OURANT. N°" 29. Vrijdag fiHnnenlcmÜX 1871. 3 Februari, bekendmaking. De Commissaris des Konings in de provincie Zeeland maakt bekend dat op den l«n Maart aanstaande* des middags te 12 ure, zal worden overgegaan tot de openbare aanbesteding van 200 REMONTPAAR- MEÏN» en wel door de hoofdadministratie van het 1« regiment hussaren te JLeidcn van 55 paarden, 2e n Venlo 69 3« n n Haarlem „32 4Zutphen „44 dat in de voorwaarden van aanbesteding wederom de bepaling is opgenomen, dat een derde der te leveren paarden van inlandschen oorsprong moet zijn. De gemelde voorwaarden van aanbesteding liggen ter lezing onder anderen ter provinciale griffie van Zeeland te Middelburg. Middelburg, den 31 Jan narij 1871. De Commissaris des Konings voornoemd, R. W. VAN LIJNDEN. Middelburg 2 Februari. Gisteren avond waren in de vergadering van het Zeeuwsch genootschap der wetenschappen de directeu ren en leden in de gelegenheid den altaarsteen te zien waarvan dr. de Man in de vergadering van December eenig verslag had gegeven. In het najaar van 1870 ia namelijk te Domburg uit het zoogenaamde plateau een steen te voorschijn gekomen die, spoedig in het bezit van den heer Tielenius Kruythoff, door dezen aan het genootschap ter bezichtiging was-^gestaan. De steen, drie decimeter hoog en anderhalve decimeter breed, draagt op de voorzijde het opschrift: Nehalenniae. ingenu enius. januarus, ex precepto aram. posuit. pro. salute, terwijl de voet eenige onleesbare letters en ieder der beide zijden een boomstam te zien geven. De vondst, op zichzelve reeds van belang, trekt de op merkzaamheid te meer nu prof. Kern in de laatste afle vering van de Taal- en letterbode den naam „nehalen- nia" opnieuw ter sprake bracht. Het bestuur van genoemd genootschap heeft dan ook door middel der photographieeen getrouwe afbeelding van den steen doen nemen en stelt zich tevens voor, een bevoegd oudheid kundige over het opschrift te raadplegen, terwijl het trachten zal een kaart van het Domburgsche zeestrand te verkrijgen waarop de plaats van deze en van de vroegere vondsten juist kan worden aangewezen. Met ingang van den 10en Februari a. wordt de rijks- telegraafpost op den vuurtoren te Westschouwen met beperkten dagdienst voor het algemeen binnenlandsch verkeer opengesteld, onder de navolgende beperkende bepalingen: De telegraafpost op Westschouwen is belast met de overseining van de berichten of meldingen, die van schepen uit zee worden ontvangen of die bij de post worden aangeboden. Yoorloopig worden van daar uit geene telegrammen naar de omstreken bezorgd, en zullen alzoo daarheen ook geene andere telegrammen worden verzonden, dan welke voor de telegraafpost of voor de zich daar bevin dende personen bestemd zijn. Op het verkeer van deze post met alle Nederlandsche telegraafkantoren is het eenvoudig tarief van f 0.30 per enkelvoudig telegram toepasselijk. {Staats-cour.) Aan het vaderland ontleenen wij het volgende: „De voortdurende oorlog tusschen twee naburige rijken en de onzekerheid, welke gevolgen daaruit kunnen ont staan, maken het noodzakelijk, dat aan de goede samen stelling en oefening der schutterijen, inzonderheid van de korpsen van den eersten ban der dienstdoende schut terijen, krachtens art. 4 van Zr. Ms.beslnit van 19 Juli 1870 (Staatsblad n°. 