MIDDELBURGSCHE COURANT. N°' 21. Woensdag 1871, 25 Januari, Middelburg 21 Januari. De arrondissementsrechtbank te Goes heeft gisteren de volgende aanbevelingslijst opgemaakt voor de vervul ling der vaceerende betrekking van kantonrechter te Cortgene: 1°. m'. Th. G. A. Slingerland, griffier bij het kantongerecht te Woerden; 2°. m<\ G. J. D. Hondius, plaatsvervangend kantonrechter te Naaldwijk5 3°. m* B. M. de Jonge van Ellemeet, griffier bij het kantonge recht te"Gqnt^jjër De Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen heeft, bij wijze van proefneming, op de lijn Roosen daalGoes eene controle op de plaatskaarten van reizi gers ingesteld, waarbij zulks niet alleen op de treinen, maar ook op de stations van vertrek en bestemming geschiedt. Te dien einde worden de plaatskaarten op het station van aankomst, bij" het verlaten van het emplacement, van de reizigers gevorderd. De reizigers, die zonder geldige plaatskaart worden aangetroffen, zijn verplicht de vracht Van het geheele .parcours, alzoo van Goes of Roosendaal, te betalen, naar gelang zij in een der rich tingen gereisd hebben. Het schijnt, dat deze maatregel meer waarborg tegen fraude oplevert, zoodat, die dan ook in Engeland, Frank rijk, en in ons land op de centraal- en Rijnspoorwegen, is ingevoerd. De inrichting der stations moet echter de invoering van dezen maatregel toelaten, die bovendien voor de maatschappij kosten veroorzaakt. In België was de maatregel bij ministerieel besluit van 11 Januari 1870 ingevoerd, maar sedert, na geen vol jaar in werking te zijn geweest, bij ministerieel besluit van 31 December 1870 weer ingetrokken. De beschou wingen die tot de intrekking geleid hebben, waren; lo. dat de uitslag niet aan de verwachting voldaan heeft, en 2°. dat het ten deele ingevoerde stelsel niet algemeen kon worden gemaakt, zonder nog meer de gewoonten van het publiek voor het hoofd te stooten, en zulks ter wijl het tot vrij belangrijke kosten aanleiding gaf. De ondervinding zal moeten leeren, of het stelsel op de staatsspoorwegen aan de verwachting zal beantwoor den. Het is echter opmerkelijk, dat de proefneming aan vangt op het oogenblik dat die in het naburige België wordt opgegeven, hoewel men daarbij niet moet vergeten, dat de toestanden niet dezelfde zijn. Wat wij intusschen in België met genoegen opmerken, is do onderscheiding, die de minister voor de gewoonten van het land in acht neemt, zoodat zulks in het besluit nadrukkelijk wordt vermeld. Wij wijzen hierop, omdat dit voorbeeld, in ons land, misschien wel eenige beharti ging mag verdienen bij de maatschappijen, die de hoofd spoorwegen van ons land exploiteeren. (Stoomposl.) Onderwijs. Aan het jl. Zaterdag gehouden admissie-examen aan de Utrechtsche hoogeschool hebben 14 adspiranten deel genomen, waarvan 4 zijn afgewezen. De heer Dibbits heeft jl. Vrijdag zijne lessen in do scheikunde aan de hoogere burgerschool te Amsterdam weder hervat. Gedurende tien dagen werden die lessen, tengevolge der schorsing van dien leeraar, niet gegeven. Rivierbericliten. De Staats-courant bevat de volgende berichten: Keulen, 21 Januari. Waterstand 9 voet 10 duim boven nul. Weinig drijfijs. Emmerik. Geen bericht. Lobith. Geen bericht. Huihuizen, 20 Januari, voormiddags 6 uren. IJsvast; overtocht te voet. Waterstand 12.10 meter -f- AP., of 4.80 meter onder noodpeil. Gewassen 0.20 meter. Nijmegen, 20 Januari. De Waal vóór de stad nog open en blank water; overvaart zeer gemakkelijk. Boven en beneden de stad ijs nog vast. Er worden in de lage ge deelten der stad voorbereidende werkzaamheden tot hare afdamming gemaakt. Temperatuur 