OÜRANT. r 19. Maandag 1871. 23 Januari, Middelburg 21 Januari. De vrijzinnige kiesvereeniging Eiland IJselinonde hééft voor de a. verkiezing van een lid der tweede kamer in het hoofd-kiesdistrict Dordrecht tot haren can- didaat gesteld den heer G. A. de Raadt, van Dordrecht. De van een lid der provinciale staten van Zeeland in het kiesdistrict Tholen, ter vervanging van den heer M. W. J. de Visser, overleden, is door gede puteerde staten bepaald op Dinsdag 14 Februari a., eu de herstemming, zoo die noodig mocht wezen, op Dins dag den 28en daaraanvolgende. In do heden namiddag gehouden zitting van den ge meenteraad van Middelburg zijn onder anderen de vol gende onderwerpen behandeld. Eene<(bij burgemeester en wethouders ingekomen missive van gedeputeerde staten dezer provincie, dd. 25 November jl., houdt, naar aanleiding van een brief van den minister van binnenlandsche zaken, het verzoek in om mededeeling: of de gemeenteraad van oordeel is dat oók na den 3iet» December 1871 met de heffing der bestaande verbruiksbelasting in deze gemeente behoort te worden voortgegaan, en zoo hij die heffing onvermij delijk acht, dit te staven, en het bedrag en den termijn der heffing te vermelden. Deze missive van gedepu teerde staten is gesteld geworden in handen der finan- cieele commissie, die omtrent deze aangelegenheid in een gecombineerde vergadering met burgemeester en wethouders heeft geraadpleegd en van het bovendrijvend gevoelen een uitvoerig rapport heeft uitgebracht, waar van in de heden gehoutfen raadszitting voorlezing is gedaan. De conclusie daarvan strekt om: 1° te trachten het punt der geldleening (waaromtrent met de Maatsc happij van gemeentekrediet onderhande lingen zijn aangeknoopt, die echter nog niet tot bevre digende uitkomsten hebben geleid) zoo spoedig mogelijk tot eene beslissing te brengen 2° bij de regeering, op verschillende in het rapport aangevoerde gronden, pogingen aan te wenden, om te verkrijgen dat aan de gemeente vrijstelling worde ver leend van de bedongen en dezerzijds toegezegde uitkee- ring van f 20,000 gedurende 25 jaren; of wel dat de staat voor zijne rekening neme zoodanige openbare werken als onmiddellijk voortvloeien uit hetgeen voor kanaal en spoorweg door hém is tot stand gebracht, waarop de gemeente onmogelijk bij zijn aanbod heeft kuunen reke nen en waardoor zij te zamen met de uitkeering te zwaar zon worden gedrukt; 3° aan gedeputeerde staten van de hiervoren genoem de pogingen mededeeling te doen, en hun verder te kennen te geven dat de uitslag daarvan op den finan- cie'elcn toestand van zéo overwegenden invloed zal zijn, dat de raad meent zich van de volledige beantwoording der thans aan hem gestelde vragen vooralsnog te moe ten onthouden en verlangt dat hem daartoe een uitstel moge worden verleend, waartoe hij met bescheidenheid vermeent dat de exceptioneele toestand waarin hij ver keert alleszins aanleiding kan geven; en voorts hen te verzoeken het verleenen van dit uitstel aan de gemeente bij de regeering te willen bewerken, en later de pogingen te willen ondersteunen die de raad voornemens is in het belang zijner financiën bij de regeering aan te wenden. Na beraadslaging zijn de verschillende deelen dezer conclussie allen aangenomen, het eerste zonder hoofde lijke stemming, het tweede met 14 stemmen tegen 1 (van den heer Snijders), het derde met 11 tegen 4 stemmen (van de heeren Snijders, Sifflé, Dronkers en Mathon). Een adres van den korenmolenaar Th. Machielse, houdende verzoek dat niet zal worden afgeweken van de bepaling tot het doen roeien van op den Vlissingschen weg staande reeds verkochte boomen, is afgewezen. Daarentegen zijn ingewilligd twee verzoeken om gemeentegrond in erfpacht te mogen hebben, zijnde van A. Jobse en J. Pelle; eerstbedoelde grond is gelegen tegenover de