OURANT. N°' 17. Vrijdag 1871. 20 Januari, Middelburg 19 Januari. De gemeenteraad alhier zal op Zaterdag a., des namid dag te 2 uren, een openbare zitting houden ter behande ling der volgende zakajjj: missives gedeputeerde staten goedkeuring raadsb.esliiiten; missives idem heffing ge maalbelasting ha $^jiport commissie van financiën enburgemeestef-é'mwpth'olÜteVflmissive commissarissen wisselbank estuyr-' Aedvjmbk, regularisatie posten begrooting 1870; voorstellenMourgemeester en wethou ders: o tot afgifte van gemeentegrond in erfpacht aan A. Jobse, b in huur aan J. Pelle; adres Th. Macbielse, roeiing boomen Griffioenadressen kommiezen plaatse lijke belasting en keurmeesters zeevisch, om eene grati ficatie over 1870. Het Vaderland verneemt dat de kolonel Booms, uit hoofde van zijn ongunstigen gezondheidstoestand, aan Z- M. den koning zijn ontslag als minister van oorlog beeft verzocht. In de Staats-courant van gisteren zijn opgenomen de wet van den 3lcn December 1870 tot voorloopige vast stelling van hoofdstuk IX der staatsbegrooting voor het dienstjaar 1871; alsmede het koninklijk besluit van den 31cn December jl. tot af- en overschrijving van hoofdstuk I op hoofdstuk II der begrootiDg van Nederlandsch-Indië voor het dienstjaar 1809, bij de wetten van 4 December 1868 (Staatsblad n° 159 en 160). Benoemingen eu besluiten. consulaten. Erkend en toegelaten als consul' van Denemarken te Batavia P. C. S. Olrik. belastingen. Benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Winschoten J. F. van Dunné, thans ontvanger der registratie en domeinen te Beetsterzwaag; tot ontvanger der registratie en domeinen te Raalte H. Budde, thans ontvanger der registratie en domeinen te Hoogeveen. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Monnikendam c. a. J. C. Kremer, thans ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Huissen. legeh. Overgeplaatst in rang en ancienneteit bij het wapen der infanterie van het leger in Oost-Indië de 2e luitenant van het 2« regiment infanterie II. M. Nepveu. Onderwijs. Voor de benoeming van een leeraar in de Nederland- sche taal, geschiedenis en aardrijkskunde aan dehoogere burgerschool te 's-Gravenhage, is aan den gemeenteraad een tweetal aangeboden waarop zijn geplaatst de heeren T. P. H. van Aalst, candidaat in de letteren,te Leiden,en K. G. Swartz, candidaat in de letteren, te Amsterdam. Kerknieuws. Bedankt voor het beroep tot predikant bij de hervormde gemeente te Sluis door den heer G. J. Lindonk, te Nieuw- Loosdrecht. Marine en leger. Volgens een 11. Zondag bij het departement van marine ontvangen bericht, was het koloniaal stoomvaartuig Argus, onder bevel van den luitenant ter zee 1« klasse P. J. Rosenwald, Zaterdag den 14cn dezer te Point de Galle (Ceylon) aangekomen. Aan boord was alles wel. De officier van gezondheid le klasse H. C. Steen bergen is met' den 16cn dezer geplaatst op Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, teneinde belast te worden met de waarneming der betrekking van geneeskundige bij 's rijks werf, het gedeelte mariniers en het koninklijk instituut voor de marine aldaaren de scheepsklerken W. A. Le Rutte en W. van der Meer worden met den 21en daaraanvolgende geplaatst, respectievelijk op Zr. Ms. raderstoomboot de Valk eu voornoemd wachtschip. Staats-cour Koloniën. Bij beschikking van •den minister van koloniën van den 14«« Januari jl. zijn: 1<>. de hoofdonderwijzers W. L. Megelink, J. F. van der Blij, D. G. Sigmondt, W. F. Weide, J. J. Cleypool, H. B. II. Horsker, J. van Duyn en J. J. Looijé; en 2°. de hulponderwijzers J. F. den Hollander, J. L. G. Ducker, W. A. de Hond, J. Oostenbroek, J. H. de Puy, C. van Duuren en J. C. Elshout, gesteld ter beschik king van den gouverneur-generaal van Nederlandsch- Indië, om te worden1 benoemd tot onderwijzer 3e klasse voor den dienst daar te lande. Riyierbericliteu. De Staats-courant bevat de volgende berichten Sliedrecht, 16 Januari. IJs vast. Waterstand 2.10 meter -{- AP. Val 0.03 meter. 