OÜRANT. N°' 20. Dinsdag 1871. 24 Januari, Bij deze courant behoort een bijvoegsel. Middelburg 23 Jannari. Men schrijft uit den Haag aan de Nieuwe Rotterdam- sche courant: „Het bevestigt zich, dat de minister van oorlog, kolo nel Booms, wegens redenen van gezondheid Z. M. zijn ontslag heeft gevraagd, en dat zijne exc. de minister van marine, tot de benoeming van een definitieven opvolger, tijdelijk met de funetiën van minister van oorlog zal worden belast. „Men verzekert, dat de generaal van Limburg Stirum heeft bedankt voor de betrekking van minister van oorlog, en deze thans zou zijn aangeboden aan kolonel DelpTat,'$e reeds bij den koning moet zijn ontvangen." Voor zooveel den generaal-majoor van Limburg Stirum betreft meenen wij de juistheid van dit bericht in twijfel te mogen trekken. De heer va* Stirum toch was reeds, zoo wij ons niet bedriegen, vóór de definitieve samenstel ling van het tegenwoordig ministerie door den heer Thorbecke tevergeefs aangezocht, en zal dus nu wel niet opnieuw zijn uitgenoodigd om de portefeuille van oorlog te aanvaarden. Het Handelsblad noemt, behalve den heer van Stirum, ook den heer de Roo van Alderwerelt als den mogelijken opvolger van den heer Booms. Uit den Haag wordt aan De Noordstar geschreven, dat het aftreden van den heer Booms niet alleen gelegen is in redenen van gezondheid, en dat het voor niemand een geheim is dat de heer Thorbecke, zonder daartoe vooraf aan den heer Booms verlof te vragen, dezen aan den koning heeft voorgedragen als minister van oorlog. Het wekt zeker menigeens verbazing dat er correspon denten gevonden worden die het publiek voor onnoozel genoeg aanzien, om te gelooven dat er iemand tot minister benoemd wordt zonder voorafgegaan overleg. Door de Vereeniging voor maatschappelijke belan gen te Meppel is de heer Abraham Roelink, aldaar, tot candidaat voor het lidmaatschap der tweede kamer geproclameerd. De Staats-courant van Zaterdag 2L dezer bevat de wetten van den 31eu December jl. houdende voorloopige vaststelling van ;hoofdstuk Ylli der staatsbegrooting voor het dienstjaar 1871, tot wijziging van hoofdstuk VIII der staatsbegrooting voor het dienstjaar 1870, en tot voorloopige vaststelling van hoofdstuk VIII der staats begrooting voor het dienstjaar 1871. In het nommer van Zondag en Maandag 22 en 23 dezer is opgenomen de wet van den 25cn December jl., tot wijziging van hoofdstuk Vila der staatsbegrooting voor het dienstjaar 1869. De volgende personen, die, onder overlegging vaneen getuigschrift wegen3 afgelegd eindexamen van eene der hoogere burgerscholen met vijfjarigen cursus, hadden verzocht om als leerling-telegrafist in aanmerking te komen, zijn met ingang van den 10" Februari aanstaande als zoodanig toegelaten C. F. J. H. Boeken, te Venlo; J. Versteegh, te SidderburenR. van der Vecht, te Dedemsvaart; F. J. Schotel, te Dordrecht; L. J. Santman te Hengelo. Na vergelijkend onderzoek zijn, met ingang van den 10en Februari aals leerlingen voor de telegraphie toe gelaten: R. van der Meulen,rijkstelegraafklerkteSneek; G-. van Diermen, rijkstelegraaf klerk te Amsterdam; R. van Noort, rijkstelegraaf klerk te Dordrecht; S. J. Cour- lander, rijkstelegraafklerk te RotterdamJ. W. van Eek, te Loosduinen; H. Lebbink, rijkstelegraafklerk te Amsterdam; W. J. Knoes, te Kuinre; G. de Kroes, rijks telegraafklerk te Rotterdam; W. C. G. A. Giesing, te Nijmegen; J. C. Wannee, rijkstelegraafklerk te Rotter dam; J. P. Nollen, te Tiel; P. Weijers, te Leiden; C. Fransen, rijkstelegraafklerk te AmsterdamL. Schil- lemans Wz., rijkstelegraafklerk te Rotterdam; E. L. van