öuitrnlanix mandant en benoemde een nieuwen. Deze nieuwe amb tenaar bevestigde het feit dat 300 gevangenen waren ver dwenen, en nam maatregelen om aan alle ontsnappingen een einde te maken. Eenige dagen later kwamen aan het postkantoor talrijke brieven met Fransche postmer ken, en allen geadresseerd aan mevrouw Bauer. Dg kom- mandant beval eenige dier brieven te openen. De Fran- schen bedankten daarin de vrouw van den notaris voor de geschenken in geld en kleederen die zij van haar had den ontvangen en waardoor zij in staat waren gesteld om te ontvluchten. Tevens gaven zij bericht van hun gelukkige aankomst in Frankrijk. Mevrouw Bauer is tengevolge van deze geruchtmakende zaak in hechtenis genomen. De opbrengsten van het Suez-kanaal bedroegen in de maand December het hoogste van het tot dusverre bereikte cijfer, namelijk fr, 800.000, tegen.fr. 500,000 in de maand November. Met het verdiepen van het kanaal wordt voortgegaan, niettegenstaande in de afgeloopen maand geen der doorvarende schepen eenige belemme ringen door ondiepte heeft ondervonden. Op het adres, door den heer C. Zwaardemaker, redacteur van het Nieuwsblad voor den boekhandel te Amsterdam, aan den minister van financiën toegezonden» daarbij de beslissing des ministers inroepende omtrent het verschil van gevoelen tusschen hem en het postkan toor te Amsterdam over den zin der derde alinea van art. 17 der wet van 22 Juli 11., is door den minister geantwoord: dat de opvatting van den adressant allen grond mist, daar toch, ware zijne beschonwing juist alle, zelfs de meest omvangrijke dag- en weekbladen, tegen een port van cent per nummer zouden kunnen verzonden worden. Daartoe zou het alsdan slechts noo- dig zijn, het zoogenaamde hoofdblad op papier van geen meerder gewicht dan 25 grammen uit te geven en de ontbrekende ruimte door eenige bijvoegsels aan te vul len, 'tgeen wel nimmer de bedoeling van den wetgever kan zijn geweest. Ingeval het gezamenlijk gewicht van blad en bijvoegsel dus 25 grammen te boven gaat, moet het blad voor de berekening van het port in de eerste klasse van het tarief, éen cent voor elk nommer of exem plaar, gerangschikt worden. Noach Webster, aan onze lezers bekend als samen steller van het groote Amerikaansche woordenboek der Engelsche taal, is in Amerika nog meer bekend als de schrijver van een spelboekje voor kinderen. Webster had bij den aanvang van den onafhankelijkheidsoorlog zijn studiën als advocaat voltooid, doch in den verwar den toestand van Amerika was er geen denken aan om zijn brood met de praktijk te verdienen. Hij werd toen schoolmeester, en, zich dagelijks ergerende aan de monarchistische denkbeelden die in de Engelsche lees boekjes aan de kinderen werden ingeprent, besloot hij een nieuw spelboek te maken, waarin de beginselen van vrijheid reeds met de letters aan de leerlingen zouden worden ingegeven. Hij slaagde met deze speculatie, ook uit een financiëel oogpunt, uitmuntend. Althans gedu rende de 20 tot 30 jaren, die Webster noodig had om zijn groot Woordenboek te bewerken, leefde hij met zijn groot gezin uitsluitend van hetgeen 't kopierecht van zijn spelboekje hem opleverde. Nu nog is het even populair in Amerika als het Spa-a-boek in ons vader land; jaarlijks worden er niet minder dan een millioen exemplaren van verkocht, en men duizelt van de cijfers waartoe men komt, wanneer men uitrekent hoeveel papier bijv. noodig was voor de vijftig millioen exemplaren, die er thans reeds van verschenen zijn. Na Webster's dood is reeds aan zijn familie meer dan 250,000 dollars uit betaald als opbrengst van het kopierecht van dit boekske en van het groote Woordenboek, met de daarvan door den schrijver zelf bezorgde verkorte uitgave. Berichten uit Nickerie melden dat in den nacht van 10 op 11 December de nieuw gebouwde commis saris-woning door een vreeselijken brand is vernield. Gelijktijdig ontdekte men dat uit de gevangenis drie gedetineerden waren ontvlucht. Het vermoeden dat zij de bewerkers van het onheil zouden zijn gaf aanleiding dat onverwijld door den commissaris maatregelen wer den genomen om hen op te sporen. Het gelukte de mili taire macht twee hunner te arresteeren. Uit het gehou den verhoor bleek, dat zij plan hadden om ook andere gebouwen, bepaaldelijk bet thans door den commissaris bewoonde huis, in brand te steken en daarna met een kleine boot, welke zij vooraf gereed hadden gezet, naar Berbice te vluchten. De gearresteerden zijn met de Paramaribo herwaarts gebracht. Zij zijn Barbadianen, en reeds in Demerary wegens brandstichting tot dwang, arbeid veroordeeld, doch uit Massaroni ontvlucht. Thermometerstand. 