middelburgs™ courant BIJVOEGSEL VAM 0E van Zaterdag 18 Februari 1871. No. 24. Gemeenteraad van Middelburg. Zitting vau Woensdag 15 Februari. Mededeeling ontslag bur gemeester; missives gedeputeerde statenvaststelling reke ningen; verzoeken toelagen voor ambachtsschool en naai en breischooluitloting aandeel negotiatie Bcllingbrug vernietiging obligatiënproces-verbaal opneming gemeente kas; ontvangen geschenk; verhuring welput; regeling jaarwedde leeraar liandteekenen burger-avondschooladres veerman Koepoort; idem W. Nienwcliuk, verpachting vuilnis en beer; wijziging verordening gyrauastiekscboolherzie ning verordening art. 178 gemeentewet; overlegging con cept-verordening pensioneeren gemeente-ambtenaren; be strijding uitgaaf SOjarigen dienst commies gemeentesecre tarie; vaststelling staat af- en overschrijvingen bcgrootiiig 1870; concept-adres aan minister binnenlandsche zaken, ontheffing verplichtingen met betrekking tot spoorweg-en kanaalwerkendankbetuiging koramiczen voor genoten gratificatierapport commissie fabricage betreffende opzich ters gemeentewerkenmededeeling uitslag onderzoek kiacht tegen keurmeesters vandevisch. Voorzitter de heer de Jonge. Afwezig de heeren Bijleveld van Serooskerke en Mathon, beiden uitlandig; Lnteyn en van Diggelen, beiden ongesteld. De notulen van het verhandelde in de zitting van 21 Januari jl. worden na voorlezing goedgekeurd. Door den voorzitter wordt mededeeling gedaan van een brief van den commissaris des konings in deze pro vincie, van den 23en Januari jl., houdende kennisgeving van het koninklijk besluit, waarbij aan den heer mr. J. F. Bijleveld van Serooskerke op zijn verzoek eervol ont slag is verleend als burgemeester van Middelburg. Vervolgens wordt door den secretaris voorgelezen een brief van den heer im. J. F. Bijleveld van Seroos kerke, gedagteekend Velp 27 Januari, die daarin insge lijks mededeelt, dat hij op zijn verzoek eervol als burge meester dezer gemeente is ontslagen, den raad dank betuigt voor het in hem gestelde vertrouwen, de verze kering geeft dat dit bij hem aangename berinneringen zal achterlaten, en den wensch uitspreekt dat het dezo gemeente moge welgaan en de uitzichten, door de in aanleg zijnde spoorweg- en kanaalwerken geopend, ver wezenlijkt mogen worden. De voorzitter geeft, na de voorlezing dezer missive, te kennen dat bij, de reden eerbiedigende die den heer Bijleveld hebben bewogen om zijn ontslag te vragen, meent hem een kort woord van hulde en herinnering niet te mogen onthouden. Gedurende 56. jaren was genoemde heer in stads-gemeentebctrekkingen werk zaam, de laatste twaalf jaren als burgemeester. Eene opsomming van de werken die onder zijn bestuur zijn tot stand gebracht acht spreker overbodig, omdat de gemeenteverslagen dienaangaande voldoende mededee- lingen inbouclen. Maar bij het aanstippen van enkele zaken, meent hij te mogen wijzen op het vele dat onder het bestuur van den afgetreden burgemeester is verricht voor het schoolwezen, en ook voor den openbaren ge zondheidstoestand, onder anderen het dempen der ach tergrachten. Wij verliezen aldus eindigde de voorzitter in den heer Bijleveld een kundig administrateur en een ijverig man; en hoe men ook over zijn bestuur oordeele, zeker is het dat zijn hart warm klopte voor het welzijn dezer gemeente. De bovengenoemde missives worden vervolgens voor kennisgeving aangenomen. Dit is mede het geval met een zestal ingekomen brie ven van gedeputeerde staten dezer provincie, houdende goedkeuring van: liet suppletoir kohier der plaatselijke directe belastingen op de inkomsten; den verkoop van hoornen (die 635.40 heeft opgebracht); het raadsbesluit tot uitgifte van grond in erfpacht aan A. Jobse; het raadsbesluit tot onderhandsche verhuring van grond aan J. Pellebet besluit tot heffing der gemaalbelasting over 1871, alsmed^ de gemeentebegrooting voor het loopende jaar. De rekening der wisselbank over 1871, door de finan- cieele commissie in orde bevonden, wordt goedgekeurd, Zij levert voor de gemeente eene winst op van f 3408.65, zijnde op de begrooting slechts f 1500 daarvoor geraamd. Over 1869 bedroeg die winst f 