samengenomen was de toestand in 1868 das gunstiger dan in het jaar te voreD Bij den hoogen raad zijn in 1868 aangebracht 219 eischen van cassatie, zijnde 38 minder dan in 1867. Er waren nog hangende 49 zaken, dus samen 268, waarvan werden afgedaan 221van 3 werd afstand der voorzie ning gedaan, bleven 44 over. Voor de elf provinciale hoven kwamen voor, met 549 akten van beschuldiging, 734Jbeschuldigdenzijnde 22 akten en 84 beschuldigden minder dan in het jaar te voren. Van de 734 beschuldigden waren 61 van het manne lijk, 116 van het vrouwelijk geslacht; 711 hadden den ouderdom van 16 jaren en meer bereikt. Schuldig wer den bevonden en veroordeeld 537 personen, waarvan wegens misdaad 509 of 84 minder dan in 1867. Bij de arrondissements-rechtbanken telde men in 1868 10725 zaken en 13229 beklaagden, zijnde 818 zaken en 1284 beklaagden minder dan in het jaar te voren. Van de beklaagden waren 10519 van het mannelijk en 2710 van het vrouwelijk geslacht. Veroordeeld wer den 11377 personen, waarvan 9006 van het mannelijk en 2371 van het^vrouwelijk geslacht. Van het gezamenlijk getal veroordeelden waren 707 beneden den ouderdom van 16 jaren. Bij de kantongerechten telde men 35,102 zaken en 40,963 beklaagdenvan laatstgemelden waren 34,885 van het mannelijk en 6078 van het vrouwelijk geslacht. Het getal veroordeelden bedroeg 31,035, waarvan 26,191 van het mannelijk en 4844 van het vrouwelijk geslacht; en men telde 2114 veroordeelden beneden de 16 jaren. Het grooter aantal beklaagden voor de kantongerechten is gedeeltelijk toe te schrijven aan de meerdere overtredin- dingen van plaatselijke of andere verordeningen. Bij den militairen rechter heeft men de volgende slot sommen te vermelden: Van de onderscheidene krijgs raden, zoo te land als ter zee, kwamen in 1868 ter appro batie of in hooger beroep364zaken, waarbij betrokken waren 353 personen, waarvan 72 in appèl bij het hoog- militair gerechtshof terecht stonden. De zaken der 283 andere beklaagden en veroordeelden werden slechts ter approbatie aan het hof opgezonden. Bij de gezamenlijke krijgsraden, zoo te land als ter zee, werden aangebracht 357 zaken met 390 beklaagden, onder welke 5 officierenvan die beklaagden werden 345 veroordeeld. Uit een deswege opgemaakte tabel blijkt, dat in de jongstverloopen tien jaren vele der bij de militaire straf wetgeving bedreigde straffen niet meer of hoogst zelden zijn opgelegd; vooral is dit met de straffen, uit lichame lijke tuchtiging bestaande, het geval. De kamer van koophandel en fabrieken te Almelo heeft aan den minister van financiën een adres gericht, waarin zij van hare gevoelens doet blijken ten aanzisn der tegen 1 .Januari 1872 voorgenomen herziening van het tarief van in-, uit-en doorvoer in Nederlandsch-Indië. De kamer stelt op denj voorgrond, dat het behoud van beschermende rechten over het algemeen, en vooral van een theoretich standpunt uitgaande, niet wenschelijk is, maar daarentegen acht zij het behoud van zoodanige rechten vooralsnog ncodig en wenschelijk. Zij besluit haar adres aldus: „Onze kamer wenscht gaarne er toe mede te werken en te bevorderen, dat Nederland werke lijk toone, den weg van bescherming te willen verlaten; doch zij is van oordeel, dat de vermindering van bevoor rechting moet steunen op, en het gevolg zijn van belang rijke verbetering of vooruitgang in den toestand der Nederlandsche industrie door vermindering of opheffing van de bijzondere door onze kamer reeds gedeeltelijk genoemde beletselen, welke haar hier te lande bezwaren. Zij acht het noodig en wenschelijk, dat de bestaande bevoordeeling langzamerhand en niet dan met een hooge mate van omzichtigheid worde verminderd, naar mate de toestand der industrie hier te lande zulks toe laat, en zij in andere landen ook door gunstiger bepa lingen te dien aanzien worde gesteund, ten blijke dat men aldaar in niet mindere mate een liberale handels politiek wenscht te volgen, welker doel moet zijn alge- heele afschaffing der beschermende rechten." Tliermoineterstand. 8 Feb. 