voormalige Dampoort, de andere nabij den Seismolen. Een verzoek der twee keurders van den zeevisch tot het verkrijgen van eene gratificatie tot aanvulling hun ner geringe ontvangsten in het tweede halfjaar van 1870, die voor ieder hunner slechts 3.87i hebben be dragen, is ingewilligd door ieder hunner /56.12i-als gratifip^fT^tby ÏMténnen. Evenzèel is ingewilligd een gelijksoortig verzoek van de gewone kommiezen en den bode bij de plaatselijke belastingen, wien, ter aanvulling van door ieder hunner in 1870 minder dan f 30 ontvangen emolumenten voor consentbiljetten, 21.44 als gratificatie is verleend. Volgens mededeeling van den voorzitter heeft de inspecteur voor het middelbaar onderwijs berust in het te kennen gegeven'verlangen om de definitieve regeling van het onderwijs op de burgeravondschool eerst in den loop van het jaar 1871 te doen plaats hebben. De lessen van den heer van Sorge zijn thans door burgemeester en wethouders voorloopig aan den heer Holmer opgedragen. Het voorstel van burgemeester en wethoudersom ten behoeve van kweekelingen op de school van mejuf- vrouw Achilles, voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs voor meisjes, een krediet van f 100 te verlee nen, is met 14 stemmen tegen Taangenomen. AIb lid der commissie tot het examineeren van varens lieden, waartoe waren aanbevolen de heeren B. A. Fokker en M. C. Jeras, is de heer Fokker met algemeene stem men benoemd. De bij koninklijk besluit vastgestelde begrooting voor de kust van Guinea voor het dienstjaar 1871, bedraagt in uitgaven f 176,600, of f 14,900 minder dan voor 1870 was toegestaan; de inkomsten shjii geraamd op f 34.600. Volgens de rekening over 1869 wegens de bij het rijk van de wees-en momboirkamers overgenomen fondsen en stichtingen is in dat jaar aan belanghebbenden uitge keerd f 37,042.87; tot aankoop van inscbrij vingen op 'tgrootboek der nationale schuld werd aangewend f 979.89, terwijl het rijk aan administratieloon genoot f 1873.84^. Het wetsontwerp tot nadere regeling van het gebruik van het koloniaal batig slot van 1866 wijst het saldo der koloniale remise-rekening ad f 764,517,392 aan onder de middelen en inkomsten van Nederlandsch-Indië voor het dienstjaar 1867. Tengevolge der invoering van de- Indische comptabiliteitswet is dit thans de laatste remise rekening. Uit de memorie van toelichting blijkt dat de ontvangsten over 1866 f 9,196,636.61 meer hebben bedra gen dan geraamd was, terwijl de uitgaven de raming met f 741,145.45 overtroffen hebben. Tot de meerdere ontvangsten hebben de hoogere prijzen der koffie en de meerdere verkoop van andere producten aanleiding gegeven. De Staats-courant van gisteren bevat de wetten van den 31en December jl., houdende voorloopige vaststelling van de hoofdstukken IV en VI der staatsbegrooting voor 1871. Benoemingen en besluiten. ministerieele departementen. Eervol ontheven J. J. van Muiken van de waarneming der zaken van het departement van briitenlandsche zaken, onder dankbe tuiging voor de door hem in die betrekking bewezen diensten. rechterlijke macht. Benoemd tot raadsheer in het provinciaal gerechtshof in Zuid-Holland m'. J. B. L. Wentholt, thans kantonrechter te 's-Gravenhage. Kerknieuws. De kerkeraad der hervormde gemeente te Nieuw- en St. Joosland heeft gisteren een 4tal van predikanten opgemaakt, bestaande uit de heeren C. C. I. Hiebendaal, te Driel, G. J. G. van Hoogstraten, te Veessen.I. D. Sigal te Lage Zwaluwe,enF. W.Smits, te Hellevoetsluis, waar uit beroepen is de heer F. W. Smits, te Hellevoetsluis. Gemengde berichten. Aan do Arnhemsche courant wordt van den 19ec dezer uit Venraij geschreven dat tusschen die plaats en de zoogenaamdeKraaien-hut, gemeente Deurne, provin cie Noordbrabant, en hier, in den namiddag van den vorigen dag een luchtballon was neergekomen, waarin 