Baak, rijkstelegraafklerk te Amsterdam. Benoemingen en besluiten. schutterijen. Op verzoek eervol ontslag verleend aan P. Loefif als kapitein bij het D bataljon der rustende schutterij in Zeeland. Benoemd tot officier van gezondheid 2e klasse bij het 4e bataljon der rustende schutterij in Zeeland H. M. Hen- nequin, vroeger 2e luitenant bij dezelfde schutterij. ridderorden. Vergunning verleend aan J. J. Posno, consul-generaal van Turkije te Amsterdam, tot het aan nemen en dragen der versierselen van kommandeur der orde van Medjidié. rechterlijke macht. Benoemd tot rechter indearron- dissemenjs-rechtbank te Nijmegen me. F. W. Ketjen, thans rechter in de arrondissements-rechtbank te Hoorn. stenographie. Benoemd tot stenograaf bij de beide kamers der staten-generaal D. W. P. Keuskamp, thans kweekei ing-stenograaf. Kerknieuws. De heer B. H. Carp alhier herdacht gisteren zij n 40jarigen dienst als predikant, waarvan 23 jaren bij de Engelsche hervormde gemeente te Middelburg en Vlissingen. De rede welke hij in de voormiddag-godsdienstoefening voor een talrijk gehoor uitsprak, had; tot uitgangspunt de woorden van Hebreen 10, vers 23—25. Van verschillende zijden werden den feestvierende geschenken aangeboden, en een aantal ambtgenooten, kerkeraadsleden, commissiën en vrienden werden giste ren en heden ten zijnen huize ontvangen, die hem en zijne familie kwamen gelukwënschen en ook daardoor bewijs hunner belangstelling gaven. Bedankt voor het beroep naar Nieuwerkerk in Dui- veland door den heer Gunning, predikant bij de Neder- duitsch hervormde gemeente te Nunspeet. Marine en leger. De scheepsklerken J. Mets en F. J. Muller worden met den ltn Februari a. geplaatst op Zr. M«. fregat met stoom vermogen Admiraal van Wassenaer. Necrologie. Jl. Zaterdag is te 's-Gravenhage in den ouderdom van ruim 73 jaren overleden de heer J. J. Rochussen, minis ter van staat, oud-gouverneur-generaal van Nederlandsch- Indië, oud-minister van financiën en van koloniën. De overledene bekleedde vroeger ook den post van gezant van Nederland bij verschillende hoven, en was herhaal- delyk lid van de tweede kamer der staten-generaal. In 1869 was hij als zoodanig afgetreden. Koloniën. De uit West-Indië aangebrachte berichten loopen tot 17 December jl. Uit Paramaribo wordt gemeld dat aan de Marowijne, Nederlandsch gedeelte, goudaderen zouden zijn aange troffen, welke een aanzienlijke hoeveelheid van dat metaal bevatten. Onderscheidene personen zijn reeds met delving belast. Uit Curaijao wordt geschreven dat de moeilijk heden met Venezuela nog niet ten einde schijnen te zijn, en in verband daarmede het volgende protest bij een notaris te lezen was „Heden den 14c» December 1870 compareerde voor mij J. H. Schotborgh, notaris, resideerende te CuraQao, in tegenwoordigheid van de twee na te noemen getuigen, „De heer J. R. Mendez, koopman, alhier wonende en mij notaris bekend. „Dewelke te kennen gafdat, door de overgave van Maracaïbo aan het wettig gouvernement der republiek Venezuela, de gewapende partij in die republiek, haar eenige toevluchtshaven verloren heeft en derhalve niet langer als oorlogvoerende kan aangemerkt worden; dat niettemin de gewapende schooners Trimmer en Generaal Hernadez, varende onder Venezuelaansche vlag, alsnog niet aan het wettig gezag zijn overgegaan; dat de eerst- vermelde schooner thans in deze haven ligt, terwijl dë andere dezer dagen in de St. Kruisbaai (een der Zuid westelijke baaien des eilands) ter anker lag, dat om deze redenen, hij comparant hierbij verklaart in naam en van wege het wettig gouvernement