Uit Versailles wordt bericht, dat aldaar geheime postverbindingen zijn ontdekt, die men vermoedde dat tusschen Parijs en Rouaan werden onderhouden en waar door, op tot dus ver onverklaarbare wijze, brieven tusschen die plaatsen werden gewisseld. Het schijnt, dat de brie venbestellers van Versailles aan dien dienst verbonden zijn. Waarschijnlijk hebben zij door te zwemmen de Pruisische voorposten weten te passeeren. Een brief uit Parijs heeft aanleiding gegeven tot de ontdekking van dit geheim. De bedoelde brievenbestellers zijn voor- loopig gearresteerd. Twee meetings. Te Bordeaux worden steeds openbare bijeenkomsten gehouden, waarin over den toestand van het land gespro ken wordt en middelen worden beraamd om een gunstige verandering tot stand te brengen. Hoe opgewonden het •daar kan toegaan blijkt uit de volgende mededeeling van iemand die een zoodanige bijeenkomst op den 17c° dezer bijwoonde: „De vereeuiging die ik gisteren in het Grand theatre bijwoonde bood hetzelfde schouwspel als alle dergelijke bijeenkomsten aan, namelijk dat van eene vaderlands liefde die door hare hevigheid, buitensporigheid, woede en haat zich zelve bespottelijk maakt. Een redenaar eischte de oproeping en wapening van alle mannen van twintig tot zestig jaren en de heffing van een buiten gewone belasting van twee milliarden. Een twaalftal handen werden ten teeken van bijval opgeheven. Nie mand sprak tegen dit voorstel en het bureau benoemde •eene commissie om de regeering dit denkbeeld in overwe ging te geven. „Een dichter van Bordeaux, die zich in de openbare bijeenkomst eenigen naam heeft verworven, begon zijne rede aldus: „„Eureka! eureka! Ik heb het middel ge vonden om de Pruisen te vernietigen. Zooals gij zult zien, is het zeer oenvoudig. Alle legitimisten die hier aanwezig zijn steken hunne handen op! (Niemand stak de hand op.) Ziet gij wel, er zijn geen legitimisten. Ieder orleanist die zich hier bevindt stekezijn beide handen op! (Allen bleven onbewegelijk.) Thans ziet gij, dat er geen Orleanisten zijn. Alle Bonapartisten zwaaien met hunne hoeden of kepi's! (Niemand bewoog zich) Er zijn dus geen Bonapartisten. Ieder die geen republikein is, sta op; de republikeinenmoetenblijvenzitten (Niemand stond op "Welnu, dewijl er niet dan republikeinen zijn, zoo laat geheel Frankrijk zich verheffen, zich op den vijand werpen en er zal geen enkele meer overblijven. Niets is gemakkelijker dan dat." „Deze en dergelijke redeneeringen werden hevig toe gejuicht. De heer Luillier sprak een warme redevoering uit, waarin hij zijn gehoor geheel medesleepte, en waarin hij de aanvallen tegen admiraal Fonrichon weder ver nieuwde, die telkens bij de vereenigingcn in het Grand theatre worden herhaald, en wiens terugroeping voor de derde maal door de commissie van het bestuur worden gevraagd. Aan de besluiten op deze bijeenkomst genomen is door de regeering nog geen gevolg gegeven, boewei de heer Crémieux de commissie met vaderlijke welwillendheid heeft ontvangen en haar met zijn zalvende welsprekend heid geheel tevreden heeft gesteld." Een geheel ander schouwspel biedteen Londensche meeting aan waar het enthousiasme zich op een bijzon der eigenaardige wijze openbaart, terwijl de redenaars minder opgewonden zijn. Onder zeer ongunstig weder had Maandag avond den 23stcn in Trafalgar square eene meeling plaats, als eene demonstratie tegen het bombardement van Parijs en de werkeloosheid van de Engelsche regeering gedurende den oorlog. Niettegenstaandedenhevigen regen en wind, stond gedurende twee uren een aanzienlijke menigte menschen in de open lucht te luisteren naar de hevige beschuldigingen tegen de regeeringen van Pruisen en Engeland. De optocht waarin men naar Trafalgar square ging werd geopend door een muziekkorps, hetwelk de Mar seillaise speelde, en voerde vijftien banieren van zeer bijzonder