MIDDELBURGSCHE COURANT. Vrijdag 10 Februari. r 35. 1871, Middelburg 9 Februari. In de eergisteren gehouden vergadering der kiezers- vereeniging te St. Maartensdijk zijn voor het lidmaat schap der provinciale s|j.ten van Zeeland voor het kiesdistrict Tholen, in de plaats van wijlen den heer de Visser, gekozen: tot eersten candidaat de heer C. J. de Vulder van Noorden, burgemeester van Tholen en Oud-Vossemeer, en tot tweeden candidaat de heer F. W. S. von Staedel, burgemeester van St. Philipsland. Bij ministerieele beschikking van 6 dezer, is aan J. Smit, te Bidderjeerj^.tot wederopzegging, vergunning verleend vopr^n^'s^nt^s^Pepdienst in de provinciën Noord-Brabant ^StMahidf^uid-Holland en Zeeland; en bij beschikking van dezelfde dagteekeningaan L.KalisKz., te Sliedrecht, de erven P. Langeveld Pz. en J. Blok land Jz., te Hardinxveld, mede tot wederopzegging, vergunning voor een stoomsleepdienst in de provinciën Noord-Brabant, Gelderland, Zuid-Bolland, Noord-Holland, Zeeland, Utrecht, Overijsel en Limburg. Onderwijs. In de zitting van den gemeenteraad van'sGraven- hage, jl. Dinsdag gehouden, is met 24 tegen 9 stemmen besloten in te stemmen met het rapport der commissie voor de strafverordeningen, die het voorschrijven van vaccinatie voor de leerlingen ook der bijzondere scholen wegens gemoedsbezwaren, godsdienstige bezwaïen en bezwaren van uitvoering ontried. Een korte discussie tusschen den heer de Pinto en den heer van der Kemp, die tegenover de commissie aanvoerde dat gemoeds bezwaren voor het algemeen belang moesten wijken en aanwees hoe de bezwaren van uitvoering zeer goed te overwinnen waren, ging aan dit besluit vooraf. Naast het votum over de ontwerp-verordening van vóór acht dagen geeft deze stemming het bewijs dat de meerder heid van den gemeenteraad niet wenscht mede te werken tot bestrijding of voorkoming der epidemie, die zooveel slachtoffers eischt. (Hei vaderland.) Marine en leger. Blijkens een bij het departement van marine ontvan gen telegram is het koloniale stoomvaartuig Argus, onder bevel van den luitenant ter zee lc klasse P. J. Ro- 8enwald, den l«n dezer te Batavia aangekomen. Aan boord was alles wel. (Slaats cour.) Het etat-major aan boord van het transportfregat Vice admiraal van Wassenaer, bestemd naar Oost-Indië, is samengesteld als volgt: kapitein ter zeeR. L. deHaes, kapitein luitenant ter zee J. H. P. E. Kniphorst, luite nant ter zee le klasse J. M. Brevet, J. J. Engelvaart, luitenant ter zee 2C klasse J. Dalen, W. J. P. Waning, A. Fokker, H. Bernelot Moens; adelborsten le klasse H. J. Kleynhens, W. L. baron van Verschuer, J. M. van Oosterzee, D. Stolp, J. A. T. van Dortb, M. J. J. T. de Nerec tot Baberich, L. G. Krol, J. Wentholt, P. H. T. Yolcke, J. G. C. van Casteel, W. H. Dittloff Tjassens, J. Lastdra ger; officier van gezondheid lc klasse H. Evertse, 2e klasse C. J. de Groot; officier van administratie le klasse B. M. E. Crévecoear, 3e klasse J. A. Sonnenberg; scheeps klerk J. C. Vos, J. de Visser; officier-machinist G. B. Hardes; kapitein der marine "j. A. Y. van Es, 2e luite nant der marine H. J. Jolles. Uit bet algemeen overzicht der schepen en vaar tuigen van oorlog op 1 Januari 1871, voorkomendein het boekje onder den titel Koninklijke Nederlandsche marine, blijkt dat er a. tot verdediging des lands zijn: 1°. voor kusten, zeegaten, reeden en stroomen, 16 schepen; 2«. uitsluitend voor binnengaats: 8 ge pantserde drijvende batterijen, 6 verdedigingsvaar tuigen van vijf stukken geschut, 11 kanonneerbooten, nieuw groot model van 3 stukken geschut en 4 kanon neerbooten, oud groot model van 5 stnkken geschut b. schepen voor algemeenen dienst: 5 fregatten met stoom- vermogen, 8 schroefstooraschepen eerste klasse, 4 idem tweede klasse, 