24:29.22. Evenzoo wordt, overeenkomstig het advie3 der finan- cieele commissie, goedgekeurd de rekening der kamer van koophandel en iabrieken, sluitende met een goed slot van f 14.72. De heeren Fokker en Snijders, leden der kamer van koophandel en fabrieken, werden be schouwd als bij de goedkeuring der rekening niet tegen woordig te zijn. Van de afdeeline; Middelburg der Vereeniging tot bevordering van fabriek- en handwerksnijverheid in Nederland is ingekomen eene missive, vergezeld van een rapport betrelfende de door haar hier op te richten ambachtsschool. In deze missive, door den secretaris voorgelezen, wordt medegedeeld dat ten behoeve dier school twee lokalen in het gebouwder voormaligetceken- academie kosteloos zijn toegezegd, benevens eene jaar- lij ksche toelage van f 100, terwijl voor lagen prijs nog een derde lokaal is gehuurd; en voorts tot het gemeen tebestuur een verzoek gericht om kosteloos vuur en licht, begroot op 150, benevens een jaarlij ksche bijdrage. Laatstgenoemd verzoek wordt met -te meer vrijmoedigheid gedaan omdat mon met de oprichting der ambachtsschool eene aansluiting aan do burger avondschool op het oog heeft. Naar aanleiding van dit verzoek stellen burgemeester en wethouders voor, kosteloos vuur en licht te verlee- nen, alsmede een jaarlij ksche subsidie van f 100. De beslissing is aangehouden en de stukken zijn voor de leden ter inzage gelegd. Voorts is een missive ingekomen van het bestuur der naai-en breischool voor behoeftige kinderen, waarin evenzeer, uithoofde van het toenemend aantal leerlingen en daardoor ontstaande meerdere behoeften, het verzoek wordt voorgedragen om kosteloos vuur en licht, bene vens een jaarlij ksche toelage van gemeentewege. Dit verzoek wordt door eene missive van de plaatse lijke schoolcommissie gesteund. Deze stukken zijn gesteld in handen van burgemees ter en wethouders, teneinde daaromtrent een voorstel aan den raad te doen. Wordt overgegaan tot de uitloting van een der vier nogovergebleven aandeelen in de in der tijd aange gane negotiatie ten behoeve van de verwijding der kaai muren bij de Bellingbrug, en getrokken n». 1. Door den heer Fokker worden gedurende de zitting vernietigd 26 stuks stedelijke obligatiën ter gezamenlijke nominale waarde van f 14000, namelijk 2 stuks van f 1000 en 24 stuks van f 500. Blijkens het door burgemeester en wethouders overge legd proces-verbaal van de jongste opneming der boekeD en kas van den gemeente-ontvanger, bedroegen de ont vangsten f 225,916.12 en de uitgaven 200,215.97£- dus meer ontvangen dan uitgegeven f 25,700.14.1het vroe gere kwaad slot bedraagt f 4,021.17, zoodat f 21,678.97^ in kas was. Een en ander is in orde bevonden. De voorzitter deelt mede dat van het Zeeuwsch ge nootschap der wetenschappen ten geschenke is ontvan gen de derde aflevering van de beschrijving der Zelandia illustrata, waarvoor door burgemeester en wethouders namens den raad dank is betuigd. Deze mededeeling wordt voor kennisgeving aangegenomen. Op voorstel van burgemeester en wethouders wordt ingewilligd een verzoek van J. Snijders, om den in de Koestraat gelegen en aan de gemeente toebehoorenden welput in huur te verkrijgen. Die verhuring zal ge schieden voor vijf jaren, tegen een huurprijs van f 3 's jaars, onder beding dat de huurder ingeval van brand kosteloos het water uit dien put beschikbaar zal stellen en ook zorge voor het onderhoud der bedekking van den put. Tijdens de aanstelling van den heer J. C. van der Meer Molir als leeraar in het liandteekenen aan de bur ger-avondschool is bepaald dat hij eene jaarwedde van f 500 zon genieten. Thans wordt daarvoor een bepaald besluit vereischt, als grondslag voor de korting ten be hoeve van het pensioenfonds. Op voorstel des voorzitters wordt zoodanig besluit genomen. Wordt gelezen een adres van A.. Beaufort, veerman aan de Koepoort, die te kennen geelt dat de jongste herstelling aan de pont twee wjken heeft geduurd, waar door hij veel nadeel heeft geleden, hetgeen hem te meer heeft getroffen daar sinds den aanleg der spoor weg- en kauaalvverken alhier zijne inkomsten steeds verminderd zijn, zoodat hij verzoekt om