MIDDELBURGSCHE COURANT. N°- 25. 1871. Maandag ÖmnralaniX 30 Januari, GRONDBELASTING. De Burgemeester van Ylissingen maakt bekend: dat het op heden bij hem ontvangen kohier der grond belasting, dienst 1871, ter invordering aan den rijks-ont vanger is verzonden-, en noodigt mitsdien de daarop voorkomende belasting schuldigen uit, om hunne aanslagen op de daartoe bepaalde termijnen aan te zuiveren. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 23cn Januari 1871. De Burgemeester voornoemd, J. G. HECTOR, L. B. Middelburg 28 Januari. „In de natuur gaat niets verloren." Met deze opmer king ving de heer P. D. Koning hier gisteren avond de vanwege het Natuurkundig gezelschap aangekondigde volks-lezing aan. De stof is onvergankelijk; zij kan omgezet worden, maar verdwijnt niet. Evenmin gaat de kracht verloren; wanneer zy schijnbaar verdwijnt, komt zij weder in anderen vorm te voorschijn. Het lichaam waarvan alle kracht voor,onze aarde uitgaat is de zon zonder haar geen kracht, geen dagelijksche verdamping van inillioe'nen ponden water, geen plantengroei, geen leven. Voor ons is warmte dus de hoofdkracht, waaraan alle andere krachten worden ontleend; doch de verschil lende stoffen moeten onder gunstige omstandigheden gebracht worden, om kracht te kunnen ontwikkelen. Dit een en ander werd vooropgesteld. De hoofdkracht, de warmte, was voorts het onderwerp van belangrijke en duidelijke bespreking, door den heer Koning ditmaal gekozen. De vraag: wat is warmte? werd, met terzijdestelling van andere dcfenitiën, aldus beantwoord: warmte is niets anders dan een bijzondere soort van beweging, namelijk trillingen, die in't leven worden geroepen hoofdzakelijk door de zon, of door krachten aan de zon ontleend. De algemeene eigenschap van de warmte, om de kracht te verminderen die de oorspronkelijke deelen der lichamen samenhoudt, de uitzetting in lengte of omvang zoowel bij vloeistoffen als bij vaste lichamen, werd breedvoerig uiteengezet en toegelicht. Na voorts met een enkel woord de toestellen tot het jneten der warmte te hebben besproken, behandelde de spreker meer bijzonder den overgang van den vloeibaren tot den gasvormigen toestand. Hij verklaarde de wer king van het water bij verwarming tot kookhitte, waar door zijne vroegere mededeelingen werden bevestigd, alsmede wat men door gehouden warmte verstaat. Jammer dat de zaal waarin de bijeenkomst plaats had den spreker niet gunstig was tot het doen der proeven die hij zich had voorgesteld. Vandaar dat hij, onder anderen, slechts kon mededeelen, en niet a'antoonen, de bijzondere eigenschap dat eene vloeistof gebracht op een gloeiende metalen schaal, beneden de 100 graden van den hondcrddeeligen thermometer blijft, den spheroïdaalvorm aanneemt en tevens een draaiende be weging verkrijgt. Het verschil van temperatuur en bovenal de straling van de warmte werden voorts uitvoerig besproken en verduidelijkt. Daaruit bleek ook waarom het wensche- lijk is, om niet alleen des zomers, maar evenzeer des winters witte kleedingstukken te drageezwart laat beter warmte door dan wit, en waar de warmte des zomers door witte kleederen belemmerd wordt tot het lichaam door te dringen, belemmeren deze kleederen des winters de warmte' om het lichaam te verlaten. Om dezelfde reden is het ook goed dubbele vensterramen te bezigen. Do lucht, tusschen de twee ramen besloten) verhindert de warmte des winters om naar buiten te gaan, maar ook en hier wees spreker op de verkeerde gewoonte om zoodanige dubbele ramen 'a zomers weg te nemen des zomers om van buiten naar binnen door te dringen. Een andere belangrijke opmerking was nog, het ver schil tusschen