öuitcnlmtïT. De gemeenteraad van Tilburg heeft besloten tot het "bouwen ran een nieuwe gasfabriek, welke voor rekening der gemeente zal geëxploiteerd worden. De directeur van bet postkantoor te 's-Gravenhage, herinnerende aan de bepaling, reeds bij de invoering der postzegels gemaakt, dat namelijk de brievenbestellers verplicht zijn het publiek behulpzaam te wezen in het bekomen van postzegels, brengt ter kennis van het algemeen, dat voormelde beambten bij het doen van hunne bestelling voorzien zullen zijn van een voorraad frankeerzegels van vijf cent en van briefkaarten; terwijl voorts hun kan worden opgedragen ook andere soorten van frankeerzegels van het postkantoor mede te nemen, om die bij een volgende bestelling te bezorgen. Ter voorkoming van misverstand is het aan te bevelen, dat dergelijke opgave schriftelijk aan de brievenbestellers worden gegeven, terwijl men er op indachtig diene te zijn, dat deze de verlangde frankeerzegels niet anders ten kantore kunnen bekomen, dan tegen gereede be taling. Een geneesheer, tevens geestelijke, schreef aan zijn familie, toen hij voor zijn verdiensten bij de verple ging der gekwetsten in den oorlog in het lazareth een eerekruis ontving, het volgende: „Er heeft zich in mijn lazareth een geval van decoratie voorgedaanik werd er door aangetast. Een Engelsche dame uit Lausanne schrijft het vol gende: Nooit dacht ik zooveel ellende te aanschouwen, als ik hier in twee dagen heb gezien. Stel u twee dui zend menschen voor, die bijna van honger stervenIn de stad is tenauwernood plaats voor hen te vindende kerken zijn vol, de kasteelen niet minder. Wat men wel eens over den terugtocht uit Rusland heeft gelezen, vindt in den toestand alhier een getrouwe voorstelling. De ongelukkigen, die gedeeltelijk over dag, gedeelte lijk des nachts aankwamen, waren uitgeput van de moeilijkheden waarmede zij op hun marsch hadden te kampen gehad. Geen hunner had schoenen aan; van sommigen waren de voeten bevroren. 11^ heb de gewon den en zieken in het hospitaal en in de kerken Saint- Framjois en Saint Laurent bezocht, doch werd zelf ziek door het aanschouwen van zooveel lijden. Het is geen wonder dat Bourbaki werd overwonnen. Het grootste gedeelte van zijne soldaten bestond uit kinderen van 16 en 17 jaren en in welken staat verkeerden zij! Hunne kleeding is zoo onvoldoende dat zij zich niet op straat durven vertoonen. Tenauwernood kan men voldoende levensmiddelen voor al die ongelukkigen vindeD. Zwitserland kan niet in zijn eigene behoeften voorzien. Frankrijken Duitsch- land komen het altijd te te hulp. Geen wonder dus dat men thans tot uiterste maatregelen zijn toevlucht moet nemen; 80,000 monden in een klein en arm land meer maakt een groot verschil. Gedurende vijf dagen was er geen mogelijkheid om de geïnterneerden van brood te voorzien. Zij zijn zeer treurig en velen zijn zelfs wan hopend. De Zwitsers zijn zeer goede menschen; zelfs de armsten doen wat mogelijk is; zij kunnen wel geen geld geven, maar schenken koffie en tabak. De staat kan de geïnterneerden wel een verblijf verschaffen maar niet in hun onderhoud voorzien. De heer Adama van Scheltema vestigt in het Han delsblad de aandacht op de volgende mededeeling van den veldprediker in het kamp te Aldershot, den heer Richard Hardy „De dronkenschap in het Engelsche leger heeft in den laatsten tijd een machtigen teugel en een geregelde levenswijze en krachtige aanmoediging ontvangen. Het kwaad was zoo aanhoudend en ernstig geworden, dat provoost en kerker niet alleen niet meer gevreesd wer den, maar bij hen, die zich te buiten gingen, reeds vooruit mede in hunne berekening werden opgenomen. In Mei 1869 werd voor opsluiting een stelsel van boeten in de plaats gesteld. Drie en zes gulden boeten zijn voor de overtreders een grooter afschrik dan enkel twee of drie dagen kerker. Gedurende elf maanden beliep het bedrag der boeten de som van f 123,156; hiertoe was betaald door de cavalerie 3804; door de artillerie 11.124, door de garde f 2904; door de genie f 3432; door de linietroepen f 101,892. „Velen roemen de wijsheid van den nieuw gevolg- den, weg en