MIDDELBURGSCHE COURANT. r 4i. Vrijda 1871, 17 Februari, Middelburg 16 Februari. Bij de eergisteren in bet kiesdistrict Tholen gehouden verkiezing van een lid voor de provinciale staten van Zeeland, in de plaats van wijlen den beer de Visser, zijn 301 biljetten ingeleverd. Bij de heden plaats gehad hebbende opening is geble ken dat zijn uitgebracht op deheeren C. J. de Vulder van Noorden, burgemeester van Tholen en Oud-Vosse- meer, 111 stemmen; J. Sipkes, notaris te St.-Maartens- dijk, 73 stemmenA. J. Bieren», burgemeester van St.-Annaland, 55 stemmen; J. Luijk, burgemeester van St.-Maartensdijk en secretaris van Scherpenisse, 34 stem men, eu F.W. S. von Staedel, burgemeester van St.-Phi- lipsland 19 stemmen. Er moet alzoo eene herstemming plaats hebben tus- schen de beide eerstgenoemde heeren. Den 23cn Maart zal te 's-Gravenhage ten behoeve der staatsspoorwegen worden aanbesteed het maken der ge^ bouwen en verdere werken voor het station te Middelburg, en van een gedeelte der haven van Arnemuiden tot Mid delburg. Gisteren heeft zich hier geconstitueerd eene afdeeling van de Maatschappij tot nut van den Javaan, waartoe een dertigtal personen zich hebben vereenigd. Tot leden van het bestuur zijn benoemd de heeren m". G. A. Fok ker, W. A. van Hoek en E. J. Kiehl, waarvan de eerst genoemde door de vergadering tot voorzitter is aange wezen. Een huishoudelijk reglement voor deze afdeeling is bereids door de leden vastgesteld. Men verneemt dat de tweede kamer der staten- generaal is opgeroepen tegen 1 Maart. Jl. Maandag is uit Parijs te 's Gravenhage aange komen mr. J. P. P. baron van Zuylen van Nyevelt, Zr. M». buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister bij het hof der Tuileriën, die ook den tijd van het beleg opzijn post in Frankrijk's hoofdstad heeft doorgebracht. Benoemingen en besluiten. rijks munt. Benoemd tot tweeden aide essayeur bij 's rijks munt, buiten bezwaar van 's rijks schatkist, W. Hora Siccama. leger. Benoemd bij het personeel van den geneeskun digen dienst der landmacht tot officier van gezondheid 2« klasse (Daar ouderdom van rang) de officier van gezondheid 3e klasse A. J. Boekelman, van genoemd personeel. Kerknieuws. Bedankt voor het beroep tot predikant bij de Neder- duitsche hervormde gemeente te Nieuw- en St. Joosland door den heer Smits, te Hellevoetsluis. Op het drietal ter beroeping vaneen predikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Utrecht zijn geplaatst de heeren V. J. Koningsberger, te Yelp; G. A. Fijnvandraat, te Zwartsluis, en d»". D. Chantepie de la Saussaye, te Rotterdam. De heer J. Prins, de oudste predikant bij de Neder duitsche hervormde gemeeDte te Amsterdam, heeft gisteren zijn 90« jaardag gevierd. Niettegenstaande dien hoogen ouderdom vervult hij nog steeds zijn ambt. Rivierbericliten. De Staats-courant bevat onder anderen de volgende berichten: Keulen, 14 Februari. Waterstand 16 roet boven nul. Geen drijf ijs. Emmerik, 14 Februari. Waterstand 16 voet 1 centi meter. Gevallen 7 duim. Eenig drijfijs. IJs in de Lippe VlBt. Tiel, 14 Februari. Waterstand 1.95 meter onder nood- peil. Val 0.29 meter. Weinig drijfijs. Bommel, 14 Februari. Waterstand 1.27 meter onder noodpeil. Val 0.03 meterin de laatste 13 uren, val 0.06 meter. IJs vast. Driel, voormiddag 2 uren. De dijk waakt 0.54 meter. Te Driel en Rossem noodkeeringen uitgebreid en versterkt. Gorinchem, 14 Februari. Waterstand 1.26 meter onder noodpeil. Was 0.07 meter. Dordrecht, 14 Februari, voormiddag 8 uren. Water stand 2.28 metefr 4^ AP: Was 0.09 meter. Dordsche