MIDDELRURGSCHE COURANT. r 28, Donderdag 1871. 2 Februari, 6uitcnlanïr. Middelburg 1 Februari. Voor de gisteren in het kiesdistrict Dordrecht gehou den verkiezing van een lid voor de tweede kamer dei- sta ten-generaal, in de plaats van den heer Blussé, zijn 1394 biljetten ingeleverd. Daarvan zijn bij de heden ge dane opening 16 van onwaarde verklaard, zoodat het getal geldige stemmen 1378 en de volstrekte meerderheid 690 bedroeg. De heer J. P. Bredius is gekozen met 767 stemmen. De heer J. W. Gefken verkreeg 397, de heer G. A. de Raadt 204 stemmen, terwijl de overigen over verschil lende personen verdeeld waren. Ook in het kiesdistrict Assen is gisteren de candidaat der liberalen gekozen tot lid der tweede kamer, ter ver vanging van den heer Thorbecke, namelijk de heer mr. H. J. Smidt, griffier der staten van Drenthe, met 581 van de 1040 uitgebrachte stemmen. De afdeeling Middelburg der Vereeniging ter bevor dering van fabriek- en handwerksnij verheid in Neder land hield gisteren avond alhier weder eene vergadering, waarin mededeeling werd gedaan van ingekomen stuk ken, rapporten van coramissiën uitgebracht, vraagpunten besproken, en nieuwe leden voorgesteld en aangenaam verklaard werden. Het ledental bedraagt thans 128. Door den voorzitter werd onder anderen medegedeeld dat het bestuur, na inzage van het adres van het hoofd bestuur aan de tweede kamer der staten-generaal tot ondersteuning van het adres aan den heer M. H. Jansen, betrekkelijk het totstandkomen van een stoomvaart dienst tusschen Nederland (Vlissingen) en Amerika gemeend heeft een afzonderlijk adres namens de afdee ling te moeten opzenden. Dit adres is vervolgens voor gelezen en houdt in betuiging van adhaesie aan het adres van den heer [Jansen, en verzoek dat de kamer het initiatief neme opdat de oprichting eener stoomvaart van Vlissingen op Amerika bij de regeering als een nationaal belang in ernstige overweging worde genomen. Ook gaf de voorzitter kennis, dat het progamma voor den wedstrijd tusschen Zeeuwsche handwerkslieden aan vijftig werkbazen is uitgereikt ter verspreiding onder hunne knechts, en beval hij deze zaak den leden nader aan. Van het hoofdbestuur zijn eenige exemplaren ontvan gen der door hem uitgescheven en voor den 31C|» Decem ber 1971 te beantwoorden prijsvraag: „Door welk onderwijs en langs welken weg kan de aanstaande vrou welijke bevolking in staat worden gesteld om (buiten den stand van dienstbode) vóór het huwelijk in eigen onderhoud te voorzien, en in gehuwden staat zegen en welvaartin den buiselijken kringtehelpenontwikkelen?" Die exemplaren zijn in de vergadering rondgedeeld. Eene missive van het hoofdbestuur, houdende mede deeling dat de afdeeling Arnhem het initiatief heeft genomen voor de oprichting cener maatschappij die zich ten doel stelt onderricht te geven in het gebruik van naaimachines, en den aankoop daarvan voor den werk man gemakkelijk te maken, ïs gesteld in handen van het bestuur, teneinde te trachten die zaak ook hier te bevorderen. De zaak der hier op te richten ambachtsschool is, blijkens mededeeling van den voorzitter, zóóver gevor derd dat, behalve twee lokalen in het gebouw der voorma lige teekenacademie, die kosteloos zijn afgestaan, met toezegging van een jaarlijksche subsidie van f 100, van het polderbestuur van Walcherennog een lokaal is gehuurd tegen f 1 's jaars, en dat het bestuur zich dezerdagen tot hetgemeentebestuurheeftgewendmet verzoek om koste loos vuur en licht, benevens een jaarlijksche bijdrage te mogen ontvangen. Wanneer hierop antwoord zal zijn ingekomen, zullen nadere voorstellen aan de vergadering worden gedaan. Benoemingen en besluiten. telegrapiiie. Op verzoek eervol ontslagen uit de be trekking van directeur van een der rijks-telegraafkan toren en benoemd tot telegrafist 2e klasse H. M. A. A. Heymoolen, met ingang van den 