hoe groot op zichzelf de som der betaalde boeten zij, toch erkent men het allergunstigst gevolg van den genomen maatregel. Er was een militaire com missie benoemd, om het van dit geld te maken ge bruik te bepalen en te regelen. „Vele voorstellen werden ter tafel gebracht, maar de commissie nam het besluit, om de niet-drinkenden ten koste van de dronkaards te beloonen, teneinde hun aldus een vergoeding te geven voor meerderen dienst en hen aan te moedigen in hun goed gedrag. Aan het einde van elk dienstjaar ontvangen zij, die ontslagen worden, en wel naar hunne conduitelijstde hun toe komende belooning. „Met de som, die na de eerste elf maanden te verdee- len viel, is een uitdeeling voorgesteld, welke van zes tot zestig gulden opklimt; en wel zóo, dat de belooning van zes en twaalf gulden meer als regel, de hoogere meer als uitstekende uitzondering verkregen worden." De heer Scheltema meent, dat dergelijke maatregel ook b. v. bij ons leger in de koloniën goed zou kunnen werken. De Engelsche bladen vermelden, dat dr. John Muir 10 p. st. ter beschikking van den senaat der Schotscl" e universiteit van St.-Andrew gesteld heeft, om aan den student in de theologie te worden vereerd, die in Novem ber 1871 het beste examen in de Nederlandsehe taal zal hebben afgelegd. De Shipping and Mercantile Gazette maakt gewag van het vergaan van het Fransche transportschip LeCorf op de rotsen van Kaap La Hogue. Het schip is geheel uit elkander geslagen. Duizend en acht soldaten, die zich aan boord bevonden, kwamen in de golven om en slechts tien manschappen der bemanning (150 koppen) werden gered. Yerkoopingen en aanbestedingen. Gisteren zijn te Cadzand ten verkoop aangeboden de volgende perceelen wei- en bouwland, gelegen in de Oudeland-, Tienhonderd- en Vierhonderdpolders: 1 hekt. 99 aren 70 cent. weiland, verkocht voor /"5150 3 hektaren 72 aren bouwland, 6700 1 hekt. 66 aren 40 cent. weiland, 3725 2 hekt. 27 aren 70 cent. 4400 2 hekt. 38 aren 70 cent. 3800 68 aren 60 centiaren 1350 1 hekt. 84 aren 70 cent. 2650 2 hekt. 5 aren 80 oent. 2700 3 hekt. 9 aren 50 cent. 5050 1 hektare 94 aren 3240 1 hekt. 82 aren 50 cent. 2210 2 hekt. 3 aren 70 cent. 4845 2 hekt. 44 aren 50 cent. bouwland 3800 4 hekt. 93 aren 50 cent. 6870 3 hekt. 95 aren 90 cent. n v «7200 1 hekt. 73 aren 70 cent. 2420 een hofstedeke met 4 hekt. 34 aren 80 centiaren erf, tuinen weiland 7805 1 hektare 57 aren bouwland 1725 1 hekt. 40 aren 40 cent. 1750 Thermometerstand. löFeb.'sav. 11 u. 39 gr. 16 'smorg.7u.38gr.'smidd. 1 u. 46 gr.'s av. 6 u. 44 gr. Algemeen overzicht. Aan het, naar onze meening geheel ongeloofwaardig, gerucht, dat de Duitsche troepen op aanstaanden Zondag hun intocht te Parijs zullen doen, met de bij dergelijke gelegenheden gebruikelijke plechtigheden, wordt door de Parijsche dagbladen geloof gehecht. Ook uit Versailles spreekt men dit gerucht niet tegen, bij de vermelding dat de organen der Fransche hoofdstad in zeer opgewonden stemming zijn over dien aanstaanden intocht der Duitsche troepen en bloedige conflicten ver wachten. Enkele dagbladen raden daarom de Parijsche bevolking aan om op dien dag tehuis te blijven. Intusschen beweerde the Times dezer dagen, op grond van mededeelingen uit Berlijn, dat de intocht der Duitsche troepen in Parijs niet zou plaats hebben als de vredesvoorwaarden van Duitschlanddoor de constituante werden aangenomen. De eindbeslissing omtrent die vredesvoorwaarden kan echter zeker vóór aanstaanden Zondag niet verwacht worden. Volgens een gisteren reeds door ons vermeld telegram uit Londen zou de heer von Bismarck zijne toestemming tot verlenging van den wapenstilstand afhankelijk stel len van de aanneming van eenige militaire voorwaarden door Frankrijk. "Wellicht behoort de intocht der Duit sche troepen in Parijs tot deze voorwaarden, daar keizer Wilhelm, volgens the Daily News, met dit plan zeer is ingenomen. De constituante te Bordeaux houdt zich ijverig bezig met het onderzoek der geloofsbrieven harer leden. Te dien opzichte zal de vergadering een besluit hebben te nemen omtrent de twee verkiezingen, welke in strijd zijn met het