Overleden 192, zijnde 97 van het mannelijk en 95 van het vrouwelijk geslacht, waaronder 5 elders overledenen. Levenloos aangegeven kinderen 7. Middrlbukg. Eerste huwelijks-afkondiging van den 29en dezer: W. Vinke, jin. 23 j. met M. P. van Sigkem, jd. 27 j. H. Vermeulen, wedr. van S. M. Geervliet, 29 j. met M. O. P. Vermeulen, jd. 21 j. J. Schuiten, wed1', van M. F. Smits, 24 j. met M. C. van Miert, jd. 25 j. C. van Dingen, jm. 19 j. met F. M. Jansen, jd. 27 j. (Van 21—28 Januari.) Vlissingbn. Gehuwd: A. Maas, wedr. van M. Bostelaar, met C. Willeboordse, jd. 31 j. H. Gijzeis, jm. 22 j. met H. H. Mommaas, jd. 22 j. Bevallen: A P. Sirach, geb. Schoonhen, d.M.de Lange, geb Bakker, d. L. Koops, geb. Torré, (tweel. z. en d.) J. R. van Os, geb. Bleyenberg, z. J. Wisse, geb. van de Wege, z. (levenl.) P. J. Jonkes, geb. Bos, z. Overleden: E. P. Koenegragt, wedc. van J. Tompot, 65 j. T. Visser, jm. 20 j. E. Nordling, jm. 27 j. J. P. van der Eyk, jd. 38 j. Goes. BevallenP. Hoogesteger, geb. Bonze, z. C. Brus- ket, geb. Dirkse z. E C. Nijs, geb. van der Does, d. C. M. Borgs, geb. van de Rafelaar, z. Overleden: M. G. Witkam, d. 4 m. Levenloos geboren een kind van A. Timmerman en C. de Dreu. Zierikzee. Gehuwd: D. Otsen, jm. 36 j. met C. Kop pens, wede. van G. den Dekker, 40 j. Bevallen: B. Venema, geb. Kister, z. J. Corbeel, geb. Blonker, z. OverledenP.Willemse, man van A. Findsom, 31 j. H. van der Ploeg, z. circa 6 j. P. de Graaf, man van P. Keieman, 34 j. A. Rodoe, d. 8 m. Verkoopingea en aanbestedingen. Eergisteren is te Gapinge te koop aaugebodeu 1 hek- tare 79 aren weiland, liggende onder Zanddijk buiten, gemeente Vrouwepolder. Verkocht voor 2755. Tlier m ome terstand 28 Jan. 'sav. 11 u. 32gr. 29 'smorg.7 u.32gr.'smidd. lu.34gr.'sav. 11 u.31gr. 30 's morg. 7 u. 25 gr. 's midd. 1 u.28 gr. 's av. 6 u. 27 gr. GuitenUmiX Algemeen overzicht. Het in ons vorig noramer opgenomen telegram uit Berlijn omtrent de capitulatie van Parijs en een geslo ten wapenstilstand te land en ter zee heeft zich beves tigd. Tevens is de in ons vorig nommer vermelde tegen spraak van dit bericht door de regeeringsdelegatie te Bordeaux voldoende verklaard. De bewindslieden te Parijs hebben namelijk hunne arabtgenooten teBordeaux geheel en al onkundig gelaten van het aanvangen der capitulatie- en wapenstilstands onderhandelingen, zoodat de tijding der getroffen overeenkomst tusscben de heeren von Bismarck en Jules Favre aan de regee ringsdelegatie in de provincie al zeer ongeloofwaardig moest voorkomen. Niet slechts over deze schijnbaar zoo zonderlinge hou ding ten opzichte der te Bordeaux resideerende leden van het gouvernement der nationale verdediging, maar tevens over de redenen, welke den heer Jules Favre ge noopt hebben om een wapenstilstand te sluiten voor ge heel het oorlogstooneel, ligt nog een vrij geheimzinnige sluijer uitgespreid. Als gevolg daarvan zou men zich kunnen afvragen of de gezaghebbenden te Bordeaux en in geheel het zuidwestelijk deel van Frankrijk zich zullen willen onderwerpen aan de bepalingen der over eenkomst tusschen Parijs en hetDuitsch hoofdkwartier ge sloten, dan wel wederkeerig de handelingen der regeering te Parijs zullen ignoreeren. Waarschijnlijk is dit laatste echter niet, indien het bericht juist blijkt te zijn dat de heer Gambetta, bij het vernemen van den gesloten wapen stilstand, onmiddellijk verklaarde zijn ontslag te zullen nemen. Een andere vrij wat treuriger tijding bevestigtde meening dat de leiders der verdediging in het zuiden moedeloos zullen berusten in de eigenmachtige handel wijze van het gouvernement te Parijs. De generaal Bour- baki teruggetrokken op Besangon, gelijk men weet zou eene poging hebben gedaan om zich van het leven te berooven. Men wanhoopt aan zijn behoud. Wat nu de bepalingen betreft der tusschen Parijs en het Duitsch hoofdkwartier gesloten overeenkomst tot wapenstilstand te land en ter zee, zij komen hoofdzakelijk op het volgende neder. De wapenstilstand zal drie weken duren. De Duitsche troepen zullen alle forten rondom Parijs bezetten. De stad zelf blijft ingesloten,doch mag zich van leeftocht voorzien, zoodra alle wapenen zul len zijn uitgeleverd; de linie-troepen en mobiele garde worden te Parijs als krijgsgevangenen geïnterneerd. De handhaving der orde wordt aan de nationale garde opgedragen. Overigens zal binnen veertien dagen te Bordeaux eene constituante worden