OÜRANT. r 38. Dinsdag 1871. 14 Februari, Middelburg 13 Februari. De gemeenteraad alhier zal op Woensdag a., des na middags te half twee uur, een openbare zitting houden ter- behandeling der volgende zaken: missives gedepu teerde staten goedkeuring raadsbesluiten enz.; missive mr. Bijleveld van Sevooskerke, ontslag als burgemeester van Middelburg; missive commissarissen wisselbank rekening 1870; missive kamer van koophandel idem; herziening verordening art. 178 gemeentewet; verorde ning en instructie gymnastiekschoo'; voorstellen burge meester en wethouders: regeling jaarwedde van den heer van der Meer Mohr, ten behoeve van het pensioen fonds; verhuring welput in de Koestraat; tegemoetko ming aan den veerman aan do Koepoort; adres aan de regeering betreffende liet financiewezen der gemeente. De heer Howard, secretaris der Engelsche legatie bij het Nederlandsche hof, is in dczellde betrekking naar Noord-Amerika overgeplaatst. De belanghebbenden worden in de Staats-courant van jl. Zaterdag verwittigd dat, te rekenen van Vrijdag den 17cn dezer en verder des Vrijdags van vier tot vier weken, cenc derde maandclijksche brievenmaal naar Nederlandsch-Indië over Brindisi zal worden verzonden. Evenals do bestaando veertiendaagache verzendingen over Brindisi, geschiedt do expeditie \an bedoeldo nieuwe brievenmaal met den trein, die des Vrijdags te 2.20 's avonds uit Amsterdam vertrekt. Daar do pakket booten, waarmede deze dienst wordt uitgevoerd, recht streeks van Singapore naar Batavia doorstoomen, zonder onderweg aan te leggen, kan de correspondentie voor Riouw, Banka en Palembang niet met deze nieuwe gelegenheid worden verzonden. Het Utrechtsch dagblad deelt do volgende opgave mede van de bevolking van Nederland volgens do bevol kingsregisters op 31 December 1869: Stedelingen. Landbewoners. Drenthe 18,043 90,214 Friesland 64,013 236,850 Gelderland 118,329 319,490 Groningen 77,424 154,849 170,596 Noord-Brabant 87,360 349,438 Noord-IIolland. 393,636 196,818 OvcrijBel 86,421 172,842 Utrecht 80,106 96,128 44,859 134,577 Zuid-Holland - 383,571 319,643 1,410,627" 2,241,445 3,652,072 Benoemingen en besluiten. rechterlijke maciit. Op verzoek eervol ontslag ver leend aan m^. J. van de Graft als plaatsvervangend kan tonrechter te Middelburg. kot a hiss en. Op verzoek eervol ontslag verleend als notaris te Zeist aan mr."H. C. van Diggelen, met ingang van 1 April a., alsmede aan A. van de Werk als notaris te Zevenbergen, en benoemd tot notaris binnen het arrondissement Breda, ter standplaats de gemeente Ze venbergen, B. van de Werk, in te gaan denl" Maart a. Marine en leger. De 2e luitenants bij het korps mariniers J. W. van Riel en H. B. van Rhijn, kommandeerende het detache ment mariniers ingescheept op 7j. M*. wachtschepen to Willemsoord en Hellevoetsluis, worden met den laatsten dezer ter beschikking gesteld va» den kommandant en inspecteur van dat korps, en met den eersten Maart daar aanvolgende respectievelijk vervangen door do luite nants bij dit korps J. J. Ruringh en H. J. Romcnij. Rivierbericliten. Dc Staats-courant bovat onder anderen do volgende berichten Keulen, 11 Februari. Waterstand 17 voet 2centimeter boven nul. Geen drijfijs. Emmerik, 11 Februari." Waterstand 15 voet 6 centi meter. Gevallen 1 duim. Blank water. Nijmegen, 11 Februari. Waterstand 3.47 meter onder noodpcil. Val 0.18 meter. Blank water; overtocht ge regeld. Temperatuur 10°. F. Ti-el, 11 Februari. Waterstand 