35° F. Pannerden, 20 Januari, voormiddags 6 uren. IJs vast; overtocht te voet. Waterstand 11.92 meter AP., of 3.97 meter onder noodpeil. Gewassen 0.18 meter. Arnhem, 20 Januari. IJs vast. Grebbe, 21 Januari. IJs vast. Waterstand 8.04 meter AP., of 3.96 meter onder noodpeil. Gewassen 0.14 meter. Westervoort, 20 Januari. Men heeft een vaart door het ijs, zoodat de overtocht voorreizigers en voetgangers geregeld kan plaats hebben. Deventer, 20 Januari. IJs vast, overtocht te voet over het ijs en voor rijtuigen met een gedeelte dragende op drie schepen der schipbrug aan de reep van het eene naar het andere vaste gedeelte der brug. Waterstand 5.26 meter -f- AP., of 2.94 meter onder noodpeil. Geval len 0.09 meter. Katerveer, 20 Januari. Namiddags 2 uren. IJs vast. passage te voet. Waterstand 2.18 meter -f- AP., of 2.78 meter onder noodpeil. Gevallen 0.05 meter. Kampen, 20 Januari. Ijsbezetting zonder verandering. Waterstand 0.95 meter -f- AP., of 1.61 meter onder nood peil. Gevallen 0.01 meter. Vianen, 21 Januari. IJs en overtocht onveranderd. IJsdikte 0.18 meter. Waterstand 3.68 meter-J-AP., of 3 02 meter onder noodpeil. Gevallen 0.04 meter. Vreeswijk, 21 Januari. -IJs vast. Waterstand 2.85 meter ouder noodpeil. Val 0.04 meter. Gorinchem, 21 Januari. IJs vast. Waterstand 2.39 meter onder noodpeil. Was 0.Ö7 meter. Wind Zuidwest. Werkendam, 21 Januari. IJs vast. Waterstand 2.61 meter -f- AP., of 2.64 meter onder noodpeil. Gewassen 0.05 meter. Paulownahoeve, 21 Januari. Waterstand 2.10 meter -f- AP., of 0.09 meter onder noodpeil. Zonder was of val. Dordrecht-, 21 Januari. Waterstand 2.75 meter AP. Aan den kop van 'teiland ijs vast; waterstand 1.79 meter -4- AP. Was 0.03 meter. Waterwegen en Hol- landsch Diep, benevens ijstoestand en overtochtveren onveranderd. Maastricht, 21 Januari. De Maas vrij van ijs. Greve, 21 Januari. IJs vast. Cuyk, 21 Januari. IJs vast, alsmede te Reek. Water stand 10.75 meter AP. De buitengewone rivier-correspondentie is ingesteld langs de Boven-Maas van Cuyk tot 'sBosch; langs de andere rivieren zijn eenige stations reeds vroeger voor- loopig bezet Rechtzaken. De arrondissemeuts rechtbank te Zwolle heeft rechts ingang verleend tegen een persoon te Dalfsen, die in Juni 1867 in die gemeente is gehuwd, en van wien onlangs gebleken is, dat hij reeds in October 1848 te Vlissingen in het huwelijk was getreden, welk eerste huwelijk niet is ontbonden. Gemengde berichten. Het Twentsche volksblad bericht het volgende: „Naar wij vernemen, heeft de minister van binnenland- sche zaken de postadministratie gemachtigd, de brief kaarten, wanneer zij hatelijke personaliteiten bevatten, of van zoodanigen inhoud zijn dat de administratie het noodig acht dat ze niet onder ieders oogen komen, van een enveloppe te voorzien en kosteloos aau den geadres seerde te verzenden. De" toezending van een briefkaart met zeer beleedigende uitdrukkingen aan een hoogge plaatst persoon te's-Gravenhage heeft aanleiding tot deze handeling gegeven." Mocht bovenstaand bericht waarheid bevatten wat wij meenen te moeten betwijfelen dan wordt der post administratie niet alleen de last opgelegd om al de te verzenden briefkaarten nauwkeurig te lezen, maar wordt zij tevens in een groote moeilijkheid gebracht, daar de bcoordeeling, of de briefkaarten hatelijke perso naliteiten bevatten of van zoodanigen inhoud zijn dat zij niet onder ieders oogen mogen komen, meestal alleen van individueele opvatting zal moeten afhangen. Volgens een later bericht omtrent do „nage maakte" briefkaarten die door een handelaar te Am sterdam bij duizenden a 2£ cent worden verkocht, is van „namaken" bij bedoelden handelaar geen sprake, maar getroost bij zich alleen een klein verlies op het debiet, om indirect zijne belangen te bevorderen, door op de eene zijde der briefkaarten den naam zijner firma te drukken, teneinde op deze wijze adreskaarten in wijden kring te verspreiden. De burgemeester van Harderwijk heeft Zaterdag avond van den consul-generaal van Frankrijk te Amster dam een brief ontvangen, waarvan de vertaling aldus luidt: „Mijnheer de burgemeester! „Ik voel mij gedrongen aan u en aan de inwoners van Harderwijk mijnen harteiijken dank te betuigen voorde gulle ontvangst aldaar genoten door de twee Fransche burgers, die de luchtballon „Steenacker" tot u heeft ge voerd. Die ontvangst is het Nederlandsche begrip van neutraliteit en van menschlievendheid waardig, en zal ook in Frankrijk op rechten prijs worden geschat. Ik voeg hierbij een postwissel van 25, u namens de lucht reizigers verzoekende daarvan het door u gewenschte gebruik te maken. „De consul-generaal van Frankrijk, (get. Fabri.)" De burgemeester heeft gemeend overeenkomstig de bedoeling der gevers te handelen, door de ontvangen f 25 aan het burgerlijk armbestuur ter hand te stellen, teneinde te gebruiken ten behoeve van de meest be hoeftige ingezetenen. Overtelweekbl De luitenant der maréehaussée Siemerink, op wiens bevel onlangs de drie Fransche gevangenen, tegen de order van den officier van justitie te Eindhoven, naar de Pruisische grenzen moesten getransporteerd worden, is jl. Vrijdag overgeplaatst naar 's Hertogenbosch, terwijl de heer Prins uit 's Hertogenbosch zijne plaats zal ver vangen. Arnhcour.) De gemeenteraad van Leiden heeft besloten, om aan de commissie voor de oprichting van een standbeeld van Boerhave het aanbod te doen om de kosten van het voetstuk voor rekening der gemeente te nemen. Eenige dagen geleden hield voor een juweliers winkel in Bond-street te Londen een rijtuig stil, waaruit een heer stapte, die voor 6000 p. s. aan jnweelen uitzocht, maar vóórdat hij voor goed den koop sloot, zijne dame wilde raadplegen. Er werd dus bepaald dat de juwelier iemand met het uitgezochte zenden zou bij den heer Mark Tyrell, Barkley street. Op het bepaalde uur verscheen dan ook de jnweliersbediende aan genoemd adres. Tot zijn groote verwondering deed de heer Tyrell hem zelf open; de dienstbode was uit om een bood schap. De bediende werd daarop in een salon gebracht, waar hij een rijk gekleede dame vond, die met Ty rell aan een tafel zittende, de juweelen begon te bekijken. Tyrell verlangde dat ook de zuster der dame geraadpleegd zou worden. De dame zou baar gaan roepen, maar kwam alleen terug, ging achter den juweliersbediende om en drukte hem eensklaps een zakdoek, naar het slachtoffer onderstelt, met chloroforme doortrokken, voor mond en neus. Er volgde een worsteling, waarbij de bediende de zwakste bleek en weldra aan handen en voeten gebonden op de sofa lag, waarna de heer en dame verdwenen met de juweelen, welke uit gepakt waren, zeker bij vergissing die achterlatende welke de bediende nog geen gelegenheid had gejjad uit den zak te halen, dien hij onder de tafel had gelegd. In 't eind gelukte het hem alarm te maken en ver scheen een agent van politie, die het .huis doorzocht, maar natuurlijk nergens eenig levend wezen vond. Donzelfden dag had dezelfde man dezelfde streek be proefd bij een anderen juwelier, die echter de voor zichtigheid had gehad twee personen, waarvan èen een sterke kerel, met de juweelen op beziens te zenden Het gevolg daarvan was, dat de dame niet t'huis was toen zij kwamen.

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1