N°' 18. MIDDELRl RGSCHE Zaterdag 1871; COURANT. 21 Januari, Öinncnlanö. De Burgemeester en Wethouders van Vllssingen, maken bekend dat de betrekking van TWEEDEN HULFOtf- DER WUZElt aan de school voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs voor jongens v acant is. Aan die betrekking is verbonden eene jaarwedde van ƒ5 ©O en ƒ150 's jaars tegemoetkoming voor huis- vesting^gnz. -^VèreiscHtn zijn a. Acte als hulponderwijzer. b. Acte voor de Fransche taal. c. Acte voor de Engelsche of ïïoogduitsehe taal zal tot aanbeveling strekken. Sollicitanten worden uitgenoodigd ten spoedigste hunne stukken vrachtvrij in te zenden aan den Burge meester dier gemeente. Vlissingen, den 14fn Januari 1871. Middelburg 20 Januari. Door de kiesvereeniging Oostermoer te Borger (kies district Assen), is tot candidaat voor de tweede kamer, ter vervanging van den heer m«'. J. R. Tkorbecke, gesteld de heer mr. H. J. Smidt, griffier der provinciale staten van Drenthe. De vrijzinnige kiesvereeniging Alblasserdam en omstreken heeft den heer J. P. Bredius te Dordrecht voor het lidmaatschap der tweede kamer, in de plaats van den heer Blussé, candidaat gesteld. De Goesche courant merkt op dat het district en de gemeente Goes dit jaar een ruim aandeel in het verkie- zingswerk hebben. In de eerste dagen van 1871 werden de kiezers ter stembus geroepen voor de verkiezing van éen lid der provinciale staten en twee leden van den ge meenteraad, bij herstemming. In Mei moet de verkiezing plaats hebben van vier leden der provinciale staten, door de peridodieke aftreding der heeren mr. J. O. R. van der-Bilt, J. W. Vader, J. H. Bijbau en jonkheer mr. J. J. Pompe van Meerdervoort. In Juni moet voorzien worden in de periodieke aftreding van den heer mr. P. Saaijmans Vader als lid der tweede kamer der staten-generaal. In Juli heef t de verkiezing plaats van drie leden van den gemeenteraad, door de periodieke aftreding der heeren C. G. van den Bosch, A. Nortier Pz. en mr. A. B. M. Hanlo. Voorts zal weldra de raad met twee leden vermeerderd worden uithoofde de toegenomen bevolking, eü eindelijk is het van algemeene bekendheid dat de heer mr. W. G. de Knokke van der Heulen de gemeente Goes metterwoon zal verlaten, waardoor mede eene vacature in den raad zal ontstaan. Daar het echter niet alleen het district en de gemeente Goes zijn waarin dit jaar vele verkiezingen moeten plaats hebben, deelen wij hieronder de namen mede van de leden van verschillende colleges, die in 1871 aan de beurt van aftreding zijn. Als leden van de eerste kamer der staten-generaal voor deze provincie de heer mr. C. van der Lek de Clercq. Als leden van de tweede kamer voor het kiesdistrict Middelburg de heer mr. J. P. R. Tak. Als lid der provinciale staten (behalve in het kies- distsict Goes, hierboven medegedeeld) de heeren in het kiesdistrict Middelburg: mr. W. Ph. Vis, H. P. Winkelman, J. van Deinse, mr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet, mr. N. J. C. Snouck ÏÏurgronje en mr. J.Snijder; in het kiesdistrict Zierikzeemr. B. C. Cau, J. Hoogen- boom Bz. en jonkheer J. L. de Jonge; in het kiesdistrict Tholen mr. T. A. Wagtho; in het kiesdistrict Sluis: M. Mazure, mr. F. J. Brevet en H. G. Hammacher; in het kiesdistrict ïïulstA. G. V. Hombach, C. P. P. Pierssens, J. Kroon en A. J. Onghena. Als leden van gedeputeerde staten de heerenmr. J. C. R. van der Bilt, J. van Deinse en G. J. Sprenger. Als leden van den gemeenteraad van Middelburg de heeren: mr. M. F. Lantsheer, mr. N. J. C. Snouck ÏÏur gronje, mr. A. J. van Eekelen, J. Luteijn, jonkheer W. de Jonge en mr. M, Verbrugge. Blijkens een bericht van den NederJandscben consul te Brest, dd. 10 dezer, zijn door den Franschen prijsraad de aan^.nfiuinilen toebchoorende ladingen van prijsge- schepen vrijgegeven. Slaals-cour De minister van financiën, daartoe gemachtigd bij kabinetschrijven des koning.