<3uitenlcmö. „De tweede vraag luidde aldus: of ge vaccineerden, doordat zij van de pokken bevrijd bleven, vatbaarder werden voor typhus, klierziekte, longtering, en of er nadeelige gevolgen van anderen aard door ontstonden? De beantwoording van deze tweede vraag geschiedde met eene niet geringer overeenstemming dan de eerste, geheel ontkennend. „In de derde plaats vroeg de General board of health: of door de lympba van een echte koepok andere alge- meene ziekten, b. v. klierziekte, onmiddellijk overgeënt konden worden. Het antwoord was: klierziekte kan niet overgeënt worden omdat zij volstrekt niet aanstekend of besmettelijk is. Wat aangaat andere ziekten die aanste kende zijn: ten opzichte van deze antwoordde men, dat de aanstekende ziekte niet in de lympha der koepokken overgaat. Door deze op waarnemingen gegronde over tuiging geleid, hebben eenige geneesheeren uit de koe pokken van kinderen, die de zichtbare bewijzen van eene aanstekende ziekte aan hun lichaam droegen, andere kinderen gevaccineerd, zonder dat zij daardoor eenige nadeel in hunne gezondheid leden. (Ofschoon dit zeer geruststellende is, zorgen eerlijke geneesheeren toch altijd dat zij de lympha bij gezonde individu's nemen. Dit is eene voorzichtigheid, waarvan men ook hier alweer zeggen kan: quod abundat non vitiat.) „De laatste vraag van de Board of health betrof den tijd waarop de eerste vaccinatie moest gebeuren. Van alle kanten werd het eerste levensjaar als de geschiktste tijd genoemd. Kinderen worden zonder eenig nadeel reeds in de eerste levensdagen gevaccineerd." Wat de keuze der stof betreft, luidt verder het advies ten gunste der gehumaniseerde lympha. Naar aanleiding van de mededeeling in de Maas bode, dat het adres der rooms ch catholieken 158,583 handteekeningen draagt, deelt men ons de volgende bijdrage mede over de wijze, waarop men die handteeke ningen verkrijgt. „In het voorjaar van 1870 circuleerde in een stad in Limburg (Roermond) een adres van adhaesie aan de besluiten, die door het concilie zouden genomen worden. Op een bewaar- en dagschool, bestuurd door soeurs de chariié, moet ook voor handteekeningen gezorgd wor den. Men liet de kinderen niet alleen haar eigen naam, dien van ouders, broers, zusters, enz. opschrijven, maar ook nog van alle mogelijke personen, die zij kenden, of ooit hadden hooren noemen. Op die wijze schreef een kind van 8 a 9 jaren de naam wordt ons genoemd 105 namen of handteekeningen op het bewuste adres." Hel vaderland Men leest in de Nieuwe Arnkemsche courant: „Dezer dagen vond men in een onzer dagbladen eene advertentie waarbij een boekhandelaar briefkaarten te koop aanbood tegen een aanzienlijk verminderden prijs. Men kan zeker zijn dat op dit oogeublik reeds een aan zienlijk aantal valsche briefkaarten verzonden worden, en dat daardoor de schatkist niet wdnig wordt bena deeld. Er is geen wetsartikel waardoor de maker of gebruiker van niet door het rijk geleverde briefkaarten met straf bedreigd wordt, zoodat deze industrie straffe loos kan gepleegd worden." Aan l'Ami du Limbourg wordt medegedeeld, dat verscheidene kiezers voornemens zijn, aan het lid dei- tweede kamer, den heer van der Maesen de Sombreff, het volgende schrijven te richten „De ondergeteekende kiezers verklaren, dat zij geen vertrouwen meer stellen in den heer Paul van der Maesen de Sombreff, na de houding door hem laatstelijk in de tweede kamer der staten-generaal aangenomen, en bepaal delijk nazijne ondersteuning der motieCremers, waarbij onthouding van alle stappen ten gunste van Z. H. den paus Pius IX door de Nederlandsche regeering wordt aangeraden. „Zij verzoeken hem diensvolgens, het hem toever trouwde mandaat van volksvertegenwoordiger neder te leggen, daar zij hem ongeschikt achten om hen langer te vertegenwoordigen." In een ingezonden stuk in bet Handelsblad en Het Noorden wordt de aandacht gevestigd op een zonderlinge en tevens willekeurige en onbillijke bepaling, bij de invoering der nieuwe postwet in het leven geroepen, namelijk dat monsterpakjes niet zwaar der dan 250 grammen mogen wegen. Dienaangaande komt niets voor, noch in de wet van 22 Juli 1870, noch in de verschillende koninklijke besluiten, opgenomen in de Staats-courant van 9 December jl. De beambten van het postkantoor te Amsterdam verwijzen naar de „Postgids," onder medewerking van het hoofdbestuur der posterijen uitgegeven. Deze mag echter geene andere bepalingen bevatten dan de wet zelve