eenige tege moetkoming in het geleden Verlies. De voorzitter bevestigt dat de inkomsten van den veerman steeds verminderen. In 1867 bedroegen die f 193.55, in '68 f 182.30, in '69 160-94 en ia '70 slechts f 155. Op grond hiervan stelt hij namens burgemeester en wethouders voor, den adressant vrij te stellen van de hem tot dusver opgelegde verplichte jaarlijksche uit- keering van f 15 aan de gemeente voor het gebruik van de pont en reep. Dienovereenkomstig wordt be sloten. Vervolgens wordt gelezen een ingekomen adres van W. Nieuwelink, te Hoek, die te kennen geelt dat hij, behoudens goedkeuring van het gemeentebestuur, voor- loopig met L. de Kok een accoord heett aangegaan om trent de overneming van de op dezen rustende verplich tingen tot het opbalen van den beer, vuilnis enz. binnen Middelburg, onder al die bepalingen waartoe de Kok zich tot Mei 1873 met deze gemeente verbonden heett. Met die overneming heeft hij alleen op het oog een andere wijze in toepassing te brengen om verbeterde meststof te bereiden en zoodoende die meststof productiever te maken. Alvorens daartoe over te gaan wensclit hij het gemeentebestuur alhier uit te noodigen tot het aangaan van eene overeenkomst met hem, oin na een tweejarige proefneming of gedurende den tijd dat de Kok nog pachter is, de met laatstgenoemde aangegane pacht op gelijke voorwaarden tot 1885 te verlengen, mits daarenboven aan hem, adressant, worde toegestaan om het boije nabij de nieuwe mestvaalt, door de ge meente aangekocht, tot 1885 ten gebrnike at te staan. Daarentegen is adressant bij inwilliging van zijn ver langen bereid, om de beerkarren voor zijne rekening op veeren te doen brengen, waardoor het hinderlijk dreunen zal voorkomen worden. Voorts is hij, indien de onder vinding gedurende de, twee proefjaren hem zal hebben geleerd dat zijn voornemen zonder geldelijk verlies kaa worden uitgevoerd en hij dus zijn aangegane verbinte nis al of niet tot 1S85 kan voortzetten, bij eene voort zetting in Mei 1873 bereid zich een toestel aan te schaf fen waarmede de beerputten op een zindelijke en reukelooze wijze bij de ingezotenen zullen geledigd worden. Daar vóór het treffen een er overeenkomst met het gemeentebestuur evenwel eenige bepalingen noo- dig zijn, verzoekt hij ten slotte om, indien zijn verzoek in overweging mocht worden genomen, vooraf met de hem te stellen voorwaarden in kennis te worden gesteld. Omtrent dit adres wordt door burgemeester en wet houders een uitvoerig rapport uitgebracht. Daarin wordt in de eerste plaats opgemerkt dat de Kok mondeling zijn verlangen heeft te kennen gegeven om van zijne verplichtingen tegenover de gemeente ontslagen te worden en deze aan Nieuwelink over te dragen. Het gedaan verzoek komt burgemeester en wethouders hoogst belangrijk voor, daar de algemeen in ons vader land besproken vraag: of de afval van straatvuil en beerstoffen niet meer productief te maken zou zijn, niet het minst voor Middelburg belangrijk is om onderzocht te worden. Groningen geeft een treffend voorbeeld, waarom men, in navolging daarvan, ook te Leeuwarden, Meppel en meer andere plaatsen begonnen is de Gronin ger methode van mestbereiding toe te passen. Voor Middelburg zou men zich echter niet mogen vleien van die methode dezelfde voordeelen te behalen, omdat: 1°. de beerstoffen hier meerendeels verloren loopen2°. aangenomen dat men bepalingen in het leven kon roe pen die de verzameling der sekreetstoffen in de hand werkten, dan nog do kosten van vervoer welker geringheid door het trabsport per schuit naar de plaats van bestemming de uitkomsten in Groningen zoo voor- deelig doet zijn hier een groot verschil zouden ople veren,^ 3". men in het oog moet houden dat in Gronin gen bijna uitsluitend turf wordt gebrand en hier meest al steenkolen; de tnrfasch heeft een groote waarde voor den landbouw, terwijl de steenkolenasch bijna niet te gebruiken is, zoodat dit een belangrijk verschil in de waarde van den compost moet geven. Niettegenstaande al deze ongunstige onstandigheden is het echter zeer wel mogelijk dat de afvalstoffen bij een doelmatige vermenging en een zoeken naar geschikte