121) opgericht, krachtig de hand worde gehouden. „De overweging hiervan heeft, met het oog op den aanvang van de jaarlijksche oefeningen der dienstdoende schutterijeru^i-April), aan den minister van binnenland- sche ^ake^Laa^ei^mggegeven, de aandacht van 's konings commMj^jSsen -Op deze aangelegenheden te vestigen. ^TofvZSjf^de staking4der buitengewone opkomsten en het vrijlaten van werkelijken dienst der manschappen tot de reserve behoorende, van kracht blijven, verzoekt de minister een nieuwen sterktestaat door de komman danten der schutterijen te doen opmaken van den inge volge Zr. M». besluit van 19 Juli jl. samengestelden eersten ban. Door het departement van oorlog zullen maatregelen genomen worden om, in geval van mobili satie, de eventueel ontbrekende kaders der schutterijen aan te vullen." Benoemingen en besluiten. stoomwezen. Benoemd tot opziener op het stoomwezen der spoorwegdiensten J. D. C. M. de Roos. Kerknieuws. Het kiescollege der hervormde gemeente te Nieu- werkerk in Duiveland heeft het volgende drietal van predikanten samengesteld: de heeren P. Baitstra, te Gaast en Terwouden; Y. J. Ramaker, te Baarland, en L. Slotemaker, te 's Heer Hendrikskinderen en Wis- senkerke. Op het drietal ter beroeping van een predikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Amsterdam zijn geplaatst de heeren Felix, te Utrecht, Ronk^el, te Zutfen, en Jorissen, te Rotterdam. Marine en leger. De luitenant ter zee 1« klasse J. Scheurleer, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië, en van daar den 27*n Januari jl. in Nederland teruggekeerd wordt met dien datum op nonactiviteit gesteld. Rivierberichten. De Staats-courant bevat de volgende berichten: Keulen, 31 Januari. Waterstand 5 voet 9 duim boven nul. Zeer weinig drijfys. Huihuizen, 30 Januari, voormiddags 6 uren. IJs vast, overtocht te voet. Waterstand 12.01 meter -f- AP., of 489 meter onder noodpeil. Val 0.11 meter. Nijmegen, 30 Januari. IJs en overtocht onveranderd. Temperatuur 22o F. Pannerden, 30 Januari, ^ormiddags 6 uren. IJs vast, overtocht te voet. Temperatuur 8° C. Waterstand 11.87 meter -f- AP., of 4.02 meter onder noodpeil. Val 0.10 meter Arnhem, 30 Januari. IJs vast. Westervoort, 30 Januari. Overtocht met zwaarbeladen handkarren en vee over het ijs. Deventer, 30 Januari. IJs en passage overanderd. Waterstand 5.02 meter -j- AP., of 2.15meter onder nood peil. Gevallen 0.13 meter, Katerveer, 30 Januari, namiddags 2 uren. IJs en passage onveranderd. Waterstand 2.07 meter AP., of 2.89 meter onder noodpeil. Gevallen 0.07 meter. Kampen, 30 Januari. IJs zonder verandering. Water stand 0.84 meter -}- AP., of 1.72 meter onder noodpeil. Gevallen 0.04 meter. Schoonhoven, 31 Januari. IJs vast. Waterstand 3.06 meter onder noodpeil. Val 0.12 meter. Gorinchem, 31 Januari. Waterstand 2.40 meter onder noodpeil. Val 0.12 meter. De stationsbezettingen langs de Maas, Merwede en Nieuwe Merwede, stations Vrees wijk en Schoonhoven worden opgeheven; Gorinchem en Kop van 'tEeiland blijven bezet. Werkendam, 31 Januari. IJs vast. Waterstand 2.69 meter onder noodpeil. Val 0.10 meter. Paulownahoeve, 31 Januari, voormiddags 6 uren 30 minuten. IJs vast. Waterstand 2.03 meter -f- AP. Val 0.10 meter. Sliedrecht, 31 Januari. IJs vast. Waterstand 2.10 meter onder noodpeil. Val 0.09 meter. Dordrecht, 31 Januari. Dordsche waterwegen, Hol- landsch Diep, riviertoestand en overtocht veren onver anderd; waterstand 3.17 meter onder noodpeil. Kop van 'teiland, ijs onveranderd; waterstand 1.65 meter-f-AP. Val 0.06 meter. Alblasserdam, 31 Januari. IJs vast, overtocht geré geld. Waterstand 3.44 meter onder noodpeil. Rechtzaken. Den 17en Maart zal