's Bosch, 15 Januari. Thermometerstand -f- 5° C. Van Hedel tot Nederhemert het ijs vast; overtocht in het Hedelsche veer met voertuigen over het ijs. Het open vak aan het veer te Well behoudt dezelfdje grootte. Waterstand 4.fe5 meter -f- AP., of 0.44 meter boven nul zonder was of val. Keulen, 17 Januari. Waterstand 5 voet 10 duim boven nul. Het drijfijs bedekt omstreeks een tiende gedeelte der breedte van den Rijn. Emmerik, 15 Januari. De noodkeeringen zijn in de stad geplaatst. Lobitb, 15 Januari. IJs onveranderd. Met het plaat sen der noodkeeringen wordt voortgegaan. Waterstand 14.16 meter -f- AP., of 0.25 meter boven overlaatspeil. Gevallen 0.06 meter. Nijmegen, 16 Januari. De Waal voor de stad open, overvaart gemakkelijk. IJs boven en beneden de stad onveranderd. Temperatuur 28° F. Arnhem, 16 Januari. IJs steeds vast. Westervoort, 16 Januari. Overtocht te voet over het ijs, ook met beladen handwagens. Vianen, 17 Januari. IJs vast, geregelde overtocht met pijper. Waterstand 4.12 meter AP. Vreeswijk, 17 Januari. IJs vast. Waterstand 4.12 meter -f- AP., of 2.40 m. onder noodpeil. Val 0.08 m. Gorinchem, 17 Januari. IJs vast, overtocht te voet. Waterstand 3.37 meter -f- AP. of 2.23 meter onder nood peil. Gevallen 0.09 meter. Dordrecht, 17 Januari. Waterwegen onveranderd. Waterstand 1.08 meter -{- AP., of 2.92 meter onder nood peil. Gevallen 0.02 meter. Brielle, 16 Januari. IJs vast. Waterstand 0.48 meter -f- AP. Gevallen 0.84 meter. Haringvliet en Hollandsch Diep beneden Lage Zwa- luwe open, de brugopeningen van de spoorbrug vrij van ijs. Dordsche Kil tot 's Gravendeel open. Goereesche gat zonder drijfijs. Maastricht, 17 Januari. Blank water. Grave, 16 Januari. Overtocht te voet en met licht be laden rij- en voertuigen over het ijs. IJsdikte0.18 a 0.21 meter. Gemengde berichten. Gedurende het jaar 1870 heeft de zelkasch aan de gemeente Zierikzee eene bate opgeleverd van f 12,337.65. De schorgronden hebben opgebracht 218.72, de gras zoden en korenaarde ƒ18.36 en de wekelijksche markt- gelden /"217.02J. Omtrent den jl. Maandag bij Harderwijk nederge- komen luchtballon, waarin zich eenige Fransche officie ren bevonden, deelt het Handelsblad het volgende mede „Omstreeks half elf uur vertoonde hij zich boven Til burg, waar men opmerkte, dat uit het vliegend gevaarte rook opsteeg. Naar men ons meldt, was de ballon te 6 uren des ochtends van Parijs vertrokken en moet dus door den sterken zuidenwind een duizelingwekkende vaart hebben verkregen, daar hg reeds vijf uren later Harderwijk op ongeveer 90 uren afstands bereikt heeft. In den omtrek der genoemde stad, in het dorp Hierden, kwam het gevaarte, volgens een bericht, op het ijs, volgens een ander in een eikenbeg neder. „In de nabijheid der stad hadden de reizigers pogingen gedaan om zich neder te laten, wat bij den feilen wind na vele vruchfelooze pogingen in zoover gelukte, dat zij met de medegebrachte depêches op circa vijf kwartier afstand van de stad den vasten grond bereikten. Op vas ten grond gekomen, ontmoetten zij een landbouwer en houtkoopman, die bun de behulpzame hand bood, naar huis medenam en de noodige ververschingen aanbood. Eenigermate van de vermoeinissen