plaatsen om ze bij de landbouwers bekend en gezocht te maken, meer waarde dan tot dusver kunnen verkrijgen; doch daarvoor moet men nasporingen doen, proeven nemen, sommige werktuigen aanschaffen, enz., en bij dit alles blijft de kans van slagen toch nog onzeker. In elk geval zal bij het eindigen van het contract, 30 April 1873, met de Kok beslist moeten worden of de hier gevolgde wijze van mestverzameling al dan niet zal voortduren, en het gevolg zal zijn dat men waar schijnlijk trachten zal daaraan een meer productieve richting te geven. De vraag: hoe? is, volgens het rapport, niet zoo spoe dig op te lossen. In de eerste plaats zou uitgemaakt moeten worden, of de gemeente het al dan niet onder eigen beheer wenscht uit te voeren, in welk geval burge meester en wethouders meenen dat een directeur voor de gemeente-reiniging zou behooren aangesteld te wor den, die door onderzoek in den vreemde zou moeten trachten tot de kennis te komen waar het product, bij het gemakkelijkste vervoer, de meeste kans zou hebben om ingang te vinden, daarna door proeven van de afvalstoffen het beste compost zou moeten trachten te verkrijgen, en eindelijk dit, al ware het aanvankelijk voor niet al te hoogeu prijs, door alle beschikbare mid delen en op de meest publieke wijze aan de markt te brengen. De waarde der mest hangt natuurlijk van hare gehalte af, en of die wel zoo gunstig zou wezen dat een belang rijke opbrengst te wachten is, is twijfelachtig; in de eerste jaren zal men, naar burgemeester en wethouders meenen, zeker op geen groote geldelijke voordeelen mogen rekenen. Tevens wordt opgemerkt dat tegenover de vermeerde ring van den mesthoop door het product uit den nieuwen vergaarbak ook verhooging van uitgaven staat voor preparaten tot afscheiding der stoffen en andere hulp middelen, die, zoolang de wetenschap nog geen minder kostbare afscheiding weet aan de hand te doen, dit voordeel grootendeels zou vernietigen, zoodat de inkom sten de uitgaven maar even zullen dekken. Uit een en ander is op te maken dat de voordeelen eener_ mestverzameling van gemeentewege vrij onzeker zijn, ja deze zelfs door haar meer omslachtig beheer tot vermindering van detegenwoordigeopbrengstzou kunnen leiden. Daarom wordt het verzoek van den adressant aanlokkelijk, te meer daar men verwachten mag dat hij de zaak, vooral wegens de betrekkelijk groote offers die hij zich getroosten moet, met ernst en kracht zal aan vatten. Gelukt hem de proef, dan zal hij zich mogelijk in een geldelijk voordeel mogen verheugen, maar hij zal dan ook den weg gebaand hebben, om na het einde van den pachttijd de gemeente hooger opbrengst te bezorgen; terwijl daarentegen bij mislukking onderzoekingen zul len hebben plaats gehad zonder dat de gemeente aan verliezen is blootgesteld geweest. Burgemeester en wethouders geven daarom in over weging, gunstig op het verzoek te beschikken, onder de bepalingen die in het bij het rapport gevoegd concept contract zijn vermeld, en niet langer dan voor tien jaren na het verstrijken van den proeftijd, of tot 30 April 1883. Genoemd concept-contract is in hoofdzaak gelijk aan de thans met de Kok gesloten overeenkomst, doch daarin zijn tevens eenige voor de regeling noodige bepalingen opgenomen, welke reeds voorloopig door den gemeente bouwmeester met den adressant besproken en door dezen goedgekeurd zijn, namelijk de volgende: 1° dat de bestaande beerkarren binnen drie maanden na bet sluiten der overeenkomst in voertuigen op veeren veranderd moeten worden. 2°. dat bij voortzetting van de pacht de pachter zich eene maehine zal moeten aanschaffen, om de beerputten reukeloos te kunnen ledigen; 3o. overbrenging van de mestvaalt van gemeente wege, verandering van de aschschuur in lage loodsen, maken eener aanlegplaats en verdere inrichtingen 4°. bepalingen omtrent het gebruik van den vergaar bak, de brug en den ververschingsduiker; 5°. idem van het woonhuis, de stalling enz. op de hofstede, thans bewoond door G. Wisseen 6". idem omtrent de verlenging van den pachttijd. Het concept-contract is gesteld in handen van burge-

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 5