bijeengeroepen. De verkiezingen zijn tegen 8 Februari uitgeschreven en de constituante zal op 15 Februari bijeenkomen. In de provinciën zullen alle afdeelingen der beide vijandelijke legers in de thans bezette stellingen blijven, terwijl de landstreek, welke haar van elkander scheidt, als neutraal gebied zal worden aangemerkt. Men ziet dat tenzij de telegraaf de gesloten overeen komst op hoogst onvolledige wijze heeft geresumeerd tusschen de heeren Favre en von Bismarck niets is be paald omtrent de grondslagen van een vredestractaat. Men mag daaruit wellicht afleiden dat de voorwaarden van Duitschland tot het sluiten des vredes onmiddellijk aan de binnen veertien dagen bijeen te roepen constitu ante zullen worden voorgesteld. De vertegenwoordigers der Fransche natie kunnen dan bij meerderheid van stemmen uitmaken of de aanneming dier '-voorwaarden, in de gegeven omstandigheden al .dan niet met Frank- rijk's politiek, nationaal en militair belang in strijd is. Mag men een officieus Duitsch regeeringsorgaan geloo- ven, dan zou Duitschland zijne voorwaarden aldus willen formuleeren: Afstand van den Elzas en Lotharingen, alsmede van eene Fransche kolonie; uitlevering van twintig oorlogschepen, en betaling van vier milliards franken als schadeloosstelling voor de door Duitschland gemaakte oorlogskosten. Niet de minst belangrijke dezer voorwaarden zouden de eisehen tot afstand van twintig oorlogsschepen en van een Fransche kolonie wezen, waaruit zou blijken dat Duitschland eene zeemogendheid wil worden en alzoo in bet vervolg noodzakelijk eenige goede havens zal wenschen te bezittten. De indruk, welken deze eisehen in Engeland zullen maken, kan niet zeer gunstig wezen en slechts de oppositie versterken tegen de door het ministerie Gladstone in den Duitsch-Franschen oorlog gevolgde politiek. Ook in andere Europeesche rijken zullen deze eisehen van Duitschland de aandacht wel niet ontgaan. Merkwaardig is ten opzichte van dezen door Duitschland, naar het schijnt, gedaneneisch tot afstand eener Fransche kolonie in verband met eene te Berlijn verschenen bro chure, waarin daartoe Cochinchina werd aangewezen een stukindeKülniseheZeitungvaneen Duitsche koop man." Deze ziet in het bezit van Cochinchina voor Duitsch land uit een handelsoogpunt geen overwegend belang en zou liever Macao of Manilla verlangen van Spanje. Wat deze Duitsche koopman zoo al verlangen zou is ens tamelijk onverschillig, inhar wij wilden de aandacht onzer lezers vestigen op hetgeen deze koopman reeds nu in de toekomst voorziet, namelijk een oorlog tusscben Engeland en Duitschland. „Indien zulk een oorlog mocht uitbreken zegt hij dan zou Engeland, tengevolge der nabijheid zijner bezittingen in Indië en bij het Suez-kanaal, niet veel moeite hebben om onze kolonie van Cochinchina te nemen, alwaar het zouder twijfel een aanzienlijken buit zou vinden en welke kolonie alzoo, verre van ons krachtiger te maken op die wijze slechts zou hebben gediend om ons te verzwakken." Men zal moeten erkennen dat het voor de Duitsche natie niet zeer opwekkend is om, bij het sluiten van den vrede na een vernielingskrijg als thans werd gevoerd, reeds dadelijk de eventualiteit vau een nieuwen oorlog met Engeland te hooren bespreken. De Londensche conferentie zal, volgens the Observer, na den plotseling veranderden toestand in Frankrijk, op nieuw voor onbepaalden tijd worden uitgesteld. In de heden middag ontvangen Belgische dagbladen vonden wij gewag gemaakt van een gisteren te houden werklieden-we^*»^ te Yerviers, waarvan men republi- keinsche rustverstoringen vreesde. In den loop van den dag ontvingen wij echter geen berichten uit België waarin werd vermeld dat deze vree3 zich had bevestigd. Laatste berichten. Londen. De Turksche regeering volhardt bij hare eisehen tot herstel harer souvereiniteit in den Bosporus en de Dardanelles Bordeaux. Een lid van het gouvernement te Parijs wordt hier verwacht. Versailles. St. Denis en al de forten rondom Parijs zijn gisteren (Zondag) zonder tegenstand door de Duitsche troepen bezet. Freiburg. Een deel van generaal Bouvbaki's leger is met al zijne artillerie de grenzen van Zwitserland overgetrokken. Brussel. Tengevolge van de onzekerheid waarin men nog ver keert ten aanzien van den indruk, welken'de capitulatie en de gesloten wapenstilstand onder de bevolking van Frankrijk in het algemeen en vau Parijs in het bijzonder heeft