en de koninklijke besluiten, terwijl dat boekje zeker ook geen kracht als wet bezitten kan. De schaal voor de porto's van monsterpakjes klimt met 40 grammen op, zoodat het maximum dan in elk geval had moeten zijn 240 of 280 grammen en in geenen deele 250, waarbij geheel willekeurig het volle port geheven wordt voor een deel van 40 grammen. In de bedoeling der wet kan dit niet liggen, want voor brieven wordt een maximum van 1 kilo (1000 grammen) bepaald, terwijl zulks voor pak ketten voor drukwerken zelfs niet eens het geval is. Eenstemmigheid bestaat er op dit punt dan ook niet, want op vele kantoren worden monsterpakketten van ongeveer 1 kilo voortdurend aangenomen, zijnde dus tot het maximum dat voor briefpakketten is bepaald. De baron Alfred vonLiebenstein is te Weenen gevan gen genomen wegens oplichterij, o. a. ook van dr. Sanders te Amsterdam voor een som van 3800. De laatste had zich, volgens de Kölnische Zeitung,naar Weenen begeven om van de zoogenaamde rijke bloedverwanten van den baron betaling te verkrijgen; het bleek echter dat de rijke bloedverwanten alleen in de verbeelding van den baron bestonden. Een vreemdsoortige diefstal is onlangs te Londen gestraft. De heer Arthur Lamb, advocaat en een zeer welgesteld man, is tot negen maanden gevangenis en dwangarbeid veroordeeld wegens het ontvreemden van rechtsgeleerde werken uit de bibliotheek van „Lincoln'a- inn," welke hij stuksgewijze had verkocht. De Daily news en andere bladen meenen dat zich hier een geval voordoet van zoogenaamde kleptomanie: eene hebbe lijkheid die den lijder tot stelen aanspoort alleen om het genoegen van stelen. Anders acht men het onverklaar baar dat een geacht en welgesteld man, die een huisge zin heeft, zijn gansche geluk opoffert voor een gestolen waarde van enkele schellingen of stuivers. Yerkoopingen en aanbestedingen. Eergisteren is in den Haag door het ministerie van justitie aanbesteed: het onderhouden van en het doen van eenige herstellingen aan de gevangenissen en rechts- gebouwen te Middelburg en te Zierikzee, en de gevan genis te Goes, gedurende de jaren 1871, '72 en '78. De laagste inschrij ers zijn de hoeren: a Voor het provinciaal gerechtshof te Middelburg, M. K. Jeras Zonen aldaar, voor f 1515. b Voor het huis van verzekering te Middelburg dezelf den, voor f 1225. c. Voor de arrondissements-rechtbank te Zierikzee J. Lammers aldaar, voor f 1084. d. Voor het huis van arrest te Zierikzee dezelfde voor f 1365. e. Voor het huis van arrest te Goes P. Buitendijk aldaar, voor 6967. Thermometerstand. 18 Jan. 's av. 11 u. 37 gr. 19 'smorg.7u.35gr.'8midd. 1 u. 37 gr.'sav. 6 u. 35 gr. Algemeen overzicht. Bij een te Versailles uitgevaardigd manifest is het „Duitsch keizerrijk" thans plechtig geproclameerd ge worden. In dit stuk wordt gezegd dat, op den algemee- nen wensch van de Duitsche vorsten en volken naar de herstelling van het Duitsch keizerrijk, de erfelijke titel van keizer door koaing Wilhelm van Pruisen is aange nomen. De nieuwe „keizer van Duitschland" verklaart te vertrouwen dat het thans ingetreden tijdvak het volksgeluk zal vermeerderen en oen duurzamen vrede, „door nieuwe grenzen verzekerd", Duitschland zal be schermen tegen de aanvallen, waarvan het sedert eeuwen het slachtoffer was. De keizer roept overigens voor zich en zijne opvolgers s' hemels zegen in en belooft om de integriteit van het keizerrijk getrouwelijk te handhaven, niet door veroveringen, maar door den vrede, het als? emeen welzijn, de vrijheid en de nationale beschaving, kortom het: r empire c" est la paix wordt thans in het Duitsch vertaald. Of vrijheid, volksgeluk en beschaving daarbij intnsschen wel veel zullen winnen, valt zeer te betwijfe len. De proclamatie van het Duitsch keizerrijk is gisteren door een groot „militair feest" te Versailles ge vierd. Voorloopig wordt inmiddels de oorlog met onverge lijkelijke woede voortgezet en doen de neutrale mogend heden niets anders dan, door begunstiging der pogingen van „Het roode kruis", zich de dankbaarheid verwerven der talrijke gewonden welke waarschijnlijk zonder die hulp zouden zijn omgekomen, daar de "oorlogvoerende partijen geen voldoende ambulance-en veldhospitaal- dienst bezitten. Na „Het roode kruis" is thans echter reeds een „blauw kruis" verrezen, ten doel hebbende om het lot der krijgsgevangenen te verzachten. Daar zich dit wel vooral tot de honderd duizende Fransche krijgsgevangenen in Duitschland zal moeten