3 Fransche heeren hadden plaats genomen. De reizigers waren dienzelfden dag uit Parijs vertrokken, hadden 2 zakken met brieven en dépêches bij zich, en ook brood dat dien morgen te Parijs gebakken was. Zij zijn zonder ongelukken de Pruisen, die aanhoudend op hen scho ten, gepasseerd, en hoewel dichtbij de Pruisische grenzen gelukkig op ons grondgebied terecht gekomen. Zij heb ben onmiddellijk de reis naar Maastricht voortgezet. Hoe hoog de tooneelkunst in Denemarken op prijs gesteld wordt, blijkt uit het voornemen, dat men dezer dagen in Kopenhagen, eene stad van slechts 160,000 iwoners, heeft vastgesteld, om aldaar een schouwburg te doen bouwen voor de som van 350.000 daler, en die, behalve de koninklijke loges, 1700 plaatsen moet bevat ten; ruim 60,000 daler zijn daartoe door vrijwillige bij dragen bijeengebracht. De ontbrekende gelden zullen door de regeering gegeven worden. Alle deskundigen worden uitgenoodigd, daarvoor tegen 6 Juni 1871 een ontwerp in te zenden. Het best gekeurde plan valt een belooning van 2000jjdaler te beurtaan de twee naast- volgende wordt 500 daler toegestaan. Het Weekblad van het regt verneemt dat aan onderscheidene veroordeelden ter zake van het Rotter- darasche oproer door den koning eene aanmerkelijke vermindering van straf is verleend, zoodat hun ontslag uit het tuchthuis te Leeuwarden, waar zij zich thans nog bevinden, binnen kort kan worden tegemoet gezien. 1 Een verschrikkelijke storm heeft Dinsdag nacht boven Londen gewoed. De orkaan duurde den geheelen ochtend voort, te midden van regen en hagel. Men spreekt van vele zeerampen, en de postadministratie beeft Woens dag ochtend bericht dat, tengevolge van de in het noor den aangerichte schade, eenige vertraging in de gemeen schap kon ontstaan, in'tbijzonder met Liverpool, Man chester, New-Castle en Glasgow. Eergisteren morgen is het stoffelijk overschot van den heer de Knorring, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Z. M. den keizer aller Russen bij het Nederlandsche hof, van zijn hotel in het Noordeinde op eenvoudige wijze naar het Rijnspoor overgebracht, om van daar naar Baden-Baden te worden gevoerd. Drie rijtuigen volgden den lijkwagen. Het vroege uur van dezen lijkstoet, en de verlichting die daarbij was aangebracht, gaven aan de plechtigheid een bijzonder treurig aanzien. Aan het station van den Rijnspoorweg hadden zich de familiebetrekkingen van den overledene vereenigd en bevonden zich o. a. ook graaf van der Straten Ponthoz, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van België, benevens de pause lijke nuntius, monseigneur Bianchi. (Het Vadert.) Van de 100 lucifers moet in de Vereenigde staten van Noord-Amerika éen cent belasting betaald worden, wat jaarlijks 7^ millioen gulden opbrengt. Er zijn in die staten ongeveer 60 lucifers-fabrieken. De grootste in New-York houdt een honderdtal werklieden bezig. Dagelijks worden in die stad meer dan 100,000 doosjes gebruikt, of in éen jaar gemiddeld 4000 millioen lucifers. Uit Brielle wordt gemeld -dat de loods Schenk Maandag 11., toen hij van Hellevoetsluis herwaarts ging om zijn ontvangen maandgeld aan zijne vrouw ter hand te stellen, op den straatweg even buiten Hellevoetsluis door vijf mannen staande werd gehouden. Een hunner vroeg hem, of hij tabak bij zich had. Schenk, niets kwaads vermoedende, zei: wil je wat tabak, dien kan ik je wel geven. Terstond daarop werd hem gevraagdheb je geld bij je? Schenk antwoordde, dat hij een man was die voor zijn dagelijksch brood moest werken en geen geld had; waarop bij op den grond geworpen, bij zijn hoofd haar getrokken werd en een snede in het gelaat kreeg. Terwijl Schenk zijne éene hand op den zak hield, waarin hij zijn geld had, verdedigde bij zich met zijn andere

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1