karakter mede. Velen waren rood en vertoon den een slecht geteekende Phrygische muts en een piekeen enkele van geen zuiver roode kleur was met sterren bezaaid en gewijd: „Aan de Vereenigde staten van Europa." Een ander had tot opschrift: „Aan de algemeene republiek en aan Frankrijk," terwijl men op oen derde las: „Leve Gambetta en Jules Favre." De banierdragers hadden een rooden band om den arm, terwijl sommigen roode sjerpen droegen. De optocht bewoog zich zeer langzaam door de stra ten. In tusschen was op het plein waar do meeling zou plaats hebben reeds een zeer groote menigte vergaderd om de aankomst van den optocht af te wachten. De toeschouwers hadden plaats genomen voor het monument van Nelsou. De aanwezigen, grooteudeeis uit de lagere volksklasse, die licht tot ongeregeldheden overslaan, juichten luide een dronken militair toe, die zich vooraan had geplaatst en uitriep: „In naam van het Engelsche leger, drie hoera's ter eere van Frankrijk!" De meeling had plaats aan de zijde van het plein tegen over Cokspurstreet. Met groote moeite werd de plaats door Jlamers, een soort lichten die de appelenverkoopers gebruiken, flauw verlicht. Velen waren zeer goed met dit middel van verlichting bekend. Op zeker oogenblik gaven de appelverkoopers inlichtingen omtrent de wijze van toepassing der flamers, op eene manier waardoor de ernst der plechtigheid zeer werd gestoord, terwijl zij later, toen zij van hunne instemming met het gesprokene wilden doen blijken, de stokken waarop de fiamers ston den en deze zelf verbraken, zoodat de brandende vloei stof over de omstanders liep. De heer Odger, die op den presidentszetel een leu ningstoel plaats nam, begon met eene speech waarin hij het doel der meeting omschreef, dat, volgens hem, zeer gewichtig was, en waarin hij betoogde, dat zoo de Engel sche regeering het gewicht van den tegenwoordigen tijd niet mocht hebben gevoeld, de Engelsche werklieden er van doordrongen waren. Verder ontwikkelde hij, hoe laakbaar de houding der politiek van de Engelsche regeering tegenover Pruisen en Frankrijk was, niette genstaande dat de Engelsche werklieden door tal van meetings hunne afkeuring over die houding hadden tc kennen gegeven. Met groote kalmte beschreef hij de gruwelen van den oorlog, en beweerde dat het de plicht der onzijdige mogendheden was, om vredesvoorwaarden vast te stellen die met billijkheid en rechtvaardigheid zouden over eenkomen. Drie besluiten werden met stormachtige toejuichingen aangenomen, waarin de afkeuring tegen den oorlog en de wijze waarop hij door de Duitschers wordt gevoerd, werd uitgedrukt, de bewondering voor Frankrijk werd aan den dag gelegd, en het verlangen uitgesproken, dat Engeland met de andere onzijdige mogendheden krach tig zou optreden ten gunste van den vrede. Nog enkele andere redenaars voerden bet woord, en tusschenbeide gaven de toehoorders teekenen van bijval of juichten den spieker levendig toe, doch overigens liep alles kalm af en in deuzelfden optocht als zij gekomen was, trok de menigte at. £janödsbmct)tnt. Graanmarkten enz. Amsterdam, 30 Januari. Raapolie op 6 weken 51 j. Lijnolie op 6 weken 34^. Prijzen van effecten. Amsterdam 30 Januari 1871. Nederland. ♦Ccrtific. Werkelijke schuld 24 pet 53 ♦dito dito dito 3" 62J ♦dito dito dito 4 82 ♦Aand. Handelmaatschappij 4£- dito exploitatie Ned. staatssp. 90, België. ♦Certificaten bij Rothschild 24 Rusland. ♦Obligation 1798/1816 5' 93f ♦Certific. adm. Hamburg 5 64 ♦dito Hope O. 1855, 6e serie 5 764 ♦Cert. 1000 1864 5 91J- ♦dito 1000 1866 5 r 90£ ♦Loten 1866 5 223? ♦Qblig. Hope&Co.Leeuing 136G 4£ 83 ♦Certific. dito4 62 *Inscript.Stieglitz&Co.2ea4eL. 4 62f ♦Obligation 1867 4 661 ♦Obl. 1869 4 66W ♦Certificaten 6 421 ♦Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 211 *0blig. dito 4 ♦dito dito4.