warmtestralen en lichtstralen; een voor werp namelijk dat goed het licht doorlaat laat daarom niet even goed warmte door, en omgekeerd. Een en ander werd nader uiteengezet en, voor zooveel de omstandigheden het toelieten, door proeven of aan wy zingen verduidelijkt. Het yvoord van dank door den heer Koning aan ^iiet •einde^zijner voordracht tot de aanwezigen die ditmaal niet als vorige keeren grootendeels uit jeugdige knapen bestonden gericht voor hunne onverdeelde aandacht, en zijne bereidverklaring om, als de gelegen heid zich daartoe een volgend jaar aanbiedt, andermaal op te treden, werden gevolgd door eene dankbetuiging van den heer P. M. de Ligny namens het Natuurkundig gezelschap aan den spreker, vooral voor zijne keuze en de duidelijke behandeling van een onderwerp, hetwelk in het dagelijksch leven zoo algemeen wordt toegepast, terwijl door zoodanige behandeling het doel wordt be vorderd dat het Natuurkundig gezelschap met deze volkslezingen beoogt. Met ingang van den lfn Februari a. worden tele graafkantoren van de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen 'voor het publiek geopend op hare stations te Beilen, Best, Biezelingen, Dedemsvaart', Geldermalsen, Gilzen-Rijen, Gorsel, Hedel, Houten, Koekange, Krabbendijke, Nieuweschans, Schalkwijk, Scheemda, Vught, Wiïdum, Wolvega, Wouw, Zuidbroek en Zuidlaren. Op het binnenlandsch verkeer, zoowel tusschen deze kantoren onderling als met de kantoren van de rijks telegraaf en. met die der bijzondere maatschappijen in Nederland, wordt het eenvormige tarief van f 0.30 per bericht van 1 tot 20 woorden toegepast. Voor de bezorging der telegrammen, van al de boven genoemde stations naar de gemeenten van dien naam, wordt, boven de seinkosteu, een bestelgeld betaald, dat f 0.25 bedraagt wanneer het cloor den afzender wordt betaald, doch zoo deze het ten laste van den geadres seerde laat, naar gelang van den afstand wordt berekend. De diensttijd is gelijk aau dien van alle overige staats spoorweg-telegraaf kan toren. De telegraafkantoren op de stations van de bovenge noemde maatschappij te Almelo, Bunde, Dronrijp, Echt, Euschede, Franeker, Helmond, Roermond, Susteren, Swalmen, Tegelen, Yeenwouden en Wijhe worden, met hetzelfde tijdstip, voor het publiek gesloten. Slaats-cour De Staats-courant van gisteren bevat het koninklijk besluit van den 6cn dezer, houdende aanwijzing der gemeente Zwijndvecht, provincie Zuid-Holland, als stand plaats .van een postkantoor; alsmede het koninklijk besluit van den 26e« dezer, houdende aanvulling van het koninklijk besluit van 4 December 1870 (Staatsblad n°. 190), bepalende welke ziekten van het vee voor besmettelijk worden gehoudeu en welke der in de wet van 20 Juli 1870 (Staatsblad n<>. 131) genoemde maatre gelen bij het heerschen of bij het dreigen van elke dier ziekten moeten toegepast worden. Benoemingen en besluiten. belastingen. Benoemd tot ontvanger der in- en uit gaande rechten en accijnsen te Dordrecht o. a. W. F. La moraal Wichers, thans ontvanger der directe belastin gen, in- en uitgaande rechten en accijusen te Gorin- chem c. a. Onderwijs. Burgemeester en wethouders van 's-Gravenhage heb ben bij de optreding van den heer Thorbecke als minis ter van binnenlandsche zaken zich tot dien minister gewend, om andermaal subsidie voor de hoogere bur gerschool te verzoeken. Jl. Dinsdag is echter in de zitting van den gemeenteraad de volgende missive in gekomen, gericht aan burgemeester en wethouders, gedagteekend 19 Januari 1871: „Uw schrijven van den 13en dezer gaf mij aanleiding kennis te nemen van de briefwisseling betreffende bet verzoek om een rijks-subsidie ten