OURANT. r 39. Woensdag 1871. 15 Februari, Ouitcnlanö. lliddolburg 14 Februari. Binnen kort zal weder een stoombootdienst tusschen Rotterdam, Zierikzee en Goes plaats hebben. De stoom boot Zuid-Beveland, thans geheel tot goederenboot in gericht, ligt reeds te Rotterdam in lading. De afvaart zal tweemaal 's weeks van Rotterdam en tweemaal >s weeks van Goes geschieden. Benoemingen en besluiten. belastikgen. Overgeplaatst W. C. F. J. Eerens als controleur der directe belastingen van Roermond naar Zierikzee. Benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Tholen P. J. Idema Greidanus, thans te Goor. Onderwijs. De koninklijke goedkeuring is verleend aan bet regle ment van de Vereeniging ter bevordering van het volksonderwijs in Nederland, gevestigd te Amsterdam. De vereeniging stelt zich ten doel: a de bescherming en verdediging der beginselen van de wet op het lager onderwijs van 1857; b verbetering van het volksonder wijs en verheffing van de onderwijzers door betere op leiding en voldoende jaarweddenc het vestigen eener volksovertuiging van de onmisbaarheid van opvoeding en ouderwijs en het nadeel van schoolverzuim; d gron dig onderzoek naar en zoo mogelijk opheffing van de bezwaren tegen eene tusschenkomst van de regeering om het onderwijs algemeen en verplichtend te maken. De middelen, waardoor de vereeniging haar doel tracht tejbereiken, bestaan hoofdzakelijk in: a het plaatsen van artikelen onder eene rubriek „volksonderwijs" in dag- of weekbladen, en zoo mogelijk het uitgeven van een eigen orgaan; b het beloynen van schrijvers, die op verdienstelijke wijze het doel der vereeniging bevor deren; e het verspreiden van populaire opstellen over onderwijs en opvoeding onder het volk; d het houden van meetings en volkslezingen. Marine en leger. Naar men met zekerheid verneemt, zullen de forten jn de Utrechtsche linie geheel, zooals thans het geval is, gewapend blijven en zal het nieuwe fort te Vechten, zoodra dat geschieden kan, met getrokken geschut gewapend worden. Gemengde berichten. Te Duinkerken is den 7®° dezer de patronenfabriek in de lucht gesprongen. Ongeveer 60 personen, die er in werkten, voor het meerendeel vrouwen en kinderen, zijn onder de puiuhoopen bedolven. Een merkwaardigen standaard voor den graad van populariteit, waarin Duitscbe politieke mannen zich dezer dagen mogen verheugen, gaf de verkooping eener verzameling antografen to Leipzig. Twee eigenhandige brieven van graaf Bismarck-werden met 34 thaler (f 61) betaald, terwijl een brief van zijn Oostenrijksche collega von Beust tot den matigen prijs van 1 thaler 1 silbergr. (f 1.86) van de hand ging. Een albumblaadje van den kroonprins van Saksen bracht 7 thaler, een kleine brief van den minister van oorlog von Koon 3 tbaler op, ter wijl men den heer von Mühler slechts 11 silbergr. en den Oostenrijkschen gezant von Hübner slechts 1 silbergr. waard rekende. Den 25®° December des vorigen jaars is te Berlijn eene vrouw gestorven, die sedert een aantal jaren bij de prinses Radziwill gediend had en, naar men in aristocra tische kringen aldaar beweert, de gave der voorspelling bezat. Zij zou o. a. in 1866 de voornaamste gebeurtenis sen van den Pruisisch-Oostenrijkschen oorlog voorspeld hebben, met opgaaf der datums, waarop die hebben plaats gevonden; voorts, dat de 25»ie December haar sterfdag zou zijn, enz. Bij het uitbreken van den tcgenwoordigen oor log tusschen Frankrijk en Dnitschland zou zij voorspeld hebben, dat keizer Napoleon den 2®° September in krijgs gevangenschap zou geraken, dat Parijs den 29si®° Januari zou kapituleeren en dat de vrede den 5d®n Maart zal geslo ten worden. „Van deze datums (schrijft een Êerlijaseh blad, de opmerking makende dat dit verhaal vóór Sedan en de capitulatie van Parijs voorzeker treffender zou