decreet, bepalende de onverkiesbaarheid der leden van familiën welke ooit over Frankrijk geregeerd hebben. Het zijn de verkiezingen van den prins van Joinville en van prins Jerome Napoléon Bonaparte, op Corsica. Behalve de. heer Thiers wordt ook de heer Grevy die tot de republikeinsche partij behoort als aanstaand voorzitter der constituante genoemd, en wel in verband met een veelbesproken plan om alleen den president der vergadering bij meerderhei1 van stemmen te verkie zen, die voorts zelf zich een ministerie zou samenstellen. In dat geval verwacht men dat de heer Thiers tot presi dent van den ministerraad zal worden benoemd. Men weet dat de constituante te Bordeaux hare ver gaderingen houdt in het Grand-Theatre. Onder de aan deze schouwburgzaal voor dergelijke vergaderingen verbonden eigenaardige bezwaren behoort in de eerste plaats dat men den geheelen dag de gaskronen moet branden om te kunnen zien, terwijl voorts de sprekers moeilijk overal te verstaan zullen zijn, tengevolge van de inrichting der zitplaatsen. De voor het publiek beschik bare plaatsen bedragen slechts een zeshonderdtal. Uit Genua wordt gemeld dat alle vrees voor eene herhaling van rustverstoringen te Nizza nog niet is geweken. De Italiaansche regeering heeft met het oog hierop eenige troepen naar de grenzen gezonden. Zij zijn gestationeerd te San Remo en te Ventimiglia. Het Engelsch ministerie heeft als naar gewoonte hjet „blauwe boek" bij het parlement overgelegd. In deze verzameling van diplomatieke stukken worden de ver schillende pogingen der Engelsche diplomatie in het belang des vredes vermeld. Deze pogingen gingen echter nooit zóóver om een voorstel te doen. Dit werd steeds door Engeland geweigerd, hoe ook het gouvernement te Tours daarop aandrong. Zelfs de Oostenrijksche kanse lier von Beust meende zich bij den Engelschen ambas sadeur te Weenen te moeten beklagen over de „al te passieve staatkunde" van het Engelsch ministerie. Later heeft de heer von Beust zich weder meer aan de zijde van den heer von Bismarck, geschaard, zoodat de open baarmaking van zijne klacht, dat de Engelsche regeering niet eene meer actieve houding aannam, hem thans mis schien minder aangenaam zal wezen. Vorst Karei van Hohenzollern in Romanië schijnt van den heer von Bismarck aanschrijving te hebben ont vangen om zijne abdicatie uit te stellen. Hij blijft althans nu weder aan het hoofd van zijn gouvernement, indien men althans de laatste mededeelingen uit Buchareit gelooven mag, welke tevens verzekeren dat de agitatie onder de bevolking vermindert. Laatste berichten. Edüre. De Duitsche troepen gaan, ondanks den wapenstilstand, voort met het heffen van oorlogsschattingen en voeren bij weigering de autoriteiten als gijzelaars weg. Madrid. Het gerucht, dat de echtgenoot der ex-koningin Isa bella zich bereid zou hebben verklaard om den eed van getrouwheid af te leggen aan koning Amedaeus, wordt bevestigd. Londen. Het manifest van Lodewijk Napoleon Bonaparte heeft vrij algemeen hier een ongunstigen indruk ge maakt. Bordeaux. De constituante heeft het onderzoek der geloofs brieven harer leden ten einde gebracht en zal zich nu in de eerste plaats bezig houden met het constitueeren van een gouvernement. Marseille. Garibaldi is hier aangekomen om zich in te schepen en naar Caprera terug te keeren. Versailles. Wegens Frankrijk's krijgstoerustingen in het zuiden en de oproeping van nieuwe dienstplichtigen heeft de heer von Bismarck slechts toegestemd in eene verlen ging van den Wapenstilstand voor den tijd van vijf dagen. Brussel De hertog van Aumalo en de prins van Joinville zijn eergisteren avond van Twickenham naar Bordeaux vertrokken over St. Malo. Parijs. Het definitief resultaat der verkiezingen alhier is dat de keeren Jules Favre met 81,126 stemmen, Thiers met 102,945 stemmen en Leon Say met 75,939 stemmen zijn gekozen. Deaanvoer van levensbehoeften vermeerdert weder. Wat de sterfte onder de bevolking betreft, deze is steeds, vooral onder de kinderen, zeer groot. "Van de zuigelingen sterven er ongeveer negen van de tieD.

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 2