waterwegen en ijstoestand onveranderd. De Belgische spoorboot heeft getracht tot hier te komen, doch is terug gekeerd. Voormiddag 10 uren 20 minuten, ijs in de Nieuwe Merwede weder ruim 200 meter van beneden opgebroken, dus thans blank water tot peilraai 54. Pannerden, 14 Februari, voormiddag 6 uren. Water stand 2.77 meter onder noodpeil. Val 0.16 meter. Blank water, v -- Arnhem, 14\ Jf^ebmari. Waterstand 1.75 meter onder noodpeil. Was 0.19 meter. IJs vast. Gisteren en afgeloo- pen Dacht ijsbewegingen. Culemborg, 14 Februari. Waterstand 2.48 meter onder noodpeil. Was 0.37 meter. IJs onveranderd vast. Vianen, 14 Februari. Waterstand 2.62 meter onder noodpeil. Was 0.35 meter. IJs vast, overtocht met pijper, moeilijker door in het slop gedreven drijfijs. Zutfen, 14 Februari. Waterstand 2.15 meter onder noodpeil. Was 0.22 meter. IJs vast, met open vakken. Deventer, 14 Februari. Waterstand 2.90 meter onder noodpeil. Was 0.19 meter. IJs vast; brug afgenomen, passage met pont. Oijen, 14 Februari. Waterstand 8.75 meter -f. AP. of 0.55 meter meter onder noodpeil. Val 0.22 meter. Van Grave tot Lith van 0.20 meter tol 0.15 meter val. Alem, 14 Februari. Gevallen 0.07 meter, in de laatste 4 uren val 0.04 meter. Wateroverstorting aldaar merke lijk verminderd; boven de gemeente alles in orde. Lith weinig overloop, overal blank water. Hedel. Gevallen 0.18 meter, overtocht met roeibooten. 'sBosch, 14Februari. Waterstand 2.06 meter boven nul. Was 0.10 meter. De dijk onder Einpel loopt nog sterk over; de stad grootendeels onder water. Rechtzaken. LI. Dinsdag werd opnieuw voor den hoogen raad de vraag behandeld, of de gemeentebesturen bevoegd zijn om het verblijf in herbergen na een aangewezen uur te verbieden. Gold het in de vorige zaak den herbergier, thans waren de bezoekers bij de zaak betrokken. Ook voor deze, drie notabele inwoners der gemeente Hontenisse, trad de advocaat mi*. D. van Eek op. Met aanwijzing der gronden die hem tot de conclusie leid den, dat de grondwet en de wet op de vereeniging en vergadering de persoonlijke vrijheid van de burgers om bijeen te komen zooals hier het geval was geweest, hadden gewaarborgd, trad hij tevens in een uitvoerige weder legging van de tegenbedenkingen, door het openbaar ministerie in de vroegere zaak aangevoerd. Die tegen spraak had zijne gedachte nog op een andere grief ge vestigd. Immers werd door het verbod in de verordening ook het ei geDdoms recht gekrenkt. Art. 625*van het burgerlijk wetboek geeft toch den eigenaar het volle recht om zoodanig gebruik van zijn eigendom te maken als hij goedvindt, mits hij de rechten van anderen niet krenke, en zijn recht niet beperkt worde door de wet of door zoodanige verordeningen, welke laatsten de be voegdheid aan de grondwet ontleent. Niets daarvan, zeide pleiter, deed zich hier voor. Integendeel had juist de grondwet het maken van dergelyke verordeningen verboden. Pleiter meende derhalve dat door het bedoeld verbod het recht van den eigenaar der herberg (en derhalve de wet) was geschonden, omdat die, hetzij hij zelf handelde of dit door anderen wenschte te doen, het recht had om ten allen tijde personen in zijn huis te ontvangen. Nog twee middeleD van cassatie werden door hem bijgebracht, wier vermelding echter voor het publiek van geen belang is. De advocaat-generaal mr. Römer zal later zijn conclu sie nemen. Gemengde berichten. Gisteren vervoegde zich een als een heer gekleed per soon, zich voordoende als lid der familie Pennock alhier, bij den heer B. Meijer, goud- en zilver-kashouder in