£ Obl. spoorweg Poti-Tiflis 5 84£- dito dito Jelez Orel 5 83$ dito dito Charkow Azow. 5 Polen. ♦Schatkistobligatiën5 61J Pruisen. *Obligatiën 4 Oostenrijk. ♦Oblig. metall. in zilver Jan.Juli 5 54 ♦dito dito April/Oct. 5 53jj ♦dito in papier Mei, Nov. 5 46$ ♦dito dito Febr./Aug. 5 45ij lt alië. Leening 1861 5 51 g *Certific. bij Lamaison c. s. 5 Spanje. ♦Obligatiën2$ thans 3 ♦dito 1867 3 30 ♦dito Binnenlandsche3 264 Portugal. ♦Obl. 1856—1862 3 31$ ♦dito 1867 3 32 Turkije. dito (binnenl.) 5 41$ Griekenl. dito (blauwe) 5 10 Egypte. dito 1868 7 74£ Amerika. *Obl. Vereenigde Staten (1874) 5 pet. ♦dito dito dito (1904) 5 92$ ♦dito dito dito (1882) 6 95$ ♦dito dito dito (1885) 6 94$ ♦Obl. Illinois 7 ♦dito dito Redeiution 6 Oblig.Atl.Gr.W.Spw.Ohiosec.(7p) 731 dito dito geconsolideerde .7 dito dito debentures 8 Obl St.Paul &Pac.Spw. lesec. 7 65$ dito dito dito 2C sec. 7 65 dito dito 1869 dito 7 66 Brazilië. ♦Obl. 1863 4^ ♦dito 1865 5 91 Mexico. dito 18513 14 Grenada. dito afgestempeld6 1 24 Ecuador. dito1 Venezuela, dito3 9$ Prpcn van coupons. Amsterdam, 28 Januari. Metall. 19.85Dito zilver 24.20. Dito Eng. per 11.771Eng. Russen per Eng. Portugal per 11.77-4; Frausche Belg. ƒ561; Pruis, 34$; Hamb. Russen f 28$; Russen in Z. R. 29$:Pools. in Fl. Spaans, Amerik. Dollars ƒ2.39dito papier ƒ2.14 Spaans.-Frans. 11.774-; Piasters 2.22. Kerkvoogden der Nederd. herv. gemeente te Middel burg maken dankbaar melding, dat in de collecte voor de eeredienst, Oostkerk, is ontvangen eene coupon der kerkelijke leening ad 1.25, verach. 1 Jan. 1871, n°. 197. Middelburg 30 Januari 1871. DE VEREENIGING tot het bezoeken der armen maakt dankbare melding van de ontvangst der volgende giften: op 26 Januari jl. van a. z. een bankbiljet groot 60, op 28 Januari jl. van A. Z. een muntbiljet groot 10 en op 29 Januari jl. in de Koorkerk, voor de Ver- eeniging, vier coupons 2pet. Ned. fondsen groot ieder 12.37^ te zaaien 49.50. B. H. CARP Voorzitter. D. G. VAN TE1JLINGEN, Secretaris. F. J. STADES Penningmeester. Veere 28 Januari 1871. De commissie ter voorziening in de buitengewone behoeften der armen, maakt dankbare melding van de ontvangst eeDer gift van 10, van een onbekende. Schoorvoetend en harer ondanks waagt zij echter nogmaals een beroep te doen op de algemeene mildda digheid van alle meergegoeden, inzonderheid ook van Middelburg's ingezetenen. Zij doet dat beroep met meerderen aandrang dan ooit te voren. Twee honderd portiën warme spijs, tweemalen per week door haar bedeeld, zijn nog op verre na niet toe reikende om in den nood der armen te voorzien die dagelijks, bij volslagen stilstand van allen arbeid in toenemende mate, zich bij haar aanmelden. Daaren boven aan brood, aan brandstoffen, aan dekking en kleeding, aan alles is bij zoo vele ongelukkige huisge zinnen in deze barre dagen van nijpende koude een hoog geklommen gebrek. De commissie mag en kan niet ophouden met bedee ling en toch hare krachten zijn lang niet geëvenredigd aan hare behoeften. Hare middelen zijn uitgeput. Beweldadigden! Moge hare roepstem voor zoo vele noodlijdenden weerklank vinden in uwe harten. Zij vraagt u dringend maar bescheiden. Helpt haar kan het zijn: helpt spoedig! J. P. VAN DEN HEUVEL. L. J. ROLAND. J. BR A AT. J. A. GELDOF. Söucrtfnticn. Bevallen van een Zoon, J. G. LUITWIELER—HOF MAN. Vlissingen, 28 Januari 1871. Voor de menigvuldige bewijzen van deelneming, bij het verlies van mijn geliefden echtgenoot, den heer P. A. VAN DER SCHEER, mij van hier en van elders toegekomen, betuig ik mijnen hartelijken dank. Middelburg, Wede. VAN DER SCHEER, 30 Januari 1871. Haciimeestkr Eek hout. Getroffen door de vele bewijzen van deelneming en vriendschap, op mijn 5*»''n «ïaarclag, den 29fn dezer ondervonden, betuig ik bij dezen mijn oprechten dank. Middelburg, T on T 1Q71 D. J. DE KOK. 30 Januari 1871.

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 7