'sav. Hu. 40 gr. 9 'smorg.7n.41 gr.'smidd.In.44gr.'sav.6u.42gr. öuitenlanh. Algemeen overzicht. Behalve over de aanstaande aankomst van den nieuwen keizer van Dnitschland in de hoofdstad van het herboren Duitsche keizerrijk, weet the Daily Telegraph ook nog eenige bijzonderheden mede te deelen, over het verblijf van keizer Wilhelm in Parijs en den zegetocht dien de troepen van het belegeringsleger door Frankrijk's hoofd stad zullen maken. Dat blad verzekert, dat de keizer vyf dagen en niet, zooals vroeger beweerd werd, vier en twintig uren op de Tuilerien zal doorbrengen. De Duit sche troepen zullen den Are de triomphe, de Avenue du general Ulrich, de Rue de Rivoli en de Rue St. Antoine passeeren, zonder zich echter in de stad op te houden. De huizen aan beide zijden van den weg dien de troepen zullen afleggen worden vooruit door Duitsche soldaten bezet, nadat de inwoners verwijderd zullen zijn. Dit zou inderdaad een indrukwekkende vertooning wezen, de soldaten in de huizen kunnen dan hunne voorbij trekkende broeders toejuichen en het bewijs leveren, dat Duitsche soldaten ook dienst kunnen doen als claqueurs Evenzeer als het voor de waardigheid van de Duitsche soldaten wenschelijk is, dat dit verhaal moge blijken de vrucht der verbeeldingskracht van den schrijver in the Daily Telegraph te zijn, is het ter voorkoning van verdere verwikkelingen te hopen, dat een bericht van the Daily News, volgens hetwelk de heer von Bismarck aan Jules Favre zou hebben voorgesteld om Luxemburg aan Prui sen af te staan en daarentegen Metz te behouden uit de lucht zal zijn gegrepen. Wel geeft hot telkens weder ontstaan van geruchten over de annexatie van Luxem burg recht tot het vermoeden dat de heer von Bismarck veel zin heeft in dat landje, maar hij zal dat waarschijn lijk niet trachten te verkrijgen op de wijze als the Daily News onderstelthij kan het zeer goed bij Duitschland voegen, zonder de toestemming van Frankrijk, en be niet Metz prijs te geven voor iets wat hij toch wel krijgen kan. Jules Favre zou waarschijnlijk tegen een dergelijk voorstel volstrekt geen bezwaar hebben diplomaten toch schijnen het gewoonlijk althans over een punt volmaakt eens te zijn, n. 1. dat het goed riemen snijden is van eens anders leer. De Yolks-Zeitung, over de staatsinrichting van Duitsch land en vooral over de rijkskanselarij sprekende, merkt op, dat bij een keizer met een geschondene souvereini- teit en bij een rijk zonder kracht ook nog cenekanselarij zonder uitvoerende macht past, om het onsamenhangende geheel van de nieuwe Duitsche staatsinrichting te vol tooien. Dc kanselarij toch zal niet anders zijn dan een bureau van toezicht over vijfentwintig regeeringen die in het rijk bestaan en in hun eigen staatsgebied zelfstan dig kunnen bandelen. Als die regeeringen de wetten anders uitleggenen toepassen dan de kanselarij, dan kan deze een aanklacht bij den bondsraad indienen en als de meerderheid van' de 58 stemmen in dien raad de klacht gegrond acht, kan vervolgens de keizer bevel geven tot eene executie. De kracht der kanselarij hangt dus af van de meerderheid der stemmen in den bondsraad. Hoewel in het door Jules Favre uitgevaardigde ver kiezingsdecreet uitdrukkelijk is gezegd, dat de wetten van 10 April 1832 en 9 Juni 1848, omtrent de niet-ver- kiesbaarheid van leden van over Frankrijk geregeerd hebbende vorstenhuizen, ook op de leden der familie Bonaparte moeten worden toegepast, deelde toch de telegraaf ons heden mede, dat de gevangene van Wil- helmshöhe van daar eene proclamatie tot de Fransche kiezers heeft gericht. Napoleon III wil dus nog eens van zich doen spreken. Waarschijnlijk zal hij met zijne pro clamatie weinig indruk maken, en het zou ook jammer zijn,indien hij,daardoor de kalmte, die volgens de tijdin gen uit verschillende streken van Frankrijk overal en ook te Parijs bij de verkiezingen keerschte, zou hebben kunnen verstoren. De proviandeering van Parijs schijnt slechts langzaam voort te gaan, want de nood is in de stad nog grootdaar de toevoer van levensmiddelen nog niet voldoende is. De minister van koophandel, de heer Magnin, is persoon lijk naar Dieppe gegaan om de proviandeering te bevor deren, terwijl zijne betrekking te Parijs tijdelijk door den heer Dorian wordt waargenomen. Jules Favre, die als minister van buitenlandsche zaken zijn ontslag verlangde, is ad interim als zoodanig vervangen door den heer Herold. Het gouvernement voor denationaleverdedigingheeft een decreet uitgevaardigd, waarbij de heer Emmanuel Arrago, lid van het gouvernement, in plaats van den heer León Gambetta wordt benoemd tot minister vanbinnen- landsche zaken en van oorlog ad interim. Intusschen gaan de Duitschers steeds voort om nieuwe verdedigingswerken aan te leggen, zoodat wanneer na het einde van den wapenstilstand de strijd mocht worden hervat, de toestand van Parijs rampzalig