1«> Mei a. eereteekenen. Vergunning verleend aan G. J. van Loenen, te 's Gravenhage, tot het aannemen en dragen van de gouden medaille van verdiensten, hem door Z. M. den koning van Zweden en Noorwegen geschonken. Marine en leger. Z"". M5. schroefstoomschip de Amstel, onder bevel van den luitenant ter zee 1« klasse D. A. Coomansde Ruiter, is den 3eu Januari te Curasao aangekomen. De officier van administratie 2e klasse W. K. Len- ting, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost- Indië, en vandaar den 22«" Januari in Nederland terug gekeerd, wordt met dien datum op nonactiviteit gesteld. Gemengde berichten. Bij het gemeentebestuur van 's-Gravenhage zijn in de vorige week 34£_cieuwe gevallen van pokken aangege ven en 93 sterfgevallen door die ziekte. Sedert hetbegin der epidemie zijn 2036 gevallen aangegeven, waarvan 605 met doodelijken afloop. Uit 's-Gravenhage ontvangt I'Etoile beige het bericht dat de minister Thorbecke het voornemen zou hebben om bij de Nederlandsche staten-generaal een wetsontwerp in te dienen, krachtens hetwelk het recht tot het verklaren van oorlog en het maken van vrede aan de wetgevende macht zou worden opgedragen. L' Etoile deelt dit bericht echter mede onder de meest formeele reserve. II y a de quoi Het vaderland verneemt dat de uitgevers van het woordenboek der Nederlandsche taal er in geslaagd zijn, d>'. P. J. Cosijn, leeraar aan de hoogere burgerschool te Haarlem, aan de redactie van het woordenboek te ver binden, die zich te dien einde 1°. Mei e. k. te Leiden zal vestigen. Omtrent het beweren, dat «ttar- aanleiding van een in den Haag door een hooggeplaatst persoon ontvangen briefkaart met beleedigenden inhoud, last gegeven zou zijn aan de postkantoren om zulke briefkaarten in een enveloppe te sluiten, schrijft een inzender in de Nieuwe Rotterdamsche courant „Wat hiervan zij, is mij onbekend; doch een feit is het dat reeds bij circulaire van den 8en December 1870 n<>. 807, en niet nu, zooals door een derprovincialebladen gemeld is, de aandacht der postbeambten op die even- tueele omstandigheden was gevestigd, door bepaling van het volgende „„Briefkaarten, waarvan de inhoud voor den geadres seerde van beleedigende of honenden aard is, worden, indien dit ten kantore van besteraming wordt opgemerkt, door de ambtenaren van een verzegelden omslag en een nieuw adres voorzien." „Welk een diepen eerbied het keizerschap du reeds den Duitschers inboezemt— zegt de Groninger courant kan blijken uit het volgende telegram, door den generaal von Wrangel aan den nieuwen keizer gezonden „„Het zij mij vergund, zijne keizerlijke majesteit in het diepst gevoel van eerbied, bij de allerhoogste aanneming van de Duitsche keizerlijke waardigheid, voor mij en mijne familie, onzen alleronderdanigsten gelukwensch aan de voeten te leggen." 't Is om er van te walgen." Na afloop eener voorstelling door Carlotta Patti in den schouwburg te Santiago, de hoofdstad van Chili, gegeven, brakop het tooneel een brand uit, waarschijnlijk door gas ontstaan, die het geheele gebouw in korten tijd vernielde. Drie beambten en een officier van de brand weer kwamen daarbij om. Gelukkig hadden de bezoekers zich reeds verwijderd, anders zou de. ramp ontzettend geweest zijn. Het gebouw heeft een half iuillioen dol lars gekost en was niet verzekerd, daar' geen enkele maatschappij hiertoe geneigd was geweest. In Engeland is een schrijven uit Zanzibar van 8 December jl. ontvangen, houdende mededeeling van bijzonderheden, waaruit naar het oordeel van deskun digen blijkt, dat dr. Livingstone van zijne reis in Afrika's binnenlanden behouden terug verwacht mag worden. Thermometerstaiid. 31 Jan.'sav. 11 u. 23 gr. 1 Feb. 's morg. 7 u. 25 gr. 's midd. 1 u.36 gr. 