4 idem derde klasse, 6 idem vierde klasse, en 1 stoomtransportschip; e. schepen, bestemd voor bijzondere diensten1°. binnenland en kleine tochten buitengaats; 1 rader-stoomschip eerste klasse 2°. wacht en kostschepei^'b; 3°. jpstructie-vaartuigen 4; 4°. zeil schepen, nog/voor wajfe|t| ën blokschepen bruikbaar 6; d. schepen der Indische militaire marine 20, waaronder, korvet met stoom vermogen, korvetten, raderstoomsche pen enz.; e. schepen van het departement van koloniën met bemanning der marine 8. In dienst zijn: a. bestemd voor binnenlandschen dienst 22 schepen en vaartuigen; b. voor buitenlandschen dienst 2; naar Oost-Indië 1 zeemacht ter kuste van Guinea 1op reis naar de West- Indiën 2; op terugreis van Oost-Indië naar Nederland I. De zeemacht in Oost-Indië bestaat uit 3 wacht schepen, 11 schroef stoomschepen, 11 rader-stoomschepen, 1 ijzeren stoomschip en 1 roei-kanonneerboot. De zeemacht in West-Indië uit 2 schroefstoomschepen. De bemanning van de in dienst zijnde schepen bedroeg op 1 Januari dezes jaars 5749 koppen, benevens 103 zee- milliciens. De sterkte van het korps mariniers op 1 Ja nuari 1871 bestond uit: 52 officieren 2000 onderofficie ren en minderen; te zamen 2052. Volgens de bepaalde sterkte ontbreken er 119 man. Rivierhericliten. De Staats-courant bevat onder anderen de volgende berichten Keulen, 7 Februari. Waterstand 9 voet 9 duim. Er drijft tamelijk veel sterk ijs. Huihuizen, 6 Februari, voormiddhgs 6 uren. IJs vast, overtocht te voet. Waterstand 11.89 meter -4- AP., of 5.01 meter onder noodpeil. Gewassen 0.16 meter. Nijmegen, 6 Februari. IJs en overvaart onveranderd. Temperatuur 41» F. Pannerden, 6 Februari, voormiddags 6 uren. IJs vast, overtocht te voet. Temperatuur 6° C. Waterstand II.74 meter 4- AP., of 4.15 meter onder noodpeil. Gewas sen 0.15 meter. Arnhem, 6 Februari. JJs vast. Grebbe 7 Februari. IJs vast;het wordtnog te voet en met voertuig gepasseerd. Waterstand 4.30 onder nood peil. Was 0.13 meter. Westervoort, 6 Februari. Overtocht met de pont; voor voetgangers over het ijs. Wijk bij Duurstede, 6 Februari. In den Rood voet het ys vast; vóór de stad blank water. Waterstand 4.69 me ter AP., of 4.14 meter onder noodpeil. Gewassen 0.01 meter. Vianen 7 Februari. IJs vast, overtocht geregeld. Waterstand 3.52 meter onder noodpeil. Was 0.07 meter. Vreeswijk, 7 Februari. IJs vast; waterstand3.33meter onder noodpeil. Gewassen 0.07 meter. Gorinchem, 7 Februari. IJs vast, overtocht te voet. Waterstand 2.54- meter onder noodpeil. Was 0.09 meter. Werkendam, 7 Februari. Waterstand 2.75 meter onder noodpeil. Paulownaboeve, 7 Februari. IJs vast, doch sterk afnemendeovertocht met de schietschouw. Waterstand 2.06 -F AP. Sliedrecht, 7 Februari. Tengevolge der krachtige wer king van de stoomboot Hellevoetsluis, en het springen van acht torpedo's, alsmede door het hakken van sleuven aan den benedenmond der Nieuwe Merwede, zijn 300 meters der ijsbezetting tegenover Deeneplaat opgeruimd. Gisteren namiddag uren heeft het ijs iets bovenwaarts zich verzet, doch zit thans weder vast. Dordrecht, 7 Februari. Aan den Dordsclien wal op 30 meter geen ijs. Waterstand 2.61 meter onder'nood peil. Zwijndrecht, ijs vast. Mallegat, blank water. Kop van 't Eiland, ijs nog vast, met dooigaten; waterstand 1.81 meter 4- beneden AP,; was 0.11 meter. Tengevolge van den was te Keulen, te Huihuizen en te Pannerden, en van de ijsbewegingen te Rees en Bis- lich, wordt de buitengewone riviercorrespondentie langs de Boven-Rijn, Waal, Neder-Rijn, Lek en IJsel ingesteld. Gemengde berichten. Het spoorwegvervoer van passagiers en g de zuiderlijn der staatsspoorwegen Utrecht's Bosch, is in denlaatsten tijd zoo aanmerkelijk toegenomen, dat men niet zelden 50 tot 70 zwaar geladen