r 26. Dinsdag öinrtmlanö. 1871. OÜRANT. 31 Januari, NATIONALE MILITIE. De Burgemeester en wethouders van Vlissingen Gelet op art. 26 der wet van den 19i,a Augustus 1861 (Staatsblad n°. 72); Brengen bij deze ter kennis van belanghebbenden dat het register van de in het vorige jaar voor de nationale militie ingeschrevenen, benevens de daaruit opgemaakte alphabetische lijst, voor elk op de secretarie ter lezing zullen nederliggen van den 25e'» Januari tot en met den 3«n Februari 1870; dat tegen register en lijst, binnen den tijd derneder- ligging, bezwaren kunnen worden ingebracht bij den commissaris des konings in de provincie, door middel van een door de noodige bewijsstukken gestaafd ver zoekschrift op ongezegeld papier, onderteekend door hem, die ze inbrengt, welk verzoekschrift zal moeten worden overgebracht bij den burgemeester tegen bewijs van ontvang. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 23"> Januari 1871. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. HEGTOR, L. B. De Secretaris, P. FORBES WELS. VERKIEZINGEN. De Burgemeester van Vlissingen; Gezien art. 7, 2ü alinea der wet van den 4en Juli 1850 (Staatsblad n°. 37), regelende het kiesrecht en de benoe ming van de afgevaardigden ter eerste en tweede kamer der staten-generaal noodigt de inwoners der gemeente uit, om, zoo zij elders in de directe belastingen zijn aangeslagen, daar van vóór den 15eQ Februari eerstkomende te doen blijken. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 23«° Januari 1871. De Burgemeester voornoemd, J. G. HECTOR, L. B. Middelburg 30 Januari. De op heden alhier gehouden collecte ten behoeve der polder- en kanaalwerkers heeft opgebracht eene som van f 375.91£. De heer A. A. Sanders, commies ter gemeente-secre tarie alhier, genoot gisteren het voorrecht zijn öOjarigen diensttijd als ambtenaar dezer gemeente te herdenken. Burgemeester en wethouders, de secretaris, alsmede de tegenwoordige en enkele oud-ambtenaren der secretarie gaven zoowel door hunne tegenwoordigheid ten zijnen huize als door de aanbieding van geschenken van hunne belangstelling blijk. Ook van verschillende andere zijden ontving hij bewijzen van deelneming. De ridder d'Antas, opvolger van den burggraaf de Seisal, als buitengewoon gezant en gevolmachtigd minis ter van Portugal by de hoven van Nederland en België, is door zijne regeering teruggeroepen en vervangen door den markies d' Augeja, die in den Haag is aan gekomen om zijne geloofsbrieven aan Z. M. den koning te overhandigen. Benoemingen en besluiten. hooger onderwijs. Benoemd tot rector-magnificus aan de hoogeschool te Leiden voor het academiejaar 1871/72 de hoogleeraar L. W. E. Rauwenkoff. KOLONiëN. Op verzoek eervol ontslaguit's landsdienst verleend aan J. F. R. S. vau den Bossche, lid van den raad van Nederlandsch-lndië, onder dankbetuiging voor de langdurige en goede diensten door hem aan den lande bewezen, en met toekenning van pensioen. Op verzoek eervol ontslag uit 's lands dienst verleend met toekenning van pensioen, aan den Oost-Indischen ambtenaar jonkheer K. Graafland, gewezen secretaris der wees- en boedelkamer te Saraarang, thans met verlof hier te lande; alsmede aan D. Kruithof, laatstelijk vaste werkman-ketelmaker bij de fabriek voor de marine en het stoomwezen te Soerabaija, thans ook met verlof hier te land^^VwT?-^ ■Kerknieuws. Beroepen tot predikant bij de hervormde gemeente te Oostkapelle de heer P. van den Hoofakker Houtza gers, thans te Oudewater. Necrologie. In den Haag is jl. Donderdag in circa 70jarigen ouderdom overleden de heer J. F. ter Bruggen Hugen- holtz, lid*van den raad van state. Tot 1841 was hij luite nant ter zee D klasse, en van 1849 tot 1865 lid van de tweede kamer «er staten-generaal, als afgevaardigde van het kiesdistrict Dokkum. Van 1865 tot zijn overlijden nam hij aan de werkzaamheden van den raad van state deel. Koloniën. Bij het departement van koloniën is ontvangen het volgende telegram van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-lndië, dd. Buitenzorg, 27 dezer: Goede berichten van Bandjerinasin. De opstandelin gen zijn door onze troepen verstrooid. Het hoofd Wang- kang [gedood. Zijn lijk door verschillende personen herkend. De hulptroepen naar Java teruggekeerd." Bij beschikking van den minister van koloniën van den 26en dezer is de heer C. von Hertling, zich schrij vende C. baron von Hertling, geëxamineerd Beierseh boschbeambte; gesteld ter beschikking van den gouver neur-generaal van Nederlandsch Indië, om te worden benoemd tot technisch ambtenaar bij het boschwezen daar te lande. [Staats cour.) Rechtzaken. De hooge raad der Nederlanden heeft jl. Vrijdag uit spraak gedaan in de bekende zaak van den heer Angel beek tegen den staat der Nederlanden. De hooge raad heeft, na uitvoerige uiteenzetting der feiten en wederzijdsche conclusiën, ten aanzien van het recht, in substantie het volgende overwogen. Ten aanzien der