30 Jan. 'sav. 11 u. 28 gr. 31 'smorg.7u.23gr.'smidd.lu.28gr.'sav. 6u.30gr. Algemeen overzicht. Zoo al de minister Garabetta, bij het ontvangen der tijding van den tusschen Parijs en het Duitsch hoofd kwartier gesloten wapenstilstand daarin mocht hebben willen berusten en zijn ontslag nemen, schijnt een groot deel der bevolking te Bordeaux eene geheel andere houding te zullen aannemen. Gisteren is in deze resi dentie der regeeringsdelegatie een talrijke openbare vergadering gehouden, waarin met algemeene stemmen werd geprotesteerd tegen den gesloten wapenstilstand en besloten om den oorlog tot het uiterste voort te zetten. Daartoe zou het aan den heer Gabbetta verleend gezag worden gehandhaafd en een comité van uit voerend gezag in het leven worden geroepen, te kiezen uit de leden der in de voornaamste steden van Frankrijk bestaande republikeinsche vereenigingen. Op deze openbare verga dering was de heer Gambetta niet tegenwoordighij werd door ongesteldheid verhinderd. Verschillende volksdemonstratiën hebben overigens te zijner eere plaats gehad. Niet geheel onwaarschijnlijk is het eühter dat de ver melde besluiten van een deel der bevolking te Bordeaux slechts uitingen zijn eener opgewondenheid, welke, na aankomst van een regeeringslid uit Parijs, voor meer. dere kalmte zal plaats maken, zoodat men althans de bijeenkomst der constituante zal willen afwachten om aan haar de beslissing der vraag over te laten of de in elk geval nog niet officieel voorgestelde vredes voorwaarden van den heer von Bismarck, in de gegeven omstandigheden aannemelijk kunnen geacht worden, dan wel of zij eene voortzetting van den oorlog billijken. Frankrijk's positie zou door het volgen van dergelijke gedragslijn zeker niet slechter kunnen worden, terwijl het daarbij in nog meerdere mate dan thans de moreele ondersteuning van de neutrale mogendheden zou kun nen winnen, indien de eïschen van Pruisen bovenmatig mochten blijken te wezen. Tevens zou bij eene voort zetting des oorlogs krachtens besluit van dergelijke ver tegenwoordiging des lands, meer eenheid en gezag worden verleend aan de dan te nemen oorlogsmaatregelen tegenover Duitschland. Wat de houding der Parijsche bevolking betreft, deze schijnt zich tot dusverre vrij rustig te hebben gedragen en althans geenerlei pogingen te hebben aangewend om zich tegen de tenuitvoerlegging der bepalingen van den gesloten wapenstilstand te verzetten. Uit Versailles toch wordt gemeld, gelijk wij reeds mededeelden, dat al de forten door Duitsche troepen zijn bezet, terwijl ook de ontwapening der linie-troepen en mobile garde te Parijs zonder rustverstoring schijnt te hebben plaats gehad. Uit Brussel wordt gemeld dat van daar aanzienlijke hoeveelheden leeftocht naar de Fransche hoofdstad wor-' den gezonden. De gemeenschap langs een paar spoorweg- lijnen zal, naar men verneemt, binnen zeer korten tijd hersteld zijn. Ook te Bordeaux is van den minister van koophandel Magnin aanschrijving ontvangen om zoo spoedig mogelijk een groote hoeveelheid granen tot vervoer naar Parijs in gereedheid te doen brengen. Een telegram uit Kassei meldt dat het bericht der aanstaande bijeenroeping eener constituante in Frank rijk een algemeene neerslachtigheid heeft teweeg ge bracht op Wilhelmshöhe en onder de daar aanwezige leiders der Bonapartistische partij, welke zich van der- gelijkè vergadering natuurlijk niets goeds voor de toekomst voorspellen kan. Levendiger dan ooit is overi gens thans in Frankrijk de afkeer voor Napoleon en voor de restauratie-plannen der Bonapartisten. L'Echo du Nord formuleert dien afkeer der Fransche natie door te herinneren aan deze regels van Auguste Barbier Je n'ai jamais chargé qu'un ctre de ma haine.... Sois maudit, Napoléon Laatste beriehten. Londen. In hier ontvangen raededeelingen uit Frankrijk wordt beweerd dat het aantal voorstanders van een te sluiten vredestractaat met den heer von Bismarck, sedert de capitulatie van Parijs, daar te lande zeer toeneemt. The Times bevat een bericht uit Berlijn, volgens hetwelk de Bonapartistische partij steeds in onderhan deling is met den bondskanselier. Versailles. De in het zuidoosten ageerende Duitsche troepen hebben eergisteren (Zondag) het terugtrekkend leger van den generaal Bourbaki ten westen van Pontarlier aan gevallen, en daarbij zes stukken geschut genomen en ongeveer drie duizend man Franschen krijgsgevangen gemaakt. Brussel. Het proviandeeren van Parijs is over