goederenwa gens, door 2 locomotieven getrokken, ziet vervoeren, terwijl onlangs een trein, van Utrecht komende door éen locomotief voortgestuwd, zóo zwaar was geladen, dat men voor de brug te Bommel eenige wagens moest afhaken, om verder te kunnen gaan, terwijl de achter geblevene door dezelfde locomotief later werden opge haald. De goederenwagens zijn somtijds 3i meter hoog beladen. (Frov. N. Brab. cour.) De gunstig bekende violoncellist en componist Emile Dunkier, zoon van den luitenant-directeur van het muziekkorps van 't regiment grenadiers en jagers te 's-Gravenhage, is op 32jarigen leeftijd overleden. Niet alleen te Parijs, waarheen hij zich toen hij 18 jaren oud was begaf, maar later ook in België, Engeland en Span je, verwierf hij vele lauweren. Dat de tabaksteelt in Nederland nog al iets ople vert, bewijst de uitkomst daarvan in 1869. In dat jaar toch wordt, ofschoon de tabak slechts in vijf provinciën wordt verbouwd, de opbrengst geschat op 3,154,335 kilo gram, vertegenwoordigende eene waarde van plus minus f 1,028,000. Het getal beteelde hektaren was 1,509;6, waarvan 1,184 in Gelderland, 321 in Utrecht, 1.4 in Zuid- Holland, 2.7 in Noord-Brabant en 0.5 in Limburg. In den Haagechen gemeenteraad is jl. Maandag ten derden male in beraadslaging gebracht 'de zaak van den koninklijken Franschen schouwburg, en is deze zaak wederom eene nieuwe phase ingetreden, door een schrij ven van den thesaurier des konings, inhoudende dat Z. M. op het nader verzoek van burgemeesteren wethou ders wel gezind is, alsnog voor het tooneeljaar 1871/72 aan dien schouwburg een subsidie uit zijn bijzondere kas te verstrekken, maar onder uitdrukkelijk voorbe houd, dat iu het volgend tooneeljaar de Fransche schouwburg zal worden beheerd dooreen directeur gérant en dat de voorstellingen van het tooneelgezelschap met het oog op het koninklijk wapen door dien schouw burg gevoerd, en den titel van koninklijken schouwburg door dezen gedragen niet anders dan in de residentie zullen worden gegeven. Nadat over deze nieuwe wending in de zaak, ook naar aanleiding van een naderen brief van de tegenwoordige directeuren, de heeren Jabn en Faubel, sommige leden nog kortelijk het woord hadden gevoerd, is overeenkomstig het voorstel vaneen der leden beslotenburgemeester en wethouders uit te noodigen, alsnog een nader voorstel aan de vergadering aan te bieden, met het oog op het medegedeelde rescript namens Z. M. (Arnh. cour.) Omstreeks een jaar geleden, meldt de Kölnische Zeitung, wedden eenige Keulenaars te Maastricht, met een paar Hollandsohe -officieren, dat koning Wilhelm binnen drie jaar keizer van .Duitscbland zou zijn de weddenschap, om 100 flesschen Champagne, werd op Bchrift gebracht en onderteekend. Op den verjaardag van de weddenschap zullen onze officieren het stuk terugontvangen met beleefd verzoek om de 100 flesschen Champagne. Jl. Maahdag heeft te Utrecht uit het westen een sterke wind gewaaid, -van 35 kilogram op de M» (vier kante meter), die op verschillende plaatsen in de provin cie Utrecht vrij belangrijke schade aan boomenen huizen toegebracht, maar tevens de vaart bijna geheel van ijs bevrijd heeft. Uit bet verslag vgn den minister van justitie aan den koning, ten geleide van.de gerechtelijke,statistiek over het jaar 1868, blijkt onder anderen dat, terwijl eene aanzienlijke vermeerdering van strafzaken bij de kan tongerechten valt waar te nemen, vermindering plaats had bij die in eersten aanleg bij de provinciale hoven en bij de arrondissements-reebtbanken, alsmede afneming van bet getal aangebrachte zaken bij den hoogen raad. Dö'zaken in hooger beroep zijn bij de hoven inaantal verminderd, bij de rechtbanken vermeerderd. Alles

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1