ontvankelijkheid van de vordering dat de bestrijding van den gedaagde is gericht tegen die vordering van den eischer in haren ganschen omvang zoodat, indien die bestrijding is gegrond, alle verder onderzoek omtrent de bijzonderheden vervalt, en dus vóór alles moet onderzocht worden, of de eischer is ontvankelijk; dat de vordering strekt tot 'betaling van activiteits traktement, verbonden aan een door den eischer, naar hij vermeent, bekleedde ambtsbetrekking in Neder.; landsch-Indië, uit welke hij niet wettig zou zijn ontslagen, en voorts tot betaling van overtochtsgelden dat bijaldien hij eenig recht daarop mocht hebben, dit alleen geldt den staatsdienst in Nederlandsch-lndië, en ten laste komt der koloniale sehatkist; dat mistdien, zoo de eischer ter hierbedoelde zake heeft een burgerrechtelijke schuldvordering, deze alleen aangaat de regeering in Nederlandsch-lndië, en dat de eischer haar langs den weg van art. 159 der wet op de rechterlijke organisatie in Nederlandsch-lndië aldaar kan en moet doen gelden; dat derhalve de ingestelde vordering in haren gan schen omvang en samenhang is niet ontvankelijk tegen den gedaagde. Op deze overwegingen heeft de hooge raad den eischer verklaard niet ontvankelijk tegen den gedaagde in zijn ingestelde vordering, en hem veroordeeld in de kosten van het geding. [Bet vadert.) Gemengde berichten. In de afgeloopen week zijn te Utrecht 34 personen aan de pokken overleden. Sinds den 1« dezer zijn aldaar 129 personen aan die ziekte gestorven. Te Egmond aan zee lijden meer dan 100 personen aan typhus, tot zelfs 7 in een huisgezin. De spoortrein van 's-Hertogenbosch op Utrecht is jl. Vrijdagmorgen bij Hedel op een verkeerd spoor geloo- pen en heeft daar een kolenwagen verbrijzeld, waarbij de locomotief defect geraakte en door een andere uit Bommel moest vervangen worden. In de Bazuin leest men het volgende bericht uit Tholen„Het behaagde den Heere onder biddend opzien door de leiding van denweleerwaarden heer M. Boon, consulent dezer gemeente, na gepredikt te hebben uit Phil. 4 vers 6 en 7, met bijna algemeene stemmen geko zen te hebben, den weleerwaarden heer P. J. van Smeden, te Oudloosdreeht." De bekende theoloog Alexander Schweizer heeft zijn ontslag genomen als hoogleeraar aan de universi- tiet te Zürich en predikant bij de Munster-gemeente aldaar. Bij den Amerikaanschen senaat is een verzoek ingediend, en door een der senatoren ondersteund, om, bij wijze van amendement op de constitutie, het bestaan van het Opperwezen te erkennen. In den staat Illinois, waar uit de petitie was opgezonden, was men, zooals de sena tor verklaarde, vrij algemeen overtuigd van de noodza kelijkheid eener zoodanige aanvulling der politieke wetgeving, dienende om Góds opperbestuur de ver schuldigde eer te geven wegens de door de unie behaalde voordeelen in verschillende oorlogen en wegens de vrij heid en gelijkheid van alle staatsburgers. Burgerlijke stand. Gedurende den loop van het jaar 1870 zijn ingeschre ven bij den burgerlijken stand te Middelburg. Geboorten: 264 jongens en 232 meisjes, samen 496, waaronder 8 tweelinggeboorten; voorts in onecht 15 jongens en 13 meisjes, samen 28, zoodat het totaal der geboorten 524 bedraagt. Huwelijken 148, waarvan 122 tusschen jongmans en jongedochters, 4 tusschen jongmans en weduwen, 13 tusschen weduwnaars en jongedochters, 8 tusschen weduwnaars en weduwen, en 1 tusschen een gescheiden man en eeno weduwe. Overledenen 447, zijnde 232 van het mannelijk en 215 van het vrouwelijk geslacht. Elders overledenen 27. Levenloos aangegeven kinderen 30. Vlissingen. Geboorten189 jongens en 193 meisjes, samen 382. Huwelijken 75, waarvan 56 tusschen jongmans en jongedochters, 9 tusschen jongmans en weduwen, 2 tus schen weduwnaars en jongedochters, 6 tusschen weduw naars en weduwen, 1 tusschen een weduwnaar en eene gescheiden vrouw en 1 tusschen een gescheiden man en eene weduwe. Overledenen 247, zijnde 137 van het mannelijk en 110 van het vrouwelijk geslacht, waarvan 19 eldersoverleden, en 11 te Vlissingen overledenen elders thuis behoorden. Levenloos aangegeven kinderen 24, zijnde 17 jongens en 7 meisjes. Goes. Geboorten: 126 jongens en 99 meisjes, samen 225, waaronder 5 tweelinggeboorten; voorts in onecht 8 jon gens en 7 meisjes, samen 15, zoodat het totaal der ge boorten 240 bedraagt. ïïuwelijken 58, waarvan 39 tusschen jongmans en jongedochters, 2 tusschen jongmans en weduwen, lOtus- schen weduwnaars en jongedochters, 6 tusschen weduw naars en weduwen, en 1 tusschen een jongman en eene gescheiden vrouw. Overledenen 173, zijnde 85 van het mannelijk en 88 van het vrouwelijk geslacht, waarvan 9 elders overleden en 4 te Goes overledenen elders thuis behoorden. Leven loos aangegeven 1 meisje. Zierikz ee. Geboorten: 150 jongens en 156 meisjes, samen 306, waaronder 5 in onecht en 5 tweelinggeboorten. Gehuwd 60 paren.

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1