en beperkt, in het belang der openbare orde, de uitoefe- ning van dit recht. Hij betoogd dat de speciale wet op het recht van vereeniging van 1855 (Staatsblad n°. 32) dit recht van vergadering ten aanzien van tappergen geenszins beperkt, en dat de gemeentewet zulks in art. 188 evenmin doet. De plaatselijke wetgever zou, volgens hem, de bevoegdheid missen om het grond wettig recht van vergadering bij eene verordening te beperken, omdat beperking alleen mag geschieden door de wet in het belang der openbareorde Het maken van eene strafverordening op dit onderwerp door den plaatselijken wetgever is bepaaldelijk uitgesloten door de grondwet. De plaatselijke wet gever had niet te onderzoeken of de aanwezigheid van bezoekers gedurende nachtelijke uren in een tapperij tegen het belang der openbare orde was. Tevens toonde pleiter aan dat de rechter de verorde ning niet behoorde toe te passen zoo de wet anders spreekt en tot ontslag van rechtsvervolging leidt, en dat deze leer volkomen in overeenstemming is met de vaste jurisprudentie van den hoogen raad. Hij concludeerde dus tot vernietiging van het vonnis des kantonrechters en ontslag van rechtsvervolging. Het openbaar ministerie zal den 30«n dezer conclusie nemen. Gemengde berichten. De schippersvereniging Schuttevaer zal op Schok land eene bergplaats oprichten van allerlei gereedschap pen, teneinde door het ijs in nood verkeerende vaartui gen te kunnen helpen. In de Zutfensche courant wordt gewezen op de curieuse omstandigheid dat in de Engelsche bladen hevig geklaagd wordt over het feit, dat in Londen met zijn ontzaglijke bevolking iu éen week 86 gevallen van pokken zijn voorgekomen. Te 's-Gravenhage hebben zich in de afgeloopen week 328 gevallen voorgedaan. In En geland is de inenting verplichtend, en in Nederland niet. Door den Geneeskundigen kring te Amsterdam werd in zijne Maandag avond gehouden vergadering de pokken-epidemie besproken. De wenschelijkheid van re vaccinatieliefst met humane vaccine, daar de animale niet altijd even goed slaagt werd in het licht gesteld. Tevens werd,bij vermelding van het feit dat in de maanden November, December en de eerste helft van Januari in het geheel 25 personen aan die ziekte overleden,het verkies lijke van meerder publiciteit omtrent den stand der epi demie aangetoond: ook ter voorkoming van ongegronde geruchten, van wier overdrijving als voorbeeld werd aangehaald het praatje, dat de manufactuurwinkels op de Leidschestraat, o. a. De vlijt van Schade, gevaarlijk waren vanwege de pokken, terwijl de voorzitter der vergadering, die geneesheer is van de bewoners van dat huis( verzekerde dat hij wel het gezin en het overige personeel gerevaccineerd had, maar dat er niemand aan pokken leed of geleden had. In de Provinciale Noord-Brabantsche courant leest men de volgende annonce: „Bij mijn vertrek naar 's-Bosch breng ik aan de brave bevolking van Eindhoven en Stratum mijn hartelijk vaarwel toe, uitgenomen aan den ellendeling, die, ter bereiking van een eerzuchtig doel, door valsche voor stellingen en verachtelijkelogentaalmijzijn vriend! aan den haat en de verachting van het publiek trachtte prijs te geven, eene poging, die hem aanvankelijk althans in het buitenland maar al te wel gelukte. Men heeft echter zijn verachtelijk werk ontdekt, en is zijn wroeten naar grootheid nu ten eenemale vergeefs. Behalve dit echter, zal ik hem het „sprekendste" bewijs leveren, dat ik noch voor zijn titel, noch voor zijn per soon, noch voor zijne familie, waarop hij steeds zoo jongensachtig snoeft, eenige vrees koester en niet „zwij gen" zal. „SiEMEiuia, „Officier der marechaussée." Het hoofdcomité van Het roode kruis heeft beslo ten aan mevrouw de weduwe Praeger, wier echtgenoot te Metz het slachtoffer is geworden van zijne voor Het roode kruis bewezen diensten, uit de fondsen der ver eeniging een jaarlijksche gratificatie, voorloopig voor den tijd van vijf jaren, aan te bieden van gelijk bedrag als het pensioen, dat haar volgens art. 50 der wet van 28 Augustus 1851, Staatsblad n°. 