MIDDELRURGSCHE COURANT. Woensdag 1 Februari, N°' 27. 1871. Middelburg 31 Januari. jl. Zaterdag werd te Kruiningen eene vergadering gehouden van invloedrijke liberale kiezers in het ooste lijk gedeelte van Zuid-Beveland, om te trachten een vrijzinnige kiesvereeniging op te richten, teneinde bij verkiezingen voor leden van de provinciale staten en tweede kamer meer eenstemmigheid te verkrijgen tus- schen het platteland en Goes. Aanvankelijk sloten zich 20 leden aan, welk getal hoogstwaarschijnlijk veel zal vermeerderd worden; de statuten werden vastgesteld en een bestuur verkozen bestaande uit de heeren C. C. Welieman, te Krabben dijke, president; C. J. O. van de Ven, te Hansweert, vice-president, en I. J. Massee te Kruiningen, secretaris en thésaurier. Men voorspelt zich van deze kiesvereeniging, wier statuten in zeer liberalen zin ziju vastgesteld, bij vol gende verkiezingen veel goeds. Goessche cour.) Benoemingen en besluiten. registratie enz. Benoemd tot bewaarder van de hypotheken en het kadaster te Groningen mr. G. B. Vis- scher, ontvanger der registratie en domeinen te Mid delburg. Onderwijs. De Yereeuiging tot onderzoek naar de middelen tot verbetering van den gezondheidstoestand in de gemeente 's-Gravenhage heeft zich tot den gemeenteraad aldaar gewend met verzoek, dat deze de wenschelijkheid over- wege van, en besluite tot een maatregel, die voorzeker veel zal kuuueu bijdragen toe beperking der ziekte die in de laatste weken re,eds zoo menig offer in die gemeente geëischt heeft, en ook voor het vervolg zal kunnen strekken tot voorkoming van het heerschen der pokken. De maatregel, hier bedoeld, is: „het verplicht stellen van de vaccinatie ook voor 1 eerlingen op de bijzondere scholen," evenals dit vroeger reeds geschied is voor hen, die onderwijs op de openbare scholen ontvangen. Dat het opleggen van zoodanige verplichting ook met betrekking tot de leerlingen op bijzondere scholen, niet buiten de bevoegdheid van den gemeenteraad ligt, volgt, naar de vereeniging meent, o.a. daaruit, dat andere gemeenteraden dit gedaan hebben en dat hun besluit dienaangaande bij verzet gebleken is te kunnen gehandhaafd worden. De vereeniging herinnert, om éen voorbeeld te ver melden, den gemeenteraad aan de opname van een zoo danige bepaling door den gemeenteraad te Middelburg, in zijne politieverordening van 15 Augustus 1859, en aan de daaruit voortgevloeide overwegingen, in hoeverre een gemeenteraad tot het vaststellen en handhaven van zoodanige bepalingen bevoegd was; zij herinnert hoe daartoe dien gemeenteraad het recht werd toegekend bij een ministerieel schrijven, bij koninklijke beslissing en ook bij arrest van den hoogen raad. Hoe het toezicht op de naleving van verordeningen omtrent het gevaccineerd zijn van schoolgaande kinderen op de meest doelmatige wijze zoude kunnen gehouden worden, dienaangaande veroorlooft zich de vereeniging nog het volgende op te merken. Het komt haar alleszins noodzakelijk voor, dat de vaccinatiebewij zen ingevorderd worden en niet teruggegeven dan b. v. bij verhuizing naar een andere gemeente, bij het einde der schooljaren, bij overgang naar een andere school, of om andere gegronde redenendie bewijzen zouden dan inmiddels door dën onderwijzer of de onder wijzers kunnen bewaard en daarvan zou, ter voorkoming van latere moeilijkheden, een register kunnen aangelegd worden. Het invorderen van de vaccinatiebewijzen wordt door de vereeniging beschouwd als alleen een waarborg kunnende opleveren tegen kwade practijken, als onlangs in den Haag zouden hebben plaats gehad, het verknopen nl. van zoodanige bewijzen, die dan achtereenvolgens voor verschillende kinderen vertoond werden. In de afgeloopen week had te Arnhem het examen plaats van haar, die zich