Valenciennes on mogelijk. Dit kan alleen geschieden van de westzijde en wel van Calais en Dieppe. Aan reizigers wordt niet vergund om Parijs te bezoeken. Alleen die personen, welke convooien met levensmiddelen vergezellen, kun nen, en dan nog slechts voorzien van een Duitsch vrij geleide, tot Parijs doorreizen. Be capitulatie van Parijs, In l'Etoile Beige leest men het volgende: „Na een beleg van vier maanden en elf dagen heeft Parijs gecapituleerd. Zijn gedenkwaardige verdediging zijn heldhaftige houding, de indrukwekkende opoffering van alle klassen van burgers, die, zonder onderscheid van positie, geslacht of leeftijd, de pijnlijkste ontberin gen moedig hebben geleden, zonder dat zelfs een enkele maal .een kreet ten gunste van de overgave werd geuit; al deze ware burgerdeugden, die grootheid in het onge luk en die volharding in de verdrukking voegt een der schitterendste bladzijden toe aan de geschiedboeken van Frankrijk's hoofstad. „De wanhoop en de smart over het ongeluk wordt verzacht, eensdeels door de meer eervolle voorwaarden aan de moedige verdedigers door de overwinnaars toe gestaan, anderdeels door het sluiten van een algemeenen wapenstilstand voor drie weken. Deze zal terstond nut tig worden aangewend en men zal onmiddellijk overgaan tot de verkiezing van een constitueerende vergadering. „Voor de eerste maal sedert den verschrikkelijken en gevloekten nacht van 2 December 1851 zal Frankrijk weder in het volle genot van zijne souvereiniteit komen en zal door zijn vrij gekozen vertegenwoordigers, ont slagen van alle pressie, zijn souvereinen wil kunnen doen gelden. Zelden heeft een constitueerende vergadering een grooter taak gehad. „Zij zal niet alleen voor goed over de quaestie van vrede en oorlog moeten beslissen, zij zal ook aan Frank rijk de liberale instellingen moeten gevenjter beveiliging voor de schelmstreken van de jachtmakers op een r.ovp d'etat. Een van haar eerste handelingen zal zijn de algeheele vernietiging van de Bonapartistische begin selen die Frankrijk ten verderve hebben gevoerd. „En als dit gedaan is, is het te hopen dat zij doordron gen zal zijn van de overtuiging, dat de eenige ware vol doening voor de vroegere en tegenwoordige ongelukken van Frankrijk vooral moet bestaan in een krachtigeu wil om opnieuw door een wijze en milde toepassing der vrijheid het baken van den vooruitgang in Europa te worden. Wat ook zij die Frankrijk verachten en den voorspoed vleien, mogen zeggen, het is toch niet te ont kennen, dat de invloed van Frankrijk in dat opzicht in Europa gewichtig is geweest, terwijl Duitschland, wat de geschiedenis der laatste vijftig jaren kan getuigen, evenals alle andere landen waarde vrijheid zich ontwik kelde, heeft verdrukt. Inderdaad de vrijheid is eenigen tijd verdrukt geweest, een vreeselijke tusschen-regeering was aan het bewind/ „Maar laat ons niet vergeten, dat het tweede keizer rijk zich slechts door de zwijgende en openlijke mede plichtigheid van de Europeesche reactie heeft kunnen staande houden; de een steunde den ander. Herinne ren wij ons vooral, dat zelfs toen het despotisme het sterkst was Parijs, hetwelk zich door de toepassing van de gestrengste burgerdeugd van de schande van het keizerrijk zuivert, nooit de vrijheid verloochende en zich nooit duurzaam onder het juk van Bonaparte zou hebben gebogen, evenals het nog in de nachtwake voor zijne overgave het despotisme onderdrukte." De Volks-Zeitung van Zondag laat zich op de vol gende wijze uit „In dit oogenblik waarin de groote wereldstad, die de menschheid reeds zoo langen tijd met bewondering heeft gadegeslagen en waaraan de beschaving van Europa en vooral ook van Duitschland zooveel te danken heeft, na een langen en moedigen tegenstand aan den vooravond van haren val staat, in dit oogenblik is het ongepast onze oprechte blijdschap over het einde van het bloedvergie ten en over de zege onzer wapenen door bitteren smaad tegen de overwonnenen te onteeren, zooals sommige Duitsche bladen doen door de reeds zoo diep vernederden nog met den voet te trappen. „Wij die reeds bij het begin van den oorlog als onze meening hebben te kennen gegeven, dat deze oorlogniet een groot duel tusschen Frankrijk en Duitschland op de manier van Napoleon was, maar een heilige volken- strijd, door den man vau den 2en December in het leven geroepen en die slechts in Parijs of in Memel kon eindigen, wij zullen de laatsten zijn, om de vaderlands liefde, den moed en de geestkracht die de van hare

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 2