127, zou zijn toegekend geweest, indien d«\ Praeger gevallen was bij dienstbetoon, door de regeering bevolen. Nieuwe Arnh. cour.) De Fransche gevangenen te Spandau hebben een geïllustreerd tijdschrift opgericht onder den titel: Prométhée. De eerste aflevering bevat humoristische artikelen door gevangenen geschreven. Onder de gevan genen te Koningsbergen, die dikwijls tooneelstukken opvoeren, bevinden zich de heer Trémole, eerste tenor zanger aan de opera te Bordeaux, en verscheidene rijke bankiers uit die stad. De berichten uit de Kaapkoloniën bevatten voort durend bijzonderheden over de diamantgravingen. Uit Natal wordt gemeld dat ook daar de diamantontdekkin gen aan de Vaal nog zeer de aandacht bezighouden. Daartoe heeft veel bijgedragen het buitengewoon succes, waarmede de nasporingen van het gezelschap onder aan voering van kapitein Lucas bekroond werden. Ofschoon maar korten tijd aan het werk besteed hebbende, heeft die vereeniging voor een waarde van 150,000 p. st. aan edelgesteenten gevonden. De goudmijn-werken aan de Tatin beginnen ook een bepaald karakter aan te nemen. Niettegenstaande het uiterst gebrekkige der werktuigen is het aan de Londen- en Limpopo-maatschappij gelukt een paar stukken uit kwartz getrokken zuiver goud op te zenden. De Natalsche goudontdekkingsmaatschappij heeft ook eenige resultaten verkregen. Van het door haar afgezonden werkvolk is eene deputatie in Durban aangekomen met tamelijk gunstige berichten, namelijk: dat men uit vijf ton kwartz 16.i ons goud bekomen had, eene uitkomst die meer dan voldoende is om de onder neming ruim winstgevend te maken. Het doel van de deputatie was voornamelijk om van de maatschappij behoorlijke machinerie te bekomen om het gruis te stam pen, in welk geval de opbrengst nog veel grooter be looft te zijn. De aandeelhouders schenen echter meer ooren te hebben naar een ander voorstel van de depu tatie, namelijk om voor rekening van de exploiteurs, de eigendomsrechten op den gepachten mijngrond over te nemen; en de directeuren der maatschappij kregen dus in last, daarover schikkingen met de deputatie te treffen. Thermometerstaiid. 27 Jan. 'sav. 11 u. 29 gr. 28 'smorg.7u.30gr.'smidd. 1 u.34gr.'sav. 6u.33gr. Öuttcnlcutïr. Algemeen overzicht. „De capitulatie van Parijs is zeer aanstaande en reeds is het bombardement door de Duitsch ers gestaakt. De minister Jules Favre werd gisteren opnieuw te Versail les verwacht om de voorwaarden der capitulatie vast te stellen." Aldus luidt een gisteren afgezonden bericht uit het keizerlijk Duitsch hoofdkwartier, welk be richt echter nog niet als volkomen geloofwaardig schijnt te kunnen worden beschouwd. Uit Londen wordt overi gens gemeld dat de onderhandelingen tusschen Parijs en het Duitsch hoofdkwartier niet uitsluitend de overgave der Fransche hoofdstad, maar tevens het sluiten van een vredestractaat zouden betreffen. De heer von Bismarck zou daarbij den afstand van den Elzas en een deel van Lotharingen blijven verlangen, .terwijl Duitschland dan de Fransche republiek zou willen erkennen. In hoe verre ook deze Londensche tijdingen omtrent werkelijke vredesonderhandelingen juist zijn, moet nader blijken. Wat de capitulatie van Parijs betreft, deze wordt sedert delaatste dagen al meer waarschijnlijk. De ontevredenheid der bevolking over het militair beleid van den generaal Trochu nam toch dagelijks toe, zoodat de generaal Vinoy thans zijne plaats bekleedt als opperbevelhebber. De bevolking van Belleville was echter hiermede nog niet tevreden gesteld daar de generaal Trochu president bleef van het gouvernement der nationale verdediging. Eene volksdemonstratie in genoemd Parijsch kwartier was gelijk wij reeds gisteren mededeelden daar van het gevolg, waarbij eene botsing heeft plaats gehad tusschen den door de menigte uit Mazas bevrijden woel geest Flourens, die zich aan het hoofd van eenige man schappen der nationale garde had gesteld om naar het stadhuis op te rukken, en een detachement mobiele garde. Een geweerschot van de zijde der nationale gar des lokte een geweervuur van de zijde der op het stad huis de wacht betrekkende manschappen der mobiele garde uit, waarbij gelijk het gewoonlijk bij dergelijke gelegenheden gaat ook eenige vrouwen en kinderen getroffen werden. En te midden van deze burgertwisten vielen de kanonskogels der Duitsche belegeraars onop houdelijk in de hoofdstad. Als gevolg der plaats gehad hebbende ongeregeld heden te Parijs heeft het gouvernement der nationale verdediging zich eenige dictatoriale maatregelen ver oorloofd en wel het sluiten der clubs, alsmede het ophef fen van een paar dagbladen, le Réveil en le Combat. De laatste