*, heeft, te rekenen van 1 Januari 1871, de vergunning ingetrokken, welke bij beschikking van den minister vau binnenlandsclie zaken van 10 Juli 1858 aan de internationale telegraafmaat- sckappij is verleend, voor den aanleg en het gebruik van een onderzeesche telegraaf tusschen Nederland en Groot-Britajgie. Slaals-cour Benoemingen en besluiten. militieraden. Benoemd tot burgerlijke leden van den militieraad in Zeeland: tot voorzitter mr. N. J. C. Snouck ÏÏurgronje en tot zijn plaatsvervanger II. P. Winkelman, leden der provinciale staten; tot lid mr. M. Verbrugge en tot zijn plaatsvervanger H. Rekker, leden van den gemeenteraad van Middelburg. leger. Benoemd bij het personeel van den militairen veterinairen dienst, tot paardenarts 2" klasse (naar ouderdom van rang), bij het regiment veld-artillerie, de paardenarts 3e klasse M. Stoffels, van het regiment rijdende artillerie; en de paardenarts 2e klasse J. G. S. Arntz, van het regiment veld-artillerie, in afwachting van nadere beschikking, op ndifactiviteit gesteld. Kerknieuws. Beroepen tot predikant bij de hervormde gemeente te Pouderoijen de heer W. Petri, thans te Wemeldinge. Uit het vroeger gemelde zestal ter beroeping van een predikant bij de hervormde gemeente te Aardenburg is het volgende drietal in alpkabetiscke orde samenge steld de heeren Bos, te Soest; Q. Janssen, te St. Anna ter Muiden, en Wittebol, te Retranchcment. Rechtzaken. Bij arrest van het provinciaal gerechtshof in Zeeland van heden is Elisabeth Johanna Mendel, huisvrouw van Luite deVries,oud42jareu, werkvrouw, tijdelijk wonende alhier,schuldig verklaaid aan het haar ten laste gelegde feit dat zij in den avond van 3 September jl., omstreeks 9 uren, arglistig heeft weggenomen en zich toegeëigend een lap boezeroen van ongeveer 5 meters, tennadeele en uit den winkel van G. J. Meijler alhier, welke winkel met diens woonhuis een geheel uitmaakt. Dit feit is ge- qualiüceerd als diefstal gepleegd bij nacht in een bewoond huis. Onder aanneming van verzachtende omstandighe den is de beklaagde veroordeeld tot een correctioneele gevangenisstraf van dri e maanden en in de kosten der procedure. Bi vier berichten. De Staats-courant bevat onder anderen de volgende berichten Keulen, 18 Januari. Waterstand 5 voet 5 duim boven nul. Zeer weinig drijfijs. Emmerik, 17 Januari. IJs vast. Van Rees is het ijs opgeschoven tot Xanten. Lobith, 16 Januari. IJs onveranderd. Waterstand 13.73 meter AP., of 0.18 meter beneden overlaatspeil. Gevallen 0.13 meter. Nijmegen, 17 Januari. De Waal vóór de stad open en blank water; overvaart gemakkelijk. Boven en beneden de stad ijs onveranderd; het wordt dunner en zwakker Temperatuur 38° F. Arnhem, 17 Januari. IJs vast. Westervoort, 17 Januari. Overtocht te voet over het ijs, ook met beladen bandkarren. Zutfen, 16 Januari. IJs vast. Waterstand 6.95 meter -f- AP., of 2.05 meter onder noodpeil. Gevallen 0.06 meter. Deventer, 16 Januari. IJs vast, passage te voet over het ijs en met de pont door eene sleuf. Waterstand 5.54 meter -j- AP., of 