vertegenwoordigers naar Bordeaux, alwaar de consti tuante eergisteren reeds, doch zeer onvoltallig, een eerste bijeenkomst heeft gehad. In deze eerste bijeenkomst der constituante waren ongeveer drie honderd afgevaardigden tegenwoordig. De meerderheid besloot om onmiddellijk tot samenstel ling van het bureau over te gaan, zoodra éen meer dan de helft van het getal der leden zou aanwezig zijn. De heer Thiers is in achttien verschillende kiesdis tricten tot lid der constituante gekozen; de generaal Trochu in zeven kiesdistricten. De heer Gambetta in vijf, de heer Dufaure in vier; de heer Favre in drie. Er zullen in het geheel een veertigtal nieuwe verkiezingen moeten plaats hebben. Het gouvernement te Parijs houdt zich bezig met de samenstelling van een uitvoerig stuk, waarin zijne re- geeringsdaden nitvoerig worden ontwikkeld en verdedigd. Dit stuk zal aan de constituante worden overgelegd. Tot het geven van inlichtingen omtrent de krijgsopera- tiënvan het vroeger noorderleger, alsmede van het vroe ger Loire leger zijn de generaals Faidherbe en Chanzy Daar Parijs ontboden geworden, doch thans reeds weder naar hunne hoofdkwartieren teruggekeerd. Uit Rijssel wij herhalen: uit Rijssel wordt ons heden een zonderling bericht aangebracht en wel dat op bevel der Pruisische autoriteiten alle spoorwegverkeer met Parijs weder zou verboden zijn geworden. De oor zaak daarvan was bij de afzending van dit bericht nog onbekend, doch volgens in omloop zijnde geruchten was het bevel een gevolg van een uitgebroken opstand onder de Fransche bevolking in de door Duitschland bezette provinciën. Wij behoeven niet te zeggen dat beide be richten bevestiging vereischen. Uit- het Duitsch-hoofdkwartier te Versailles is ander maal aan het gouvernement te Parijs voorgesteld om den wapenstilstand ook tot het zuidoostelijk deel van Frankrijk uit te strekken, onder voorwaarde dat de nog altijd zoo hardnekkig verdedigde vesting Belfort aan de Duitsche troepen zou worden overgegeven. Het gou vernement te Parijs heeft echter ook ditmaal weder het voorstel afgewezen. The Daily News bevat een allerwonderlijkste mede- deeling nit Florence. Volgens dit bericht zou zich een clericaal comité hebben gevormd in België om een militaire expeditie te organiseeren tegen Italië ter bevrijding van Rome. Dit comité zou reeds vertakkingen hebben in Oostenrijk en Spanje. Dat dergelijke expeditie eenige kans van slagen zou hebben valt zeer te betwij felen. De regeeringen van België, Oostenrijk en Spanje zouden natuurlijk verplicht zijn om, zoodra de vorming van dergelijk expeditie-korps een eenigszins ernstig karakter aannam, handelend op te treden. Toch moet men het denkbeeld van zulk een individueele optre ding, buiten alle inmenging eener regeering, en dat wel in Europa, als een belangrijk teeken des tijds waar- deeren. Laatste berichten. Versailles. Door het Fransch gouvernement der nationale verde diging is het voorstel gedaan om den wapenstilstand te verlengen. Bordeaux. In de zitting der constituante heeft Garibaldi ver klaard zijn mandaat als afgevaardigde neder te leggen De heer Jules Favre heeft mede het mandaat van het gouvernement der nationale verdediging overgedragen op de vergadering, met mededeeling dat hij en zijne ambtgenooten hunne functiën zullen blijven vervullen totdat een nieuw gouvernement zal zijn verkozen. De proviandeering van Parijs. Van den 5e° Februari wordt uit Parijs geschreven: „De eerste bezending levensmiddelen die hier is aan gekomen was door de inwoners van Londen aan die van Parijs gezonden en werd begeleid door de heeren Stuart Wortley en Georg Moore, die zelf de grootste zorg heb ben gedragen voor de goede behandeling van de aan hen toevertrouwde kostbare goederen, zoowel als voor de verdeeling daarvan onder de Parijsche bevolking. „Dit geschenk der Londensche burgerij is in twintig deelen verdeeld, naar het aantal arrondissementen van Parijs. De Londensche afgevaardigden hebben er op aangedroDgeD, dat niet alleen de erkende armen, maar dat ook zij die niet bij de commissiën tot onderstand zijn ingeschreven en die zonder klachten te uiten in de laatste vijf maanden zooveel hebben geleden, daarvan zouden genieteD. „De ons toegezondene levensmiddelen bestonden voornamelijk uit verduurzaamde melk, kaas, spek, Lic- biga extract, beschuit, enz. Weldra worden nog twee of drie gelijke bezendingen verwacht. De inschrijvingen te Londen hebben reeds een aanzienlijke som opge bracht en zij nemen nog dagelijks toe. Heden avond kwam aan het station