behoeve der hoogero burgerschool uwer gemeente. Hetgeen door 's-Graven hage uit eigen beweging, zonder hulp der regeering, voor het middelbaar onderwijs is gedaan, doet zien, dat dit gewichtig belang hier ter stede niets dan uwe voort durende zorg behoeft. „Voor de eerste oprichting, vijf of zes jaren geleden, kon, zooals in andere aanzienlijke gemeenten geschied is, zijn getwijfeld, of men zonder bijstand des gouvernements het doel zou bereiken. Nu evenwel die school sedert eenige jaren bestaat en jiu bloei toeneemt," blijkt dat de gemeente terecht op eigen kracht ver trouwde, en hetgeen zij ondernam haar niet te zwaar is. „De minister van staat en binnenlandsche zaken, „thorbecke." Rinerberickten. De Staats courant bevat onder anderen de volgende berichten: Keulen, 26 Januari. Waterstand 6 voet 9 duim boven, nul. Geen drijfijs. Het ijs aan de Loreley gisteren voor middag 8^ uren losgegaan. Emmerik, 26 Januari. IJs vast. Waterstand 19 voel 4 duim. Gevallen 4 duim. Nijmegen, 26 Januari. J.Js en overtocht onveranderd. Waterstand 3.97 meter onder noodpeil. Val 0.15 meter.- Tiel, 26 Januari. IJs vast. Waterstand 3.09 meter onder noodpeil. Val 0.09 meter. Bommel, 26 Januari. IJs vast. Waterstand 2.69 meter onder noodpeil. Val 0.05 meter. Vianen, 26 Januari IJs vast, overtocht geregeld.' Waterstand 2.65 meter onder noodpeil. Was 0.03 meter. Vreeswijk, 26 Januari. IJs vast. Waterstand 2.47 meter onder noodpeil. Was 0.03 meter. Schoonhoven, 26 Januari. Geene verandering. Water stand 2.66 meter ODder noodpeil. Was 0.02 meter. Gorinchem, 26 Januari. Waterstand 1.93 meter onder noodpeil. Val 0.02 meter. Toestand der rivieren onver anderd, water langzaam vallende, met uitzondering der rivier de Linge, die wassende is door het niet meer in werking aijn van het stoomgemaal te Steenenhoek, ten gevolge van de weder ïngevaLen vorst. IJsdikte bene- denmond Nieuwe Merwede over 2000 meter lengte ge meten de blanke schol van 0.30 tot 0.60 meter,op enkele plaatsen aangeheusd tct 3 meter. Dordrecht, 26 Januari. Dordsche waterwegen ijs vast. Mallegat twee .groote wakken gestroomd in 0.23 meter ijsdikte. Dordsche Kil blank water. Hollandsck Diep open met weinig drijfijs, overtocht veren geregeld. Waterstand 2.54 meter onder noodpeil. Woudrichem, 26 Januari, 9 uren voormiddags. Water stand 3.88 meter AP. Val 0.02 meter. Op de Beden- Maas in den toestand van het ijs geene verandering. IJsdikte in den mond van Maas en Waal 0.40 a 0.45 meter. Rechtzaken. De sociëteit te Hontenisse had besloten, bij buiten gewone gelegenheden, bijvoorbeeld kermis, haar lokaal open te stellen voor het publiek, teneinde de ver uiteen wonende leden der gemeente in staat te stellen om elkander daar te ontmoeten. Daarbij was bepaald dat niets dan wijn zou worden geschonken. Die bijeenkomst is als een verblijf na het aangewezen uur in eene tapperij aangemerkt. De kastelein J. van Sikkelerus is door den kantonrechter te Hulst veroordeeld omdat hij na - het bepaalde uur bezoekers heeft toegelaten. De sociëteit heeft zich deze zaak aangetrokken en de kaste lein is in cassatie gekomen. Dit beroep in cassatie is jl. Dinsdag voor den hoogen raad behandeld. De advocaat van den requirant,mr. D. van Eek, droeg onder de cassatiemiddelen er een voor, dat, bij deze vaak voorkomende politieovértredingen, als nieuw mag worden beschouwd. Hij beweerde namelijk dat door de toepassing van zoodanige verordening schen ding plaats heeft van art. 10 der grondwet waarbij het recht der ingezetenen is erkend om zich te vereenigen en te vergaderen, en is bepaald dat de wet regelt

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1