OURANT. N°- 24. Zaterdag 1871. 28 Januari. Middelburg 27 Januari. Bij ministerieele beschikking is de gewone dagdienst op Zon- en feestdagen voor het kantoor der rijks-telegraaf te Middelburg ingevoerd. De pokziekte schijnt ook in dit gewest zich langza merhand te ontwikkelen, en heeft zich reeds in onder scheidene gemeenten vertoond, bijzonder ju het voormalig vijfde district, waar zij te Neuzen, Hoek, Axel,Zaamslag, Stoppeldijk en Koewacht is waargenomen. Voorts kwam zij in den loop van deze maand voor te Breskens en te Kruiningen. In de aangegeven gemeenten heerscht'de ziekte het sterkst te Neuzen, waar vele aanleidingen bestonden om haar te verbreiden. Vooroordeel tegen de koepokstof inenting, geheimhouding en het niet inroepen van ge neeskundige hulp bij de eerste gevallen heeft de ziekte in menig gezin doen ontwikkelen, terwijl het blijkt dat bij voorkenr niet-gevaccineerden, niet zelden met nood- lottigen afloop zijn aangetast. In de eerste helft van deze maand bedroeg het getal van de aangetasten een en dertig personen. Men bericht voorts uit Neuzen dat sedert de door den commissaris des konings bij ProvinciaaL blad n°. 13 uitgevaardigde maatregelen tegen de verbreiding der kinderziekte aldaar eene groote verbetering is ontstaan in de aangifte van nieuwe gevallen en het inroepen van geneeskundige hulp, terwijl dezer dagen de maatregel is ingevoerd om de besmette woningen door een kennelijk teeken aan te duiden. Voegt men hierbij dat is opge merkt dat in de huisgezinnen van enkele invloedrijke afgescheidene personen in den laatsten tijd de inenting is bewerkstelligd, dan is er gegronde hoop om te verwachten dat de epidemie te Neuzen eerlang haar ernstig karakter zal verliezen. De ziekte heeft zich ook bij de in bezetting liggende militairen aldaar vertoond. De Staats-courant van gisteren bevat de wet van den 31fn December jl., houdende voorloopige vaststel ling van hoofdstuk V der staatsbegrooting voor het dienstjaar 1871'. Benoemingen en besluiten. visscherijen. Benoemd tot lid van het bestuur der visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen voor het district Schouwen en Duiveland, J. van den Berg Mz-, oesterkweoker en handelaar te Bruinisse. Onderwijs. De gemeenteraad van 's-Gravenhage heeft tot leeraar in de Nederlandsche taal, geschiedenis en aardrijkskunde aan de hoogere burgerschool aldaar benoemd' den heer T. P. H. van Aalst, candidaat in de letteren te Leiden. In de jl. Dinsdag gehouden zitting van den gemeen teraad van Dordrecht zijn, naar aanleiding eener inge komen missive van den minister van binnenlandsche zaken, dd. 27 December, ter mededeeling dat de subsidie voor de school van middelbaar onderwijs voor meisjes van de voorloopige begrootingswet is weggevallen, bur gemeester en wethouders gemachtigd een adres aan den tegenwoordigen minister van binnenlandsche zaken te richten, om op zijne begrooting voor 1871 een post tot genoemd doel te brengen. Kerknieuws. Beroepen tot predikant bij de hervormde gemeente te Aardenburg de heer Bos, te Soest, met het lot tegen den heer Wittebol, te Retranchement. Gedurende het tijdsverloop van een jaar zijn door verschillende gemeenten der hervormde kerk op Walche ren 61 beroepingen voor predikanten uitgebracht, terwijl nog heden 9 vakaturen bestaan en eene ophanden is. Marine en leger. Men deelt aan het Utrechtscb dagblad mede: „Naar men uit goede bronnen verneemt, wordt het examen tot 