uitstrekken ligt daarin iets vrij beleedigends voor Duitschland,hetwelk toch blijkbaar niet in staat wordt geacht om zelf zijne plichten ten opzichte dier krijgsgevangenen te vervul len. Zijn de gouvernementen in Duitschland daartoe buiten staat en de berichten omtteat het lot der tallooze Fransche krijgsgevangenen in verschillende Duitsche steden geeft wel reden om dit aan te nemen dan geve het, gelijk de Arnhemsche courant heden te recht opmerkt, hun dè vrijheid weder en „speculeere niet op de barmhartigheid van andere natiën." Maar, zou wellicht de een of ander vragen, is dit een ge gronde reden om, waar de toestand der krijgsge vangenen nu eenmaal zoo treurigis,hun niet te helpen Men zou dan echter met evenveel recht ook een „groen kruis" kunnen oprichten, om ondersteuning te verleenen aan de duizende huisgezinnen van laudwehr-soldaten, welke thans onverzorgd zijn en de grootste armoede lijden, omdat keizer Wilhelm van Duitschland den thans offensief gewórden oorlog tegen Frankrijk wil blijven voortzetten. Duitschland behoort zelf te voldoen aan al zijne verplichtingen ten opzichte der Fransche krijgsge vangenen en onverzorgde huisgezinnen van landwehr-sol- daten, en in de neutrale rijken van Europa zijn waarlijk indirecte slachtoffers van den tegenwoordigen oorlog genoeg te vinden onder eigen landgenooten, om hulp en ondersteuning te verleenen. In een brief uit Lyon van 15 Januari wordt gezegd dat indien het aan den generaal Bourbaki mocht geluk ken om Montbeliard te nemen hetgeen sedert heeft plaats gehad de belegering van Belfort door de Duit sche troepen noodwendig zou moeten opgebroken wor den. Vandaar waarschijnlijk het nog niet bevestigd gerucht van Belfort's ontzet, als gevolg der inneming van Montbeliard. Overigens wordt in bedoelden brief gemeld dat het leger van den generaal Bourbaki uit vier legerkorpsen bestaat, waarvan het eene onder on middellijk bevel van Bourbaki zelf staat en de overige drie worden gekommandeerd door de generaals Bres- solles, Garibaldi en Cremer. Met het oog op de talrijke versterking, welke naar den Dnitschen generaal von Werder is afgezonden en met versnelde marschen zoo spoedig mogelijk de plaats harer bestemming tracht te bereiken, mag men aannemen dat de generaal Bourbaki met den meesten spoed zijne krijgsoperatiën zal voortzetten. Uit de bezetting van St.Quentin door het noorderleger, onder bevel van den generaal Faidherbe, blijkt dat de ves ting Peronne nog slechts eenige weinige dagen zich tegen de Duitsche belegeringstroepen zou hebben moeten verdedigen om ontzet te worden. Nadere berichten om trent de capitulatie dier vesting melden dan ook dat een vijf en twintigtal officieren tegen de overgave der aan hunne verdediging toevertrouwde vesting hebben geprotesteerd. De reeds medegedeelde bemachtiging van Alonijon door de Duitsche troepen, welke in het zuidwesten don terugtrekkenden generaal Chanzy vervolgen, heeft de directe gemeenschap van het vroegere Loire-leger met Cherbourg verbroken. De vijftig duizend man verster kingstroepen, welke, gelijk men weet, van daar naar den generaal Chanzy waren gezonden, hebben dan ook hun marsch moeten staken en zullen nu waarschijnlijk langs een anderen weg het hoofdkwartier, waarheen zij bestemd zijn, trachten te bereiken. Een deel der Duitsche troepen, welke den generaal Chanzy op zijn aftocht vervolgen, bedreigt Tours, de vroegere residentie der regeerings delegatie. Reeds is alle gemeenschap verbroken tusschen deze stad en Le Mans. Van het bombardement der Fransche hoofdstad ver- neemt men in de laatste dagen weinig. Ook in de tele grammen van koning Wilhelm aan koniügin Augusta wordt daarvan geen gewag meer gemaakt, waaruit mer zou kunnen opmaken dat het resultaat van het bombar dement niet beantwoordt aan de daaromtrent gekoes terde verwachtingen. The Times betoogt trouwens dat dit bombardement, uit een militair oogpunt, een kolos sale fout is. Laatste berichten. Vzrsailles. Eergisteren (Dinsdag) hebben de Fransche troepen onder bevel van den generaal Bourbaki opnieuw een aanval gedaan op het leger van den generaal von Wer der. Deze sloeg echter dien aanval op zijne verschanste stellingen zegevierend af. Ook de aanvallen der Fran-- schen op verschillende andere punten werden afge slagen. Het leger van Bourbaki is in vollen aftocht. Het bombardement van Parijs wordt krachtiger dan vroeger voortgezet.

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 2