teweeggebracht, is de beurs heden (Maandag) zeer weifelend. Volgens hier in omloop zijnde geruchten houdt men zich ijverig bezig om alle spoorweglij n en naar Parijs weder in bruilcbaren staat te brengen, teneinde de hoofd stad te kunnen proviandeeren. ïïit Frankrijk. „Zoo zit ik dan weder te midden van de grootste militaire beweging, aldus schrijft Friedrich Gerstiicker uit Nancy, met het voornem< n, om naar „de hoofdstad der wereld," zooals de Franschen met hunne gewone bescheidenheid Parijs noemen, te gaan. „Alles gaat hier uiterlijk den gewonen geregelden gang, maar toch gevoelt men, zoodra men de grenzen heeft overschreden, dat men in een land is waar de maatschappelijke verhoudingen uit haar verband zijn gerukt. Evenals in Metz worden ook hier telkens allerlei geruchten in omloop gebracht. Hier, zoo verhaalt men, zijn de spoorwegrails opgebroken, elders is een trein gederailleerd, op een andere plaats zijn franc-tireurs ver schenen, of is een verborgen mijn ontdekt. Men is echter aan zulke tijdingen zóo gewoon geraakt, dat niemand er zich over bekommert. „Te Metz kan ik thans de zoo gevreesde buitenwerken rustig en op mijn/gemak bezoeken. Hoewel het daar zeer kalm is en de forten met Duitsche troepen zijn bezet, heeft men toch de noodige voorzichtigheidsmaat regelen genomen en de kanonnen op de wallen met hunne mondingen naar de stad gekeerd, als een vriende lijke waarschuwing voor de inwoners, om zich geduldig in de omstandigheden te schikken. „Het gewoon dagelijksch verkeer ondervindt thans te Metz bijna geen stremming meer. De winkels zijn meestal geopend en de communicatie is in verschillende richtingen hersteld. De geruchten omtrent sluipmoorden zijn bepaald onwaar, want men kan in volkomene veilig heid zelfs in ieder uur van den nacht door de straten der stad gaan. „Er wordt dezer dagen veel gesproken over aanzien lijke voorraden munitie, die door verraad van een boer gevonden zijn. Reeds zijn vele vaten met kruit opge graven en men hoopt nog meer te vinden. Het is in Metz een zeer duur leven, zelfs nog duurder dan in Nancy. De bezetting van Metz bestaat grootendeels uit Bruns- i wijkers, en een menigte jonge manschappen wordt nog steeds op de esplanade aldaar geoefend. Het is een prachtig korps, dat vooral door de zwarte uniformen indruk op den vijand maakt. „Bij de esplanade staat het voormalig paleis van maar schalk Ney, waarvan het voorplein met zeer zonderlinge standbeelden is versierd. In het midden staat het beeld van den maarschalk zelf, en vlak voor hem ziet men eene bron met het beeld van een bijna geheel gedecolletteerde nymph, die zijn vroegere geliefde moet voorstellen; daarenboven heeft men zijn paard en honden in levens grootte uitgebeeld „De omgeving van Metz biedt een treurig schouwspel aan. De meeste dorpen zijn verwoest en het ergste is, dat nog niets aan de akkers is gedaan, zoodat hier bepaald hongersnood zal ontstaan als er niet spoedig hulp komt. De pokken heerseken zeer sterk. Aanvan kelijk hing men hier bij het uitbreken der ziekte, als naar gewoonte, zwarte doeken uit de huizen waar pok lijders waren, doch het getal werd zóo groot, dat men bet thans niet meer doet. Ook eischt de typhus nog menig slachtoffer. „Toen wij uit Metz vertrokken, hadden wij het genoe gen in een wagen te zitten waarop eene aanwijzing stond dat het een „gedesinfecteerde wagen" was. Hij was waarschijnlijk bij de laatste reis gebruikt om pok- zieken of typhuslijders te vervoeren; dat zijn zoo van die kleine afwisselingen op reis in oorlogstijd, waaraan men moet gewoon raken. „Toen ik de vorige keer Nancy bezocht was de stad vol Beierschenthans liggen er slechts Pruisische en Wuvtembergsche troepen, die telkens door franc-tireurs worden verontrust, en het is best mogelijk, dat eerstdaags weer uit een of ander huis op een Duitsch soldaat wordt geschoten. Gisteren viel op straat een schot en een kogel vloog door een ruit van een spiegel magazijn, doch zon der verder eenige schade aan te richten. Het was echter slechts een ongeluk, daar de revolver van een voorbij ganger door een toeval was afgegaan. „De inwoners zijn echter volstrekt niet gunstig voor de Duitschers gestemd en hebben meermalen een drei gende houding tegen ons aangenomen. Wij hopen evenwel dat spoedig door den vrede een einde aan alle onaangenaamheden zal worden gemaakt."

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 6