voor den hoogen raad gepleit wor den in de zaak der Zeeuwsche maatschappij van stoom vaart tegen den staat der Nederlanden. Jl. Maandag heeft de advocaat-generaal Smits voor den hoogen raad conclusie genomen in de zaak van den kastelein der sociëteit te Hontenisse, die zooals wij in het nommer dezer courant van jl. Maandag mededeel den in cassatie is gekomen van een vonnis van den kantonrechter te Hulst, waarbij hij was veroordeeld omdat hij na het bepaalde uur bezoekers heeft toege laten. De gronden van cassatie, door den advocaat van den requirant aangevoerd, werden door den advocaat gene raal bestreden. De eerste dier gronden was, zooals men weet, schending van art. 10 der grondwet, waarbij het recht der ingezetenen is erkend om zich te vereeni gen en te vergaderen, en is bepaald dat de wet regelt en beperkt, in het belang der openbare orde, de uitoefening van dit recht. De advocaat generaal ontkende het zoogenaamd toet- singsrecht; wanneer eene verordening wettig was vast gesteld, moet ze door den wetgever worden toegepast. Subsidiair ontkende hij echter de juistheid van het aan gevoerd middel op zichzelf. Het recht van vereeniging of vergadering werd door de verordening niet verkort. De uitoefening vai^dat recht heeft plaats, wanneer per sonen na voorafgaande oproeping of belegging bijeenko men tot een gemeenschappelijk doel, wat in easu niet het geval is, daar de bezoekers eener tapperij daarin alleen samenkomen om individueel drank te drinken. Een ge meentebestuur dat dus de sluiting van tapperijen beveelt op een zeker uur, schendt het recht van vereeniging of vergadering niet, doch neemt een heilzamen maatregel tot wering van dronkenschap en der daaruit ontstaande onzedelijkheid en misdrijven. De gemeentewet, die het de zorg voor openbare orde, zedelijkheid en gezondheid opdraagt (art. 135) maakt het even goed bevoegd tot die bepaling, als ieder particulier bevoegd is zijn huis voor een vergadering te sluiten. Noch de daad van den parti culier noch die van het gemeentebestuur is verkorting van het recht van vereeniging of vergadering. Daar ook de andere ontwikkelde middelen van cassatie hem ongegrond voorkwamen, concludeerde de advocaat- generaal tot verwerping van het beroep. De uitspraak is bepaald op 20 Februari. De arrondissements-rechtbank alhier heeft heden de volgende vonnissen uitgesproken. Philippus Hendricus Johannes Lacor, oud 51 jaren, sjouwer te Middelburg, was beklaagd ter zake van het volgende feit. De besteller bij de Middelburgsche maat schappij van stoomvaart L. van Hellemont had in de maand Augustus van het vorige jaar een pakje te bezor gen aan het onduidelijk geschreven adres van Leentje Savooij, te Souburg, hem onbekend. Lacor zeide dat hij die vrouw wel kende en verklaarde zich bereid het pakje te bestellen, vertrouwende dat daarmede van de zijde der geadresseerde wat te verdienen zou zijn, op grond van vroegere ervaring in dergelijke omstandig heden. Het werd hem door van Hellemont afgestaan, nadat hij vooraf voor ontvangst geteekend had. Den volgenden dag zeide hij dat het pakje bezorgd was. Ook betaalde hij de vracht, bedragende 50 cent. Een paar dagen later echter kwam uit Rotterdam bericht dat het pakje niet voor Souburg, maar voor Voorburg was be stemd. Dientengevolge zou de agent der maatschappij van stoomvaart zich door Lacor doen vergezellen naar de woning onder den Abeele, waar laatstgenoemde zeide

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1