2.66 meter onder noodpeil. Gevallen 0.04 meter. Gorinchem, 18 Januari. IJs vast, de overtocht te voet. Waterstand 3.26 meter -f- AP., of 2.34 meter onder nood peil. Gevallen 0.11 meter. Werkendam, 18 Januari. IJs vast, ook in de Nieuwe Merwede. Waterstand 2.64 meter -j- AP., of 2.61 meter onder noodpeil. Gevallen 0.06 meter; te Paulownahoeve 2.12 meter -j- AP., cf 0.88 meter onder noodpeil. Gevallen 0.04 meter. Dordrecht-, 18 Januari. IJs vast. ïïollandsch Diep (Noordewal) drijvend vloedijs. IJs in de waterwegen en overtochtveren onveranderd. Waterstand LIS meter -j- AP-, of 2.82 meter onder noodpeil. Gewassen 0.10 meter. 'sBosch, 16 Januari. Thermometerstand 0° C. Over tocht in het veer te ïïedel met voertuigen over het 133 Van ïïedel tot Nederhemert ijs vast. Aan liet veer te Well een open vak. Waterstand 4 54 meter AP., of 0.43 meter boven nul. Gevallen 0.01 nieter. Gemengde berichten. In den gemeenteraad van Amsterdam is het voor stel van den heer Jaeger tot afschaffing der kermis gesteld in handen van burgemeester en wethouders. Tevens is rondgedeeld een brief van het hoofdbestuur der Maatschappij tot nut van 't algemeen, waarin aan het voorstel van den heer Jaeger adhaesie wordt verleend. Volgens Het Vaderland heeft de Multatuli-com- missie zich genoodzaakt gezien om haar mandaat neder te leggen. De Amsterdamsche courant spreekt het door haar en andere bladen medegedeelde, en gisteren ook door ons overgenomen, bericht van het overlijden van mevrouw G'oenen— van Olleft n weder tegen. Men koes tert integendeel hoop op haar herstel. Wederom heeft te Velzen door het derailleeren van een trein een ongeluk plaats gegrepen; een jong- mensch, een Engelschman, werd gedood; een landgenoot bekwam eenige kwetsuren. {Niemos v. cl dar/.) De Nieuwe Goesche courant verneemt dat de tele graafkantoren aan de stations der staatsspoorwegen met 1 Februari a. ook ten gebruike van het publiek zullen worden opengesteld in alle gemeenten waar het gemeen tebestuur bereid is, de noodige maatregelen voor de be zorging der telegrammen te nemen. Op voorstel van professor Mauerbrecher wordt sedeit den le° Januari het blad de Zukunft, onder hoofd redactie van dr. Jacobi, op het academisch leeskabinet to Koningsbergen niet meer gelezen, omdat bet de acade mische jeugd „vergiftigt." De vergiftigde jeugd wreekt zich op professor Mauerbrecher door zijne colleges in 't geheel niet of zoo min mogelijk bij te wonen. Aan de Arnhemsche courant wordt uit Harderwijk van den 17cn dezer het volgende geschreven: „Schreef ik 11 gisteren per ka a rt-brief, dat er dien dag een luchtballon uit Parijs binnen deze gemeente was neergekomen, thans wil ik dat bericht eenigszins aanvullen, en u het een en ander mededeelen, cat mij verder persoonlijk door de luchtreizigers is verhaald. Om 7 uren des morgens Parijs verlaten hebbende, kwamen zij om halt elt reeds boven deze gemeente, en daar zij bijna onder hunne voeten de zee zagen (die zij voor de Noordzee hielden) daalden zij onmiddellijk, uit vrees van in de zee te zullen vallen, van eene hoogte van 4000 meters pijlsnel naar beneden; de schok, dien zij ontvin gen, werd eenigszins getemperd door het afsnijden der koorden, maar was toch voldoende om hun een lichte kwetsuur aan de beenen te veroorzaken. Vlak aan zee nedergedaald, werden zij al zeer spoedig door landlieden opgemerkt, die hen naar de stad geleidden. Het gerucht

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1