manoeuvres der Duitsche troepen tegen het leger van den generaal Bourbaki in het zuidoosten van Frankrijk, hebben dezen Franschen bevelhebber genoopt om zich terug te trekken op BesanQon. Deze vesting is in den laatst en tijd in goeden staat van ver dediging gebracht. De Orleanistische partij in Frankrijk en in België is zeer ontstemd door de weigering van het gouvernement der nationale verdedigingteBordeaux om te voldoen aan het verzoek van den prins van Joinville om bij het leger van den generaal Chanzy dienst te mogen nemen als vrijwilliger. De republikeinsche regeering heeft dan ook in dit opzicht dezelfde gedragslijn gevolgd tegenover de familie Orleans als vroeger door het tweede keizerrijk tegenover haar werd aangenomen. De prins van Joinville heeft aan the Times een schrijven gericht, waarin hij zijn wedervaren in Frank, rijk mededeelt. Volgens dezen brief zou hij aan den generaal Chanzy hebben verzocht om onder een anderen naam eene plaats in de gelederen van zijne troepen te mogen innemen, nadat op een vroeger gedaan verzoek aan den generaal d'Aurelle een weigerend antwoord was ontvangen. De generaal Chanzy stelde den prins van Joinville alleen de goedkeuring van den minister Gam- betta als voorwaarde. De minister Gambetta weigerde echter niet alleen zijne goedkeuring, maar liet den prins in hechtenis nemen en naar St. Malo voeren om van daar naar Engeland terug te keeren. Ten slotte wordt in dit schrijven geprotesteerd door den prins van Joinville tegen de bewering als zou hij zich een zeer ongunstige oordeelvelling omtrent den heer Gambetta hebben veroorloofd. Laatste berichten. Londen. The Times bevat het bericht uit Versailles dat de Fransche minister Favre met eenige generaals van het Parijsch leger gisteren in het Duitsch hoofdkwartier is teruggekeerd. De Duitsche legerhoofden hebben hunne toestemming gegeven tot het sluiten van een wapenstil stand, welke dadelijk voor geheel het Fransch grond gebied in werking zou treden. Te Parijs heerscht onder de bevolking groote agitatie. Het Engelsch gouvernement zal bij Duitschland aan dringen op het sluiten van een voor Frankrijk eervollen vrede. Een officieel bericht uit Chislehurst spreekt het aannemen der Duitsche vredesvoorwaarden door de ex-keizerin van Frankrijk zeer bepaald tegen. Bordeaux. Volgens mededeeling der hier gevestigde regeerings- delegatie wordt door haar volstrekt geen geloof gehecht aan de geruchten omtrent aangevangen vredesonderhan delingen. Bordeaux. De Duitsche troepen rukken op Angers aan om den linkervleugel van het leger, onder bevel van generaal Chanzy, om te trekken. Brussel. Niettegenstaande de ex-keizerin van Frankrijk het be richt tegenspreekt dat zij zich bereid had verklaard om alle door Duitschland gestelde vredesvoorwaarden aan te nemen, is dit bericht toch volkomen juist. Berlijn. In wel onderrichte kringen wordt verzekerd dat de capitulatie van Parijs heeft plaats gehad en een alge- meene wapenstilstand is gesloten, gedurende welken de nationale vergadering onmiddellijk na de daarvoor uit te schrijven verkiezingen zal bijeenkomen ter goed keuring der gestelde vredesvoorwaarden. De aanstaande capitulatie van Parijs- Een artikel in the Times, over de gevolgen der capitulatie van Parijs bevat o. a. het volgende: „Zal na den val van Parijs Frankrijk zich onderwer pen? Zal het erkennen, dat de strijd al te ongelijk is,dat er geen hoop meer op een goeden uitslag kan bestaan en dat de afstand van den Elzas en Lotharingen bij slot van. rekening het onvermijdelijk einde zal zijn? „Het antwoord op deze vragen moet afhangen van de verhouding der tegenover elkander gestelde krachten die, noch in Frankrijk noch in Engeland, iemand met een schijn zelfs van nauwkeurigheid meer kan berekenen. Wij weten dat Gambetta riep: „De oorlog! de oorlog! totdat Frankrijk geheel zal zijn' uitgeput, of afstand van den eisch tot annexatie van grondgebied!" „Men moet erkennen, dat iedere stem die zich in Frank rijk kan doen hooren een weerklank is op dezen kreet van den minister, maar toch zou het mogelijk kunnen zijn, dat de groote massa van het Fransche volk de voor waarden van graaf Bismarck aannam, indien deze aan haar ter beslissing werden voorgelegd. Wij zouden zoo niet kunnen spreken Indien het anders ware. Sommigen

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 2