bekomen, vertrokken zij naar Harderwijk, waar zij ten uur ten raad- huize verschenen. Twee van de drie luchtreizigers, allen Fransche officieren, werden bij bet neerkomen, gelukkig niet gevaarlijk, gewond, doch ernstig genoeg om in het hospitaal te Harderwijk tewordenopgenomen, terwijl de derde, naar liet schijnt een hoofdofficier van de genie, die slechts een lichte kwetsuur aan het been had bekomen, zich over Amersfoort naar Utrecht heeft begeven, van waar hij met den trein van 9 uren naar Amsterdam vertrokken is. „Men bericht, ons nog dat de ballon naar Bordeaux bestemd was en dat, volgens de mededeelingen der reizi gers, bij herhaling door de Duitschers op den ballon geschoten was. Nadat hij eenigen tijd boven Vesoul gezweefd had, is hij door de veranderde windrichting naar ons land gedreven. De reizigers deelden mede, dat Parijs nog ruimschoots van brood voorzien was. „Den ballon zelf, waarin nog een gedeelte der depêches was achtergebleven, hebben de reizigers aan zijn lot moeten overlaten. Maandag om 11^ uren zag men hem te Harderwijk op korten afstand nedervallen in de Zuiderzee, welke in een kolossaal ijsveld herschapen is. In allerijl begaf men zich op schaatsen derwaarts, maar door den hevigen wind werd de ballon weder opgenomen en verdween uit het gezicht in de richting van de Noord zee. Er was toen geen boot aan bevestigd, zoodat men te Harderwijk reeds vermoedde, dat de reizigers door een ongeluk waren getroffen. Gelukkig echter bleek dit vermoeden ongegrond te zijn en hadden de menschlie- vende schaatsenrijders jacht gemaakt op een schaduw." Maandag is te Amsterdam in den ouderdom van bijna 58 jaren overleden de bekende verdienstelijke musicus Johann Eduavd Stumpff. Behalve als vroeger orchest- directeur, heeft hij aanspraak op de erkentelijkheid der Amsterdarasche burgerij, wegens zijn onverdroten, bemoeiingen in zake van Park en Frascatie. Ofschoon hij door ongesteldheid de directie van het met roem bekende Park-orchest aan zyn neef den heer Willem Stumpff had moeten overgeven, bleef hij nog steeds een der ijverigste bestuurders der Park-inrichting. Hem was wegens zijne verdienste ten aanzien der muziek de rang. van tweeden luitenant der schutterij toegekend terwijl hij met veel recht het kruis van de orde van de Eiken kroon mocht dragen. (A. Rólt. cour.) Ook is te Amsterdam overleden mevrouw Coenen van Ollefen, vroeger als tooneelspeelsteraanden schouw burg aldaar zeer gevierd. Onder het opschrift: „Is het beter gevaccineerd te worden met origineele koelympha dan met lympha nit de koepokken die zich bij den mensch voordoen?" neemt het Utrechtsch dagblad, met eenige tnsschenvoegingen zijnerzijds, de volgende mededeeling uit het maandschrift Kennis en Kunst over: „Toen in 1853 de gedwongen vaccinatie bij een parle mentsbesluit gelast werd, zette deze bij den Engelschman, die door alles wat naar dwang gelijkt tot oppositie gedreven wordt, zooveel kwaad bloed, dat tengevolge van denparlementairen strijd over deze zaak de nood zakelijkheid geboren werd om de geheele zaak der vac cinatie aan een vernieuwd onderzoek te onderwerpen. „Men stelde vier hoofdvragen, die door tusschenkomst van de Engelsche regeering aan 539 geneeskundige autoriteiten en genootschappen van Europa, Amerika en Azië ter beantwöording voorgelegd werden. „De eerste vraag was: of de vaccinatie in de meeste gevallen voor de pokken beschermde, en een bijna vol strekte zekerheid tegen den doodelijken uitgang van die ziekte verschafte? Van de 539 gevraagden ant woordden 537 bevestigend.

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1