van den noorderspoorweg een trein aan met meel en ham. „De heer Rampont heeft op zijn laatsten tocht naar Versailles met groote moeite toestemming gekregen tot de verzending van dagbladen, onder voorwaarde dat van ieder blad hetwelk verzonden wordt drie gratis exemplaren door den uitgever aan het Duitsche post kantoor te Versailles zullen worden gezonden." Lc Gaulois van den 9fn vermeldt het volgende: „Eindelijk krijgen wij levensmiddelen. De hoeveel heid meel die, nadat de requisities oen einde hebben genomen, te Parijs is aangekomen is inderdaad ongeloofe- lijk. Ontzaglijke hoeveelheden van allerlei voorraad ver sperren letterlijk den toegang tot de poorten der stad en wachten op het gunstige oogenblik om naar binnen te worden gebracht; op alle stations heerscht de grootste bedrijvigheid; de handelaars in meel hebben hunne za ken hervat, en men kan op dit oogenblik wel zeggen, dat de stad niet alleen voor zeven of acht dagen, maar zelfs voor twee of drie maanden van meel is voorzien. „Dit is het gevolg van de onbegrijpelijke werkzaam heid der-verschillende administratie's, en bij zulke gevol gen kunnen wij niet anders dan de verschillende beslis singen toejuichen, die ons de vrijheid hebben hergeven om' handel' te drijven, die de nijverheidweder doen herleven, en vooral als men in het-oog houdt, dat dit alles een gevolg is van het sluiten van den wapenstilstand. „In de verschillende winkels is thans overvloed van levensbehoeften. Gisteren kwam de eerste partij versch vleesch aan de markt en de drie of vier slachters die het te koop aanboden hadden geen gebrek aan koopers,niet tegenstaande de onmiddellijke nabijheid der slachterijen van de gemeenten. Hoewel de prijzen aanzienlijk waren gedaald waren zij toch nog zeer hoog. „Door de zeeplaatsen wordt levendig gebruik gemaakt van den handel in visch. Gisteren zijn tien groote wa gens met niet minder dan 47000 kilogrammen visch aan gekomen. Een groote menigte verdrong zich in de na bijheid van de vischmarkt. Gelukkig konden thans alle liefhebbers tevreden worden gesteld, terwijl zoowel restaurateurs als vischkoopers belangrijken voorraad konden opdoen. Hoe aanzienlijk de toevoer ook geweest is, toch zullende afzenders goede zaken hebben gemaakt, want de prijzen die aanhankelijk zeer hoog waren daalden slechts een weinig toen de begeerigste koopers waren voorzien. De daling der prijzen is het sterkst voor vruchten en groenten, wat zich laat verklaren door de gelegenheid die aan de kooplieden daarin is gegeven om zich in den omtrek van Parijs den noodigen voorraad aan te schaffen. „Aardappelen kosten nu 4 of 5 franken de tien liters, wortelen 35 of 40 centimes het halve kilo. Een forel van 1$ kilo brengt 14 franken op; een tarbot van een kilo 7 franken en 12 schelvisschcn 11 franken; twee schollen betaalt men met4 of 5 franken en pekelharing met 40 cen times het stuk. Voor 16 franken koopt men een goeden haas en een vet kuiken voor 12 franken. „Volgens i'Officiel hebben de maatregelen van het gouvernement te Parijs en van de delegatie te Bordeaux tengevolge gehad, dat de regeering zooveel voorstellen tot proviandeering van Parijs heeft ontvangen, dat zij onmogelijk aan allen gevolg kan geven. De bakkers zijn reeds zóo ruim van goéd meel voorzien, dat zij in staat zijn om voldoend wittebrood te leveren. „Iedere geringe gebeurtenis is thans voor den Parijzenaar, die gedurende vijf maanden geen nieuwtjes heeft gehoord, van het grootste belang en trekt zijne aandacht, zoodat men ze iederen dag tegen een uur in de Rue Lyon kan zien om een nieuwe bezending vette varkens uit Engeland te zien voorbijgaan. „Het verzenden van onze wapenen naar de „Pruisen" gaat geregeld voort. Gisteren was een aanzienlijke menigte aan het station van Sceaux om zwijgend een der transporten te zien vertrekken. Verscheidene com- pagniën mobielen kwamen hunne geweren in de wagens nederleggen die daarop naar Bourgla Reine vertrokken. Vervolgens kwam eene afdeeling mariniers. Deze oude strijders liepen met gebogen hoofden; toen zij hunne chassepots afgaven stonden hen de tranen in de oogen. De menigte opendezich om hen met eerbied door te laten, toen zij ontwapend terugkeerden. Parijs zal deze edele verdedigers nooit vergeten, en wij hopen dat deze waar dige vertegenwoordigers der Fransche marine ook nim mer de stad zullen vergeten die zij zoo moedig hebben verdedigd en in wier geschiedenis hunne daden een schoone bladzijde zullen vullen." Uit Pransch Lotharingen. Een Duitscher schijft van den 9« uit Lotharingen: „Evenals de nevel die heden over het landschap hangt ons verhindert om een ruimen blik rondom ons tewerpeD, zoo is ook de toekomst nog voor ons verborgen. Sedert den val der hoofdstad heeft een belangrijke verandering in de stemming der gemoederen plaats gehad, en zelfs het hardnekkigste gedeelte der bevolking zijn de schel len voor .de oogen weggevallen. Indien men van den toestand in het westelijk gedeelte van Lotharingen tot dien in andere gedeelten kan besluiten dan zoude tegen woordige verkiezing eene afspiegeling zijn van den alge- meenen wensch naar vrede. „Stellig is die wensch algemeen in de noordelijk van de scheidingslinie gelegene en door onze troepen bezette departementen-, maar ook zullen de zuidelijk van die lijn gelegen landstreken, die bij een hervatten van den strijd het binnenrukken der zegevierende Duitsche troepen oogenblikkelijk kunnen verwachten, door een voorzich tige keuze zich voor het gevaar van vijandelijke bezet ting trachten te beschermen. „In het verre zuiden is de oorlogspartij door het terug treden van Gambetta ontmoedigd en verzwakt, hoezeer ook daar in de laatste weken voor zijne aftreding het vertrouwen in den gewaanden redder van Frankrijk ern stig was geschokt. Franschen, die gedurenden den gan sehen oorlog aan den oever der Rhone hebben gewoond, verklaren, dat ook daar thans de oogen zijn opengegaan voor de onverantwoordelijke wijze waarop de ongeluk zalige advocaat, die staatsman en veldheer wilde zijn, het land ten gronde heeft gericht. „De vraag naar vrede of oorlog houdt hier thans aller aandacht bezig, meer dan de vraag naar den regeerings- vorm. Dat is het gevolg van den val van Parijs, waarvan de invloed door onze strategen en staatslieden zoo juist was berekend. Een merkwaardig bewijs daarvoor heeft een alhier veel gelezen blad gegeven. Nog voor eenigen tijd was het zóo hardnekkig, dat het de korte berichten overdecapitulatieslechts op uitdrukkelijk bevel van den Duitschen prefect mededeelde en later de bijzonderhe den van den wapenstilstand en der bezetting van de Parijsche forten aan zijne lezers onthield om hun daar entegen een betoog over de Zwarte zee-quaestie te leveren. De Duitsche overheden dwongen den uitgever om de officieele berichten uit Versailles op te nemen en zijne redeneeringen maar weg te laten. „Datzelfde blad is echter geheel veranderd en maant nu de kiezers aaD, om te zorgen dat de natie, in den waan van zich te verdedigen, geen zelfmoord moge begaan. „Hoewel do officieele berichten omtrent den uitslag der verkiezingen nog niet allen bekend zijn, kan men toch met voldoende zekerheid over het resultaat oordee- len, daar de uitslag van de nu nog onbekende verkiezin gen geen overwegenden invloed kunnen uitoefenen. De meeste gekozenen zijn democraten van eenigszins gema tigde richting. Sommigen zullen nietongeneigdzijn, om aan de herstelling der monarchie hunne stem te verlee- nen. Er bestaat in deze streken nog veel sympathie voor de familie Orleans. „Aan het hoofd der gekozenen staat de maire van Bar le Due, Henry Bompard, met 18000 stemmen, en op hem volgen Billy, landeigenaar te Spincourt, Benoit, burge meester van Verdun, Grandpierre, lid van den gemeen teraad te Bar le Due, Picard, minister van financiën, en Pein, lid van den gemeenteraad te Verdun. Het zijn wel allen democraten, maar niet allen republikeinen. Zij zijn stellig allen voor den vrede gestemd. „Hunne tegenstanders, die meest tusschep de 84G0 en 4000 stemmen verkregen, ijverden ook voor den vrede doch waren meest allen van clericale richting. Wij Duit- schers konden dus zoowel de zege van de eene als van de andere partij volkomen gerust afwachten. Decandida- ten der roode republiek kwamen bijna niet in aanmer king, en Gambetta wiens candidatuur „uit dankbaarheid" bij groote aanplakbiljetten werd aanbevolen verkreeg enkele stemmen. „Als eene aardigheid vermeld ik bier eene „Proclamatio aan het Fransche volk", die door een doortrekkend Fransch officier aan Pruisische soldaten werd in de hand gestopt en aldus luidt: „Na een tijd van groote ramp spoed die de slechtheid van Napoleon en zijne generaals over ons heeft gebracht, moet Frankrijk zich voor het aangezicht van Europa dat het hulpeloos aan zich zelf heeft overgelaten, herstellen. Thans moeten wij een voorbeeld geven. Laat ons beide groote machten ver eenigen geven wij elkander de hand en laat ons gemeen schappelijk uitroepen: „Leve prins Carl!" Maken wij hem tot keizer van Frankrijk!"

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 2