voor de middelbare school voor meisjes hadden aangemeld. Van de 42 meis jes, die zich hadden aangegeven zijn 6 afgewezen. Hiervan werden 19 voor de eerste, 6 voor de tweede, en 11 voor-de derde4'Jasse aangenomen. v,Korkiiieuws. Jl. Zondag werd als predikant bij de hervormde ge meente te Koudekerke bevestigd de heer J. C. Eijkman. De bevestiger, de heer Kromsigt, predikant te Cortgene behuwdbroeder van den bevestigde had tot tekst Joh. 1 vers43a. De heer Eijkman sprak bij het aanvaarden zijner bediening naar aanleiding van Hand. 4 vers 12a. Marine en leger. Uit Breda schrijft men ons „De kommandant der militaire academie, de kolonel Gerlach, heeft verzocht om een jaar op nonactiviteit te worden gesteld. De reden tot deze aanvrage ligt in zijn minder gunstige gezondheid. Er zal dan een geheel nieuw personeel aan het hoofd der genoemde inrichting komen, daar zooals men weet de gouverneur als minister van oorlog is opgetreden. Misschien ook worden beide betrekkingen in éen persoon vereenigd." llivierberichten. Keulen, 2S Januari. Waterstand 6 voet 2 duim boven nul. Nieuw drijfijs bedekt omstreeks een vijlde gedeelte der breedte van den Rijn. Vreeswijk, 28 Jauuari. IJs vast. Waterstand 2.60 meter onder noodpeil. Val 0.08 meter. Gorinchem, 28 Januari. In den toestand der rivieren geene veraudering; alle langzaam vallende. Waterstand 2.06 meter onder noodpeil. Val 0.07 meter. Werkendam, 28 Jauuari. IJs vast. Waterstand 2.44 meter onder noodpeil. Val 0.05 meter. Paulownahoeve, 28 Januari, 7 uren voormiddags. IJs vast. Waterstand 0.71 meter onder noodpeil. Val 0.07 meter. Sliedrecht, 28 Januari. IJs vast. Waterstand 189 meter onder noodpeil. Val 0.06 meter. Dordrecht, 28 Januari. Dordsche waterwegen, Hol- landsch Diep, ijstoestand en overtocht veren onveran derd. Waterstand 2.89 meter onder noodpeil. Kop van 'teiland, ijs nog overanderd. Waterstand 1.87 meter ~\- AP. Val 0.08 meter. Alblasserdam, 28 Januari. IJs en overtocht onveran derd. Waterstand 3.35 meter onder noodpeil. 27 Januari. Het Haringvliet over de helft der breedte met drijlijs, waardoor de overtochtzeermoeilijkis; overi gens de toestand van de takken der benedenrivieren onveranderd. De buitengewone riviercorrespondentie inde2cinspec- tie gisteren opgehevende stationsbezetting langs de Maas, Merwede en nieuwe Merwede blijft. Gemengde berichten. In een jl. Vrijdag avond te Goes gehouden bijeen komstvan belangstellenden in een vrachtgoederen-stoom- bootdienst tusscheh Goes en Rotterdam is besloten om eene lijstaan de ingezetenen, vooralaan de neringdoenden, ter teekening aan të bieden. Zij die daarop hunne hand- teeke'ning plaatsen verklaren zich bereid, om aan derge- lijkeri dienst zedelijken steun te verleenen, bijaldien gezorgd worde voor een goed schip van voldoende grootte, hetwelk tweemaal 'sweeks heen en wedervaart, en ook betere bestelling in acht worde genomen. Deze lijst zou dan gezonden worde aan de heeren Verwëy c°., te Rotterdam, teneinde dezen te bewegen om eene stoomboot op Goes in de vaart'te houden. De schip pers tusschen Rotterdam en Goes hebben geweigerd een stoömbootdienst op te richten. Blijkens een schrijven van den voorzitter der landbouwvereeniging van het arrondisement Metz aan het comité tot ondersteuning der Frhneche landbouwers, gedagteekend 23 Januari jl., zijn, door de zware lichting van paarden en het gebrekkige voedsel der overgeble venen, van de 33,000 hektaren slechts 18,000 bezaaid geworden, zoodat nog 15,000 hektaren winterland onbe- zaaid liggen. Het gewone voorjaarsbezaai in dat arron dissement omvat 6300 hektaren gerst, 18,000 hektaren haver, 7000 hektaren aardappelen, 2500 hektaren peul vruchten, 1200 hektaren beetwortels en 4800 hektaren oliezaden. Daarvoor zullen noodig