dinsdag tot Woensdag middag zijn te 's-Gra- venhage 50 gevallen van kinderziekte aangegeven. Te Utrecht bedroeg het "Woensdag aangegeven getal poklijders 45. Daar de aangilte door de geneesheeren echter niet regelmatig, maar soms slechts om de drie dagen geschiedt, wijst het bovengenoemde cijfer niet op uitbreiding der epidemie. In Hilversum zijn tot den 15cn dezer 21 lijders aan pokken aangegeven, waarvan 4 gestorven zijn. Op verschillende andere plaatsen waar die ziekte zich tot dusver niet vertoonde doen zich thans gevallen voor. De gemeenteraad van Schiedam heeft een krediet van 1000 toegestaan ter voorziening in de kosten voor inenting en herinenting van onvermogenden. Gedeputeerde staten der provincie Groningen heb ben de gemeentebesturen opmerkzaam gemaakt op het gebruik van glycerine in brandspuiten, daar bij vriezend weder de kleppen anders licht gaan vastzitten, waardoor de spuit onbruikbaar wordt. Er is voor iedere brand spuit 5 a 6 kan glycerine noodig. De gemeentebesturen worden dientengevolge uitgenoodigd, de glycerine in voldoenden voorraad beschikbaar te houden, teneinde bij onverhoopte noodzakelijkheid in het zoo nuttig gebruik der brandspuiten geen belemmering te onder vinden. ThermometerstamL 16 Feb. 's'av. 11 u. 38 gr. 17 'smorg.7u.36gr.'smidd. lu.47gr.'sav. 6u.44gr. Algemeen overzicht. De Neue freie Presse bevat twee brieven van den ex- keizer van Frankrijk, onlangs onder de geheime papieren op de Tuileriën gevonden, die een nieuw bewijs leveren van de egoïstische politiek van het keizerrijk, en de treurige gevolgen der Fransche interventie na den slag bij Sadowa voor Oostenrijk aan het licht brengen. Reeds heeft de heer Giskra onlangs medegedeeld, dat, onder voorwaarde dat de vredesonderhandelingen zonder inmenging van een andere mogendheid uitsluitend tusschen de oorlogvoerenden plaats zoude hebben, de heer von Bismarck oorspronkelijk van Oostenrijk geen schadeloosstelling vorderen en de Zuid-Duitsche staten vrijlaten zou om onder elkander zulke verbonden te sluiten, als hun zou goeddunken, doch dat de inmenging van Napoleon dit voordeel voor Oostenrijk deed verloren gaan. Thans wordt door deze brieven duidelijk, om welke reden bij den vrede.van NikolsburgbepaaldiSjdatjPruisen schadeloosstelling verkrijgen zou en Oostenrijk uit Duitschland als ware het gebannen is. Door deze bepa lingen meende Napoleon Pruisen voor zich in te nemen, om daardoor te zekerder zijne geheime plannen tot an nexatie van België, Luxemburg en den linker Rijnoever tot uitvoering te kunnen brengen. Had de heer von Bismarck toen niet plotseling buiten weten van den Franschen gezant den vrede gesloten, dan was Napoleon bereid geweest, de annexatie van meer landen door Pruisen gemakkelijk te maken en had bij waarschijnlijk daarvoor Saksen tevens opgeofferd. Verschillende Belgi sche en Pruisische dagbladen behandelen deze nieuwe ontdekking op het gebied der Napoleontische politiek, en de Kölnisehe Zeitung besluit hare beoordeeling met de verklaring dat het Fransche volk niet dankbaar ge noeg wezen kan van eene dergelijke regeering verlost te zijn. Zooals wij gisteren reeds onder onze telegrammen mededeelden, beeft de heer von Bismarck wegens krijgs toerustingen in het zuiden en de oproeping van nieuwe dienstplichtigen slechts toegestemd in eene verlenging van den wapenstilstand voor den tijd van vijf dagen. Wij betwijfelen echter of de vrees van den rijkskanselier voor die nieuwe Fransche legers wel zeer groot is en of men daarin een slecht voorteeken voor den vrede zien moet; andere maatregelen integendeel doen zien, dat men in Versailles zeer veel hoop op den vrede koestert, ten minste zijn er, volgens een telegram aan de Daily-Telegraph, voorbereidende maatregelen ge troffen tot den terugtocht van een groot aantal troepen door Straatsburg naar Duitschland. Wij gelooven eerder dat een andere grond voor den maatregel van den heer von Bismarck gezocht moet worden, en wel om hierdoor den leden der constituante de noodzakelijk heid duidelijk te maken, dat in het belang van beide partijen, en niet het minst in dat der Duitsche troepen te velde, het thans geen tijd is voor lange en koogdra-

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1