2«n luitenant der infanterie, artillerie en cavalerie uitgesteld tot November a. „Wat de unitorm-verandering betreft, daarvan kan nog niets naders worden gemeld; alleen is reeds vastge steld, dat de infanteriechakot vervallen zalen vervangen worden door een kepi (Pransch model) van donker blauw laKeoj-van boven van eeu geele bies en van voren van kokarde, een lis en knoop voorzien, waaronder het nummer van het regiment." Rivierbericliten; De Staats-courant bevat de volgende berichten: Keulen, 25 Januari. Waterstand 7 voet 3 duim boven nul. Bijna geen ijs. Emmerl^.g^^^huari. IJs vast. Waterstand 19' voet 8 duim. Yaï 6 duim. Ilulhuizen, 25 Januari, voormiddags 6 uren. IJs vast; overtocht gestremd. Waterstand 4.08 meter onder nood- peil. Yal 0.15 meter. Nijmegen, 25 Januari. IJs en overtocht onveran derd. Waterstand 3.82 meter onder noodpeil. Val 0.07 meter. Tiel,25 Januari. IJs vast. Waterstand 3 meter onder noodpeil. Was 0.02 meter. Bommel, 25 Januari. IJs vast. Waterstand 2.64 meter onder noodpeil. Was 0.06 meter. Pannerden, 25 Januari, voormiddag 6 uren. IJs vast. Waterstand 3.28 meter onder noodpeil. Val 0.11 meter. Arnhem, 25 Januari. IJs vast. Waterstand 2.60 meter onder noodpeil. Val .0.04 meter. Grebbe, 25 Januari. Toestand onveranderd. Water stand 3.50 meter onder noodpeil. Was 0.01 meter. Doesburg, 25 Januari. IJs vast. Waterstand 9.10 meter -j- AP. Zonder was of val. Zutfen, 25 Januari. IJs vast Waterstand 6.81 meter -f- AP., of 2.19 meter onder noodpeil. Was 0.05 meter. Deventer, 25 Januari. IJs vast, passage met gedeelte brug. Waterstand 2.89 m. onder noodpeil. Was 0.03 m. Katerveer 25 Januari. IJs vast. Waterstand 2.80meter onder noodpeil. Was 0.04 meter. Kampen, 25 Januari. IJs in de IJselmonden en Zui derzee onveranderd. Waterstand 1.68 meter onder nood peil. Was 0.02 meter. Culcmborg, 25 Januari. IJst vast. Waterstand 2.75 meter onder noodpeil. Was 0.07 meter. Vianen, 25 Januari. IJs vast, overtocht geregeld Waterstand 2.68 meter onder noodpeil. Was 0.07 meter. Vreeswijk, 25 Januari. IJs vast. Waterstand 2.50 meter onder noodpeil. Was 0.06 meter. Schoonhoven 25 Januari. IJs onveranderd. Water stand 2.68 meter onder noodpeil. Was 0.08 meter. Gorinchem, 25 Januari. IJs vast. Waterstand 1.91 meter onder noodpeil. Was 0.05 meter. Toestand der rivieren onveranderd. De was neemt langzaam af; de Maas van boven tot Oijen vallende. IJs nog al veel in elkander geschoven. Sleeswijk, 25 Januari, 11 uren voormiddag. IJs vast, overtocht met schietschouwen, te voet en met kar en paard. Waterstand 3.60 meter -ft AP. Was 0.04 meter. Werkendara, 25 Januari. IJs vast. Waterstand 2.33 meter onder noodpeil. Was 0.01 meter. Paulownahoeve, 25 Januari, 7 uren voor middags. IJs vast. Waterstand 0.60 meter onder noodpeil. Was 0.03 meter. Sliedrecht, 25 Januari. IJs vast. Waterstand 1.79 meter onder noodpeil. Was 0.01 meter. Dordrecht, 25 Januari. Dordsche waterwegen ijs vast. Hollandsch Diep en Kilmoud open met eenig drijfijs. Overtocht over het ijs te voet en met ijsschouwen. Wil lemsdorp per Belgische spoorboot en veerroeibooten. Waterstand 2.64 meter onder noodpeil. Kop van 't Eiland ijs vast: waterstand 2 meter -ft AP. Val 0.01 meter. Alblasserdam, 25 Januari. IJs vast. Waterstand 3.22 meter onder noodpeil. Val 0.10 meter. Maastricht, 25 Januari. Blank water. Roermond, 25 Januari. Blank water. Waterstand 16.35 meter -ft AP. Was 0.03 meter. Venlo, 25 