den Langendelft, teneinde gouden kettingen te bezichtigen. Twee der hem vertoonde vielen nog al in zijn smaak, maar de keus was hem moeilijk, zoodat hij vergunning vraagde en verkreeg om ze aan zijne familie te laten zien: hij zou spoedig antwoord zenden. Gelijk bezoek viel den heer J. C. Worrell, horlogemaker in dezelfde straat, van denzelfden persoon ten deel. Daar gold de vraag cilinderhologes. Van de hem aangebodene trokken twee zijn bijzondere aandacht, doch ook nu had een dadelijke keus hare bezwarenhij wilde zich daaromtrent wel eens door zijne familie laten voorlichten. De heer Worrell meende dat de keuze uit twee stuks te beperkt was en bood den bezoeker drie stuks aan. Laatstgenoemde vertrok. De tijd waarop hij beloofd had antwoord te zullen zenden verstreek. Tevergeefs werd gewacht. Een onderzoek bij den heer Pennock naar het bij hem logeeren- de familielid leidde tot teleurstelling: vandaar eene klacht van de heeren Meyer en Worrell bij de politie. Dientengevolge had door laatstgenoemde eene opspo ring plaats, welke met het resultaat werd bekroond, dat reeds heden morgen bedoelde persoon in de Kortendelft alhier werd aangehouden. Voor den com missaris van politie gebracht, had hij de genoemde voorwerpen nog allen bij zich, benevens eene vrij belangrijke som gelds en ook eenïge schermen van petten. Hij had, zeide hij, nog geen gelegenheid gehad om de beide leveranciers met den uitslag zijner keuze bekend te maken. Proces-verbaal werd opgemaakt, doch geen termen werden gevonden tot inhechtenis- stelling van den verdachte. Uit den Haag wordt als gerucht gemeld dat hij het spoorwegongeluk tusschen Marseille en Toulon voorge vallen, de oud-minister van koloniën, de heer de Waal, zwaar gewond zou zijn. Bij de familie is hiervan nog wel geen tijding ontvangen, doch tengevolge van andere berichten zijn reeds de beide zwagers van den heer de Waal naar de plaats des ongeluks afgereisd. Uit Amsterdam wordt aan het Utrechtsch dagblad geschreven dat de heer de Vries het plan ontworpen heeft om de oostelijke helft van hetPaleis voor volksvlijt voor schouwburgzaal in te richten, terwijl de westelijke helft voor concerten enz. bestemd blijft. .De noodige balkons, loges enz. zouden daarvoor in het gebouw wor den aangebracht. Plan en teekeningen, opgemaakt door den architect, den heer Oudshoorn, zijn, naar men zegt, reeds gereed. Eerlang zou vooreen en ander eene leeniDg tot een bedrag van f 100,000 worden opengesteld. Men meldt, dat bij den waterstaat plannen in over weging zijn om de haven van den Helder uit te diepen, een verbetering die wegens het toenemend verkeer zeer noodig wordt geacht. Even vóór de Bilt is Dinsdag morgen een man moedwillig op de spoorwegrails gaan liggen, kort vóór de aankomst van den eersten trein naar Kampen. De trein ging over zijn beeD, hetwelk geheel verbrijzeld werd. Iïij is kort daarna overleden. Van goed onderrichte zijde verneemt het Utrechtsch dagblad dat de hoofdbureaux dpr maat schappij tot exploitatie van staatsspoorwegen werkelijk op den 1« Meia. naar Utrecht worden verplaatst, en dat het gebouw, waarin de administratie wordt gevestigd, hoogstwaarschijnlijk tegen dat tijdstip voor den dienst gereed zal zijn. Tengevolge van die overplaatsing, zegt men, zullen eenige ambtenaren, die hunne familie betrekkingen te 's-Gravenhage hebben, niet medekomen, en zal daardoor voor vele jongelieden de kans open zijn, om naar eene plaats onder het personeel der maat schappij te kunnen mededingen.

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1