1.98 meter onder noodpcil. Was 0.01 meter Eenig nieuw drijfijs. Bommel, 11 Februari. Waterstand 1.44 meter onder noodpcil. Was 0.18 meter; in de laatste 12 uren zonder was of val, ijs vast. Pannerden, 11 Februari, voormiddag 6 uren. Water stand 3.14 meter onder noodpcil. Was 0.07 meter. IJs vast. Arnhem, 11 Februari. Waterstand 2.81 meter onder noodpeil. Was 0.29 meter. IJs vast. Zutfen, 11 Februari. Waterstand 2.67 meter onder noodpeil. Was 0-05 meter. IJs vast. Deventer, 11 Februari. Waterstand 3.27 meter onder noodpeil. Was 0.02 meter. IJs vast, passage over de brug. Culemborg, 11 Februari. Waterstand 3.43 meter onder noodpeil. Was 0.08 meter. IJs vast. Eek en Wiel: giste ren passage met rijtuigen over het ijs. Vianen, 11 Februari. Waterstand 3.42 meter onder noodpeil, zonder was of val. Geene verandering in de ijsbezetting. Vreeswijk, 11 Februari. Waterstand 3.24 meter onder noodpeil. Was 0.01 meter. IJs vast. Gorinchem, 11 Februari. Waterstand 1.37 meter onder noodpeil, was 0.12 meter; do laatste 10 uren staande; het open vak tusschen Loevenstein en Gorinchem weder dicht gevroren. Temperatuur 12° C. Barometer 763.5. Sliedrecht, 11 Februari. Waterstand 1.46 meter onder noodpeil. IJs onveranderd, vast. Otteraluis, voormiddags 11 uren: gisteren middag 24 uur de Nieuwe Mermedo drijvende, met do stoomboot open gemaakt tot Gat van den Vogelaar, waar do rivier ging drijven. Gisteren avond is de stroombaan bovenwaarts nice verder opge ruimd dan tot peilraai 55 of zuideinde van den Zuider Springer, alzoo 4000 meter van den benedenmond der Nieuwe Mevwede; stoomboot Hellevoetsluis wegens zware en niet spoedig te herstellen schade aan do schep raderen buiten dienst gesteld. Dordrecht, 11 Februari. Waterstand 2.54 meter onder noodpcil, val 0.05 meter. Dordscbc waterwegen, ijstoe stand en overtocht anveranderd, doch meer dryfijs langs den Dordschen oever. Heusden, 11 Februari, voormiddags 7 uren. Water stand 5.31 meter -f- AP. Was 0.53 meter. Schotbalken in den havenmond ingebracht. Baardwijkscho overlaat werkt met 0.59 meter. Rechtzaken. Den 10tn dezer werd voor den lioogen raad eeno zaak behandeld dio voor de Zoeuwschc polders van groot ge wicht is. Zooals men weet, is sedert de laatste jaren bij een groot aantal polders in Zeeland tegenstand ontstaan tegen de heffing van subsidiën ten behoeve der calami- tcuzo polders, waartoe zij huns inziens niet waren ver plicht. Door hen die met do inning waren belast is daarop tegen ieder dier polders ccn dwangbevel, inhoudende het recht tot parate executie, uitgevaardigd. Daartegen beweren de polders niet alleen, dat zij tot betaling niet gehouden zijn, maar ook dat in dezen geen rcchtbestaat om bij d wa n g b c v e 1 te procedeeren. Die laatste bewering moest eerst worden uitgemaakt en dat deed de rechtbank te Goes in bet voordcel der polders. Vandaar voorziening in cassatie. Voor den ei se her traden op de landsadvocaten, m" A. de Pinto en G. M. van der Linden, die betoogden dat de eischer volgens do wet van 9 Oct. 1811 (Stbl. n« 42) in het poldcrregleraent van Zeeland, het recht had do ingestelde vordering bij dwangbevel te doen, alsmede dat dat recht ook gegeven was, niet alleen als tegen particulieren werd gehandeld, maar ook, zooals in dit geval, tegen een polderbestuur. Mr. D. van Eek, als advocaat voor bet zich verwerend polderbestuur, de Lovcnpolder, voorde daartegen aan, wat den vorm betreft, dat geene klacht over schending