zijn: 66,000 hektQÜ- ters haver, daar een deel van het winterland ook met haver bezaaid zal worden; 12,500 hektoliters gerst, 10,000 hektoliters aardappelen, 250,000 kilogram peu'. vruchten, 300,000 kilogram zomerkoren, 150,000 kilogram klaverzaad en 5000 ki.ogram beetwortelzaad. Van som mige dezer artikelen zijn kleinigheden overgehouden om te zaaien, doch de haver ontbreekt totaal, en van den vroegeren voorraad gerst, peulvruchten, aardappelen en klaver is het grootste gedeelte verdwenen, vooral in de omstreken van Metz. Uit Rhenen wordt gemeld dat de heerD. L. deRidder, te Grebbe, jl. Zondag zijn lOOea jaardag heeft gevierd. Meer dan honderd vijftig behoeftige gezinnen hebben van die feestviering geprofiteerd, daar de jubilaris hen een ruime bedeeling iu erwten en spek verstrekt heeft. Eindelijk hebben de schaatsenrijders dan toch gebruik kunnen maken van het ijs op de Maas voor Rot terdam. Tot voor weinige dagen zag het er aldaar niet gunstig uit, doordien de ijsvlakte geheel en al het voor komen had van eene zee, die eensklaps te midden der volle waterbeweging was bevroren, zoodat er geen effen plekje op het ijs te vinden was. Tengevolge van den in gevallen dooi had zich dit grootendeels hersteld en zoo konden de liefhebbers Zondag naar hartelust over de baan gieren. De baan begon bij bet rijnspoor-station. liep van daar laDgs de Oosterkade tot halverwege de Boompjes, dicht langs de stad, vervolgens schuin naar de overzijde tot het Katendrechtsche Veer en van daar in de richting van Charlois. Bij de Oosterkade was eene brug gelegd, waardoor men, evenals voor de Draaisteeg, gelegenheid had op het ijs te komen, hetwelk tegenover de Koningsbrug en verderop met teuten bezet staat. Onder begunstiging van het zachte weder bewoog zich aldaar een talrijke menigte, zoodat het een met het ander op dat gedeelte der rivier een vrij levendig schouwspel opleverde. Wegens het stille weder konden de ijsschuitjes niet voortkomenzooveel te beter ging het daarentegen met het rijden in arresleën en het schaatsenrijden. {Nieuwe Rolt. cour.) Eene dame te Zwolle vermiste voor een paar dagen} bij het vallen van den avond haar vijfjarig zoontje. Daar de buitendeur openstond, vermoed de zij dat het kind zich op het ijs had begeven en in het nabij het huis zijnde wak was gevallen. Zij begaf zich terstond op het ijs, dat afbrak zoodat zij in het water viel. Haar inmiddels toege schoten echtgenoot deelde weldra hetzelfde lot. Het gelakte den omstanders beiden te redden. Het kind speelde intusschen in den tuin. In den dierentuin te Keulen geeft tegenwoordig de leeuwin een zeer treffend bewijs van moederlijke teederheid. Onlangs wierp zij drie jongen, en deze wor den nu gedurende de voeding van de moeder gescheiden, opdat deze ongestoord haar maaltijd kan némen. Hoewel de jonge leeuwen eveneens een goede portie vleesch ontvangen, bespeurde men dat de leeuwin steeds de helft hafer portie zorgvuldig onder het stróo verborg m'e'tv klagende stem hare jongen riep en zelfk pogingen deed om de afsluiting te verbrijzelen. Te Ingalétad in Béièrën waren verscheidene Fran- scbe officiëren geïnterneerd. Reeds had men sedert eenigen tijd opgemerkt, dat de vrouw van zekeren notaris Bauer, eèn algemëen geacht man, met verschillende officieren een zéér vertrouwelijken omgang onderhield. Weldra wérden ook ohder'ófficïèren bij haai- toegelaten1, die geen' réden hadden om zich de onaangenaamheden- der gevangenschap niet'dóor zoo aangenamen omgang të verlichten. De plaatselijke overheid vertrouwde de zasik: echter niet, en merkte dat het getal krijgsgevangenen verminderde. Hiervan werd kennis gegeven aan den minister van oorlog en deze ontsloeg den plaatskom-

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1