Januari. Waterstand 12.13 meter -f-AP. Val 0.50 meter. Cuyk, 25 Januari, 1 uur voormiddags. IJs vast. Water stand 9.93 meter -ft AP. Grave, 25 Januari. IJs vast. Overtocht te voet. Oijen, 25 Januari. Waterstand 7.14 meter-ft AP., val 0.20 meter. Van Grave tot Blauwesluis van 0.03 tot 0.10 meter val. Overal ijs vast. IJsdikte te Megen 0.33 en te Alern 0.13 meter. Hedel, 25 Januari. Overtocht te voet over het ijs. Waterstand 4,91 meter -ft AP. Val 0.05 meter. Heusden, 25 Januari, 7 uren voormiddags. Waterstand 4.30 meter -ft AP. Was 0.02 meter. Veen, 25 Januari, 7 uren voormiddags. Passage te voet over het ijs. IJsdikte 0.14 a 0.28 meter. Waterstand 4.14 meter -ft AP. Was 0.03 meter. Woudrichem, 25 Januari, 9 uren 30 minuten voormid- dags. Waterstand 3.90 meter -ft AP. Was 0.04 meter. Op de Beneden-Maas ijs overal vast. Toestand van het ijs onveranderd. Overtocht met schietschouw en te voet. Rechtzaken. De hooge raad heeft bij arrest beslist dat het straf baar is een aankondiging als de volgende te doen: „De 69 duim 1.25." Dit college verwierp, toch een beroep in cassatie van een Arasterdamschen winkelier, die veroordeeld was wegens het plaatsen van zulk eeu etiquet op een rol manufacturen, die op destoep van zijn winkel was uitgestald. Nieuws v. d. dag.) Gemengde berichten. Volgens Het vaderland heeft de heer Rochussen een voor den druk bestemde autobiografie nagelaten, welke overeenkomstig zijn wensch zal worden uitge geven. Naar men verneemt wordt thans de officier van justitie te Eindhoven, baron de BieberBtein, door den officier der maréchaussée Siemerink vervolgd wegens laster, en zulks naar aanleiding van het door eerstge- melden ingezonden artikel in de Provinciale Noord-Bra- brantsche courant van 9 December jl. {Het vaderl.) Uit Bergen op Zoom wordt aan het Handelsblad gemeld dat, niettegenstaande het gure jaargetijde, de werkzaamheden tot verdere slooping dier vesting, den 30en December jl. aanbesteed, reeds sinds den 2e|> dezer zijn aangevangen en thans met honderde .arbeiders krachtdadig worden voortgezet. Jl. Maandag middag vond men bij de ontgravingen der kazematten, schuins over den kanonkelder, links van de Antwerpsche straat weg, drie meuschengeraamten, waarvan de schedels nog gaai met tanden bezet waren. Vermoedelijk zijn deze overblijfselen van strijders, die in het bloedig gevecht van 8 op 9 Maart 1814 tussehen de Fransche bezetting en Eugelsche troepen bij de overrompeling der vesting gesneuveld zijn. In het Utrechtsch dagblad signaleert de hoog leeraar M. Hoek met naam en toenaam een geval, waarin de verordening is overtreden, waarbij bepaald is dat zoodra de pokziekte zich in een gezin geopenbaard heeft, bet hoofd des gezins gehouden zal zijn, zulks met de woorden besmettelijke ziekte in duidelijke lees bare letters aan te duiden. „Ziedaar de feiten, zoo zegt hij verder. „Als men mij vraagt, waarom ik ze publiceer, dan antwoord ik, dat ik het doe om een goed voorbeeld te geven. Het is tijd, dat er eens een einde kome aan dien geest van lamheid en onverschilligheid, die ons volk zoozeer doordrongen heeft; „die den een er toe brengt eene ziekte te verzwijgen, die zijn gezin heeft aangetast, en zulks met gevaar van zijn buurman er dóór te vermoorden; „die den ander er toe brengt zulk een misdadig ver- zwijgen te dulden, al liep hij zelf met zijn gezin gevaar er het slachtover van te worden;

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1