's av. 6 u. 37 gr. Algemeen overzicht. Toen in den oorlog tusschen Rome en Carthago de Romeinsche consul Terentius Varro bij Cannae totaal verslagen werd en Rome zijn ondergang met rassche schreden scheen te naderen, kwam de Romeinsche senaat dien consul, bij zijne terugkomst naar de hoofdstad, inplechtigen optocht tegemoet om hem hulde te brengen „dat hij aan de toekomst van zijn vaderland niet had gewanhoopt." Volgens het bekend Romeinsch systeem, ten tijde der republiek, om nooit vrede te sluiten dan als overwinnaar, zette men vervolgens den oorlog voort en op Cannae volgde een Zama. Een hulde als aaD Te rentius Varro werd gebracht zou ook de bevolking van noordelijk Frankrijk in het algemeen en van de stad Rijssel in het bijzonder verdienen. Welke verpletterende nederlagen ook elkander opvolgden, toch verloren zij den moreelen moed niet, en geloofden steeds aan de toekomst van Frankrijk. Diepen indruk heeft dan ook de plotselinge ommekeer inFrankrijk's toestand vooral te Rijssel gemaakt, de stad waar men aan elk eenigszins gunstig luidend gerucht een overdreven waarde placht te hechten en dit gerucht onmiddellijk naar België overseinde. Deze Rijsselsche lichtgeloovigheid was zeiden wijhet gevolg vaneen onwrikbaar vertrouwen op de toekomst en van de meening dat de oorlogskans eindelijk wel ten gunste van Frankrijk zou verkeeren. En zoo leefde men dan ook nog Zaterdag in de verwachting dat een uitval op groote schaal door den generaal Trochu zou worden ondernomen om de Duit sche belegeringsliniën ditmaal te verbreken. In plaats van dergelijk bericht vernam men in den loop van Zon dag dat Parijs gecapituleerd had en een wapenstilstand was gesloten. Groote teleurstelling schijnt dan ook vrij algemeen onder de bevolking van Rijssel te heerschen, en ook daar zal het van de door Duitschland te stellen vredesvoorwaarden afhangen of men zijne stem in de constituante ten gunste van een vredestractaat zal uit brengen. Uit nadere mededeelingen omtrent den inhoud van de tusschen Parijs en het Duitsch hoofdkwartier gesloten wapenstilstand blijkt dat nader zal worden bepaald wan neer de wapenstilstand zal beginnen in de Cöted'Or, de Doubs, de Jura en bij Belfort. Vandaar het schijnbaar eenigszins zonderling telegram, gisteren medegedeeld, waaruit bleek dat bij Pontarlier weder een hevig gevecht had plaats gehad, waarin de Duitsche troepen, als naar gewoonte, de overwinning behaalden. Een telegram uit Bern van heden nacht meldt voorts dat de zoo hardnek kig verdedigde Fransche vesting Belfort met vernieuwde heftigheid door de Duitsche troepen wordt gebombar deerd. Natuurlijk zouden de Duitschers zeer gaarne die vesting tot capitulatie dwingen vóór het aanvangen van den wapenstilstand. Bedoeld telegram uit Bern meldt overigens dat het grootste gedeelte van Bourbaki 's leger van zijn operatie-basis is afgesneden en naar de Zwitser- sche grenzen wordt gedrongen. Wij deelden reeds mede dat eenige tot dit leger behoorende troepen een paar dagen geleden de Zwitsersche grenzen zijn over getrokken. Van de zijde der Zwitsersche regeering was men hierop voorbereid en waren een aantal troepen samengetrokken in dat deel des lands om alle Duitsche of Fransche militairen, die op Zwitsersch grondgebied mochten komen, te ontwapenen. Tot de bepalingen van den tusschen de heeren Jules Favre en von Bismarck gesloten wapenstilstand behoort ook dat alle korpsen franc lireurs zullen ontbonden wor den, dat Parijs binnen veertien dagen eene oorlogs schatting van twee honderd millioen franken zal opbren gen en dat onmiddellijk alle Duitsche krijgsgevangenen tegen een gelijk getal Fransche krijgsgevangenen zullen worden uitgewisseld. In het Duitsch hoofdkwartier twijfelt men niet aan het sluifeen van den vrede. Dadelijk na het sluiten van don wapenstilstand is naar Berlijn bevel gezonden om alle troepentransporten naar Frankrijk te staken en de reeds

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1