van Venezuela, wiens agent hij is, bij het gouvernement van Curasao, op het krachtigst te protesteeren tegen het laten vertrekken' uit deze haven van de gemelde schooner Trimmer en voor zoover de schooner Generaal Hernandes in deze haven mocht binnenvallen, ook tegen het laten vertrek ken daarvan; verder tegen elk en een iegelijk, wien het oog moge aangaan, voor alle schaden, nadeelen en winst dervingen, die door het vertrek uit deze haven van ge noemde schooners, aan het gouvernement van Venezuela mochten veroorzaakt worden. „Waarvan akte in original! uit te geven. „Gedaan en geprotesteerd op Curasao teD kantore van mij, notaris, in tegenwoordigheid der' heeren D. Gaërtse Wzn. en A. Meilink, koloniale ambtenaren, alhier wonende, als getuigen, en heeft de comparant deze akte, na gedane voorlezing, met de getuigen en mij, notaris, onderteekend." Ook had men te Curasao vernomen dat de stad Maracaïbo na een hardnekkig gevecht tusschen de troe pen der federalen en die der reactionnaire partij, den 7en December door de eerstgenoemden ingenomen is. Volgens een brief van den 14eD bevindt zich het gansche vijandelijke eskader thans in het bezit der federale regeering. Drie' schooners, die onbekend waren met de overgave van het kasteel, kwamen binnen en werden genomen. De twee stoomschepen, die daarvan kennis droegen, bleven buiten de Bar, doch gaven zich drie dagen later over, wegens gebrek aan levensmiddelen en brandstoffen. Gemengde berichten. Een arbeider te Oostkapelle die voornemens was zich binnen veertien dagen in het huwelijk te begeven en zich alsdan te Serooskerke (Walcheren), waar zijne aanstaande vrouw woonde, metterwoon te vestigen heeft jl. Zaterdag door ophanging een eind aan zijn leven gemaakt. Het door Het vaderland medegedeelde bericht dat de Multatuli-commissie haar mandaat zou hebben neder- gelegd wordt nu door den heer H. Kern uit Leiden in hetzelfde blad tegengesproken. Men verneemt nader omtrent de kwijtschelding van straf, welke verleend is aan de veroordeelden ter zake van de Rotterdamsche oproeren, dat de thans gegratieerden behooren tot de eerste groep, die tot vijf jaren tuchthuisstraf zijn veroordeeld. Zij zullen nog in den loop van dit voorjaar worden ontslagen. De gemeenteraad van Groningen heeft jl. Zater dag den rentmeester der stadsveenen uit zijne betrek king ontslagen. Slechts 2 van de 24 stemmen werden tegen dit ontslag uitgebracht. Vrijdag namiddag had een der conducteurs van de Nederlandsche Rijn-spoorwegmaatschappij het onge luk om, toen hij bij het doen eener dienstcommissie de rails passeerde, in de nabijheid van het station te Rotterdam door een voorbijsnellenden trein te worden aangereden, waardoor hij aan het linkerbeen, den lin kerarm en het hoofd is gewond. Men vreest dat het been zal moeten geamputeerd worden. Op de jl. Vrijdag te Amsterdam gehouden vergade ring van aandeelhouders in de naanalooze sociëteit onder de firma Paul van Vlissingen en Dudok van Heel is het mandaat der commissie tot reconstructie nog met drie weken verlengd, zoodat de gevreesde liquidatie, welke by het bestaande besluit der commissie om af te treden te wachten stond, voorhands niet zal volgen. Nieuws v. d. dag.) Den 3cn Januari is, tengevolge van het breken van de as van een der wagens, een gedeelte van een pas- sagierstrein op den Mississippi-Tennessee spoorweg nabij Memphis van een brug afgestort, die over de Nonconnah- kreek lag. Een derrijtuigen raakte door de daarin staande kachel in brand, zoodat bijna alle de daaain aanwezige

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1