van een geheel reglement in cassatie mocht worden aan genomen, en wat de zaak zelve aangaat, dat het recht om bij dwangbevel te handelen, alleen was gegeven aan waterschaps-collegcs en besturen: dat de eischer, deed hij zich voor als het polderarrondisseinent Axel, dat recht niet had, als zijnde de polderarrondissementen in Zeeland alleen eene territoriale vcrdeeling der polders en geen waterschappen, terwijl hij niet kon aantoonen uit anderen hoofde als waterschap zich voor te doen; dat bovendien een waterschap moet hebben eene organisatie en een bestuur, en dat alles ontbrak hier, terwijl ook geen wat.ersehapsbclang van den eischer ter sprake was gebracht. Eindelijk deed pleiter met een beroep op de geschiedenis der wet uitkomen, dat het recht om bij dwangbevel to procedeeren, tegen besturen en lichamen door de wet niet was gegeven. Na re- en dupliek is de verdere behandeling der zaak uitgesteld tot 24 Februari, als wanneer de advocaat- generaal mr Karsoboom conclusie zal nemen. Gemengde Berichten. Wij vernemen dat zich ook in deze gemeente een geval van pokziekte heeft voorgedaan. Een daaraan lijdendo vrouw, die eenige dagen geleden uit Neuzen was gekomen, is in het gasthuis alhier opgenomen. In de vorige week zijn te's-Gravenhage aangegeven 270 gevallen van pokken en 103 overledenen aan die ziekte Tc Utrecht zijn in dc vorigo week 53 personen aan de pokken gestorven. In Duitschland ontstaan hevige klachten over de wijze waarop door sommige Duitscbc bevelhebbers do regimenten van dc landweer worden gebruikt. Zoo heeft ccn gedeelte der landweer die in het laatst van Januari naar Frankrijk vertrok, onder veel bezwaren en vermoei nissen bet leger vanBourbaki bestreden en verslagen, en in plaats van toen die regimenten de noodige rust te gunnen, werden zij terstond onder bevel van generaal vonZastrow geplaatst, die hen als versche troepen beschouwde cn hen vermoeiende diensten bij do belegering van Belfort liet verrichten. Volgens veldpostbrieven is de kracht dier manschappen geheel uitgeput cn zijn 3oramige bataljons tot op de helft verminderd, terwijl een groot gedeelte ziek is of met moeite zich op de been houdt. Men be treurt het, dat in plaats van oude landweermannen, dio grootendeels huisvaders zijn, geen linictroepen voor zulke diensten worden gebruikt, waartoe de wapenstil stand voldoende gelegenheid zou geven. Daarenboven ontvangen dc troepen bij Belfort volstrekt geen brieven meer uit het vaderland. Omtrent het spoorwegongeluk dat op den8fn dezer bij Toulon heeft plaats gehad zijn door de Franscho regeering nog geen bijzonderheden bekend gemaakt. Volgens La France echter zijn van de 20 wagons II ge heel vernield, terwijl het aantal dooden niet 60, maar 100 zou bedragen. Jl. Vrijdag avond is do te 6.15 uit Amsterdam naar Utrecht vertrokken spoortrein tusschen Maarsen en Utrecht achter op een zandtrcin gereden. De achterste wagen van den zandtrcin is in elkander gedrukt en een paar zandwagens zijn verbrijzeld. De locomotief en do rij tuigen van den passagicrstrcin hebben zoo goed als niets geleden, daar alleen de buffers van do locomotief beschadigd zijn. De passagiers kwamen met den schrik vrij cn konden met een van Utrecht gekomen reser- vetrcin hunne reis voortzetten. Een der zandwerkers op den zandtrcin is ernstig gekwetst en twee andere in lichte mate. Geneeskundige hulp werd onmiddellijk verstrekt.

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1