zou zijn. Gisteren heeft de Pruisische minister van financiën, de heer Campbausen, bij de kamer van afgevaar digden een wetsvoorstel ingediend om aan de regee ring een krediet van vijftig millioen thalerste verleenen waarvoor de minister schatkistbiljetten wil uitgeven. In de memorie van toelichting wordt gezegd, dat, daar het Duitsche rijk op ditoogenblik nog geen vertegenwoor diging heeft, de toestemming der volksvertegenwoordi ging van Pruisen wordt gevraagd, teneinde zoo noodig den oorlog tot het uiterste te kunnen voortzetten. Volgens het officieel Oostenrijksche orgaan zal het nieuwe kabinet sterk zijn, omdat het zich in het volko men vertrouwen van den keizer mag verheugen en diens goedkeuring op een zeer uitvoerig programma heeft ver kregen, waarop verschillende nieuwe wetteu voorkomen die aan den rijksdag zullen worden voorgelegd. Over het geheel zou de richting van het nieuwe kabinet conciliant zijn. Laatste berichten. Versailles. De Duitsche troepen onder bevel van generaal Tres- kow hebben de geavanceerde forten in het gebergte aan de Zwitsersche grenzen genomen. Bordeaux. De heer Gambetta heeft bij zijne aftreding eene circu laire gericht aan de prefecten, waarin hij aandringt om zorgvuldig op de verkiezingen het oog te houden. Wij moeten allen zegt de heer Gambetta onze pogin gen aanwenden ten behoeve der republiek. Het bericht dat de generaal Bourbaki overleden zou zijn is onjuist. Hij bevindt zich thans buiten gevaar. Londen. The Times meldt dat de Turksche regeering ver klaard heeft dat zij zich niet zal mengen in de binnen- landsche aangelegenheden van Romanië, indien elk der overige mogendheden insgelijks nalaat om afzonderlijk te intervenieeren. Bdore. Tot lid voor de constituante op de gisteren plaats gehad hebbende verkiezingen zijn de heeren Thiers, Pouyer Quertier en Buce gekozen. Op het platteland hebben de republikeinen geen en kele stem verkregen. jRijssel. In bet noorden is de zege van de lijst der candidaten voor de constituante waarop de naam van den heer Thiers voorkomt zeker. De verkiezingen in ïrankrijk. Waarschijnlijk is thans het lot van Frankrijk, althans in beginselbeslistwant gisteren hebben de ver kiezingen voor de constituante plaats gehad, die, als zij zal vergaderen, over de naaste toekomst van Frankrijk uitspraak zat doen. Van verschillende zijden komen thans mededeelingen, omtrent de voorbereidende werkzaamheden der lciesvereenigingen en van de can didaten die zijn voorgesteld. Uit Havre wordt van den 6'° geschreven „Zoodra het decreet betreffende de verkiezingen voor de nationale vergadering te Havre aankwam, achtte het republikeinsche comité zich verplicht om, met het oog op de tegenwoordigheid van den prefect van het depar tement te Havre en de omstandigheid dat de hoofdplaats door den vijand was bezet, eene lijst van zestien candi daten samen te stellen, doch men had niet gerekend op den invloed van von Bismarck. Toen de lijst werkelijk gevormd was, aangeplakt en gedurende twee dagen in de dagbladen was opgenomen, vernam men, dat de maire van Rouaan, de heer Nitiers, tengevolge van den wapen stilstand de plaats van den prefect bekleedde en de vol gende lijst van candidaten had gevormd en bekend gemaakt: Thiers,Raoul Duval, Pouyer Quertier, Cordier, Buce, Trochu, Peulvé, Ancel, de Montagnnc, Lanel, Savage, Buisson, de Monteraar, Buisson du Pevron, Des- roys en de Bagneux. „Men kan er zeker van zijn, dat deze lijst de meerder heid der stemmen niet zal verwerven. Vele personen, die er op voorkomen hebben hunne toestemming niet verleend om candidaat te worden gesteld, en zullen by een eventueele benoeming stellig bedanken. Het is reeds voldoende om Trochu temoemen die de candidatuur voor Rouaan niet zal aannemen, nadat hy die van het repu blikeinsche comité te Parijs, onder voorzitterschap van den heer Dufaure, heeft geweigerd. „Te Havre wilde men de lijst van Rouaan niet aan nemen en zond een protest naar de delegatie van het gouvernement te Bordeaux, die daarop een decreet heeft uitgevaardigd, waarbij wordt bepaald, dat het arrondis sement Havre voor deze verkiezing een zelfstandig en onafhankelijk kiesdistrict zal uitmaken. Daarop zijn te Havre tot candidaten gesteld: de heeren J. P. Dufour, lid van den gemeenteraad te Havre, Jules Cesne, oud afgevaardigde te Havre, Peulevey, procureur-generaal i te Rouaan, en Quesnel,landbouwer te Goderville.

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 2