ge klonken hebben) zijü, naar men weet, reeds twee verstre ken; men twijfelt er hier echter niet aan, of ook de derde voorspelling zal vervuld worden," Het aantal personen te Parijs, die door het bom bardement onmiddellijk gedood zijn, bedraagt 107 31 kinderen, 23 vrouwen en 53 mannen. Bovendien ziju 276 personen gestorven tengevolge der wonden, die zij door het bombardement bekomen hebben. Alzoo be draagt bet geheele cijfer der gedooden 383. Den 10®° dezer heeft zich in het gebied van den Boven-Rijn eene aardbeving doen gevoelen zij sch^nt, evenals die van het vorige jaar, van Groot-Gerau te zijn uitgegaan. Zij werd dien morgen tusschen 5 uren 23 mi nuten en 5 uren 33 minuten gevoeld te Ems, Wiesbaden Frankfort, Mannheim. Uit Wiesbaden schrijft men: Een gerommel, als van snel rijdende wagens, dat lj sekonde duurde, ging aan den schok vooraf; toen volgde een geweldig dreunen, waarbij men duidelijk de geduchte onderaardschekracht, welke het teweegbracht waarnam. De zwaarste meubels dreunden, glazen en vensters ram melden. De beweging bestond uit drie sterke schokken. De onderaardsche druk, die haar veroorzaakte, moet ontzaglijk zijn geweest. Als een bewijs van de kracht van den schok deelt men uit Darmstadt mede, dat daar in een badkuip, waarin 6 centimeters water was overgebleven, de wand bevochtigd werd tot eene hoogte vanJ27 en 28 millimeters daar boven. Te Groot-Gerau vooral was de beweging sterk; van daar verneemt men nu tevens, dat het rommelen na de laatste aardbeving nog altijd voortduurt. In Amerika worden tegenwoordig wedrennen gehouden tusschen spoortrein^ en ijsbooten, gewone booten op twee ijzeren staven bevestigd, die door den wind voortgedreven, over de bevroren rivier zich bewegen. Een ooggetuige geeft het volgende verslag van het geen op de Hudson gebeurd is. „De ijsboot bevatte twee heeren en drie dames. De union-jack wapperde in den mast. Slechts een gedeelte van de zeilen waren geheschentoen de trein nabij was werden alle zeilen bijgezet. De dames wuifden met de zakdoeken, de heeren met de hoeden, en de ijsboot nam haar vaart. De machinist bad terstond de boot ontdekt, enmetdeeene hand bracht hij de locomotief onder vollen stoom, terwijl hij met de. andere het sein gaf met de fluit. De locomotief vloog over den weg, den trein achter zich voortsleepende] in ijlende vaart. De reizigers begrepen terstond wat er gaande was. De portieren werden open geworpen; men wuifde met zakdoeken en hoeden, en met geestdrift werd het beantwoord uit de boot. De locomotief, rood gloeiend gestookt, spande hare uiterste krachten in de rails schenen nit de wielen te schieten; als een pijl uit den boog doorkliefde de trein de baan. De boot schoot voor den wind en was weldra den trein vooruit, totdat zij, in dc sneeuw komende, die wedren moest opgeven. De bekende philanthroop Ned Wright, die zich ten doel stelt om boeven weder op het goede pad te brengen, heeft onlangs een partijtje gegeven aan jongens uit de zeehaven Deptford, die minstens éene veroordeeling had den ondergaan. Er waren 150 zulke gasten aanwezig, die een goed en zindelijk voorkomen hadden en zich zoo ordelijk gedroegen, dat niets in hen den dief deed her kennen. Nadat zij erwtensoep met Australisch ossen- en schapenvleesch hadden gegeten, hield Wright eene toe spraak, waarin hij verhaalde hoe hij zelf in zijne jeugd geboeid door Deptford had geloopen, wachtende op „The bus" riepen terstond een aantal stemmen. (Bus is in de volkstaal de dievenwagen.) Ongeveer de helft gaf te kennen dat zij genegen waren om voortaan een eerlijk leven te leiden, doch het andere gedeelte wenschte bij „het vak" te blijven. Zij gaven bewijzen, dat zij zeer goed op de hoogte waren van dc crimineele annalen, want toen Wright zich den naam van een jeugdig moordenaar, wiens loopbaan hij beschreef, niet kon herinneren, riep terstond een der jongens: „Mickey." Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijks-afkondiging van den 12®° dezer: A. I. van Baarle, jm. 22 j. met P. C. Groene- wegen, jd. 19 j. (Van 4— 11 Februari.) Vlissingen. Bevallen: P. Geldhof, geb. Adriaanse, d. f^ETÈbyer, geb. Offenberg, z. T. J. Boehme, geb. Scher- pings, d. M. L. Vermeersck, geb. Ie Brun, d. Overleden A. Laport, z. 16 j. F. D. de Jonge, z. 7 w. E. Ie Roy, d. 11 m. Goes. N. Botbijl, geb. Leenpoel, z. M. Hoffius, geb. de Dreu, z. B. Vermeule, geb. van Blitterswijk, d. A. P. Smolders, geb. van der Does, d. II. van Anrooy, geb. Bruins, d. Overleden: H. C. Pilaar, gehd. met C. J. van der Kruijsse, 75 j. J. van der Klooster, gehd. met J. van den Boogert, 66 j. J. C. Reyerse, d. 7 j. Tliermometerstand. 13 Feb. 'sav. 11 u. 36 gr. 14 'smorg.7u.34gr.'smidd. lu.42gr.'sav. 6u.37gr. Algemeen overzicht. Bij de chaotische verwarring, waarin ons werelddeel zich thans op politiek terrein bevindt, heeft zeer zeker die partij, meer dan ooit, de meeste kans om haren invloed het krachtigst te doen gelden, welke, zonder overigens zoo bijzonder krachtig te zijn, het meest aaneengesloten en gedisciplineerd optreedt. Deze opmerking, welke heden door onzen correspondent uit Brussel ook ten aanzien der clericale partij in Europa wordt gemaakt, schijnt mede, in beperkter kring, toepasselijk geweest te zijn op de verkiezingen voor de constituante te Parijs. Te midden der natuurlijke moedeloosheid der bevolking de daaruit voortvloeiende onverschilligheid of besluite loosheid aan de eene zijde en het verschil van gevoelen aan de andere zijde, trad de partij der alleruiterste linkerzijde van het vroeger Fransch wetgevend lichaam zonder aarzeling op, wist wat zjj wilde en verkreeg wat zij wilde. De einduitslag heeft de verwachting bevestigd, reeds gisteren op grond der stemopneming van den vorigen dag medegedeeld, dat de candidaten dier aller uiterste linkerzijde verkozen zijn. Dientengevolge zal Parijs zich in de constituante hoofdzakelijk enkele namen behooren te worden uitgezonderd vertegen woordigd zien door de representanten van de bevolking in de voorstad Belleville en van hare geestverwanten in de overige gedeelten der Fransche hoofdstad. Dit is onder de bestaande omstandigheden ook vooral daarom te betreuren omdat aan de adviezen van een Henri Rochefort en zijne politieke vrienden, al mochten die ook in eenig gegeven geval uitmuntend wezen, waarschijn lijk geene onpartijdige beoordeeling van de zijde der meerderheid zal ten deel vallen. De partij, welke den oorlog tot het uiterste wil doorzetten, en hare aanhangers telt onder mannen van elke politieke kleur, zou dan ook zeker hare argumenten meer ingang kunnen doen vin den bij de constituante, indien zij die kon doen verdedi gen door andere personen dan deze, wier politieke beginselen in het algemeen nu eenmaal in de oogen der groote meerderheid van de bevolking in de departemen ten niet alleen geen vertrouwen waard zijü, maar zelfs iets verschrikkelijks en afgrijselijks bezitten. Ook zelfs bij de beslissing der vraag welke regee- rings.vorm Frankrijk zich zal schenken, zou het niet onmogelijk wezen dat de positie der gezonde en practi- sche republikeiusche partij welke zich niet verliest in theoretische bespiegelingen en idealen waarvan de verwezenlijking, zoo niet immer althans nu, ten eenen- male onbereikbaar is door de houding dier ultra's geheel en al werd gecompromitteerd. Vooral in dergelijke gevallen en in zulke politieke vergaderingen is het som tijds beter hecle vijanden tegenover zich dan halve vrienden naast zich te hebben. Van wijd en zijd begeven zich intusschen Frankrijk's

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1